10 месечни на ясла

  • 5 285
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 4 575
Ank, 410-те дни се се плащат. И вече, след като изтекат, ако майката се върне на работа, й се изплащат 50% от обезщетението за гледане на дете до 2г. към заплатата.

Голямото беше на 1г3м, когато тъгна на ясла. Но аз вече се бях върнала 2 месеца по-рано на работа и нямаше проблеми с НОИ покрай яслата - декларацията за прекъсване на майчинството си беше подадена вече.
Малкото се роди на 10.09, 410-те дни изтичаха на 25.09, при записване го сложиха по график да тръгне на 20.09 (или беше 19.09) И си признавам, че се зачудих какво да ги правя тези няколко дена - дали тр. нещо по-специално да се подава. В счетоводната тема, а и от НОИ, ми казаха, че няма да имам проблем и че не се налага да се подават докс. Върнах се на работа от 26.09, тогава се пуснаха докумените към НОИ, че пак съм на работа и че моля да ми се изплащат 50% по чл53/54 към заплатата.

Вече за свикването - до дете си е. Моите се паднаха при едни и същи сестри.
Голямото за около седмица спря да плаче. Но то си беше и самостоятелно доста.
Малкото - няколко месеца рева, късно проходи. Те не го искаха, че не ходи и доста време беше до обяд. Проходи в нас, но в яслата не искаше да ходи, ами пълзеше ...
А пък сега се почнаха драмите, че малкото не иска да си тръгва вечер и тича с другите деца...

Иначе да, и аз не бих го дала на 10м на ясла, поне да има годинка.

Говорим за 2-3 месеца, в които, според мен е ок майката да е в отпуск за отглеждане на дете до 2 г. и след реалното постъпване да се подаде декларация за промяна в обстоятелствата...
Това може да стане, ако дир-ката е навита да отложи реланото тръгване с 1-2 месеца  Peace прмиерно да е ноември или дори декември.
И на мен ми се искаше така да ми кажат, ама уви - не стана. Не можело да отлагат, като не е проходил - ще стои само до обяд.

# 16
  • София
  • Мнения: 3 714
Hope, разбирам, че не си имала това предвид. Просто от известно време като прочета по форумите "всеки сам преценява какво да прави с детето си" и се изприщвам  Hug
Мерси, Спасова, а дано ми вържат!
Хубав ден на всички!

# 17
  • Мнения: 52
С директорката се разбрахме септември пак да обсъдим какво ще правим. Ето отговора от счетоводното:
/Здравейте! Да попитам и тук, ако някой знае: ако детето тръгне на ясла на 10 месеца, какво се случва с майчинството до 410/ия ден 1.ако майката си остане вкъщи 2.ако майката тръгне на работа?/
/
1. получава си обезщетението
2. няма право на обезщетение до 410 ден
/
Благодаря ти за споделения опит v_spasova. На мен ми се насълзиха очите като прочетох колко трудно е било на малкото ти детенце. Всяко начало е трудно не знам защо си представях как сам търчи към яслата. Това с прохождането явно е от голямо значение за адаптацията с другите. Хубаво е, че сега е щастлив там Simple Smile Beeps , arch.mae дано леко мине началото при вас. На година и нещо или на десет месеца притеснението си е голямо.

Последна редакция: ср, 22 май 2013, 15:45 от Ank

# 18
  • Мнения: 5 513
И аз да споделя опит.Дадох го на 1 год.на ясла.Ходеше ама малко.В яслата падна и около 10 дена не се пусна и после в яслата проходи отново.Адаптира се бързо на 8 ден стоеше вече по цял ден.По трудно свикна да играе с многото деца.Разболяваше се първите 3-4 месеца.На 1,4 години говореше с 2 думи например"Мамо дай".На 1,7 се хранеше с лъжица сам.И общо -взето съм много доволна.Във форума навсякъде пишат че не хубаво и няма да си пуснат децата на ясла.Обаче след като не са опитали не зная как разбраха че за децата не е добре.За моето това беше правилния вариант.Добре че не послушах никого.Ако детето не свикнеше щях да си търся вариант.като го дадох на ясла пуснах съответните документи към НОИ и получавах 1/2 от сумата от 1 до 2 години.А в яслата когато ходих да говоря директорката каза че може и да не ходи.Като пълзи го оставят в стаята да щъка иначе лелите ще го носят или водят за ръка.Иначе имаха и от онези щуротии дето се слагат по малките деца.Настаниха го в група където преди това е имало най малко дете и децата са свикнали да го пазят.
А иначе може да се разбереш с директорката да плащаш 2 месеца пълна такса да ти пазят място един вид.Успех.

# 19
  • София
  • Мнения: 4 575
Ank, според мен не си задала въпроса правилно.
Щото аз го разбирам така: какво става с обезщетението, ако се върна по-рано на работа...
Тр. малко по различен начин да формулираш въпроса - ако пусна детето на ясла на 10м, какво става с обезщетението до 410-тия ден - ще ми бъде ли изплащано или ще го спрат от НОИ, за това, че детето е на ясла.
Нещо такова...

Иначе, ето тук в сайта на НОИ разгледай формулярите -> http://www.noi.bg/forusers/forms/239-maternity
Приложение № 2 - Заявление - декларация за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50, ал. 1 и чл. 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни (в сила от 1 май 2013 г.) :
6.   Детето не е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка.

Приложение № 3 - Заявление - декларация за изплащане на парично обезщетение за отглеждане на малко дете на основание чл. 53 КСО (в сила от 1 май 2013 г.)
5.   Детето не е настанено в детско заведение, включително детска ясла.

Яслата е детско заведение, но не е детско заведение на пълна държавна издръжка.

За 410-те дни детето не тр. да е в дом. А за следващия отпуск до 2г - детето не тр. да е в дом или в ясла.

# 20
  • Мнения: 857
Моето дете тръгна на ясла на 1 и 6 мес - това е нещо, за което ще съжалявам още дълго време. Истината е, че 25 деца не съм видяла никога в групата - по списък са толкова, но е имало моменти и с по-малко от 10 деца. По-приемлив вариант е да се потърси някой да гледа малко дете в къщи.
Моето все боледуваше, така и не свикна там, свекърва ми непрекъснато пътуваше да идва да го гледа или го оставях за месеци при майка ми на 500 км далеч.

# 21
  • Мнения: 52
Сигурна бях, че има и оптимистичен вариант, при който детенцето свиква бързо Simple Smile Иска ми се да вярвам, че и при нас ще е така. Мисля си, че ако го пусна на десет м. ще имам няколко месеца, в които да го взимам по-рано, да го гледам като почнат разболяванията и нещата да минат по-лесно. От друга страна ако не е проходило или не е пролазило за детето наистина ще е трудно.... септември пак ще го мисля...
v_spasova разбрала си ме точно, първо мислех да се върна на работа като го пусна на ясла и реших, че защото са пет дена от нои са ти казали ок, но действително 410-те дена няма да се прекъснат с яслата. Последния ти пост е абсолютно изчерпателен. Сигурна съм, че ще е от помощ и за други объркани като мен, ако има други такива дето да искат да си пуснат детото на ясла на 10 месеца Simple Smile

# 22
  • Мнения: 52
Моето дете тръгна на ясла на 1 и 6 мес - това е нещо, за което ще съжалявам още дълго време. Истината е, че 25 деца не съм видяла никога в групата - по списък са толкова, но е имало моменти и с по-малко от 10 деца. По-приемлив вариант е да се потърси някой да гледа малко дете в къщи.
Моето все боледуваше, така и не свикна там, свекърва ми непрекъснато пътуваше да идва да го гледа или го оставях за месеци при майка ми на 500 км далеч.


Представям си какъв кошмар ти е било. Вместо да те улесни яслата ти е създала допълнително главоболия. Няма как да знаеш какво ще стане, когато се прави избора ясла - човек вкъщи.

# 23
  • София
  • Мнения: 4 575
Това с избора ... Много е трудно. Щото не знаеш как най-вече ще реагира детето.

С щерката имах избор, но се запънах да тръгне на ясла. Добре, че се запънах - едно, че майка ми претърпя операция и нямаше да може да я гледа, едно, че свикна бързо и само я хвалеха.
С малкият - нямах особен избор, за съжаление. Едно че нямаше баба на 100% разположение, едно че аз самата го виждах, че е доооста по-бавен от сестра си и че му малко раничко. Затова използвах какъвто платен отпуск имах, че и малко неплатен пусках  Whistling

А сега е точно на обратния полюс - не иска да си тръгва. Там хлапетата са на неговия акъл и си играят заедно. А като ги взема с каката - тя тича и щурее с децата от нейната група, а той милия препуска след тях и се мъчи да прави това, което и те правят. И като не може, почва да ми се жалва.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 714
Пиша, за да кажа как изглеждат нещата при нас след записване на ясла днес, ако това ще помогне на някого в същата ситуация на чудене следващата година...Директорката беше адски любезна, особено при вида на спящо 5 месечно бебе, дошло да се записва на училище  Grinning. Казаха, че не могат да ни приемат без ваксината, която се слага на 13 месеца, след което детето ще започне да посещава ясла до обяд, за да се аклиматизира. Дълго отлагане на постъпване не могат да си позволят, т.к. "им искат запълнена леглова база".
Успех с яслата на всички!

# 25
  • Beyond the Frontiers
  • Мнения: 4 771
Много интересно, колко различни отговори може да се получат: миналата година бях в същата ситуация, с бебе на 5 месеца отидох да се записвам. Според директорката няма минимум за възрастта, т.е. приемат и на 5-6 -7 месеца, въобще няма изискване да са проходили и т.н. В нашият случай беше съгласна да ни изчака до навършване на годинка. За мен беше раничко, но не се сетих за вариантите с платен отпуск.

# 26
  • Мнения: 52
Браво Beeps, спасихте годинката. И аз като ходих първия път се представих като майката на едно бебе, което трябва да се запише, и ми прозвуча странно в главата. Но и при нас няма изисквания за възраст, прохождане и т.н. както при Galactic Voyager. Има какво още да се пипне по системата, но си представям майките с дечица на 1+, чиито дечица не са класирани на ясла, колко дребен им се струва тоя проблем  Thinking

# 27
  • Мнения: 5 513
Все щях да добавям нещо и все забравям ама сега се сетих.Относно ваксините след годинката.Аз го пунах без тях и го взеха.Направихме ги по графика за ваксините но си ходеше на ясла.И не можах да разбера нещо.Първо могат да вземат деца на 5-6-7-8 ...месечна възраст на ясла обаче трябва да имат всички ваксини?????Как става това?По скоро вземат деца на 1,6 години като се сложи последната ваксина. проходили и т.н. Нещо ми се разминават нещата.

# 28
  • София
  • Мнения: 3 714
За мен, това с ваксините, прохождането, гърнето и пр. са "правила" за всеки конкретен случай, които са удобни на директорките. Като го няма написано черно на бяло, за да е ясно за всички, всяка ясла си доизмисля правилника според ситуацията.Да, пише 10-месеца, но явно това са единици...Вижте само колко различни отговори са дадени по-нагоре Rolling Eyes

# 29
  • София
  • Мнения: 4 575
На мен ми казаха, че може да тръгне и без ваксината на 13м. И реално той така тръгна. Но се разболя и ваксината я забавихме с месец.
А така се надявах, че е малкия е трениран от сополите на кака си, ама уви...

Та това да я има и тази ваксина - на мен поне ми звучи горе-долу логично. Моите и 2-мата се гътнаха още 1-вата седмица на ясла.
Ако тръгне преди това детето - стреса и сълзите за мама определно помагат да се лепнат неизбежните яслени сополи.

Общи условия

Активация на акаунт