Базедова болест - тема 3

  • 56 931
  • 741
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2
Хм...това с избягването на храни, съдържащи йод ми е малко мътно...хем се препоръчва да ядеме млечни храни, хем те съдържат големи количества йод..после риба - хем казват да се замени месното хранене поне два пъти с риба и морски дарове-хем те също са йодни агенти...Четох, че основният доставчик на йод в организма на човек е готварската сол, която е йодирана - и тук намирам единствено резон, че ми препоръчаха да я огранича и в никакъв случай да не досолявам ястията.....
Иначе аз единственото, което съм ограничила драстично е кафе-пия само нес един път на ден в малка доза, никакви енергийни напитки, шоколад и тестено/захарни - изключително рядко ( за шоколада ми е много трудно си признавам).

# 46
  • Мнения: 0
Мойта ми каза, че е нещо като хашитоксикоза... абе малко ми е мътно още, чета разни работи да си поизясня малко  Simple Smile Иначе лекарката ми се чуди, вика ми, че хората отслабвали от това, пък е странно, че аз съм напълняла  Simple Smile И аз един късмет вадя  Simple Smile Иначе това нещо може ли да се излекува напълно, защото някъде видях, че някой беше писал, че от 4-5 години го има и малко се стресирах, а пък лекарката ми каза, че е упорито, но се лекува по-лесно от Базедовата.  И също така ми каза да избягвам храни, съдържащи йод. Та можете ли да ми кажете освен орехи и риба, кои са другите храни, които трябва да избягвам. Извинявам се, че ви засипвам с въпроси, ама ми е малко объркано, а искам да направя всичко правилно. И явно ще трябва и цигарите да спра. Вие успяхте ли да ги спрете?  Simple Smile Simple Smile Simple Smile Ох, много питам  Simple Smile
Мда, Хашитоксикоза - Тиреотоксикоза. Хиперфункция на щитовидната жлеза с антитела като при автоимунен тиреоидит на Хашимото - Хашитоксикоза.
За отслабването - повечето пълнеем като чета в темите. Тези които са с Базедова болест слабеят.
Някои се излекуват за година, две, други си го носят години, трети се оперират и т.н.
Целта е с лекарства да се постигне ремисия и после да се спрат лекарствата.
Някои хора остават в ремисия години - 1, 2, 5 , 15, 20 години, а при някои заболяването се връща веднага след спиране на хапчетата, или 3 месеца, 6 месеца след това.
Има и такива, които след като са се лекували година, две от откриване на заболяването и са постигнали ремисия, то повече не се е върнало.
Всякакви случаи има.
Целта е с лекарства да влезеш в ремисия.

За храните, аз лично нищо не избягвам. Като става въпрос за йод, силно се съмнявам, че всеки ден "жулиш орехи и зеле", че да се пренаситиш на йод.
Хапвам всичко, когато ми се яде. Simple Smile
Цигарите ако можеш да ги спреш ще е най-хубавото, което ще направиш за себе си, не само за жлезата.
Аз не можах да ги спра и пуша все още, но на жлезата естествено в голям процент би помогнало спирането на цигарите.

Сега видях, че си от Варна. При кой доктор ходиш?
Аз съм от Варна.

Ходя при д-р Ваня Герджикова. Иначе аз както и работя с нощни смени и в запушени помещения съвсем не е добре ама  Simple Smile Ще опитам да ги спра теяяя цигари  Simple Smile Ти при кого ходиш?

# 47
  • Мнения: 11 738
д-р Николай Райков. Simple Smile

# 48
  • Мнения: 0
Аз понеже от скоро съм във Варна и ме насочиха ама съм доволна. Иначе дори личната ми лекарка не е тук  Simple Smile Иначе ти от колко време имаш такива проблеми?

# 49
  • Мнения: 11 738
Аз понеже от скоро съм във Варна и ме насочиха ама съм доволна. Иначе дори личната ми лекарка не е тук  Simple Smile Иначе ти от колко време имаш такива проблеми?
Две години. Имам един рецидив - пия лекарства. Simple Smile

# 50
  • Мнения: 0
Ох, две години и продължаваш да си пиеш... ужас. Ама се чувстваш добре като ги пиеш, нали? Аз си мислех, че такова нещо за максимум година ще се оправи  Grinning Ще има да пияяя и аз   Laughing Сега как са ти стойностите, имаш ли напредък?

# 51
  • Мнения: 11 738
Ох, две години и продължаваш да си пиеш... ужас. Ама се чувстваш добре като ги пиеш, нали? Аз си мислех, че такова нещо за максимум година ще се оправи  Grinning Ще има да пияяя и аз   Laughing Сега как са ти стойностите, имаш ли напредък?
Пих 11 месеца и ми спряха лекарствата, понеже общо от 11 месеца лечение - 8 месеца бях с хормони в норма и докторът каза, че е време да ми спрат хапчетата и че съм в ремисия. Много бързо се "оправих" първия път, но...
Спрях лекарствата и на първата контрола след 3 месеца - старата песен на нов глас. Рецидив на заболяването.
Миналата година края на март се случи това - започнах отново лечение. Хормоните ми са - може да се каже в норма, но този път доста се лутат и не е като първия път. Първия път за 2 - 3месеца влязоха в норми и така останаха.
Пия по 1 таблетка сега и ходя на 2 месеца на контрола. Simple Smile

# 52
  • Мнения: 75
И аз съм от Варна и съм при д-р Деведжиева.Според нея ако имаш три ТРАКА  отрицателни измерени през три месеца,няма да имаш рецидив.Това вярно ли е или са само приказки?

# 53
  • Мнения: 11 738
И аз съм от Варна и съм при д-р Деведжиева.Според нея ако имаш три ТРАКА  отрицателни измерени през три месеца,няма да имаш рецидив.Това вярно ли е или са само приказки?
Нямам идея. Предполагам тя като доктор знае най-добре. Simple Smile

# 54
  • вече в собствен дом
  • Мнения: 1 088
На мен ми бяха казали, че по принцип, ако ТРАК е в норми се спира лечението. Но не са ми казвали за три поредни пъти, а само за веднъж. Но мисля, че при всеки е индивидуално,както при всеки болестта се развива по различен начин.

# 55
  • Мнения: 11 738
Когато аз спрях лечението, Трак беше в норма. Три месеца след това с рецидива на заболяването беше скочил тройно.

# 56
  • Варна
  • Мнения: 256
Привет на всички, приемате ли ме в клуба на хипертиреоидиците???
Вече съм една от вас - диагностицирана наскоро с TSH - 0.01, FT4 над 100 и TRAC - 2,69, TAT и MAT - в норма, нямам възли - десният дял на жлезата е леко увеличен, като при хипертиреоидизъм.
Все още не съм ходила на лекар, за да ми назначи лечение, но предстои скоро.
Имам  следното питане - кърмя все още бебе на 11 мес. - според вас дали ще ме накарат да го отбия, за да започна лечение или има някакъв шанс да се лекувам и да продължа с кърменето???
Изчетох доста от това, което сте написали и ми се струва, че при тези стойности на FT4 над 100 ще ми изпишат високи дози тиреостатици и ще се наложи да отбия, но все пак...
Тук имаше еда мама - тони бонбони, която беше сходен казус и успя да се излекува без да спира кърменето, но отдавна вече не се е включвала... дано да е здравичка...
Ако някоя от вас има подобен опит, моля да се включи с мнение, че ще ми е много трудно и най-вече травмиращо за бебето да го отбия - той е направо пристрастен...

Здравей Пухи,
Незнам дали вече си била на лекар, но първо подчертай на доктора, че си активна кърмачка. Второто важно нещо е да се свържеш с консултат по кърмене от Ла Лече (имат страхотни справочници, където има инфо за различните препарати и влиянието им върху кърменето, както и колко е максималната доза,която можеш да приемаш и да кърмиш).

 Аз бях на 3*1 пропицил за 20 дни , но се обринах от него и док го смени с тирозол 3*1 за месец. от декември 2011 до януари 2013 ми нямаше нищо. Този януари започна едно здраво сърцебиене, чак си мислех , че ще умра. Кръвното ми се върти около 90/60 с пулс около 100. Пуснах ТСХ и ФТ4, малко са мръднали,но нищо сериозно. После пуснах ТРАК - отрицателен (0,59). Док се съмняваше вече и правих радиойодкаптация. Заради това се наложи да спра кърменето след 1г,11м и 5 дни. От изследването се разбра, че съм с тих тиреоидит (безболков), който минава сам и се появява, когато не очакваш. Един месец бях на 1/2 бетаблокер ,но пулса не падна. Пуснах пак изследвания,  мн леко завишени, но док каза, че е нормално и ми изписа за 1 м Преднизолон 2-0-1 и април пак ще пускам изследния.

# 57
  • Мнения: 11 738
Тони бонбони, дано се повлияеш добре от Преднизолона!  Hug
Честно казано, бях го чувала като лекарство, ама не знаех за какво е. Сега прочетох.

# 58
  • Мнения: 20 172
На мен са ми изписвали Преднизолон за един алергичен обрив, та и аз се учудих първоначално. И мен моят пулс ме тормози, не пада под 90 Confused   Тони бонбони, какво представлява тази радиойодкаптация и защо се прави?

# 59
  • Мнения: 20
Здравейте на всички! Мerelenda, Тони бонбони - благодаря ви, че се отзовахте.
Аз вчера бях на лекар и обясних, че кърмя и искам да продължа, но ендокринологът е категорична, че трябва да отбия, за да се лекувам - иска да пия 2x3 тирозол - дозата е много висока и каза, че във всички случаи преминава в кърмата и ще увредя бебчо /без значениена какъв интервал след приема кърмя/. По-ниски дози нямало да ми действат. Много ми стана мъчно - а доктора ми вика "Ти да не си от ония майки, дето кърмят до 2 год. децата си, я го виж какъв е голям /той е на 11 мес./, сигурно яде всичко." И това е жена - майка /вече баба/!!!
И се наревах едно хубаво, но истината е, че колкото и да ми е мъчно, не бих навредила на детето си, ако има и най-малък риск тиреостатиците да преминават в кърмата. И докато си плачех и си гушках бебчо и чудо - той заспа, без да поиска да цока /това досега не се е случвало - винаги се кърмим за приспиване - 2 пъти през деня, вечер за нощния сън и 2-3 пъти през нощта/. Мисля, че чу лекарката /беше с мен на прегледа, понеже няма на кого да го оставя/ и някак подсъзнателно разбра, че мама трябва да се лекува. И така от вчера сутринта до тази сутрин удържам фронта и не му давам да цока, а той се съпротивлява, но по-скоро протестира, а не плаче истерично, както очаквах...
Ами това е засега от нас - ще се отбиваме, за да не му навредя - не се знае колко време ще се наложи да пия лекарства и затова реших, че колкото и да ми се иска да продължа с кърменето, по-разумно е да подходя рационално....... Мъчно ми е....

Общи условия

Активация на акаунт