Да се научим да работим с Excel - тема 2

  • 75 968
  • 732
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 1 292
Хм, единствените проблеми, на които съм попадала са били от некадърни формули и неправилно структурирана таблица, но вината не е в Excel. Може ли да поясниш какво точно имаш предвид?
Моят опит показва същото... просто е много по-лесно да се омаже нещо, ако трябва да обединиш в един тип таблица двете функционалности и много хора се объркват от това. Според мен е добре да се работи само с възможно най-простите решения - не заради ексел, а заради факта, че всеки може да сбърка. Освен ако по-сложното решение не ти дава някакъв вид гъвкавост за по-късен етап лично аз смятам простите решения за най-добри.

# 691
  • Варна
  • Мнения: 3 247
... лично аз смятам простите решения за най-добри.

С това съм 100% съгласна. Понякога трудността е да измислиш просто и елегантно решение.

# 692
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Здравейте,
Работя с таблица в която имам оцветени редове и много N/A. Искам така да ги филтрирам, че да виждам само оцветеното и неразпознатото. В оцветените редове имам и цифри и неразпознато. Моля за идеи 😊

# 693
  • Сф
  • Мнения: 4 778
Ако файлът не е споделен (не е shared) можеш да филтрираш по цветове.

# 694
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Всички неизвестни не са оцветени, от цифрите някои са оцветени а някои не. Ако филтрирам да виждам неизвестните, виждам само тях. Ако филтрирам по цвят не виждам неизвестните 😞

# 695
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Всички неизвестни не са оцветени, от цифрите някои са оцветени а някои не. Ако филтрирам да виждам неизвестните, виждам само тях. Ако филтрирам по цвят не виждам неизвестните 😞

Каква е причината някои клетки да са оцветени?

Иначе може да филтрираш неизвестните, да ги оцветиш и след това да филтрираш само по цвят.

# 696
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Таблицата е лист с плащания
Тези суми, които вече са въведени в системата са оцветени
Тези, които не съм въвела не са оцветени
Неизвестните трябва да станат известни  Wink

Налага се филтриране на това, което е въведено в системата да е филтрирано с неизвестното

# 697
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Таблицата е лист с плащания
Тези суми, които вече са въведени в системата са оцветени
Тези, които не съм въвела не са оцветени
Неизвестните трябва да станат известни  Wink

Налага се филтриране на това, което е въведено в системата да е филтрирано с неизвестното



Добре, а защо не добавиш една колона, в която да отбелязваш "Да", ако е въведено в системата, вместо да оцветяваш. Тогава филтрирането става лесно.
NA е грешка, която връща VLOOKUP ли? В една от колоните на таблицата предполагам

# 698
  • Някъде там...
  • Мнения: 280
Дори и да добавя колона, все още нямам как да филтрирам да виждам сано "Да" и NA

[/quote]

NA е грешка, която връща VLOOKUP ли? В една от колоните на таблицата предполагам
[/quote]

Да

# 699
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Дори и да добавя колона, все още нямам как да филтрирам да виждам сано "Да" и NA

Ако искаш да филтрираш по две колони и условията са обединени с OR (т.е. или) няма как да се използва AutoFilter, а Advanced Filter. Ползвала ли си го?

Друг вариант е да използваш Conditional Formatting върху цялата таблица. Conditional Formatting/Manage Rules/New Rule.. и добавяш две правила
1. Use a formula to define...... Формулата ти ще е например: =$А1="Да" (ако приемем, че в колона А си написала "Да" и "Не"). Смесеният адрес е много важен. Избираш си някакво оцветяване - да речем зелено.
2. Use a formula to define...... Формулата ще е: =ISERROR($B1)=True (ако приемем, че в колона В е VLOOKUP). Избираш същото оцветяване.

След това филтрираш по цвят - зелено.

# 700
  • Мнения: 1 292
Господи ужасно съм спрял след толкова работа днес, но ако не ме лъже паметта имаше някакъв вариант просто да кажеш, че искаш да ти филтрира (data=>filter) по цвета на шрифта... Не е ли това най-простият вариант? Ако помня правилно преди години го ползвах за да видя грешките в таблиците...

# 701
  • Мнения: 1 181
Дори и да добавя колона, все още нямам как да филтрирам да виждам сано "Да" и NA


Защо да не може?  Thinking Аз бих го направила по бабешкия начин. Копираш цялата колона в нова. След това в новата филтрираш по цвят и променяш всички оцветени в "Да". Така ти остават NA-тата и вече имаш и Да-та. След това
AutoFilter -> Custom Filter -> Задаваш двете условия
equals - Да
OR
equals - NA

# 702
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Мейвис Проблемът е, че "Да" и "NA" са в различни колони и с AutoFilter не става. AutoFilter дава възможност да се зададат критерии за всяка колона по отделно, но ако има критерии за две колони, те се обединяват с оператор AND, т.е. търсят се редове, които отговарят едновременно на двете условия. А в случая се търсят редовете, които отговарят или на едното, или на другото условие.

# 703
  • Някъде там...
  • Мнения: 280

Ако искаш да филтрираш по две колони и условията са обединени с OR (т.е. или) няма как да се използва AutoFilter, а Advanced Filter. Ползвала ли си го?

2. Use a formula to define...... Формулата ще е: =ISERROR($B1)=True (ако приемем, че в колона В е VLOOKUP). Избираш същото оцветяване.

Малко ми дойде объркано  Embarassed
Не съм ползвала advanced filter, основно работя с trim, vlookup, sum.
Можеш ли да ми дадеш формула за пример, може би ще бъде по-лесно да те разбера

Благодаря на всички, че търсите решение на проблема.
По принцип търся информация чрез гугъл или в тубата, но този път дори не знам как да си построя търсещото изречение  Embarassed

# 704
  • Варна
  • Мнения: 3 247
Boryana Обяснявам за Advanced Filter. Някъде извън таблицата си с данни, но на същия лист, записваш в клетка примерно F1 - "Критерий" (или друг текст, а може и празна да оставиш клетката). Под нея,в клетка F2 въвеждаш: =OR($A1="Да";ISNA($B1)) в колона А си въвела предварително Да или Не, а в колона В е Vlookup. В тази формула естествено заместваш с твоите си колони, но задължително адресите трябва да са смесени, т.е. $А1. След това избираш клетка от таблицата си с данни, Data-Sort&Filter-Advanced и в следващия прозорец въвеждаш:
Filter the list in-place - ако искаш да се скрият редовете, които не отговарят на условието. Ако искаш да се копират намерените редове на друго място - избираш Copy to another location
List Range - би трябвало тук автоматично да е избрана цялата ти таблица с данните
Criteria range - тук маркираш областта F1:F2
Copy to - ще е активно ако си избрала Copy to another location и в този случай избираш някоя празна клетка, от която да копира резултата

Натискаш OK и готово.

За отмяна на филтъра - Data-Sort&Filter-Clear

Общи условия

Активация на акаунт