Лято слънчево дойде, ЯНУАРЧЕ в мама на топличко расте - ТЕМА 2

  • 24 713
  • 730
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: 16
ФМ И БХС - как се правят тези  изследвания ,какво представляват
защо пишете ,че е малко рисковано newsm78

# 706
  • Мнения: 742
Торидим, Риелка на мен ми помага грепфрут, но само за малко  ooooh!
А за коремчето - ММ много се учуди като го видя, защото и моето е все 1 съм в 4-5 месец  #Crazy

# 707
  • Мнения: 1 266
ФМ И БХС - как се правят тези  изследвания ,какво представляват
защо пишете ,че е малко рисковано newsm78

Амниоцентезата има риск (0.5-2% от аборт), защото с една дълга игла се боде през коремната стена и маточната мускулатура в околоплодните води на бебето и се взема вода за изследване. В тази вода плуват клетки от бебето и могат да се изследват за хромозомни и някои други генетични заболявания.

ФМ се прави на ехограф. Трябва да се прави от добър ехографист, специалист по фетална морфология, иначе няма смисъл.

БХС се прави, като се взема кръв от майката, изследват се определени неща в кръвта (хормони, метаболити), резултатите се вкарват в една формула, заедно с възрастта на майката и някои неща за бебето и се получава изчислен риск за някои от най-често срещаните хромозомни заболявания (Тризомия 21, 18, 13), спина бифида ("отворен" гръбначен стълб) и дефекти на коремната стена (органите да са извън коремната кухина).
Това изследване не дава диагноза, а само съмнение за диагноза, което трябва да се отхвърли/потвърди с други методи (ФМ, амниоцентеза).

# 708
  • Мнения: 16
ФМ И БХС - как се правят тези  изследвания ,какво представляват
защо пишете ,че е малко рисковано newsm78

Амниоцентезата има риск (0.5-2% от аборт), защото с една дълга игла се боде през коремната стена и маточната мускулатура в околоплодните води на бебето и се взема вода за изследване. В тази вода плуват клетки от бебето и могат да се изследват за хромозомни и някои други генетични заболявания.

ФМ се прави на ехограф. Трябва да се прави от добър ехографист, специалист по фетална морфология, иначе няма смисъл.

БХС се прави, като се взема кръв от майката, изследват се определени неща в кръвта (хормони, метаболити), резултатите се вкарват в една формула, заедно с възрастта на майката и някои неща за бебето и се получава изчислен риск за някои от най-често срещаните хромозомни заболявания (Тризомия 21, 18, 13), спина бифида ("отворен" гръбначен стълб) и дефекти на коремната стена (органите да са извън коремната кухина).
Това изследване не дава диагноза, а само съмнение за диагноза, което трябва да се отхвърли/потвърди с други методи (ФМ, амниоцентеза).
Боже ,това първото много сташно с каква ли гла го правят,
Аз имам едно лисче накоето пише в коя седмица какво се прави,  за 9 пише че се изследва нза СД,а какво ще ми правт незнаммм

# 709
  • Мнения: 1 266
Аз имам едно лисче накоето пише в коя седмица какво се прави,  за 9 пише че се изследва нза СД,а какво ще ми правт незнаммм

ехография + кръв

Всъщност не е толкова страшно, малко е дискомфортно, но на практика дори не те държат в болница. Пращат те вкъщи и даже можеш на другия ден да си правиш всичко нормално. Най-много ден-два повече почивка да ти препоръчат.

# 710
  • Мнения: 113
 Много пишете, момичета!  Hug
Аз по принцип си имам стомахче, а сега от 2 седмици ми се струва, че още е пораснало. Само, че странното е, че много с извинение се оригвам.

# 711
  • Мнения: 16
Аз имам едно лисче накоето пише в коя седмица какво се прави,  за 9 пише че се изследва нза СД,а какво ще ми правт незнаммм

ехография + кръв

Всъщност не е толкова страшно, малко е дискомфортно, но на практика дори не те държат в болница. Пращат те вкъщи и даже можеш на другия ден да си правиш всичко нормално. Най-много ден-два повече почивка да ти препоръчат.
Амниоцентезата -какво се изследва с това .Задължително ли е

# 712
  • Мнения: 1 266
Амниоцентезата -какво се изследва с това .Задължително ли е

Не. Прави се само, ако някое от другите изследвания (БХС, ФМ, които нямат риск) даде съмнение за заболяване/проблем. В някои случаи се препоръчва, ако майката е над 35-годишна.

# 713
  • София
  • Мнения: 1 489
Здравейте, момичета. Аз днес бях на ехограф и имаме пулс. Пораснало е сакчето и вече се вижда ембрионче, което е 6 мм, сакчето не го мерихме, но е доста по-голямо. В 7-ма седмица съм. Притеснявах се, защото аз нямам симптоми, освен болката в гърдите и чат-пат преди имах леки болки в корема. Иначе отпадналост, повръщане - нямам такива неща. Само ми се доспива по-лесно.
Относно всички тези изследвания, аз амниоцентеза предполагам, че няма да правя, освен ако не е много наложително. Другите неща се чудя - след като не дават 100% гаранция дали плода е увреден или здрав, какъв е смисъла? Аз пак не бих махнала бебче, само защото са ми казали, че има някакъв процент риск. После цял живот ще страдам, че може би е било здраво и съм го убила. Какъвто ми бил късмета... Ще помисля пак, ще се съветвам, но засега не виждам кой знае какъв смисъл.

# 714
  • Мнения: 26
Страхотни новини babyface76.
Много хубаво че си чула пулс.

Относно тези изследвания, доколкото знам ако си над 35 по добре всичките да се направят.

# 715
  • Мнения: 6 395
Най лошото на амниоцентезата не е боденето или илата, а бактериалното замърсяване, което може да се получи с боденето. Има много случаи след амниоцентеза на спонтанни аборти поради вътреутробни инфекции. Тази процедура не е стандартна и се прави при много висок риск и съмнение за увреждане на плода.

Ранният бхс, обикновено е комбиниран с фм и се оглежда общото здраве на плода, плюс , че се търсят увреждания. Ако бхс не е комбиниран с фм, извършена от добър и опитен лекар, самото изследване няма никакво диагностично значение/ само предположение/ Комбинирано с фм от добър лекар, има висока диагностична стойност за общото здраве на плода. Мисля, че само майчин дом имат право да правят бхс, а са малко и известни лекарите, повечето от София, които са с добра апаратува и опит в фм. Бхс се прави чрен анализ на серум кръв, а ранната фм с вагинален ехограф/ с добра разделителна способност/


Късната фм се прави отново с оглед преглед на общото здраве на плода, потвърждаване на пола на детенцето и обикновено се комбинира с преглед на сърцето от детски кардиолог. Този преглед ви го препоръчвач да го направите, защото могат да се иткрият анималии или леки увреждания, на които лекарите да реагират веднага след раждането или като пооотрасне детенцето./ тук вече много не зависи от предразположеността на майката или бащата, защото генетичният материал е много назад и не се знае какво наследство има, а и понякога ит напълно здрави родители е възможно детенцето да е развило някакво увреждане/
Изследването стандартно отново се прави с вагинален и с добра разделителна способност ехограф/ за да могат да се огледа и сърцето и кръвоносната и нервна система/
Прегледа на сърцето, задължително, за да е с висока диагностична достоверност , се прави от лекар кардиолог , има в интернет Дреси и телефони наопитните такива/ ако решите ще направим списък и информация и ще я забодем на първа страничка в темата/

Пример ще дам, една приятелка не направи това изследване,а само стандартните орегледи и фм при лекар тук в бургас. Отиде да ражда и след като го роди се оказа, че детенцето има увреждане на сърцето. Лекарите се чудеха и се тюхкаха не са ли го видялина прегледа защото това е увреждане , което се вижда и може да бъде лекувано. С бързата реакция на екипа, който я изроди го реанимираха и закрепиха, докато го транспортират в София, там след като навърши 2 седмици му направиха операция и сега детенцето е до ре и живее нормално / има някакви ограничения от към спорт, но иначе е добре.

Ако тя беше направила изследването, щеше да се насочи направо за раждане в София и лекарският екип щеше да е подготвен и нямаше да има толкова голям риск детенцето да не оцелее до операцията...така , че нищо не ви коства да го направите. А какво ще правите с резултатите, дали ще прекъснете бременноста или не е ваше реление, във всеки един случай лекарският екип е добре да е подготвен, за да даде оптималното от себе си , бебето и майката да са собре. Това няма как да стане , ако си заровим главите в пясъка и се дърпаме от истината, щото видиш ли какво ще я правим като я знаем....

Последна редакция: нд, 09 юни 2013, 06:03 от Звезден^Прах

# 716
  • Мнения: 19
Аз до колкото съм запозната, бащинството може да се поеме от 6-тия до 12-тия месец. Като при мъжете по същия начин се изчислява 90% от брутната заплата. Ние със съпруга ми сме много положително настроени към тази опция!

Осигуреният за общо заболяване и майчинство баща/осиновител има право на парично обезщетение при раждане на дете в размера на 90 на сто от след навършване на 6-месечна възраст на детето за остатъка до 410 календарни дни, ако има 12 месеца осигурителен стаж като осигурен за този риск. (чл.50 ал.7 на КСО) 

Моят съпруг е към системата на МО. Там нямат разлика в "удръжките" за жени и мъже. По тази логика би следвало да е възможно ползването на подобен отпуск. Някой, ако е по запознат моля да споделии Simple Smile

# 717
  • Мнения: 26
Матевска, много ти благодаря! Полезна информация!  Hug Хубаво звучи! Нас ни касае паричното обезщетение, не толкова отпуската.

# 718
  • Мнения: 26
Цитат
ако има 12 месеца осигурителен стаж като осигурен за този риск.

А това всъщност какво означава?  newsm78

# 719
  • Мнения: 1 376
Момичета, задайте си въпросите за осигуровки, майчинство, обезщетения в тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=719815.0 Там са компетентни и ще ви отговорят/посъветват във всеки конкретен случай как е най-добре  Peace

Общи условия

Активация на акаунт