БЪРЗИ ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ-хранене и захранване-28

  • 19 998
  • 785
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 4 651
Сваряваш, претъркваш през един гевгир и готово. Поне това е моят план, закъснях с този грах и сега ще го давам.

Beeps, бобови - всички се изключват от кърмаческата диета за поне 6 месеца при АБКМ. Прави се заради честите кръстосани реакции при алергия към фъстък, който също е бобово, а не ядка. Зелен боб и грах са максималното, което аз мога да въведа до годинката. Леща и боб, не съм гледала кога, но мисля да ги отложа максимално, защото са тежки за храносмилане. При моето дете изявата на АБКМ е само в стомашни проблеми и затова внимавам с такива храни.

милинка, дай зелен боб преди грах, ако вече не си дала. Грахът е ОК по пронцип по това време, но е тежичък за храносмилане. Аз след като въведох "безопасните" зеленчуци и почнах глутен, меса, плодове.
Телешкото също отложи, заедно с кравите млечни и обикновеното АМ.
Ако до сега няма при твоето дете реакция към някоя храна, а само от кравия белтък, можеш да си малко по- смела.

Месото беше от нещата, които въведох най- лесно и безпроблемно. Отделно като го включих и започна да яде с по- голяма охота зеленчуковото.

За играта с храна- давам празна паничка с лъжица или в ръката да си държи нещо и да гризе. Но това е една от тактиките ми за преодоляване на злоядството. Той мина през различни фази на неядене и фобия от лъжицата и елементи на ЗВБ подобриха нещата. Пресният плод например си го яде от няколко месеца сам, също хляб и бисквити, вече и жълтък.

Последна редакция: ср, 17 юли 2013, 12:36 от f(x)

# 46
  • София
  • Мнения: 3 709
Много благодаря, f(x)! Полезна информация даваш. Да те заплаша, че ще ти търся съветите и в бъдеще Laughing

# 47
  • Мнения: 4 651
ivaneliq_q, не знам колко е голямо детето, но ако ще даваш царевица най- добре да е грис или нещо с царевично брашно. Варените зърна най- много да ги изкара в същия вид, па макар и обелени.
Beeps, малкото с АБКМ ли е, ти беше споменала, ама не съм запомнила  newsm78

# 48
  • София
  • Мнения: 3 709
Не се знае Grinning. Симптоматиката беше бедна, единствено силни колики, обострен корем, пукане и пр.
/безинтересни памперси/ след първия Пентаксим. Имаше за кратко и червени бузки и тук-таме по гръбчето. Третираме го като АБКМ засега и си караме на Фризопеп.

Последна редакция: ср, 17 юли 2013, 14:03 от Beeps

# 49
  • на земята
  • Мнения: 4 094
Сега да попитам,че скоро не съм питала  Joy Сега като въведа овеса,искам веднага след него(разбрах че може без пауза,ръж или ечемек,нали те следват ,под къква форма ги въведохте не видях такива каши да има,след това следва спелта нали тала9такава каша май има..)))Решила съм да въведа овес ,ръж,след това пуешко,после почивка и да дам масло и после след две семици сирене ,и после спелтата..)))Става ли в този ред.Благодаря   bouquet

# 50
  • София
  • Мнения: 7 992
f(x), много благодаря! Не съм дала грах. Явно го мъчат зъби (няма си нито един), защото вчера следобяд тотално отказа да яде каквото и да било и си легна гладен.  
На специализирано АМ е, защото само към мляко реагира. В момента, в който се опитах да върна хипоалергенното и пак се появиха оплакванията - червени петна, колики. После ти писа, че трябвало до годинка да е на специализирано мляко, но не го знаех. Sad
Сигурно си писала, но би ли споделила отново за безопасните зеленчуци при такива проблеми? На моят диагнозата е АД, но страното е, че реагира само над определени дози неспециализирано мляко. Досега съм давала: тиквичка, цукини, тиква, картоф, карфиол, броколи, от плодовете - сливи, ябълка, праскова, от кашите - оризова, киноа и пак пробвам с елда, засега няма реакции.

# 51
  • Мнения: 4 292
Здравейте, момичета да ви питам нещо пак! Ние сме на 5м и 10дни и имаме 7 хранения, не са ли много? Почти като на новородено, а не трябваше ли да се разредят? Иначе човека си е с точен режим и е ок, ама до кога по толкова? Нощното се отчаях, че някога ще спре, иска си и това е, не го спирам. 6 АМ, 9АМ, 12 пюре АМ, 15АМ, 18 каша, 21АМ, 3 АМ.

# 52
  • Мнения: X
Здравейте, момичета да ви питам нещо пак! Ние сме на 5м и 10дни и имаме 7 хранения, не са ли много? Почти като на новородено, а не трябваше ли да се разредят? Иначе човека си е с точен режим и е ок, ама до кога по толкова? Нощното се отчаях, че някога ще спре, иска си и това е, не го спирам. 6 АМ, 9АМ, 12 пюре АМ, 15АМ, 18 каша, 21АМ, 3 АМ.
Следвай детето, щом ги иска, значи има нужда

# 53
  • Мнения: 2 290
Момичета, предполагам, че много се е писало тук по тази тема,
но нямам време да се връщам назад - та, интересува ме вашето мнение с какво
е по-добре да се захрани бебето - с плодове или зеленчуци?
Ние тази седмица започваме , бях решила за себе си, че ще се захраним след 6 месеца,
но все-още се колебая с какво да започна.

# 54
  • София
  • Мнения: 7 992
Усмивка, започва се със зеленчук или оризова каша. Плодовете могат да предизвикат колики.
Антоанета, ако иска такъв режим на хранене, трябва да се съобразиш. Моят е на 8 месеца и се храни така (начесто и по малко), включая и нощем. Разреждане се прави, ако детето се откаже доброволно от някое от храненията.

# 55
  • Мнения: X
Момичета, предполагам, че много се е писало тук по тази тема,
но нямам време да се връщам назад - та, интересува ме вашето мнение с какво
е по-добре да се захрани бебето - с плодове или зеленчуци?
Ние тази седмица започваме , бях решила за себе си, че ще се захраним след 6 месеца,
но все-още се колебая с какво да започна.
Аз започнах да захранвам от пети навършен. Започнах със заленчук. Първо въведох картоф, аега към него добавям малко тиква. Педито каза две три седмици след като започна със зеленчуците да дам плодово пюре между храненето сутрин. Схемата ми допада. След това ще продължим с кашите

# 56
  • на земята
  • Мнения: 4 094
Усмивчица-28,радвам се да те видя тук ..)))Започнах с оризова каша на 6 навършени месеци,щади стомахчето и бебчетата я ядът,на нас ни е любима,може и със картофче,тиква както са ти писали по горе,но аз реших оризова каша на Тьопфер и Милупа  Peace

# 57
  • Мнения: 16
Здравейте,захранваме се вече месец и досега съм въвела картоф, морков,тиква и тиквичка.Мисля след няколко дни да въведа и оризова каша.Относно нея имам няколко въпроса:
1.подходящо ли е да я въведа в началото следобед или първите дни да е преди обед и след това да изместя?
2.колко дни да я давам само с АМ преди да добавя плодово пюре?
3.преди да добавя пюрето трябва ли да го въведа и него предварително или може в порцията каша да слагам по няколко лъжички и така да увеличавам количеството?
4.кои плодове са подходящи за тази възраст и мога ли сурови само да ги пасирам и така да ги добавя към кашата или трябва да са минали термична обработка?
Извинявам се за многото въпроси и ако някъде имат отговори,но не можах да намеря назад в темата.
Благодаря предварително smile3525

# 58
  • Мнения: 4 651
Здравейте,захранваме се вече месец и досега съм въвела картоф, морков,тиква и тиквичка.Мисля след няколко дни да въведа и оризова каша.Относно нея имам няколко въпроса:
1.подходящо ли е да я въведа в началото следобед или първите дни да е преди обед и след това да изместя?
Не, нова храна се въвежда до обед, за следиш за реакции до края на деня.
2.колко дни да я давам само с АМ преди да добавя плодово пюре?
Ако детето няма реакции до тук към храна и нямате алергии в семейството 3-5 дни, иначе 5-7.

3.преди да добавя пюрето трябва ли да го въведа и него предварително или може в порцията каша да слагам по няколко лъжички и така да увеличавам количеството?
Да, въвежда се всяка нова храна поотделно.
4.кои плодове са подходящи за тази възраст и мога ли сурови само да ги пасирам и така да ги добавя към кашата или трябва да са минали термична обработка?
С круша и ябълка се започва обикновено. Изчакай със суровите плодове поне до 8 месец. Ако детето е имало силни колики или е алергично- до 10 месец.

# 59
  • Мнения: 4 651
милинка, с АД много не съм запозната, но знам че някои от случаите на АБКМ имат изява и АД. Тоест при АД има едно подозрение, че може да е изява на алергия към белтъка на кравето мляко, но това са малка част от случаите на АД. Обаче това, което наблюдаваш, а именно че реагира при прием на АМ, което не е хидролизирано изцяло, говори че има чувствителност към крави протеин. Все пак тези неща е хубаво с лекар да се обсъдят.

В тази възраст говорят повече за непоносимост, отколкото за алергия. Счита се, че тези състояния се израстват най- рано след годинката и поне след 6 месеца пазене (диета без проблемната храна, кърмачката на диета или пиене на специално АМ).

При АБКМ и при АД препоръчват захранване като за алергично дете или такова с много алергични в семейството. В началото се дават нещата с бял, жълт и зелен цвят, след това оранженеви, червени, лилави и пр. Разбира се има изключения и това не се прави буквално. Примерно целина се отлага, заедно с магданоз и морков (от едно семейство са).

Зеленчуци, които се счита, че са с нисък алергизиращ потенциал са: картоф, пащърнак, тиквичка, броколи, карфиол, алабаш, зелен боб, зелета, сладък картоф, аспержи, авокадо (то май е плод де  newsm78). Тиквата, въпреки че е оранжева също рядко е проблемна.Това се сещам на първо време.

Ако е имало стомашни изяви, с плодовете се внимава повече. По- дълго се предлагат на пюре, после леко на пара и след това може да се пробва сурови.

Счита се, че щом има вече непоносимост към нещо, лесно може да се придобие към друго. Затова избягвайте да давате ежедневно една и съща храна. Примерно във всяко пюре да има картофи или оризова каша, или каквото и да е, което изглежда безобидно.

Ей тази таблица ползвам за справка http://www.biberonbg.com/info/zahranvane_pri_alergii.htm . Гледам сега, че в нея грахът е след годината, но тя по принцип е доста рестриктивна.

Отлагат се по- дълго от обикновено т.нар облигатни алергени: цитруси, шоколад, какао, ядки, рибни продукти, яйчен белък, ягоди, малини; мед също.

Опасявам се, че разводних темата с тези обяснения. Ако с нещо мога да ви бъда полезна на двете с Beeps, може на ЛС.

Общи условия

Активация на акаунт