Захранване, водено от бебето - baby-led weaning - VІІ

  • 31 475
  • 742
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 73
Здравейте, искам да попитам/ да се оплача от моя мъник. Той е на 11 месеца и от 2 седмици отказва всичко почти, казва "Не" и ми бута ръката преди да съм оставила храната на масичката... Преди това ядеше почти всичко, виждам се в чудо, зъби ли е не знам, но и кърменето намали. Останаха само хилядите нощни, преди следобедния и вечерния сън, а защото ще се връщам на работа, мислех и следобедното да почна да отказвам.
Седя вечер и му готвя до 12 часа, а яде само 2 вида бисквитки, банан и хляб(не му давам вече, защото не мисля, че е ок да се тъпче с това). Взех да се чувствам гузна, че не му предлагам особено разнообразие и е взело да му писва като чета какво готвят детските кухни... Предлагам му кърма и през друго време, но се заиграва за минутка и после се отказва. Не е заслабнал, 11 кила е, но може би трябва по-настоятелно да му предлагам да суче, въпреки че колкото и да ми харесва да кърмя мислех след годинка да останем само с вечерно-нощните.
Отчаяна съм вече, ако е период искам да минава, защото днес бях на крачка да му поръчам някаква кухня да видя дали ще яде това. Някое бебче да е преминало през такъв период?

# 736
# 737
  • Мнения: 89

Седя вечер и му готвя до 12 часа, а яде само 2 вида бисквитки, банан и хляб(не му давам вече, защото не мисля, че е ок да се тъпче с това). Взех да се чувствам гузна, че не му предлагам особено разнообразие и е взело да му писва като чета какво готвят детските кухни...

При нас имаше такъв период - може да са зъбки. Аз не му ограничих тестените, а ги разнообразих. Можеш да му правиш лесни бисквитки и питчици с различни брашнна, така еднообразието ще стане разнообразие. Аз използвам брашно от лимец, киноа, елда, овесени ядки, пшеничен зародиш, оризово, трици, смлени семенца и ядки, белени конопени семена, чия, мисля за спирулина. Разнообразявам му с различни масла - ленено, кокосово, тиквено и пр.
Имали сме периоди, в които сме яли пица по 4-5 пъти на седмица, но храниелните стойности на алтернативните безглутенови и глутенови пълнозърнести брашна, в комбинация със зеленчуци - пица със спанак, с коприва, морков, грах и различни сирена са достатъчни. Аз му казвам бебешки пости и ни се случват периодично. Според мен докато кърмиш и полагаш усилията, които явно полагаш за детенцето ти всичко е ок Simple Smile В тези периоди си разнообразяваме менюто най-много. С времето на Малчо започват да му липсват останалите неща от менюто и сам започва да ги търси.

Аз давам на детето си детска кухня. Започнах да взимам от време на време след 11-ия месец. Не е нищо кой знае какво, но нямах друг изход. Пише, че готвят разнообразно, но и преди съм споделяла опит - нашата детска кухня е частна и хубава - опитват се уж да готвят и алтеративни неща, с хубави, качествени продукти, НО когато синът ми беше на 11 месеца, аз и собственичката на кухнята купувахме еднакви количества био пащърнак на седмица, аз готвех само за 1 дете... Затова към техните неща, добавях сварени на пара зеленчуци, зърнени култури - оказа се даже по-трудоемко. И задължително изисква да го храниш ти, което збавя научаването на детето да се храни с прибори. Но всички деца са различни, семейства и начини на живот също.
Детската кухня е алтернатива, но определено не е по-добро от нещата, които можеш да приготвиш и за двама ви, а защо не и за цялото семейство. Не чувствай вина за избора си - няма по-добро от домашно приготвената истинска храна.
 Не е и по-добре да си хронично недоспала, изнервена, уморена, но и това е вид цена на предизвикателството да си "мама"

Относно тахана - правим си чуден домашен шоколад (за родители и малко по-големи деца) с тахан, мед и брашно от рожков. Може за вскус да се сложи кокосово или какаово масло Simple Smile Децата пощуряват по него Simple Smile Приятелите ми също, може да опитате един здравословен заместител на така обичния шоколад Simple Smile

# 738
  • Мнения: 526
Minx, и при нас има такива периоди - бебе е на 10 месеца и нещо. Честно казано, установих, че понякога просто не иска да яде сам. Примерно - зеленчукова манджа - оставям му парчета и не показва никакъв интерес или започва да си играе. Ако му ги начупя на малки парченца и му ги подавам в устата си ги яде с кеф и отваря уста за още или ми дърпа ръката да му дам. Така, че вече го храня малко както дойде, ако видя ентусиазъм го оставям сам да яде, ако не - му давам (но никога не го насилвам, ако стисне устни - приключваме).

# 739
  • Мнения: 180
И нашето захранване, водено от бебето, отиде на кино Sad Продължава да яде сам единствено плодове и бисквити. За всичко друго отваря уста и дърпа ръцете назад, все едно ще ги скрие зад себе си Simple Smile Така че се налага да го храня. Приборите ги ползва за игра и няма никакво желание да се опитва да загребва.

Но поне съм доволна, че дъвче, не се задавя и не е необходимо да се пасира или да се надребнява храната. Това си е огромно предимство, определено. И само заради него си струва. Например веднъж на седмица получава по едно солено малко геврече (ала тарали) - налапва го цялото, върти го няколко минути из устата и след това зяпа за още и още Simple Smile

Иначе яде от нашите манджи, когато успея да сготвя, го правя без да добавям сол. Май по-скоро ние ядем от неговите манджи  hahaha Хапваме и навън, без да се притесняваме, просто трябва да е подходящо за него като храни. Онзи ден на една сватба ми изяде повече от половината салата (белени домати с моцарела) и почти цялото предястие (сьомга) и малко от гарнитурата на основното (печени картофи). Вече опита и домашна баница и палачинки (само с жълтъци) Simple Smile А педиатърката ни разреши да му давам и прясно мляко, така че се чудя колко ще изтрая преди да си спретнем едно мляко с ориз да си го ядем задружно Simple Smile

Иначе и аз се замислям за кухня, защото нямам възможност да готвя всеки ден различно с него на ръце. Държавната изглежда ОК - не е пасирано, като манджичка е, в супите мернах някакви парченца месо, но да - ще го храня аз. При една от частните манджите изглеждаха много воднисти - спагети с домати и не знам си какво... ами те спагетчетата бяха на по 1 см и плуваха в някакъв сос....

# 740
  • Стара Загора
  • Мнения: 3
здравейте  baby_neutral досега нямах време да чета кой знае колко, но се радвам че пишете тук..

дори преди да разбера че има хора които така си захранват децата, не си представях да се занимавам с пюрета и кашички, за най-естествено смятах детето самО да вземе и да яде, така че ни бройте в отбора..

вече започнахме екшъна и на нея всичко й се услажда Simple Smile към този момент банан, круша, домат и бабата е дала зад гърба ми зрънце грозде, преди това аз й бях дала само да си близне.. не знам дали изяжда нещо, доста парченца падат от устата, но важно е че полагаме основите Simple Smile

да задам едно въпросче за картофите - може ли вместо варен да е печен

П.П. много странно място за темата - аз я търсих при захранването..

# 741
  • Мнения: 926
Аз бях известно време без компютър и сега ще наваксам с четене. Фрийд честит имен ден на Надето, нека да е все така усмихната и щастлива.
Ние нямаме много с какво да се похвалим. Вики си хапва, сравнително добре, когато реши  Grinning.

карамболче добре дошла  Hug .Бебетата предпочитат печените картофи, така, че действай.
Не е странно, че темата е в тук, все пак захранването, водено от бебето е естественото продължение на кърменето.

# 742
  • София
  • Мнения: 5 293

Заповядайте в НОВАТА ТЕМА!

Общи условия

Активация на акаунт