Моето секцио в "Света София"

  • 15 540
  • 184
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 3 926
Аз знам за нормално раждане със спиналка. И аз в началото гледах Shocked но явно си е до доктор. Моят ми беше казал, че ако раждам нормално предпочита да му съдействам изцяло и ще съм с бусколизинче Wink , а ако наистина прагът на болка ми е нисък и не изтрайвам ще ми боднат епидуралче. За спинална сме говорили само за секциото, както и родих, заради крив таз.

# 151
  • Мнения: 7 640
Аз знам за нормално раждане със спиналка. И аз в началото гледах Shocked но явно си е до доктор. Моят ми беше казал, че ако раждам нормално предпочита да му съдействам изцяло и ще съм с бусколизинче Wink , а ако наистина прагът на болка ми е нисък и не изтрайвам ще ми боднат епидуралче. За спинална сме говорили само за секциото, както и родих, заради крив таз.
е как протече- с форцепс ли

# 152
  • Мнения: 660
PolarFox, единственото, което ми идва на ум е да правят операцията със спинална, а след това да се слага епидуралната, след секциото, за да е напълно обезболена жената след като я пусна спиналната  Thinking ама наистина си е 2 пъти бодене, знам ли ...
Разпитай, че и на мен ми е интересно   bouquet
имало значи разни варианти да се сложи спинално упойката, а после да се остави катетър в епидуралното пространство за постоперативно обезболяване. Освен това да имат предвид.
Иначе и самото секцио може да се води със епи, но се предпочита спинална, з-то е по-сигурна, изисква по-малко анестетик и по-лесна за правене

 Има си специални сетове за комбинирана спинално-епидурална анестезия, при които спиналната и епидуралната игла са съвместими - т.е. епидуралната може да служи за водач на спиналната и така се избягва повторното бодене. Дори при липса на специален сет и да се налага бодене два пъти, не представлява никакъв проблем - на анестезиолога манипулацията му отнема точно 3 мин повече /ако всичко върви гладко/, а пациентът не усеща, че го бодат два пъти, тъй като е обезболен локално, пък и самата спинална игла е дебела колкото игла за подкожна инжеция, а понякога и по-тънка.

Освен изброеното от PolarFox за избора на спинална при секцио, за мен водещият мотив би бил, че се разпространява с по-голяма сигурност по височината на гръбнака и може да доведе до обезчувствяване до линията на пъпа и при ниска апликация - на нивото на L4-L5. При епидуралната сегментното разпределение на анестетика е по-ясно изразено и повдигането на нивото на обезболяване изисква по-високо ниво на апликация - L1-L2, където си е доста по-рисковано да се боде с дебелата игла.

Смисълът от приложение на КСЕА при секцио и аз не го виждам, освен, както предполага Никол, катетърът да служи за постоперативно обезболяване. Има школи, в които много прокламират използването му точно за такива цели. Иначе, основното приложение, което аз позанавам на КСЕА, е за операции на долните крайници, при които се предвижда продължителност на интервенцията между 6 и 8 часа, с не напълно отречена вероятност за последващи ревизии и т.н.

В допълнение, наличието на катетър не е индикацията, която отличава епидуралната от спиналната пункция. Епидурално може да се постави еднократно анестетик, спинално също може да се постави спинален катетър за продължителна спинална анестезия. Последната не е много предпочитана предвид съотношението полза:риск. Може да се прибегне към нея, ако се предвижда предварително, че операцията ще продължи повече от 10-12 часа и при пациента поради съпътстващи обстоятелства не е желателно прибягването до обща анестезия.

Лана, при спиналната не само се очаква, но се и цели понякога пълната парализа на мускулатурата, докато при епидуралната появата на парализа е страничен ефект от предозиране или малпозиция на катетъра.

Чела съм разкази за нормално раждане със спинална - тя не е можела да напъва, а когато са засичали, че е време за напън, дружно са я натискали по корема. Не помня за коя клиника ставаше дума, жената беше останала с добри впечатления от раждането си.

Съжалявам за оф-а, но видях, че е възникнала дискусия, въпреки че темата не касае това.

# 153
  • Мнения: 3 926
е как протече- с форцепс ли
Без малко. Извадили са го, но водещият раждането и родилката са дали всичко от себе си за едни последен път и бебето е излязло. При това с къса пъпна връв. Разказът го има във форума.
тук Мамчето ми е приятелка.

# 154
  • Мнения: 46 551
biboshka, PolarFox, благодаря за информацията   bouquet

# 155
  • Мнения: 115
Здравейте, аз също раждах /02.03.2006г./ със секцио в "Света София" и искам да кажа на вички, на които им предстои да не се страхуват, няма от какво. За болката от операцията - аз специално не съм я усетила. Е подръпва те тук, там но чак болка. За мен по-нериятното беше излизането от упойката. Страшно ме болеше главата, но за да се избегне това, трябва наистина да се пият много течности, ама мноооооооооооого.

# 156
  • Мнения: 7 640
е как протече- с форцепс ли
Без малко. Извадили са го, но водещият раждането и родилката са дали всичко от себе си за едни последен път и бебето е излязло. При това с къса пъпна връв. Разказът го има във форума.
тук Мамчето ми е приятелка.
радвам се, че всичко е менало добре, но това далеч не е пример за правилно поведение, според мен Naughty

# 157
  • Мнения: 4 370
А какво е правилното поведение според теб? Как може да се види дължината на пъпната връв , че и ние сме омотани?

# 158
  • Мнения: 7 640
А какво е правилното поведение според теб? Как може да се види дължината на пъпната връв , че и ние сме омотани?
Не знам дали питаш мен, з-то за пъпна връв не съм коментирала, вероятно имаш предвид, че бебето е омотано или какво newsm78
По повод обезболяването, това раждане е протекло малко кошмарно, според мен, и други работе са ми странни, но това е друг въпрос.

# 159
  • Мнения: 1 949
Страшно ме болеше главата, но за да се избегне това, трябва наистина да се пият много течности, ама мноооооооооооого.


Само че течностите едва 4-5 часа след операцията. Иначе може да възникнат проблеми, защото е рязана и коремната стена! Аз се хвърлих към шишето с вода почти веднага след операцията, ама навеме ме спряха сестрите. После наистина трябва да се пият много течности - вода и бистър сок! Аз си взех от ябълка.

Успех на всички, на които им предстои! Няма страшно момичета  Wink

# 160
  • Мнения: 4 370
Да бебето се е омотало. Навита му е около врата. Помислих че си чела разказа (ПоларФокс) а там се споменава че е увита пъпната връв и е къса. А за обезболяването ще ми се да не ползвам нищо.

# 161
  • Мнения: 7 640
Да бебето се е омотало. Навита му е около врата. Помислих че си чела разказа (ПоларФокс) а там се споменава че е увита пъпната връв и е къса. А за обезболяването ще ми се да не ползвам нищо.
четох разказа на Лайънес във връзка със спиналната упойка при нормално раждане, защото твърдях и продължавам да твърдя, че използването точно на тази упойка е неуместно в такива случаи.
Там пише за къса, а не омотана пъпна връв newsm78
Да ме извини майката, ама късата пъпна връв няма нищо общо с трудното протичане на раждането й.
Този д-р Стаменов от къде е? С дългогодишен опит в родилните зали чак Rolling Eyes

# 162
  • София
  • Мнения: 2 952
Има си специални сетове за комбинирана спинално-епидурална анестезия, при които спиналната и епидуралната игла са съвместими - т.е. епидуралната може да служи за водач на спиналната и така се избягва повторното бодене.
Второто ми секцио беше с комбинирана упойка, прилага се и в Бг. Възстановителният период протича на практика безболезнено. Става се рано и съответно възстановителния процес протича бързо и лесно.

След първото ми секцио пък не ме обезболиха с НИЩО. Тогава възстановяването е АД.

Та, варианти разни  Hug Моят съвет е на всяка цена да си осигурявате професионално обезболяване след операцията, не от глезотия, а за да сте в състояние да станете още същия ден, а на следващия ден да сте самостоятелни.

# 163
  • Мнения: 7 640
биб, аз станах на следващия ден, даже нямаше и 24ч минали, не беше толкова кошмарно, нямах следоперативно обезболяване Hug

# 164
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
биб, аз станах на следващия ден, даже нямаше и 24ч минали, не беше толкова кошмарно, нямах следоперативно обезболяване Hug

Ама то следоперативното обезболяване е само за кураж. Аз не се възползвах от последните си две дози обезболяващи, но знаех, че мога. Друго си е - някак по-сигурна се чувствах в ставането и ходенето.

Общи условия

Активация на акаунт