Актуализиране на вече присъдена издръжка

  • 5 325
  • 37
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Имам присъдена издръжка 50 лв при развод от преди 10 години. Детето вече е на 17г. Сега се подготвям да заведа дело за актуализация на издръжката, но различните адвокати ми казват различни неща. Един ми обещава, че може да ми издейства компенсация на сумата 1г. назад, заради това, че много дълго време съм била под минимума, а друг ми казва, че такова нещо при моя случай не може да има. Какво ще ми кажете вие?

# 1
  • Мнения: 54 420
Не може да има за една година назад .
Може да си търсиш неплатени издръжки и да заведеш дело за увеличение , като искаш увеличението да е от датата на молбата . Peace

# 2
  • Мнения: 7 779
Имам присъдена издръжка 50 лв при развод от преди 10 години. Детето вече е на 17г. Сега се подготвям да заведа дело за актуализация на издръжката, но различните адвокати ми казват различни неща. Един ми обещава, че може да ми издейства компенсация на сумата 1г. назад, заради това, че много дълго време съм била под минимума, а друг ми казва, че такова нещо при моя случай не може да има. Какво ще ми кажете вие?
актуализиране мисля ,че не е правилната дума. просто увеличение на издръжката се казва.  Laughing  и веднага отиваме към вече създадената тема.
обикновено увеличението е от датата на искането (подаването на молбата в съда). как ще докажеш ,че си искала такова увеличение за да ти издействат компенсация за 1 г. назад не ми е ясно  newsm78
исканото от теб увеличение ще е до пълнолетие на детето.

# 3
  • Мнения: 2
Благодаря, май са ме измамили с празни обещания и ми искаха 400лв.

# 4
  • Мнения: 54 420
И друго - тъй като детето ти на 17 г. , ако решиш да водиш дело за увеличение , исковата молба трябва да е от името на детето , но подадена чрез теб , като законен представител . Peace

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 6 015
Благодаря, май са ме измамили с празни обещания и ми искаха 400лв.

Абсолютно. Това, което са ти казали досега, е актуалното.
Повече от 150 лв. няма да получиш, дори да ти увеличат издръжката.
Прецени дали си струва. А и като навърши 18 ще трябва да водиш ново дело, ако детето учи. Но тогава няма гаранция дали бившия ти съпруг ще иска да плаща, тъй като след 18 издръжка се присъжда само ако другият родител доброволно се съгласи да я плаща.

# 6
  • Мнения: 7 779

 А и като навърши 18 ще трябва да водиш ново дело, ако детето учи.
след 18г детето води дело. майката е освободена от тази тежест.  Laughing
всъщност за какво дете говорим  newsm78  това си е съвсем пълноправен човек , навършил пълнолетие и можещ сам да се издържа , аи да помага на родителите си.

# 7
  • Мнения: 54 420
Ти на 18 сам ли се издържаше , Бонго ? Sunglasses

Защото аз - не . Учих 5 години , имах стипендия , но ако бях в друг град и да плащам квартира и храна , нямаше да се справя .

За дете , което ще учи висше , малко трудно става . Tired

# 8
  • Мнения: 7 779
питай закона защо е така. но погледнато реално това е човек имащ всичките права като на 30,50 или100 год. човек.
ако погледнем и от другата страна на някои им е трудно да се издържат и на 40 , и на 50 год. , ама ....
все пак аз писах ,че след 18 год на човека  не майка му води дело за издръжка , а самият човек (дете).

# 9
  • Мнения: 54 420
Законът повелява до 25 г. , не повече . Peace
За 50 г. не говорим . Sunglasses

За другото - да така е .
С;лед 18 , делото се води от учещото дете , а не от майката . Peace

# 10
  • Мнения: 7 779
За другото - да така е .
С;лед 18 , делото се води от учещото дете , а не от майката . Peace
това е основното. и това исках да доуточня.  Joy

# 11
  • Бургас
  • Мнения: 6 015
Това е така, обаче нали се сещате, че само дете трудно ще заведе такова дело? Няма как да стане без помощта на майката и без нейния ангажимент.

# 12
  • Мнения: 54 420
Ясно е , че майката ще организира всичко .
Но ИМ е от детето . И в съда майката не трябва да присъства .

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 6 015
Уф, това последното е кофти. Дъщеря ми сигурно няма да иска да отиде сама, много неприятен момент. Чудя се въобще дали да си го причиняваме. То вярно, че е рано още, но най-вероятно ще учи...

# 14
  • Мнения: 54 420
Ами кофти е ...
Но ако родителят е добросъвестен и дава пари , до съд няма да се стигне .
Тя не може ли да говори с него ?

Общи условия

Активация на акаунт