Да се научим да работим с Excel - тема 2

  • 75 910
  • 732
  •   1
Отговори
# 720
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
Малко сложно ми е описанието Гад  Wink, схващам смисъла, но само толкова.
Ексел не ми е основна дейност, само си улеснявам някои задачи с него и вадя "търговски документи",
за работата ми е в екстра.
Получи ми се наставлението на Ясмина!
Благодаря за вниманието!
Слънчево лято!

# 721
  • Мнения: 342
Здравейте, може ли малко помощ!!!
Имам таблица с няколко колони, където са изброени стоки, в тези колони има и номер на стоката, код и т.н. и крайна колона, която да се задава количеството на стоката.

Пример : Колона1-номер по ред, колона 2-вид материал;, колона 3 - код; колона 4-цвят на материала и .... крайната колона - количество

Въпроса ми е: С коя формула всички колони преди крайната, включително и тя да се оцветят в червено, когато крайната колона е с 0-ва стойност?

Дано съм обяснила разбираемо!
Предварително благодаря на отговорилите!  bouquet  bouquet

# 722
  • Мнения: 29 407
Conditional Formating - New Formatting Rule - оттам си избираш и задаваш стойности и форматиране.

# 723
  • Варна
  • Мнения: 3 245
данина Маркираш цялата таблица. Избираш Conditional Formatting - >New Rule -> Use a formula to determine which cells to format. В полето "Format values where this formula is true" пишеш например "=$D2=0" (ако D2 e количеството на първата стока). С бутона Format задаваш как да се оцветят клетките.

Обърни внимание на смесения адрес на D2, задължително трябва да има $ само пред името на колоната, но не и пред номера на реда.

# 724
  • Варна.
  • Мнения: 1 101
Имам таблица с различни колони, една от които обаче съдържа разнородни данни, разделени със запетая, от тази колона ми трябват различни неща, които да си изведа в отделни колони, така че да мога да ги смятам и т.н.
Пробвах да презапиша файла през Notepad, указвайки да ми сложи данните от тази "голямата" колона в отделни колони, (там където има запетая за разделител, да ми ги запише в отделна колона) стана, но в някои от редовете на "голямата" колона имам повече данни (примерно в по-голяма част от тази колона има една еднотипна данна - примерно цвят - червен, но в някои редове има изброени по три цвята и те разделени със запетаи) така се размества смисъла на разделянето на данните в отделни колони, в по-голямата част колона цвят съдържа видове цветове, но някъде останалите заемат място на данни от друг вид.

Някакви идеи?
Как да кажа =ако този ред съдържа думата "гума", то ми я изрежи от дългия ред и постави в клетката, така че да виждам "гума", ако съдържа молив, то ми постави "молив" и т.н не ми е много голям канцеларския асортимент.

После по интересното - да си представим, че всеки асортимент го доставя автомобил с вписан регистрационен номер (той също се намира в дългия ред), примерно В 23 45 СМ, него как да го извадя в отделна колона, буквите на рег.номер са различни Rolling Eyes

# 725
  • Мнения: 342
данина Маркираш цялата таблица. Избираш Conditional Formatting - >New Rule -> Use a formula to determine which cells to format. В полето "Format values where this formula is true" пишеш например "=$D2=0" (ако D2 e количеството на първата стока). С бутона Format задаваш как да се оцветят клетките.

Обърни внимание на смесения адрес на D2, задължително трябва да има $ само пред името на колоната, но не и пред номера на реда.
  Ясмина, благодаря ти много!!!!!   bouquet  bouquet  bouquet Heart Eyes

# 726
  • Мнения: 301
Diki, използвала ли си Text to columns? Намира се Data/Data Tools/Text to Columns

Разгледай му функциите - ще трябва да си поиграеш, но има опция да ти отдели текста след запетаята. Това няма да разреши всичките ти 'проблеми', но може да го използваш като опорна точка.

Относно гума/молив - само за Conditional Formatting се сещам сега - ако създадеш правило да ти оцветява клетката ако съдържа молив в един цвят и ако съдържа гума в друг. Но ще трябва на ръка да ги отделяш.  Има опция да премахнеш определен брой букви/цифри от ред, но ще ти е нужно всеки път да еднакво дълъг текст.

# 727
  • Мнения: 1
Здравейте! Както се сещате,имам нужда от помощ Simple Smile Нужна ми е формула за изчисляване на нощен труд,по-точно казано,определен интервал от време- между 22 и 6ч. И преди да ме контрирате,че вече е писано по темата,искам да кажа,че съм я изчел и крайната формула която е дадена като работеща наистина работи,но само при определени условия.Ако началото на работното време например е 15ч а края е 23.30ч,ми го смята като 8ч нощен труд,а истината е че е 1,30.Има ли някой идея за решение на този проблем,защото аз не се сещам.... Благодаря предварително!

# 728
  • Варна
  • Мнения: 3 245
RKKrumov Задачката ти е интересна и не е никак елементарна. Според мен с една формула няма да стане, т.е. може и да стане, но ще е много сложна. Началното време може да попада в три интервала, крайното - в 4, т.е. трябва да се проверят 12 комбинации. Моето предложение е да се направят две помощни колони, за да се избегне писането на една сложна формула. Ако тези колони пречат, после може да се скрият.

Ето го моето решение:
Скрит текст:

Трябва ти само последната колона. Ако толкова искаш да ги няма другите две, просто използвай техните формули вместо адресите им в последната формула.
Искам да отбележа, че с цел опростяване на проверките съм обединила вариантите, в които и начално и крайно време попадат извън интервала за нощен труд, т.е. няма нощен труд. Затова и при начално време примерно 10:00 и крайно 12:00 в помощните колони ще се извежда 22:00, но целта е все пак изчисляване на нощния труд, който е 0.

Надявам се, че разбра обясненията ми.

Последна редакция: пт, 28 авг 2015, 11:31 от Ясмина

# 729
  • Мнения: 29
Здравейте, имам нужда от помощ: за обединяване на колони от различни типове данни. В първата колона са от тип text /например: АВс0897; fgt564и т.н./ , а във втората колона са дадена  дата. При използване на формулата: F8&"/"&G8, резултатът е  АBc0897/42228 ако датата е напр. 12.08.2015 . От което разбирам че датата я превръща в текст, а аз искам да си остане датата. Искам полученият резултат в 3-тата колона да е: ABc0897/12.08.2015.  Някаква идея?  пробвах различно форматиране , не се получава:peace:

# 730
  • Варна
  • Мнения: 3 245
Скрит текст:
Здравейте, имам нужда от помощ: за обединяване на колони от различни типове данни. В първата колона са от тип text /например: АВс0897; fgt564и т.н./ , а във втората колона са дадена  дата. При използване на формулата: F8&"/"&G8, резултатът е  АBc0897/42228 ако датата е напр. 12.08.2015 . От което разбирам че датата я превръща в текст, а аз искам да си остане датата. Искам полученият резултат в 3-тата колона да е: ABc0897/12.08.2015.  Някаква идея?  пробвах различно форматиране , не се получава:peace:
Формулата трябва да е:

=F8&"/"&TEXT(G8;"dd.mm.yyyy")

42228 е серийното число на датата, трябва да го преобразуваш в подходящ стринг с фунцията TEXT

# 731
  • Мнения: 29
Скрит текст:
Здравейте, имам нужда от помощ: за обединяване на колони от различни типове данни. В първата колона са от тип text /например: АВс0897; fgt564и т.н./ , а във втората колона са дадена  дата. При използване на формулата: F8&"/"&G8, резултатът е  АBc0897/42228 ако датата е напр. 12.08.2015 . От което разбирам че датата я превръща в текст, а аз искам да си остане датата. Искам полученият резултат в 3-тата колона да е: ABc0897/12.08.2015.  Някаква идея?  пробвах различно форматиране , не се получава:peace:
Формулата трябва да е:

=F8&"/"&TEXT(G8;"dd.mm.yyyy")

42228 е серийното число на датата, трябва да го преобразуваш в подходящ стринг с фунцията TEXT



Получи се! Много благодаря  smile3525

# 732
  • Манчестър
  • Мнения: 2 484
Заповядайте в новата тема .

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=869693.new#new

Общи условия

Активация на акаунт