Как броим 40-те дни за погачата на бебето?

  • 44 314
  • 28
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 476
В крайна сметни и ние питахме в църквата и попа каза, че първия ден се брои от деня на раждането. Чистата молитва се прави на 40-тия ден, а пък партито може и следващата седмица Simple Smile

# 16
  • Мнения: 506
А всъщност какво значение има?!Направете го когато ви е удобно,дори да не е на точния ден и час.Това е според мен.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 082
Ако се спазват обичаите, то да се спазват както трябва, а не както е удобно...

# 18
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Ако се спазват обичаите, то да се спазват както трябва, а не както е удобно...
Така е. Църквата брои деня на събитието (в случая раждането) за ден първи.

# 19
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 365
Ако се спазват обичаите, то да се спазват както трябва, а не както е удобно...
Така е. Църквата брои деня на събитието (в случая раждането) за ден първи.
точно така е! Peace

Нямаше да се казва 40 дена, ако можеше на 20-я на пример....или на 35......
Друг е въпроса, че не толкова вярващите си го правят "40дена" когато и както им е удобно.
Което не е грешка, просто не бива да Богохулстват и да казват, че посрещат 40 дена на бебето Peace
Да го наричат по друг начин.

Това, по-долу е инфо за вярващите Peace
40 дена се прави винаги в Неделя, защото това е Божи ден, ден за празници,сватби и кръщенета и за толкова голям празник какъвто е въпросният. Ако се пада по-рано от неделя е допустимо според църквата да се направи в първата неделя след 40, но не и преди това.

# 20
  • София
  • Мнения: 169
Аз знам, че се прави в неделята преди бебето да стане на 40 дни. Иначе се брои от деня на раждането.

# 21
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Последно неделята преди или след?

# 22
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Аз доколкото имам спомен, според църковните канони ако се чества нещо хубаво (като 40 дни на бебе) това се прави на датата или след нея, ако се прави помен - на датата или преди нея. Идеята е да не празнуваш нещо преди да се е случило, както и да не "помисли" душата, че е забравена.

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 6 470
Права си, и аз така знам, затова съвсем се обърках...
Благодаря ти за отговора!

# 24
  • Мнения: 5 173
Аз доколкото имам спомен, според църковните канони ако се чества нещо хубаво (като 40 дни на бебе) това се прави на датата или след нея, ако се прави помен - на датата или преди нея. Идеята е да не празнуваш нещо преди да се е случило, както и да не "помисли" душата, че е забравена.
Точно така.
Ние погача не сме правили. Само отидохме до църквата и попът чете молитва.

# 25
  • Once there was a Hushpuppy...
  • Мнения: 12 365
Символиката е много голяма. 40 дена - това е денят, в който Господ ти "дава" детето, до този момент се счита, че то е между земята и небето - тоест все още не му е даден земния живот. Това е денят, в който се чете свята/чиста/ молитва. Молитва - точно на 40 ден, задължително, без значение дали е недела или не. Светското представяне на детето пред орисници жени е винаги в неделя, след 40 дена/в случаите, когато не съвпада/.

# 26
  • София
  • Мнения: 2 082
Hushpuppy,   202uu

За съжаление много майки правят обичаите, свързани с децата им, и не само, по начин, чут от приятелки, прочетен някъде, без да се интересуват точно как и защо трябва да са така. Което за мен специално не е правилно  Rolling Eyes

Последна редакция: ср, 29 май 2013, 07:11 от Еndira

# 27
  • Мнения: 327
Връщайки се към предходният ми пост ми се иска да уточня, че преди да родя не бях запозната с "конкретните подробности" около чистата молитва, но това не ме накара да питам приятелки, да чета в нета или други подобни. Това, което направих, бе да се допитам до отеца в църквата, която обикновено посещавам. Той беше достатъчно изчерпателен (както казах в предният ми пост), като в деня в който ни прие в църквата и извърши ритуала по представянето на детето пред Бог, не само прочете няколко текста от Библията, но и ни даде духовни напътствия и съвети. Като православна християнка искрено вярвам, че съм постъпила правилно, защото за мен ритуалите се извършват в душите и сърцата ни.

# 28
  • София
  • Мнения: 2 082
Родилката не трябва да влиза в църквата до 40я ден, защото се смята , че е нечиста. На 40я ден отива да й прочетат Чиста молитва, като не влиза в църквата, а стои в притвора. Там идва свещеникът и чете молитвите, след това я миропомазва и чак тогава може да се влезе в църквата и да се запали свещ.

При мен и чистите молитви на двете ми деца, беше така.

....защото за мен ритуалите се извършват в душите и сърцата ни.

Абсолютно  Peace

Общи условия

Активация на акаунт