Да се научим да работим с Excel - тема 2

  • 75 972
  • 732
  •   2
Отговори
# 510
  • Мнения: 1 292
Гадняр правилно сте ме разбрали. Имах в предвид формула т.е. кратко записване а не да цъкам до 26, нещо от род на SUM( B1:B12 ). Благодаря все пак за отговора.
За съжаление освен това ми идват на ум само сложни варианти. Ще ви е по-просто да го направите по този начин. Просто писането на другите варианти е повече от колкото да ги направите по този начин. Иначе бих го направил с макрос за например 120 листа.

Създаваш променлива, която да отговаря за броят листове, които предварително трябва да са създадени с цифрово име (може да се постигне пак с макрос за голям брой и е сравнително лесно), след това записваш макрос, който прави формулата във първият лист и се повтаря толкова пъти, колко са записани в първата променлива (т.е. брой листове) и слага резултата в друга променлива, която да можеш да "повикаш" във формула и просто да покажеш някъде.

# 511
  • София
  • Мнения: 2 271
мисля, че трябва да стане със следната формула

=sum(Sheet1:Sheet26!A1)

За съжаление в момента нямам Ексел под ръка и не мога да я пробвам, така че пиша по спомени.

# 512
  • Варна
  • Мнения: 3 247
мисля, че трябва да стане със следната формула

=sum(Sheet1:Sheet26!A1)

Точно такава е формулата. Освен това няма значение как се казват листовете между Sheet1 и Sheet26. Функцията ще сумира стойностите в клетка А1 от листовете, които се намират между тези двата в лентата долу.

# 513
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Въпросче: може ли стойностите в около 100-200 клетки да бъдат събрани в една, на принципа на CONCATENATE, но по някакъв автоматичен начин, а не да се цъка на всяка следваща клетка, за да бъде добавена към списъка.

Имам предвид да не с пише
=CONCATENATE(D1;D2;D3;D4;D5;D6;D7;D8;D9;D10) ,
а примерно =CONCATENATE(D1:D10) - за съжаление това обаче не сработва

# 514
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Въпросче: може ли стойностите в около 100-200 клетки да бъдат събрани в една, на принципа на CONCATENATE, но по някакъв автоматичен начин, а не да се цъка на всяка следваща клетка, за да бъде добавена към списъка.

Имам предвид да не с пише
=CONCATENATE(D1;D2;D3;D4;D5;D6;D7;D8;D9;D10) ,
а примерно =CONCATENATE(D1:D10) - за съжаление това обаче не сработва



Много ми стана интересно кое налага такова сливане. Ако може обясни по-подробно за казуса.

# 515
  • Мнения: 805
абе това последното и на мен ми се е налагало... ма има workaround - копираш инфото от ексела в ноутпад; маркираш си разстоянието между стойностите от две съседни клетки, копи, едит - реплейс, пейст във файнд полето, реплейс-ваш с ";", интервал или каквото ти душа иска... и готово
Получения текст връщаш в ексел... пак ще е на отделни редове, но този път съдържанието на всеки ред ще влезе в 1 клетка.

# 516
  • София
  • Мнения: 2 271
Въпросче: може ли стойностите в около 100-200 клетки да бъдат събрани в една, на принципа на CONCATENATE, но по някакъв автоматичен начин, а не да се цъка на всяка следваща клетка, за да бъде добавена към списъка.

Имам предвид да не с пише
=CONCATENATE(D1;D2;D3;D4;D5;D6;D7;D8;D9;D10) ,
а примерно =CONCATENATE(D1:D10) - за съжаление това обаче не сработва



Има начин, но трябва да го "изиграеш"  Wink

Да кажем, че стойностите, които искате да комбинирате са в клетки от B2 до B19.
В празна клетка, в която искате да обедините всичко напишете:
=CONCATENATE(TRANSPOSE(B2:B19))
Не натискайте Enter все още!
Изберете частта TRANSPOSE(B2:B19) и натиснете F9
Това заменя TRANSPOSE(B2:B19) с неговия резултат, което всъщност са данните от клетките, които ще обединявате.
Изтрийте тези скоби от формулата { и }
Сега вече наиснете Enter
Готово!  Simple Smile

Тук има нагледно видео - http://img.chandoo.org/q/concatinate-transpose-trick.gif

Последна редакция: ср, 03 дек 2014, 18:04 от Lara

# 517
  • Мнения: 4 195
Нещо блокирах и ми трябва помощ (Lara не се ослушвай:) )



Data   1   1   2   2   3   3   4   4   5   5   6   6
данни   6   Т   8   Е   6      6   Т   6   Е   8   


Искам да сумирам само клетките, след които следват тези букви:(

# 518
  • София
  • Мнения: 2 271
не съм сигурна че разбрах точно въпроса.


Мисля, че трябва да стане със Sumif и да си зададеш всички условия с OR

# 519
  • Мнения: 4 195
не съм сигурна че разбрах точно въпроса.


Мисля, че трябва да стане със Sumif и да си зададеш всички условия с OR

така го направих, ама стана една гранде формула, щото броя на колоните са дните от месец умножени по 2:(

# 520
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Нещо блокирах и ми трябва помощ (Lara не се ослушвай:) )



Data   1   1   2   2   3   3   4   4   5   5   6   6
данни   6   Т   8   Е   6      6   Т   6   Е   8   


Искам да сумирам само клетките, след които следват тези букви:(


Тоест при тези данни ти очакваш резултат 26?

# 521
  • Мнения: 4 195
точно.

само дето това е пример, колоните ще са около 62

# 522
  • Мнения: 1 292
точно.

само дето това е пример, колоните ще са около 62

=SUMIF(A1:An),"<>0") където А1 е първата ти клетка, а Аn е последната ти клетка, като n е произволно число. Във формулата липсва обхват който ще се смята. Мисля, че можеш да си го добавиш и сама - обикновено за този пример е нещо, като B1:Bn и се слага след условието ("<>0", B1:Bn) Между другото условието "<>0" буквално казва "всяко число по-малко или по-голямо от 0, което... по принцип изключва нулата - само казвам.

Ако английският ти е що годе добре това може да ти помогне със sumif https://www.youtube.com/watch?v=FlVuD39001g

Ето това тествах набързо и е една идея по-точно от горният пример, който цитирах по памет...

=SUMIF(A1:D1;"<>=0";A2:D2) като разбира се можеш да сложиш каквито си искаш клетки...

Последна редакция: чт, 04 дек 2014, 21:29 от гадняр

# 523
  • Мнения: 4 195
нямам проблем със Sumif, а с логиката какво да му кажа за казуса Т и Е. Ще го пробвам, мерси Peace

# 524
  • Варна
  • Мнения: 3 247
нямам проблем със Sumif, а с логиката какво да му кажа за казуса Т и Е. Ще го пробвам, мерси Peace

Имам едно предложение, но е малко "дърварско". Защо не направиш една помощна таблица с 62 колони и същия брой редове. В тази таблица да има формула, която връща 1 или 0 в зависимост от това дали следва буква Т или Е след съответната клетка от първата таблица. След това сумираш в първата таблица със SUMPRODUCT съответните редове от първата и помощната таблица.

Може и да се помисли за преструктуриране на първата таблица, ако е възможно. За служители и работно време ли става въпрос?

Общи условия

Активация на акаунт