Базедова болест - тема 3

  • 56 924
  • 741
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 20 172
Тези, които са на комбинирано лечение с л-тироксин как се чувстват. Той л-тироксина действа с натрупване и май при мене вече се е натрупал. Simple Smile
Аз съм на тирозол и л-тироксин, добре се чувствам, а и тсх и фт4 са добре. Първоначално бях само на тирозол, но доктора ми добави впоследствие и л-тироксина защото хормоните ми били нестабилни. Обясненията са като на лаик, но толкова от мен. Simple Smile

# 31
  • вече в собствен дом
  • Мнения: 1 088
Тези, които са на комбинирано лечение с л-тироксин как се чувстват. Той л-тироксина действа с натрупване и май при мене вече се е натрупал. Simple Smile
Аз съм на тирозол и л-тироксин, добре се чувствам, а и тсх и фт4 са добре. Първоначално бях само на тирозол, но доктора ми добави впоследствие и л-тироксина защото хормоните ми били нестабилни. Обясненията са като на лаик, но толкова от мен. Simple Smile
И моите хормони са нестабилни. А пулса как ти е?

# 32
  • Мнения: 20 172
Под 90 не пада даже и с бетаблокерите когато ги пих. Confused По едно време здраво ми тупаше сърцето, но тогава и много се ядосвах заради едни проблеми, доктора каза, че не е от хормоните. Пих си Симпатила една седмица, сега вече не ми прави впечатление. Мислех да ходя до кардиолога, но все го отлагам. А нещо и кръвното взех да вдигам, до сега ми е било 60/90 или 70/110, а сега вече е 80/120 и това ме притеснява Confused

# 33
  • Мнения: 11 738
Здравейте момичета,днес ми взеха кръв за хормоните..и мацките в клиниката са забравили да ми пуснат ТСХ,само Т3 и Т4,ами то беше великото чакане за насрочване на дата за вземане на кръв,а сега ще чакам резултати,но без ТСХ мислите ли че ще ми отчете дали имам рецидив,аз мисля че няма да се разбере Rolling Eyes,а вие как смятате?
Е хубава работа! Не стига, че чака, ами...

Иначе на въпроса... много е относително. Моят рецидив беше отчетен с ТСХ към нулата, а ФТ3 и ФТ4 в норма.
Иначе принципно, по стойностите на Т3 и Т4 може да се разбере накъде върви ТСХ, но...
Има и случаи, при които само ТСХ се разбутва, а другите хормони са в норми.

# 34
  • Мнения: 20
Привет на всички, приемате ли ме в клуба на хипертиреоидиците???
Вече съм една от вас - диагностицирана наскоро с TSH - 0.01, FT4 над 100 и TRAC - 2,69, TAT и MAT - в норма, нямам възли - десният дял на жлезата е леко увеличен, като при хипертиреоидизъм.
Все още не съм ходила на лекар, за да ми назначи лечение, но предстои скоро.
Имам  следното питане - кърмя все още бебе на 11 мес. - според вас дали ще ме накарат да го отбия, за да започна лечение или има някакъв шанс да се лекувам и да продължа с кърменето???
Изчетох доста от това, което сте написали и ми се струва, че при тези стойности на FT4 над 100 ще ми изпишат високи дози тиреостатици и ще се наложи да отбия, но все пак...
Тук имаше еда мама - тони бонбони, която беше сходен казус и успя да се излекува без да спира кърменето, но отдавна вече не се е включвала... дано да е здравичка...
Ако някоя от вас има подобен опит, моля да се включи с мнение, че ще ми е много трудно и най-вече травмиращо за бебето да го отбия - той е направо пристрастен...

# 35
  • вече в собствен дом
  • Мнения: 1 088
Здравейте момичета,днес ми взеха кръв за хормоните..и мацките в клиниката са забравили да ми пуснат ТСХ,само Т3 и Т4,ами то беше великото чакане за насрочване на дата за вземане на кръв,а сега ще чакам резултати,но без ТСХ мислите ли че ще ми отчете дали имам рецидив,аз мисля че няма да се разбере Rolling Eyes,а вие как смятате?
Е хубава работа! Не стига, че чака, ами...

Иначе на въпроса... много е относително. Моят рецидив беше отчетен с ТСХ към нулата, а ФТ3 и ФТ4 в норма.
Иначе принципно, по стойностите на Т3 и Т4 може да се разбере накъде върви ТСХ, но...
Има и случаи, при които само ТСХ се разбутва, а другите хормони са в норми.
И моето Тсх беше започнало много да пада, а фт4 ми беше на долната границата. Според мене трябва и Тсх да видиш как е.

# 36
  • Мнения: 11 738
Привет на всички, приемате ли ме в клуба на хипертиреоидиците???
Вече съм една от вас - диагностицирана наскоро с TSH - 0.01, FT4 над 100 и TRAC - 2,69, TAT и MAT - в норма, нямам възли - десният дял на жлезата е леко увеличен, като при хипертиреоидизъм.
Все още не съм ходила на лекар, за да ми назначи лечение, но предстои скоро.
Имам  следното питане - кърмя все още бебе на 11 мес. - според вас дали ще ме накарат да го отбия, за да започна лечение или има някакъв шанс да се лекувам и да продължа с кърменето???
Изчетох доста от това, което сте написали и ми се струва, че при тези стойности на FT4 над 100 ще ми изпишат високи дози тиреостатици и ще се наложи да отбия, но все пак...
Тук имаше еда мама - тони бонбони, която беше сходен казус и успя да се излекува без да спира кърменето, но отдавна вече не се е включвала... дано да е здравичка...
Ако някоя от вас има подобен опит, моля да се включи с мнение, че ще ми е много трудно и най-вече травмиращо за бебето да го отбия - той е направо пристрастен...
Здравей!
Можеш да кърмиш и да се лекуваш с тиреостатик, като се спазват интервали от прием на лекарството.
При бременни и кърмачки се предписва пропицил, като по-пречистен.
Доктор ще ти каже най-добре, но не е добре да стоиш в хиперфункция без лечение. Хиперактивността на жлезата вреди не само на самата жлеза, а и на други органи.
Консултирай се с ендокринолог. Сигурна съм, че ще определите такава доза, че да помогне за лечението ти, и същевременно да не спираш кърменето.
(Стойностите ти предполагат наистина включване на висока доза лекарство - поне първия месец - 45 дена, затова е хубаво доктор да се изкаже в твоя случай)
Предполагам, Тони като види ще се включи с коментар.

# 37
  • Мнения: 5
Aми те тука и те голямите специалисти....хем си отидих с белешката на която пише трите хормона,не стига че си плащам(не съм с направление),ами сега май пак ще пускам,а от там ще падне чакане,мисля че неможе без ТСХ,днес се надявам да се обадят че са готови.Успех на всички.

# 38
  • Мнения: 11 738
Aми те тука и те голямите специалисти....хем си отидих с белешката на която пише трите хормона,не стига че си плащам(не съм с направление),ами сега май пак ще пускам,а от там ще падне чакане,мисля че неможе без ТСХ,днес се надявам да се обадят че са готови.Успех на всички.
Пиши резултатите като излязат. Hug

# 39
  • Мнения: 5
Да ще пиша какви са сойностите,само да ги взема веднъж. Simple Smile

# 40
  • Мнения: 0
Здравейте, момичета, как сте?
И аз се включвам при вас. Стойностите на хормоните ми са следните:
fT4 53.08 pmol/l   ref./9.15-23.86/
TSH 0.00 mU/l      ref./0.35-5.00/
fT3 26.26 pmol/l   ref./2.25-6.00/
Anti TPO >1000 IU/ml   ref. <12.00 IU/ml
Диагнозата ми е Хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза.
Изписаха ми Пропицил, и допълнително Пропранолол и Селен. Каза ми да си следя левкоцитите и ми даде направление да ги изследвам след седмица. Само не знам как ще ги проверявам след това като няма да имам направление - скъпи ли са без направление? И има ли някой с моята диагноза, понеже моя тиреоидит е с хиперфункция, а май повечето са с хипофункция.
И моето не е Базедова така, че ако не съм за тази тема ми кажете, че не съм много на ясно.

# 41
  • Мнения: 11 738
Здравейте, момичета, как сте?
И аз се включвам при вас. Стойностите на хормоните ми са следните:
fT4 53.08 pmol/l   ref./9.15-23.86/
TSH 0.00 mU/l      ref./0.35-5.00/
fT3 26.26 pmol/l   ref./2.25-6.00/
Anti TPO >1000 IU/ml   ref. <12.00 IU/ml
Диагнозата ми е Хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза.
Изписаха ми Пропицил, и допълнително Пропранолол и Селен. Каза ми да си следя левкоцитите и ми даде направление да ги изследвам след седмица. Само не знам как ще ги проверявам след това като няма да имам направление - скъпи ли са без направление? И има ли някой с моята диагноза, понеже моя тиреоидит е с хиперфункция, а май повечето са с хипофункция.
И моето не е Базедова така, че ако не съм за тази тема ми кажете, че не съм много на ясно.
Ами, за тук си според мен. Ако искаш може да пишеш и в темата за Атоимунен тиреоидит на Хашимото.Simple Smile
Тук повечето сме с тиреотоксикоза и хиперактивна жлеза. Някои с чиста Базедова болест, други с хиперфункция на Хашимото, трети с Хашитоксикоза, Тиреотоксикоза - все хиперфункция, всички с еднакви лекарства се лекуваме и сме с еднакви симптоми.

Левкоцитите се следят в ПКК (Пълна кръвна картина). Първоначално ги искат докторите по-често, защото в началото сме на по-висока доза лекарства  ( на около 10 дена).
Не е скъпо да си пуснеш ПКК - на мен ми излиза 5 лв кръвната картина с 2 лв даване на кръв.
Ако минеш през личната да и дадеш 3 лв такса, после в лабораторията да заплатиш такса кръв 2 лв и те почти се уеднаквяват нещата.
Не знам дали личната може да дава всеки път направление за пълна кръвна картина на толкова кратък интервал.

# 42
  • Мнения: 20 172
Здравейте, момичета, как сте?
И аз се включвам при вас. Стойностите на хормоните ми са следните:
fT4 53.08 pmol/l   ref./9.15-23.86/
TSH 0.00 mU/l      ref./0.35-5.00/
fT3 26.26 pmol/l   ref./2.25-6.00/
Anti TPO >1000 IU/ml   ref. <12.00 IU/ml
Диагнозата ми е Хроничен тиреоидит с преходна тиреотоксикоза.
Изписаха ми Пропицил, и допълнително Пропранолол и Селен. Каза ми да си следя левкоцитите и ми даде направление да ги изследвам след седмица. Само не знам как ще ги проверявам след това като няма да имам направление - скъпи ли са без направление? И има ли някой с моята диагноза, понеже моя тиреоидит е с хиперфункция, а май повечето са с хипофункция.
И моето не е Базедова така, че ако не съм за тази тема ми кажете, че не съм много на ясно.
Аз ги правя в Цибалаб, към 7лв. и нещо е пкк и още 4 лв. такси .

# 43
  • Мнения: 0
Мойта ми каза, че е нещо като хашитоксикоза... абе малко ми е мътно още, чета разни работи да си поизясня малко  Simple Smile Иначе лекарката ми се чуди, вика ми, че хората отслабвали от това, пък е странно, че аз съм напълняла  Simple Smile И аз един късмет вадя  Simple Smile Иначе това нещо може ли да се излекува напълно, защото някъде видях, че някой беше писал, че от 4-5 години го има и малко се стресирах, а пък лекарката ми каза, че е упорито, но се лекува по-лесно от Базедовата.  И също така ми каза да избягвам храни, съдържащи йод. Та можете ли да ми кажете освен орехи и риба, кои са другите храни, които трябва да избягвам. Извинявам се, че ви засипвам с въпроси, ама ми е малко объркано, а искам да направя всичко правилно. И явно ще трябва и цигарите да спра. Вие успяхте ли да ги спрете?  Simple Smile Simple Smile Simple Smile Ох, много питам  Simple Smile

# 44
  • Мнения: 11 738
Мойта ми каза, че е нещо като хашитоксикоза... абе малко ми е мътно още, чета разни работи да си поизясня малко  Simple Smile Иначе лекарката ми се чуди, вика ми, че хората отслабвали от това, пък е странно, че аз съм напълняла  Simple Smile И аз един късмет вадя  Simple Smile Иначе това нещо може ли да се излекува напълно, защото някъде видях, че някой беше писал, че от 4-5 години го има и малко се стресирах, а пък лекарката ми каза, че е упорито, но се лекува по-лесно от Базедовата.  И също така ми каза да избягвам храни, съдържащи йод. Та можете ли да ми кажете освен орехи и риба, кои са другите храни, които трябва да избягвам. Извинявам се, че ви засипвам с въпроси, ама ми е малко объркано, а искам да направя всичко правилно. И явно ще трябва и цигарите да спра. Вие успяхте ли да ги спрете?  Simple Smile Simple Smile Simple Smile Ох, много питам  Simple Smile
Мда, Хашитоксикоза - Тиреотоксикоза. Хиперфункция на щитовидната жлеза с антитела като при автоимунен тиреоидит на Хашимото - Хашитоксикоза.
За отслабването - повечето пълнеем като чета в темите. Тези които са с Базедова болест слабеят.
Някои се излекуват за година, две, други си го носят години, трети се оперират и т.н.
Целта е с лекарства да се постигне ремисия и после да се спрат лекарствата.
Някои хора остават в ремисия години - 1, 2, 5 , 15, 20 години, а при някои заболяването се връща веднага след спиране на хапчетата, или 3 месеца, 6 месеца след това.
Има и такива, които след като са се лекували година, две от откриване на заболяването и са постигнали ремисия, то повече не се е върнало.
Всякакви случаи има.
Целта е с лекарства да влезеш в ремисия.

За храните, аз лично нищо не избягвам. Като става въпрос за йод, силно се съмнявам, че всеки ден "жулиш орехи и зеле", че да се пренаситиш на йод.
Хапвам всичко, когато ми се яде. Simple Smile
Цигарите ако можеш да ги спреш ще е най-хубавото, което ще направиш за себе си, не само за жлезата.
Аз не можах да ги спра и пуша все още, но на жлезата естествено в голям процент би помогнало спирането на цигарите.

Сега видях, че си от Варна. При кой доктор ходиш?
Аз съм от Варна.

Общи условия

Активация на акаунт