Базедова болест - тема 3

  • 56 925
  • 741
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 11 738
Откачалници... Joy

# 16
  • Мнения: 20 172
Тъй де, няма само аз да сънувам кошмари след този..... Mr. Green

# 17
  • Мнения: 2
Добро утро момичета и Happy St Patrick's и/или прошка - кой каквото отбелязва на днешния ден  Hug
Аз вчера бях при Начев, който като ми погледна всички изследвания от началото на година, заключи, че няма за какво да се притеснявам, и че всъщност единствените сигнали са добри, и означават, че жлезата ми реагира много адекватно на медикаментите  Thinking Питах го това рязко влизане в хипофункция не е ли притеснително - той ми отговори НЕ, притеснителни били още по-високи стойности на TSH(от тези, които аз имам)+липса на мониторинг и спиране на тиреостатиците за дълъг период и/или пълната им замяна с стимулиращи жлезата медикаменти (забравих как се казваха). Спря ми тирозола за 5 дни и след това един месец съм на двойно по-ниска доза - 1.5т./ден. За промените в менструалния цикъл. чувствителни гърди и т.н. - питах също - на мен ми отговори, че със абсолютна сигурност тези изменения (щом началото им съвпада с периода на диагностиране и лечение на жлезата) са свързани с дисфункцията на щитовидната. Каза ми, че е абсолютно излишно да си давам парите и да пускам сега полови хормони, защото:1. резултатите ще са некоректни и повлияни от основното ми заболяване;2.той не препоръчва хормонално съпътстващо лечение по време на основното (на щитовидната).
Ами в общи линии е това...малко ме успокои разбира се Peace
Желая ви един прекрасен слънчев ден на всички  Hug

# 18
  • Мнения: 11 738
Много хубави новини! Браво!  bouquet

# 19
  • Мнения: 20 172
ciarabella   bouquet и от мен.  newsm10

# 20
  • Мнения: 2
Тенкю, тенкю гърлс  Hug  Hug  Hug
Ето с такива и още много по-хубави новини да се напълни тая тема  Heart Eyes

# 21
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 586
dannyny, най-рано автоимунно заболяване наистина се открива с изследване на антителата ТАТ и МАТ.
Щом всичко друго е ок, ако имаш възможност изследвай ги.
Автоимунните процеси не се развиват за ден, два, година. В повечето случаи години са нужни.
Щом имаш симптоми пусни ги за изследване.

Merelenda, благодаря още веднъж - непременно ще ги направя - тук в Търново са около 11 лв на хормон.
А да знаете полага ли се ехография от Здравната каса на Щитовидната жлеза?

# 22
  • Мнения: 20 172
А да знаете полага ли се ехография от Здравната каса на Щитовидната жлеза?
Мисля, че не, но не съм 100 процента сигурна. Моята я плащах, 25 лв.

# 23
  • Мнения: 11 738
И аз знам, че не се полага, но братовчедка ми е диспансеризирана и веднъж годишно я праща личната на ехограф на щитовидната.

Иначе вижте какво намерих в сайта на НЗОК - въпрос на пациент:

Цитат
Моля за отговор на следните въпроси: 1.кой хормони се заплащат от здравната каса F3.F4'TSH 2.На диспансер съм при ендокринолог от м.11.2012г. предстои ми отново изследване ,а ендокринолога иска направление.Личния ми не дава направление защото касата ще му наложела санкция.Получи се кръговрат ,аз какво да предприема-може би да отида на частен прием и да си платя преглед и изследването и след това лекарствата. 3.Предстои ми операция,не могат да оперират стойностите на хормоните трябва да са в норма. 4.Тези хормони кой може да ми даде направление за тях?

Отговор от НЗОК:

Цитат
Уважаема госпожо Петрова, в извънболничната медицинска помощ НЗОК заплаща изследванията на хормоните: FT4 (10.08), TSH (10.09), LH (10.22), FSH (10.23), Prolaktin (10.24), Estradiol (10.25), Testosteron (10.26), Progesteron (10.21) и „Антитела срещу Тиреоидната пероксидаза – Anti-TPO“ (10.27), т.н. МАТ, като за извършването им лекарят специалист следва да издаде „Направление за медико-диагностична дейност” (бл. МЗ-НЗОК №4).
Медицинското направление за медико-диагностични дейности (бл. МЗ-НЗОК №4) е валидно до 30 календарни дни от издаването му.
Хормоните TSH и FT4 могат да се назначат и от общопрактикуващия (личния) лекар, по преценка и при необходимост.  Какъв да бъде броят на хормоните и кои да бъдат те, зависи от заболяването, което имате. Това решава лекарят специалист – във Вашия случай – ендокринологът.
Пациенти, страдащи от заболяването „Тиреотоксикоза” (хипертиреоидизъм) се наблюдават диспансерно от лекар - специалист по ендокринология и болести на обмяната - десет години. Консултативните прегледи се провеждат три пъти годишно - със снемане на общ клиничен статус с насоченост към сърдечно-съдовата система, нервна система, храносмилателна система и очен статус, ЕКГ. Един път в годината се изследват хормоните fT4 и TSH, и кръвната захар. Един път на две години имате право на консултация с кардиолог и със специалист по очни болести.
Подробна информация за прегледите, изследванията и консултациите с лекар, които НЗОК заплаща за диспансеризираните здравноосигурени лица, е публикувана на електронната страница на НЗОК – www.nhif.bg , в меню „Национален рамков договор – 2012 – за медицински дейности” – подменю „Приложения към НРД – Приложение № 9 (диспансеризация при личния лекар - „Пакет дейности и изследвания на ЗЗОЛ по МКБ, диспансеризирани от ОПЛ“) и Приложение № 14 (диспансеризация при лекар специалист - „Пакет дейности и изследвания на ЗЗОЛ по МКБ, диспансеризирани от лекар специалист“).

И още:

Цитат
Уважаема госпожо Ангелова, ако имате предвид високоспециализираната медицинска дейност „Ехография на щитовидна жлеза”, която се извършва от специалист ендокринолог, НЗОК не заплаща тази дейност. Касата заплаща изследванията на хормоните: FT4 (10.08), TSH (10.09), FSH(10.23),  които обикновено се назначават от лекар ендокринолог, като хормоните FT4 и TSH  могат  да се назначат и от общопрактикуващия (личния) лекар, по преценка и при необходимост.
НЗОК заплаща за високоспециализираната медицинска дейност „Пункционна биопсия на щитовидната жлеза под ехографски контрол” (06.11) в извънболничната специализирана помощ, ако дейността е назначена от лекар специалист с „Медицинско направление за високоспециализирани дейности” (бл. МЗ-НЗОК №3А).
Изследването „Доплерова сонография на съдове на щитовидната жлеза”(88.77) е високоспециализирана медицинска дейност (ВСМД), която НЗОК също заплаща, ако е назначена от лекар специалист с „Медицинско направление за високоспециализирани дейности” (бл. МЗ-НЗОК № 3А) , който има договор с НЗОК за този вид изследване.
В болничната помощ има клинични пътеки за оперативно лечение на определени заболявания на щитовидната жлеза, за които НЗОК заплаща.
При всички случаи въпросът трябва да се уточни, тъй като не става ясна точната диагноза, която имате и за която бихте могли евентуално да бъдете диспансеризирана.
Подробна информация за прегледите, изследванията и консултациите с лекар, които НЗОК заплаща за диспансеризираните здравноосигурени лица, е публикувана на електронната страница на НЗОК – www.nhif.bg , в меню „Национален рамков договор – 2012 – за медицински дейности” – подменю „Приложения към НРД – Приложение № 9 (диспансеризация при личния лекар - „Пакет дейности и изследвания на ЗЗОЛ по МКБ, диспансеризирани от ОПЛ“) и Приложение № 14 (диспансеризация при лекар специалист -  „Пакет дейности и изследвания на ЗЗОЛ по МКБ, диспансеризирани от лекар специалист“).

Затвори

Последна редакция: нд, 17 мар 2013, 14:44 от Merelenda

# 24
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 586
Попитах, защото ендокринолога след като ме изпрати ме предупреди че Здравната каса не го поема, след което една приятелка искаше да отиде и я насочих, при което на регистратурата я попитали с направление ли е  newsm78

# 25
  • Мнения: 0
Дами имам два въпроса. Правих си изследвания и хормоните ми сочат към базедова болест обаче аз напълнях... Утре ще си правя и ft3. Възможно ли е при Базедова болест да се пълнее?  И исках да питам възможно ли е протичвозачатъчните да влияят на резултатите от изследването? Като цяло могат ли да имат нещо общо с щитовидната жлеза? Благодаря много за вниманието. Занимавам ви вас, защото забравих днеска да питам ендокриноложката си.

# 26
  • Мнения: 11 738
Дами имам два въпроса. Правих си изследвания и хормоните ми сочат към базедова болест обаче аз напълнях... Утре ще си правя и ft3. Възможно ли е при Базедова болест да се пълнее?  И исках да питам възможно ли е протичвозачатъчните да влияят на резултатите от изследването? Като цяло могат ли да имат нещо общо с щитовидната жлеза? Благодаря много за вниманието. Занимавам ви вас, защото забравих днеска да питам ендокриноложката си.
Тук доста сме с наднормено тегло, макар и с хиперфункция. Има и такива, които слабеят.
За противозачатъчните бяха писали някъде, не помня къде, че биха могли да дадат отражение върху резултат, но чак да пратят стойностите в хиперфункция се съмнявам.
Биха дали вероятно някакви леки отклонения/колебания в стойност.
Иначе пише, че и пропранолол, който доста от момичетата пием тук заради сърцебиене, също можел да даде неточни резултати. Един вид, ние както пием хапчета за щитовидната и пропранолол, то тогава не би следвало резултатите да са реални.

Като цяло, по наблюдения от докторски коментари към мен относно резултати, съпътстващи заболявания и прием на други лекарства, мнението е било - при грип, настинка, разстройство или стомашни неразположения (обострен гастрит, колит, язва и т.н.) и прием на лекарства за стомаха, да не пускам изследвания, докато не отмине заболяването и да изчакам след приема на лекарства.
Най-много влияят стомашните заболявания и прием на лекарства за стомаха (за киселини, на протонна помпа и т.н.)

# 27
  • вече в собствен дом
  • Мнения: 1 088
Момичета, моето ТСХ преди 3 седмици беше 4.30 и бях на 1 таблетка пропицил. Преди 2 седмици , когато бях при Начев, той ми включи и Л-тироксин 25мг., защото за ТАО било най-добре стойности на ТСХ под 1. Вече 2 седмици го пия този л-тироксин и досега се чувствах супер/като изключим очите де/. Но от вчера започна нещо пак да ми става изнервено, пулса ми е около и малко над 80, а беше доста поспаднал. Пия си и по 1/2/ пропранолол, макар Начев да ми каза да ги спирам. Но с него ми е по-добре. Та се чуде, дали не е започнало много да пада това ТСХ. Начев ми каза , че като вляза за пулс терапията другия месец , там ще ми изследват хормоните. Дотогава не се налагало. Но аз мисля другата седмица да си пусна едно ТСХ. Тези, които са на комбинирано лечение с л-тироксин как се чувстват. Той л-тироксина действа с натрупване и май при мене вече се е натрупал. Simple Smile

# 28
  • Мнения: 75
А при положения ,че главното ми заболяване е на храносмилателния тракт и главно на червата,а аз пия лекарства за тях от години.Как се съчетават двете лечения,и как да оставиш едното като и двете са сериозни.Луда работа пия лекарства и за червата и за тириотоксикозата а маи двата вида лекарства не се пият заедно хмм вече се обърках .Имам три трака отрицателни и съм на едно хапче пропицил скоро трябва да ида да ми го махнат и него но не мисля,че съм готова.Имам ускорен пулс почти постоянно.

# 29
  • Мнения: 5
Здравейте момичета,днес ми взеха кръв за хормоните..и мацките в клиниката са забравили да ми пуснат ТСХ,само Т3 и Т4,ами то беше великото чакане за насрочване на дата за вземане на кръв,а сега ще чакам резултати,но без ТСХ мислите ли че ще ми отчете дали имам рецидив,аз мисля че няма да се разбере Rolling Eyes,а вие как смятате?

Общи условия

Активация на акаунт