10 месечни на ясла

  • 5 278
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 52
Здравейте! Детето ми го класираха и го записах в ясла. Септември месец обаче той ще навърши 10 месеца. Моля майки с опит да споделят имат ли значение тези два месеца до година за адаптирането, за боледуването и изобщо как се отразява на децата, които са все още бебета това ранно тръгване на ясла.
И да попитам какво се случва с майчинството - след като подам декларацията за прекратяване, НОИ изплащат ли нещо докато дойде време за обезщетението при неизползване на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете?

# 1
  • София
  • Мнения: 3 711
Аз съм в баш същата ситуация, но ще се пробвам да кандардисвам директорката да ни "чака" до края на годината, до когато всъщност съм в майчинство. И преди съм писала, че не разбирам защо няма никаква корелация между минималната възраст и 410-те дни майчинство...Вероятно 10-те месеца са остатък от как майчинството беше по-кратко, знам ли...

# 2
  • Мнения: 8 275
Не ми казвайте, че става въпрос за Държавна ясла на която смятате да пуснете детето си на 10 месеца. Опит имам до там, че трябваше да се върна на работа на 8 месец. Оставих детето у дома с жена. Възраста на която реших че детето ми е готово за ясла беше 1,5 години. Пуснах го на градина на 2,3 години.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 563
Много е вероятно от самата ясла да откажат да вземат детето толкова мъничко. Но за това тр. да говорите на място колко ще се склонни да изчакат.

Иначе за майчинството - няма да има проблем да се води детето, че посещава ясла преди да са изминали 410-те дни. При мен се получи така - да има засечка между тръгването и края на 410-дни. Засечката беше 5 дена. Писах и до НОИ (noi@nssi.bg)  - отговориха ми, че няма проблем.
Вече като изтекат 410-те дни, не може детето да е на ясла, а мама да е в къщи и да ползва отпуск за гледане на дете до 2г.

# 4
  • София
  • Мнения: 3 711
Аз именно затова се чудя защо минимума е 10 месеца, а не  ги искат толкова малки.
Да вземат да регламентират това "изчакване" за родените в края на годината, че е доста неудобно.

# 5
  • София
  • Мнения: 650
Не ми казвайте, че става въпрос за Държавна ясла на която смятате да пуснете детето си на 10 месеца. Опит имам до там, че трябваше да се върна на работа на 8 месец. Оставих детето у дома с жена. Възраста на която реших че детето ми е готово за ясла беше 1,5 години. Пуснах го на градина на 2,3 години.

Защо не?! У дома с жена не е някакъв много по-прекрасен вариант. Не е нужно да стресираш авторката с подобни твърдения. Няма да свърши света като го даде на ясла на 10 месеца. А всъщност, ако добре разбрах, ти дори не си давала детето си на ясла.

# 6
  • Мнения: 344
Не ми казвайте, че става въпрос за Държавна ясла на която смятате да пуснете детето си на 10 месеца. Опит имам до там, че трябваше да се върна на работа на 8 месец. Оставих детето у дома с жена. Възраста на която реших че детето ми е готово за ясла беше 1,5 години. Пуснах го на градина на 2,3 години.

Защо не?! У дома с жена не е някакъв много по-прекрасен вариант. Не е нужно да стресираш авторката с подобни твърдения. Няма да свърши света като го даде на ясла на 10 месеца. А всъщност, ако добре разбрах, ти дори не си давала детето си на ясла.

Съгласна съм с това да не се стресира жената предварително.

По повод на яслата- предполагам, че ще те насърчат да гледаш детето поне докато проходи. По принцип след като сте приети, са длъжни да ви вземат, без значение ходи или не, но за лелите е по-лек вариант да се грижат за ходещо, а не лежащо дете. Освен другите в групата.
След като дадеш детето на ясла, уведомяваш работодателя ти да пусне Декларация за промяна на обстоятелствата, с която ти спират майчинството. Връщайки се на работа, вече ще имаш право на 50% от месечната сума.

# 7
  • Мнения: 193
Аз също записах малкия на ясла от септември и ми обясниха, че приемат децата чак след ваксината, която е на година и 2 месеца. Без нея не ги пускат да тръгнат. Може и аз да не съм разбрала и това да важи само за нашата ясла, но ми се струва, че е за всички. Директорката не ти ли обясни кога  ще тръгне детето? Ако не е винаги можеш да звъннеш и да попиташ Simple Smile И аз много, ама много се притеснявам (ние ще сме на година и 3 месеца), но се надявам да свикне бързо. Успех! Simple Smile

# 8
  • Мнения: 52
Благодаря за бързите отговори! Мисля и аз да говоря с директорката за отлагане на самото тръгване до 410-ия ден. От своя страна директорката ме увери, че няма проблем да приемат детето на 10 месеца дори и непроходило. Разликата от 93 дена обаче не вярвам НОИ да ми я опрости - детето да е на ясла и аз да съм си вкъщи, но пък е вариант да им пиша. Това с 50-те процента за първата година има ли го някъде в нормативната база?

# 9
# 10
  • София
  • Мнения: 4 563
Благодаря за бързите отговори! Мисля и аз да говоря с директорката за отлагане на самото тръгване до 410-ия ден. От своя страна директорката ме увери, че няма проблем да приемат детето на 10 месеца дори и непроходило. Разликата от 93 дена обаче не вярвам НОИ да ми я опрости - детето да е на ясла и аз да съм си вкъщи, но пък е вариант да им пиша. Това с 50-те процента за първата година има ли го някъде в нормативната база?
Не става дума за опростяване. Тази сума се изплаща, ако детето не е оставено в социален дом.
Вече при отпускът за гледане на дете до 2г, има други условия - плаща се ако детето не е в дом и не е на ясла (термините са малко по-различни, но това е смисълът).
Питай и в Майчинството счетоводно за твое успокоение.
И да, в закона си пише, че на работеща майка й се изплащат 50%. Получавала съм и за 2-те деца.

# 11
  • Мнения: 52
За майчинството ще погледна и в счетоводното, макар че изчетох наредбите и ксо и за 410-те дена не видях 50% изплащане. Надявам се че съм разбрана правиално, че се интересувам само и единствено за първата година или т.нар. 410 дена.
v_spasova разбирам че дечицата ти са тръгнали на ясла преди годинка или на годинката. Беше ли по-лесно със свикването или пък по-трудно. От една страна си мисля, че когато са по-мънички по-лесно преодоляват раздялата.
Нека споделят и други майки, който рано са пуснали децата си на ясла.

# 12
  • Мнения: 8 275
Jeny не стресирам авторката. Всеки сам си предценява какво да си прави с детето. Просто се изумих, че яслите приемат толкова малки деца.  С жена у дома лично за мен е съвсем друго. Тя се грижи за едно дете. Детето ми е прегръщано и му е говорено непрекъснато. Не съм наясно как в яслата с 25 деца на такава различна възраст на всяко ще му бъде обърнато внимание според потребностите му. Ако детето е родено Декември 2012 то с него ще има и деца родени Януари 2012. Една година разлика на тази възраст е твърде много. Просто лично мое мнение че индивидуалнот гледане за тази възваст е много по-подходящо от общото.
И за отговоря детето ми тръгна на ДГ на 2,3 години.

# 13
  • София
  • Мнения: 3 711
Никой не си обича децата по-малко, защото се налага/така е решил/или и пр. обстоятелства, за да прецени да ги пусне на ясла. Вярвам, че няма да остане непрегърнато дете!
За годината разлика съм съгласна с теб, но това е парадокс, който съществува и аз продължавам да не разбирам. Разбира се, има го и в градинските групи, но там разликата в развитието на децата не е толкова голяма и очевидна.
Аз горещо се надявам другата седмица директорката да ми намекне да си стоим у дома за по-дълго. Какво се случва, ако детето реално не посещава ясла и са минали 410 дни? Говорим за 2-3 месеца, в които, според мен е ок майката да е в отпуск за отглеждане на дете до 2 г. и след реалното постъпване да се подаде декларация за промяна в обстоятелствата...

# 14
  • Мнения: 8 275
Не става въпрос обича/необича...не съм имала това предвид. Просто лчино аз смятам че на възраст 10 месеца по-добре да се търси друг вариант не ясла.

Общи условия

Активация на акаунт