сборна група - Егати работата!

  • 4 036
  • 42
  •   1
Отговори
  • Мнения: 39
Здравейте, бясна съм..даже не искам толкова съвет, колкото искам да се оплача - имам две деца на почти 3 и на 5. Големия ходи на градина, малкия би трябвало да тръгне след месец, когато навърши 3 - за ясла място не можах да му намеря, знаете как е!
Та..днес отивам да взема баткото  и госпожата ме сюрпризира - от юни до септември ще има сборна група, поради големия брой желаещи, ще се приемат само  децата на и двамата работещи родители! Аз чакам вече година малкия да тръгне, та да започна работа, а сега се оказва, че и баткото ще спрат...егати държавата!  Какво да правя идея нямам....

# 1
  • Мнения: 1 383
Е, те не приемат ли нови деца само септември ?

# 2
  • Мнения: 15 379
Откъде си? Аз бих подала жалба или най-малкото бих отправила запитване в РИО.

# 3
  • Мнения: 39
След цяла нощ умуване - един приятел ще ме назначи на работа в неговата фирма, за да представя трудов договор....относно приема - при нас приемат целогодишно, което дете навърши 3 го местят веднага от ясла в първа и така нагоре...

# 4
  • Мнения: 2 216
Щом приемат деца целогодишно, предполагам няма проблем с местата. Защо тогава не са взели малкото дете на ясла?

# 5
  • София
  • Мнения: 7 242
Аз не съм потърпевша от ситуацията, но винаги съм се възмущавала какви са тези сборни групи?! Как навсякъде другаде служителите успяват да си вземат летния отпуск и да си оправят базата без това да се отразява на работата им, а в ДГ - не. Може би, преди време, когато повечето баби живееха на село и имаше практика децата да се пращат там за цяло лято, броят на децата е бил малък и е имало смисъл малкото останали да се събират в сборна група, но отдавна не е така. Ако повечето предприятия почиваха през лятото, пак има логика.. Обаче така.. Та не мога да разбера защо се прави? Единици биха били родителите, които ще спрат децата си от ДГ през лятото, ако няма сборни групи.

# 6
  • Мнения: 15 379
Лекси, правят сборни групи, защото отпуските на педагогическия персонал са дълги и това е възможност да си ги използват.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 242
Лекси, правят сборни групи, защото отпуските на педагогическия персонал са дълги и това е възможност да си ги използват.
А защо са дълги? Вярно, много им е натоварена работата, но работят на смени, т.е. на непълен работен ден, което е достатъчна компенсация. Интересно ми е как са нещата в чужбина? Има ли там сборни групи или това си е бг патент?

# 8
  • Мнения: 15 379
Дълги са им отпуските, защото вероятно длъжността предполага по-удължен отпуск.
Малоумието със сборни групи и градини и мен винаги ме е дразнело и притеснявало, но е факт.

При нас правят сборни групи и предпразнично, напр. дните преди Коледа, Великден и пр.

# 9
  • София
  • Мнения: 9 517
а при нас правят сборни групи и в годината, когато градината е дежурна за летните месеци - ето сега започнаха от февруари, та и до сега продължават. Официалната причина е, че малко били децата, миналата година на -20 градуса изобщо не бяха повече, ама това е положението. Неофициално учителките трябва да си вземат отпуските, защото лятото ще работят.

# 10
  • София
  • Мнения: 12 554
Има професии, които по закон имат по-дълги отпуски. Само при опит да си представя да работя с 30 дечища на главата ми става зле, камо ли наистина да го правя.
Затова и учителките имат право на повече дни.
А пък действията на директорката не са законни - няма право да ограничава достъпът. Пусни жалби в съответната община.
Моят син сега е предучилищна група и въпреки че на много места се опитват да хлъзнат родителите, че те са до 31 май, ако си знаеш правата, няма как да им се получат опитчетата.

# 11
  • Мнения: 344
Лекси, правят сборни групи, защото отпуските на педагогическия персонал са дълги и това е възможност да си ги използват.
А защо са дълги? Вярно, много им е натоварена работата, но работят на смени, т.е. на непълен работен ден, което е достатъчна компенсация. Интересно ми е как са нещата в чужбина? Има ли там сборни групи или това си е бг патент?

Платеният отпуск на работещите в детските и учебните заведения е 56 работни дни /ако не се лъжа/. И не са на смени /или поне не всички/, защото продължителността на работния ден е 12 часа, поради което 1-ва смяна е от 07:00 до 15:00 ч. а втора смяна от 11:00 до 19:00 / часовете са приблизителни и важат в нашето ОДЗ/. Така покриват пълен работен ден при 40 часова работна седмица.

Последна редакция: вт, 14 май 2013, 11:03 от *Desita*

# 12
  • Мнения: 271
Ами нека имат по-продължителен отпуск! Заслужават го, учителките! На всичкото отгоре имат и ограничение да не го ползват през учебната година септември - май, НО и нека на мястото на отсъстващите бъдат назначени заместници. Поне така беше, когато аз съм посещавала подобни заведения - през лятото винаги имаше "нова другарка". В крайна сметка никои родители нямат толкова дълга отпуска, колкото е тяхната.
В нашата градина от сега са обявили - в началото на юни изписват бъдещите ученици и правят сборна група с деца от 3-4 до 5-6 години до средата на септември. През месец Август в последните години всичко Общинско почива, вкл. и детските градини и ясли. По естествено разбираеми причини няма прием на деца в градините от февруари поне.

# 13
  • Мнения: 39
Стигнах до извода, че ако трябва стриктно да се придържам към закона - тоест да представя 2 трудови договора, което на практика няма как да стане, докато и второто ми дете не тръгне на градина, мога да започна работа след около 4-5 години....Или греша, честно незнам? Нали, за да вземат децата на целодневна предучилищна, също трябват двама работещи родители (тъй като пак няма достатъчно места), освен това и първолаците задължително се вземат от родителите след училище, нали? ....Ако е така, трябва да чакам малкия да стане 2-и клас! Прекрасно, дотогава ще си харчим с кеф 70-те лева детски и ще си лежим!

# 14
  • Мнения: 1 383
Ох, всичко ни е объркано. Синът ми сега е приет за втора яслена група в едно софийско ОДЗ. И не може да тръгне от сега. Специално от септември трябвало. А аз до тогава ще си стоя с вързани ръце.

Общи условия

Активация на акаунт