Прием на близнаци в 1 клас

  • 3 806
  • 24
  •   1
Отговори
  • софия
  • Мнения: 555
Знаете ли нормативно как е уреден въпросът с прием  на близнаци в 1 клас? Дали ако е приет единия, то автоматично влиза и другия?
Благодаря

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Запис да следя. Освен за І клас, ме интересува и същият въпрос за подготвителна група в училище.

# 2
  • софия
  • Мнения: 555
ползват предимство - единия повлича автоматично другия, дори и да е последен

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Изобщо не мога да си представя как единият ще е приет, а другият ще е последен, при положение, че критериите за класиране не са основани на способности и умения на детето, а на някакви неща (адрес, къде е учил родителя и т.н.), които би трябвало да са еднакви за двамата близнаци.  newsm78
Мен по-скоро ме интересува (предвид че може да се кандидатства само в едно училище) ако кандидатстваме единият близнак в едно училище, другият - в друго и приемат този в по-желаното училище - тогава вторият приема ли се, при положение че не е кандидатствал там?  newsm78

# 4
  • София
  • Мнения: 1 845
Савина, как така може да се кандидатства само в едно училище, за пръв път чувам за такова условие?

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Ами така. В началото на годината като събират само заявлениея може да подадеш и в 10 ако искаш. Но за да участваш в класирането трябва да подадеш оригинал на удостоверение за завършена предучилищна. А оригиналът е един. Пълна тъпотия, но така е измислено. За сега. Дано го променят.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 845
Никъде не са ми искали оригинал, когато подавах молбите. Те няма и как да ми го искат, защото повечето училища обявяват прием април/май, а тогава удостоверенията още не са издадени (издават ги края на май, когато децата свършат предучилищна). Класиранията излизат юни и тогава записването става с оригинала.

# 7
  • Мнения: 547
А,ако няма такова удостоверенние за завършена предучилищна не ги ли приемат първи клас.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Не, разбира се. Предучилищната е задължителна по закон. Както не може да те приемат в университет, ако нямаш средно образование.

# 9
  • София
  • Мнения: 1 845
E как няма да те приемат в училище? Нали училището е задължително? Подписваш, че детето не е посещавало предучилищна и готово.

# 10
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Няма такъв филм. Ако подпишеш, че не е карало първи и втори клас дали може да го приемат директно в трети, а? Първо ако не си пуснеш детето на предучилищна (с изключение на случаите освободени от специална комисия в инспектората по образование по медицински или други причини) подлежиш на глоба. И ако на 7 год не е ходило на предучилищна (без да е официално освободено с документ) ще ходи на училище, но в предучилищна група. А в 1 клас на 8 или 9. Това е положението.

# 11
  • Мнения: 547
1 година сме в Сащ,не съм подавала каквото и да е,освен,че съм ги отписала от детската градина на това основание.

# 12
  • Мнения: 3 638
Няма такъв филм. Ако подпишеш, че не е карало първи и втори клас дали може да го приемат директно в трети, а? Първо ако не си пуснеш детето на предучилищна (с изключение на случаите освободени от специална комисия в инспектората по образование по медицински или други причини) подлежиш на глоба. И ако на 7 год не е ходило на предучилищна (без да е официално освободено с документ) ще ходи на училище, но в предучилищна група. А в 1 клас на 8 или 9. Това е положението.

Не съм съвсем сигурна.  Naughty Задължително е да тръгне на училище на 7 години, как ще откажат? Предучилищната е едно, училището си е друго. След като сте били и в чужбина, какво, ще откажат за запишат децата на училище ли? И като стане задължителна ДГ от 4 години, с 4-годишните ли ще ги пратят?

# 13
  • Мнения: 1 842
Знаете ли нормативно как е уреден въпросът с прием  на близнаци в 1 клас? Дали ако е приет единия, то автоматично влиза и другия?
Благодаря
По принцип винаги е било така, дори в закона за висшето образование е така. И надали ще се промени някога. Peace

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Подготвителната група в училище също е част от училището. Ще ги приемат в училище, но в подготвителен клас, не в първи. И да - ще са с по-малките, това не е проблем. Виждала съм деца и на 10-12 год в първи клас (изостанали по медицински или други причини), но не съм виждала някой да прескочи задължителен клас. Възрастта не е водещия критерий. Другата опция (която я има за класовете, не знам дали има такава за предучилищна) е да се яви на приравнителен изпит и ако преценят, че знае достатъчно като за завършена предучилищна да се издаде удостоверение без детето да е посещавало.
Но вместо да си говорим наизуст, Заки най-добре се обърни към инспектората по образование.

Общи условия

Активация на акаунт