Пета тема на чакащите

  • 256 713
  • 2 547
  •   1
Отговори
# 1 155
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
Аз съм за затворена група. Всеки от нас има много въпроси, които не би искал да споделя публично.
vanibo , чудесна идея!

# 1 156
  • Мнения: 1 418
И аз ще се включа, въпреки, че вече си имаме син.
Но пък ще ви покажа снимки на красавецът ни Wink

# 1 157
  • Мнения: 21
А може ли и вече осиновилите да се влючим Peace

# 1 158
  • Варна
  • Мнения: 117
аз също подкрепям идеята за затворена група Simple Smile

# 1 159
  • Мнения: 1 418
https://www.facebook.com/groups/1503130766583265/
 Позволих си да я създам. Само не знам как да ви добавя...

# 1 160
  • Мнения: 1 418
Всеки в групата може да добавя членове. Трябват ми имейли, за да ви пратя покани.

# 1 161
  • ...в най-дългото очакване на щастие...
  • Мнения: 834
Пратих мейл.

# 1 162
  • Мнения: 411
Пратих мейл.

Днес звъннах на социалната, за да я питам дали е готова с доклада да го прочетем, или пък да не би да са ни вписали директно. Преди 2 седмици приключихме срещите и предвид това, че целият въпросник го изпратихме попълнен на мейл и за двамата, а на срещите записваше отделно си представях, че само ще мине по въпросниците, копи/пейст от двата въпросника и редакция на отговорите според ръчните ѝ бележки и е готова. Работа за 2-3 часа макс., ако трябва да обмисля много. Още повече, че аз бих го написала веднага след последната среща, докато впечатленията ми са най-пресни.

Отговор:
- Защо бързате толкова? Не се пише просто така доклад за осиновяване! Когато съм готова ще ви се обадя.

В тази връзка - колко време мина при вас след последната среща до момента на изготвяне на доклада?

# 1 163
  • Мнения: 210
Моето наблюдение е, че независимо кога са минали срещите, докладът го "дават/излиза" на 90 ден от подаването на документите. Когато ние подавахме документи, бяхме единствените осиновители в този период в нашето РДСП, но все пак докладът излезе на 90 ден. Но нека и другите да споделят, кога са им били готови докладите.

# 1 164
  • Мнения: 690
Въпреки че, по закон доклада трябва да се изготви ДО 3 месеца, социалните го изготвят точно за три месеца. На нас преди години доклада ни излезе на 100-ят ден, защото имаха някакъв инцидент и проблеми и се бяха мобилизирали цялото ОЗД. Обаче социалната ми се обади да се извини и обясни за проблема и забавянето и при първа възможност ни го издаде. Първоначално ни беше казала, че ще се забави 15-20 дни, но на 10-я ден ни извика.

# 1 165
  • Мнения: 1 418
Няма да ме има няколко дни, тъй че някой, който е включен вече в групата да
пише, за да му пращат мейлите си за добавяне. Ако ли не, в понеделник следобяд ще съм
на линия и ще ви добавя.

# 1 166
  • Мнения: 33
Нашият доклад излезе малко по-бързо, както и вписването- общо около 60 дни. Социалната раб., която ни оценяваше беше бърза, старателна и мила. О'к и какво от това на фона на вече 7 месеца чакане и 2 месеца, които бяха нужни, за да ни впишат останалите 27 РДСП (с изкл. на това , в което кандидатстваме)!!! 6 месеца "пътува" единственото уведомително писмо за вписване в друга дирекция от момента на извеждането му до пощ.клеймо при нас! Разстояние м/у двата града около 40 км.!
Тримесечният срок се спазва, но след това цари мрак и пълно информационно затъмнение. Четем публикации, че се настаняват деца в приемни сем., защитени жилища, центрове от семеен тип. Децата "бродят" от една мярка за закрила към друга, от програма в програма, а хиляди кандидат-осиновители не получават никакви предложения (независимо приемливи или не за тях). Гложди ме чувството, че съдбите на изоставените деца се определят от вакантните места в една или друга мярка, а не от техния най-добър интерес... дано не съм права!

# 1 167
  • Мнения: 411
Момичета, преписвам програмата за обучение на кандидат-осиновители за груповото обучение на "Анимус". За някой, който не е минал още по този път може да е от полза.
Провежда се 2 последователни съботи. Преди това има 4 индивидуални срещи с кандидат-осиновителите, по 1 среща седмично, като всяка среща е с продължителност 1 час.

Групово обучение (групи до 20 човека):

Първи ден

10:00 - 11:15 - Запознаване. Процедура по осиновяване.
11:15 - 11:30 - Почивка
11:30 - 13:00 - Семейството като система. Адаптация на детето в семейството.
13:00 - 13:30 - Почивка
13:30 - 15:30 - Особености на децата, отглеждани в институции. Синдром на депривация.

Втори ден

10:00 - 11:40 - Как да кажем на детето, че е осиновено. Име на детето. Загуба.
11:40 - 12:00 - Почивка
12:00 - 13:40 - Привързаност - видове. Формиране на привързаност. Нарушения.
13:40 - 14:00 - Почивка
14:00 - 15:30 - Планиране на промяната при поява на детето. Обратна връзка.
 

# 1 168
  • Варна
  • Мнения: 117
споделям мнението на  igam_k.Имам чувството , че сега са много модерни приемните семейства, нищо лично към никого.

# 1 169
  • Мнения: 411
Питах и социалната, и на курса - къде мога да видя информация колко деца на каква възраст има вписани в регистрите за осиновяване, колко осиновители за съответната възраст, колко деца са в приемни семейства и колко в институции.

Обясних, че ако кандидат-осиновителите знаят, че има 200 деца до 2 г. и 500 чакащи за тях, а те ще са 501, но в същото време има 50 деца до 3 г. и 10 чакащи, вероятно ще предпочетат да пишат до 3 г. и да си вземат детето след 2 месеца, вместо да чакат няколко години.

Социалната отговори, че няма такава информация и че не ми е нужна. Психоложката отговори, че регистрите се обновяват непрекъснато и затова няма точна информация, а проблем с чакането има тогава, когато изискванията са високи.
Аз: - Ако критериите не са високи, но въпреки това няма обаждане пак ли причината е в осиновителите?
Отговор: - Системата не е съвършена, но работи. Вие вероятно ще осиновите бързо.

Така че не зная откъде може да се получи информация за това колко деца са в приемни семейства. Въпросите ги задавах, тъй като исках да се ориентирам доколко можем и е удачно да свалим възрастта. Освен това исках да използвам курсовете за получаване на повече информация за проблемите в зависимост от това откъде е по-вероятно да осиновим - от дом или приемно семейство.

Питах и друго - понеже идва лято, хората излизат в отпуск, а за да заседава съвет за осиновяване трябва целият екип да е там дали ще се събират съветите. И според двете би трябвало да се събират. Това, в което и двете бяха сигурни е, че през август съдът не работи, т.е. ако ви предложат детенце през юли е възможно делото да е чак септември.

П.С. Според този линк делата за осиновяване се разглеждат през август  newsm78

Последна редакция: нд, 22 юни 2014, 20:21 от vanibo

Общи условия

Активация на акаунт