Пета тема на чакащите

  • 256 755
  • 2 547
  •   1
Отговори
# 600
  • Мнения: 168
Когато детенцето е под 2 години се ползват правата като при рождени деца - т.е. отпуск по чл.163 и чл.164 от КТ (за бременност, раждане и осиновяване; отпуск за гледане на дете до 2 годишна възраст).

# 601
  • Мнения: 210
Raq82 и аз това се питам. А ако осиновиш на 1 година и 8 месеца примерно, как стои въпроса? Ползва се майчинство до навършване на 2 години на детето или примерно 4 месеца до навършването на 2 години и после още 8 по новата добавка?!?!?!? А ако детето е на 1 година и 11 месеца да кажем? Ако някой е в час с точното тълкуване на добавката към закона, ще бъда много благодарна ако сподели. Мисля че ще е полезно за всички.

Късметче, благодаря, отговорила си преди да публикувам. Доколкото разбирам, ако се осинови преди 2 години, не се доизползва отпуска за деца от 2 до 5 години. И така не е добре. Нашето дете си дойде вкъщи точно 10 дни преди рожденния си ден. В такива случаи дали ако се изчака примерно и се вземе детето след навършването на 2 ще може да се ползва една година за адаптация, или ще се гледа датата на влизане в сила на съдебното решение?!?

# 602
  • Мнения: 19
Момичета ,здравейте
Извинявам се ,че нахалствам в темата Ви
Прочетох я цялата,много ме зарадвахте с това което правите,мислех си че са единични бройки а вие сте толкова много с големи сърца и души
Шапка ВИ свалям на всичките.Вие сте майки героини
Пожелавам на всяка една от вас която чака записване в регистъра или крайния резултат едно малко същество което ще Ви изпълне къщата с много радост и щастие
БЪДЕТЕ ЖИВИ И ЗДРАВИ,КАКТО ВИЕ ТАКА И ВАШИТЕ СЕМЕЙСТВА
ВИЕ ГО ЗАСЛУЖАВАТЕ
УСПЕХ И СИЛНИ ПРЕГРЪДКИ ОТ МЕН
Още ведъж Ви се извинявам ,че нахълтах  Praynig

# 603
  • Мнения: 142
Хубаво е ,че се разреши да се ползва майчинство и при осиновяване на по големи деца,но отново недомислие.Според мен по добре щеше да е да се даде една година майчинство на всеки осиновил дете от 0-5 г. и така щеше де се избегне това - детето е на 1,8 м и след това какво става.В края на  краищата ние си плащаме осигуровки и би трябвало да се възползваме от правота поне на една година голямо майчинство.

# 604
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
Според мен това за едната година е доста удачно. Защото нашите деца са живели в институции и имат толкова много да наваксват. Аз категорично малките мишки смятам поне една година да са плътно до нас- без ДГ и тн. Ще им трябва време за адаптация, учене на думички и наваксване на различни умения. Във физическо отношение- тичане, скачане и тн. са доста бързи- като нинжи са. Но говора никакъв го няма. А са на 3 г. 4 м...има си доста работа с проговарянето. Надявам се тази адаптационна година да дръпнат и да влезнат в ритъм, защото от 5 г. се започва ученето. Вярвам, че ще успеем да наваксаме, ако не съвсем ,то поне почти липсите.

# 605
  • Мнения: 168
Ето и указания от НОИ по въпроса, не че казват кой знае какво де
Скрит текст:
УКАЗАНИЕ № 91-01-301 на НОИ от 19.12.2013 г. относно Закона за бюджета на ДОО за 2014 г. и изменения в Кодекса за социално осигуряване (КСО), приети със ЗБДОО за 2014 г. /обн. ДВ, бр. 106 от 10.12.2013 г./, със Закона за допълнение (ЗД) на Кодекса на труда (КТ) /обн. ДВ, бр. 104 от 03.12.2013 г./ и с предстоящия за приемане Закон за изменение и допълнение (ЗИД) на КСО във връзка с паричните обезщетения за болест, трудоустрояване и майчинство
С § 4 от Преходните и заключителни разпоредби (ПЗР) на ЗБДОО, в сила от 1 януари 2014 г., са направени изменения в Кодекса за социално осигуряване, както следва:
В чл. 33, ал. 5 от КСО се създава т. 12, съгласно която Националният осигурителен институт "създава и поддържа електронен регистър на болничните листове и решенията по обжалването им".
В чл. 40, ал. 3 от КСО думите "чл. 115, ал. 4" се заменят с "чл. 115, ал. 2", тъй като досегашната ал. 4 на чл. 115 от КСО става ал. 2. Чл. 40, ал. 6 от КСО се отменя.
Съгласно изменението в текста на чл. 49, ал. 1 от КСО от 1 януари 2014 г. периодът, от който се изчисляват паричните обезщетения при бременност и раждане с начало на отпуска след 31 декември 2013 г. се намалява от 24 на 18 календарни месеца.
Паричните обезщетения за бременност и раждане, отпуснати с начална дата до 31 декември 2013 г. включително, продължават да се изплащат в определения им досегашен размер до изтичане на съответните срокове.
В глава четвърта на КСО се създава раздел IV "Отпускане и изчисляване на паричните обезщетения и помощи". Във връзка с отпускането и изчисляването на паричните обезщетения за временна неработоспособност, трудоустрояване, бременност и раждане, отглеждане на малко дете и на помощите се създава чл. 54к със следния текст: "Отпускането и изчисляването на паричните обезщетения за временна неработоспособност, трудоустрояване, бременност и раждане и за отглеждане на малко дете и помощите от държавното обществено осигуряване се извършват въз основа на данните по чл. 5, ал. 4, т. 1 и чл. 33, ал. 5, т. 12, както и на данните, декларирани в подадените документи за изплащане на обезщетенията и помощите от държавното обществено осигуряване при условия и по ред, определени с акт на Министерския съвет".
С чл. 11 на ЗБДОО се определя размер на паричното обезщетение за отглеждане на малко дете по чл. 53, ал. 1 и 2 от КСО за 2014 г. - 340 лв.
Еднократната помощ по чл. 13г от КСО при смърт на осигурено лице за 2014 г. се запазва в размер на 540 лв. (чл. 12 от ЗБДОО).
С § 1 от Закона за допълнение на Кодекса на труда в КТ се създава чл. 164б, с който от 01 януари 2014 г. се въвежда нов вид отпуск - при пълно осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст. Такъв отпуск може да се ползва от осиновителката или от осиновител, който сам е осиновил дете (чл. 164б, ал. 1 и 4 от КТ). Отпускът за осиновяване е за период от 365 календарни дни от датата на предаване на детето за осиновяване (удостоверява се с акта за предаване на детето за осиновяване), но не по-късно от навършване на 5-годишната му възраст, като условие за разрешаването му от работодателя е към датата на влизане в сила на съдебното решение за осиновяване детето да е навършило 2-годишна възраст (удостоверява се с копие от съдебното решение).
Когато осиновителите са съпрузи, отпускът при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст със съгласието на осиновителката, вместо нея, може да се ползва от осиновителя след изтичане на 6 месеца от деня на предаване на детето за осиновяване, но не по-късно от навършване на 5-годишната му възраст, като в този случай отпускът на осиновителката се прекъсва (чл. 164б, ал. 2 и 3 от КТ). Отпускът на осиновителя по чл. 164б, ал. 2 от КТ не се прекратява, когато осиновителката ползва друг вид отпуск.
Отпускът по чл. 164б от КТ може да се ползва наведнъж или за избрани от осиновителката/осиновителя периоди в рамките на 365-дневния срок от датата на предаване на детето за осиновяване.
Във връзка с чл. 164б от КТ и с предстоящия за приемане и обнародване ЗИД на КСО се предвиждат следните изменения и допълнения в КСО:
В чл. 9, ал. 2, т. 2 от КСО думите "и за отпуск за бременност и раждане" се заменят с "за отпуск за бременност и раждане и при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст". В т. 5 на същата алинея думите "и отглеждане на малко дете" се заменят с "отглеждане на малко дете и при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст". С направените изменения времето, през което осигурените лица са ползвали отпуск при пълно осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст (с право или без право на парично обезщетение) се зачита за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски. Аналогично, за самоосигуряващите се лица, осигурени за общо заболяване и майчинство, периодите при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст (с право или без право на парично обезщетение) се зачитат за осигурителен стаж, без да се правят осигурителни вноски.
В чл. 11, ал. 1, т. 1, както и в чл. 13а, т. 1 от КСО се създава буква "е": "осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст", с което това осиновяване се въвежда като нов осигурителен риск.
В чл. 13в, ал. 1, т. 2 от КСО след думите "за бременност и раждане" се добавя "както и отпуск при осиновяване на дете от 2- до 5- годишна възраст". В т. 4 на същата алинея думите "и отглеждане на дете" се заменят с "отглеждане на дете и при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст".
В чл. 41, ал. 3 от КСО думите "или за бременност и раждане" се заменят с "за бременност и раждане или при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст", с което доходът, от който е определено паричното обезщетение при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст, се взема предвид през периода, от който се изчислява обезщетението за временна неработоспособност.
В чл. 54а, ал. 2, т. 2 от КСО след думите "за бременност и раждане" се добавя "както и отпуска при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст", с което времето на този отпуск се взема предвид за придобиване право на парично обезщетение за безработица.
В чл. 54б, ал. 7, т. 2 от КСО след думите "за бременност и раждане" се добавя "както и при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст". С допълнението се има предвид, че през периода, от който се определя паричното обезщетение за безработица, се взема доходът, от който е изчислено обезщетението при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст.
С § 2 от ЗД на КТ в КСО се създава чл. 53а, който регламентира обезщетението при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст. В него се посочва, че осигуреното за общо заболяване и майчинство лице, което има 12 месеца осигурителен стаж като осигурено за този риск и ползва отпуск при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст при условията на пълно осиновяване, има право на обезщетение в размера, определен по реда на чл. 49 за срок от 365 дни, но не по-късно от навършване на 5-годишната му възраст.
Паричното обезщетение не се изплаща при смърт на детето, при прекратяване на осиновяването, когато детето посещава детско заведение, включително детска ясла или учебно заведение. Допълнителни условия (предвидени в Проекта за допълнение на Наредбата за работното време, почивките и отпуските, които ще бъдат отразени и при изменение на Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения и помощи от държавното обществено осигуряване), при които обезщетението за осиновяване не се изплаща, тъй като отпускът се прекратява, са: отнемане или ограничаване родителските права на осиновителя/осиновителката; настаняване на детето за отглеждане в семейство на роднини или близки или в приемно семейство по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето; отглеждане на детето от лице, включено в програми за подкрепа на майчинството.
Следва да имате предвид, че при прекратяване на правоотношението/осигуряването на осиновителката/самотния осиновител, се прекратява изплащането на обезщетението по чл. 53а от КСО, тъй като отпускът по чл. 164б, ал. 1/ ал. 4 от КТ се прекратява. Отпускът по чл. 164б, ал. 2 от КТ и съответно изплащането на обезщетение по чл. 53а от КСО на осиновителя след изтичане на 6 месеца от датата на предаване на детето за осиновяване се прекратяват, както при прекратяване на неговото правоотношение/осигуряване, така и при прекратяване на правоотношението/осигуряването на осиновителката, когато са съпрузи. Няма
предвиден ред, аналогичен на чл. 52 от КСО, за изплащане на парично обезщетение при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст след прекратяване на осигуряването.
Самоосигуряващите се лица имат право на парично обезщетение при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст при аналогични условия, в случай че през периода, за който им е отпуснато обезщетение не продължават да упражняват дейност.
В предстоящия за приемане и обнародване ЗИД на КСО се предвижда осигуреното за общо заболяване и майчинство лице, което е осиновило дете от 2- до 5-годишна възраст преди 1 януари 2014 г., да има право на парично обезщетение при условията на чл. 53а от КСО за остатъка до 365 дни, считано от датата на предаване на детето за осиновяване.

# 606
  • Мнения: 210
Отпускът за осиновяване е за период от 365 календарни дни от датата на предаване на детето за осиновяване (удостоверява се с акта за предаване на детето за осиновяване), но не по-късно от навършване на 5-годишната му възраст, като условие за разрешаването му от работодателя е към датата на влизане в сила на съдебното решение за осиновяване детето да е навършило 2-годишна възраст (удостоверява се с копие от съдебното решение).

Значи се гледа датата на влизане в сила на съдебното решение. Добре са го измислили, макар че според мен не е дообмислено. Какво става с децата осиновени малко преди да направят 2 години и с тези след 5 години? Предполагам, че за тези над 5 години имат предвид, че трябва да посещават пред училищна, но си мисля че и там е нужно време за адаптация, да не говорим че няма как да се запише на ясла от днес за утре. Дори и да не е една година, и за осиновените деца над 5 години трябва да се предвиди някакъв платен отпуск, ако ще и три месеца да е само.
Винаги съм се чудила в парламента няма ли осиновители, да просветят другите с проблемите на осиновяващите и последващата адаптация на децата. За мен, който ги измисля тези закони, само е чувал за осиновяване, не се е сблъсквал с действителността.

# 607
  • Мнения: 168
Ами направили са някакъв опит да поразширят възможностите, но никога не е напълно отговарящо на потребностите. Може би ще има и други промени.

# 608
  • Мнения: 210
Ами направили са някакъв опит да поразширят възможностите, но никога не е напълно отговарящо на потребностите. Може би ще има и други промени.

ДАНО! Стискам палци, като си мисля, че това ще спомогне за осиновяване на повече по-големи дечица.

# 609
  • Мнения: 1 418
Нашият бебок е на 6 месеца. Предполагам се полага законовото майчинство. ..

# 610
  • Мнения: 168
Да, трябва да отидеш при работодателя, за да си подадеш документите

# 611
  • София
  • Мнения: 53
Вчера разговарях с една дама от НОИ, та тя каза, че ако детето не е навършило две години към датата на осиновяване не спада към новите промени на закона.Пример: ако детето е на година и осем месеца, то майката получава 4 месеца майчинство и според закона на тях тази адаптация им е достатъчна, същото е и ако към датата на осиновяването е на 1г. 11м. и 28д., но ако е на две години и един ден вече отговаря на изискванията на онези неграмотници които са писали закона  #2gunfire
Съжалявам за острия тон, но още съм афектирана  Crazy

# 612
  • Мнения: 168
Права си, но жената от НОИ не е виновна, тя само прилага закона. Идеята на тези които са го писали е била предполагам тази, че детето на тази възраст обикновено тръгва на ясла или градина, а и 3-тата година от отпуска за гледане на дете не се плаща по принцип. Т.е. платено остава само до 2 години, като изключението е въведено сега с този текст - от 2-5 за осиновените дечица.

# 613
  • Мнения: 712
Вчера разговарях с една дама от НОИ, та тя каза, че ако детето не е навършило две години към датата на осиновяване не спада към новите промени на закона.Пример: ако детето е на година и осем месеца, то майката получава 4 месеца майчинство и според закона на тях тази адаптация им е достатъчна, същото е и ако към датата на осиновяването е на 1г. 11м. и 28д., но ако е на две години и един ден вече отговаря на изискванията на онези неграмотници които са писали закона  #2gunfire
Съжалявам за острия тон, но още съм афектирана  Crazy
#Cussing out #Cussing out #Cussing out И аз се афектирах... Но не съм изненадана... Уфф!  #2gunfire Боже, наистина ли при осиновяване на дете на 23м, се полага само един месец майчинство?! Правилно ли разбирам? Или това се отнася само за някакъв преходен период и за заварените случаи?
Пак недомислици!...
Според мене Законът би трябвало да предвижда за всяко осиновяване еднакъв период майчинство...

# 614
  • Мнения: 142
Това е пълен абсурд като всичко в държавата ни.Останах без думи .

Общи условия

Активация на акаунт