Бьлгария-Лято 2013-впечетления, похвали и оплаквания

  • 13 433
  • 136
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 093
Днес се прибрахме, бяхме една седмица в Албена. С много позитивни впечатления съм в сравнение с от преди 4 г. По подържано, много кошчета, машини за почистване на пясъка, много детски площадки, чисти и подържани обществени тоалетни, мил и любезен персонал в хотелите.

Малко съм разочарована от храната, качество и разнообразие липсваше, някак си всичко беше малко или много безвкусно. Хареса ми храната в едно заведение в Кранево и в Миденета ферма в местността Дълбока.
Стреснах на нос Калиакра/ липса на всякакви обезопасителни мерки, учудвам се как допускат хора при такъв голям риск от злополука. Друго, което ми направи впечатление липса на всякаква култура на хранене, особено на руснаци, молдовци, румънци, направо ме оставиха безмълвна.

храната да не е била съобразена с вкуса на летуващите от други държави.Някак си ми е чудно да е безвкусна. Храната е едно от нещата, които винаги очаквам с нетърпение в Бьлгария. Напомня ми в Куба за закуска предлагаха типичната за Америка закуска-бекон. наденици, яйца..... Чела сьм в разни пьтни форуми, канадците колкото и да се оплакват от храната в Куба, нямат никакви забележки кьм закуската, та така и е България може да се приложили сьщия подход.

# 46
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Linden:), вероятно са се опитали да задоволят вкусовете на почиващите  Simple Smile, имаше някаква каша на закуска, която руснаците щедро хапваха. Това, което имах в предвид беше едно и също меню в няколко ресторанта в Албена и просто някак си не беше това, което очаквахме.

# 47
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
Преди малко правих сметка за изхарченото тази ваканция (работна за мен) и  Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes..
Зачудих се аз ли не съм се спряла, толкова ли е по-скъпо или е нормално, но понеже за пръв път си правя по-сериозна сметка и затова съм изненадана.  Thinking

Колко горе долу харчите и за какъв период?

# 48
  • Мнения: 2 786
Определено е станало забележимо по-скъпо, сравнено с преди няколко години, когато последно обикалях магазини в София. Като гледах цените на хубавите дрехи и обувки - то същите като тук.  Mr. Green Пък ние сме известни със скъпотията.

# 49
  • Мнения: X
...
Колко горе долу харчите и за какъв период?

Бих казала, доста
1,2к евро за седмица в гръцко и ооло 3,5к евро за три седмици в БГ, като в тази сума влизат поддръжка на колата, данъци на кола и имоти, бензин за 2500 км, 500 лв зъболекарски услуги (зъбен камък, лазер, полиране), хранене навън и мноооого храна за мъжете на зълва ми, които ядат като лами (мъжът и сина и омитат по тава с пържоли и салата на хранене, един изяжда горе-долу храна колкото нас тримата  #Crazy), влакове, таксита
Отделно билетите до Бг които тази година бяха 800 евро плюс 60 евро за такси от нас до летището и обратно
Както и поне 300 за разни подаръци натам
Насам носехме само малко алкохол и много книги на бълг
Отдавна друго не купуваме в БГ
Не виждам смисъл, хем скъпо, хем трудно се намира добро качество



# 50
  • Мнения: 1 761
...
Колко горе долу харчите и за какъв период?

... мноооого храна за мъжете на зълва ми, които ядат като лами (мъжът и сина и омитат по тава с пържоли и салата на хранене, един изяжда горе-долу храна колкото нас тримата  #Crazy),





Това и аз забелязах.Не знам дали е от някакво системно недохранване или нещо друго,но мъжете хем са доста...дебелички,хем им е тежко,хем ядат,сякаш трябва да се запасят до края на живота си с хранителни запаси...Ядат,докато могат да поглъщат.

Харчим много,предишните години по 5 хиляди евро самоз а няколко седмици заминават,хем не ходим по скъпи хотели,спим у дома и при роднини и приятели..
Тази година си наложихме ограничения,но още съм в Бг и не знам как сме се справили,като се приберем ще пиша.

# 51
  • Мнения: X
Ми не, няма системно недохранване при тях
Има системно преяждане само целогодишно и си им личи, даже и младежът вече е дебел
А и всеки от тях омита по два  #Crazy литра бира или безалкохолно на хранене, което явно допринася най-малкото в разширавянето на стомаха
Когато се там, се пазарува храна за едно 50 лв на ден минимум и всичко свършва
На другия ден отново
Страшна работа
 ooooh!

# 52
  • Мнения: 1 761
А вие при тях ли отсядате?

На моя мъж винаги му слагат огромни порции и той като каже,че една порция с него можем да си я разделим,казват,че или сме скръндзи или,че аз не му давам да яде или,че като не сме в Бг той гладувал....А детето ми от непрестанно преследване с торти,вафли,сладоледи и бонбони,само за три седмици вече не си влиза в дрехите и като направя забележка,че не е нужно да се тъпче като разпран,дебнат кога няма да съм наблизо и тайно му купуват всякакви боклуци.Сега няколко дни сме без роднини и сина ми яде креаставици и дини вместо курабии и кексове и сам казва,че му е писнало от сладкото.
Ако постоянно живеехме тук щеше да ми е много трудно.

# 53
  • Мнения: X
да, за около седмица сумарно сме там
преди те също ни сипваха, така бяха научени от свекърите
отне доста време да променим практиката и да въведем друг тип сервиране - всичко на масата и всеки да си слага сам
но тези двамката напр хич не се съобразяват ако  нещо е съвсем малко и има за всеки по 1бр примерно
и затова се налага от тези ястия да се сипва предварително, че иначе за останалите нищо няма да остане
изобщо развили са освен добър апетит и завиден егоизъм в това отношение

# 54
  • Мнения: 2 563
В България табиетът е да се сервира на мъжете колкото се може повече - приема се за гостоприемство и грижа. Не може да се ограничават мъжете.  ooooh!

Майка ми така тъпчеше мъжа ми до позоленяване.

# 55
  • Мнения: 1 761
Абе то гостоприемство,гостоприемство,ама накрая става все едно сме на състезание кой ще изяде най-много.
А пиенето е отделна тема,там състезанието е очеизвадно.
Понеже и баща ми не пие,често ме питат дали не сме мюсюлмани....Ами пият бира,понякога,но не се наливат до смърт.

# 56
  • Мнения: 1 224
Ох, това с яденето е голяма мъка всеки път...
Не знам дали е признак на гостоприемство, на "да не се излагаме пред чужденците" или на ежедневен навик, но с какъвто и трпет да се връщам (че ми се случва рядко), винаги с ужас очаквам безкрайните софри.  Rolling Eyes
Този път пробвах да съм нахална и на поредното гости си казах, че ни се яде риба ( с идеята да избегна пържолите и кИфтетата). И какво мислите? Огромни чинии пълни с риба, страхотно вкусна, салати и ..."за да не останете гладни" - кюфтета, свинско с подправки, луканки и една огромна погача. Накрая сърдити погледи и "нищо не ядохте"  Crossing Arms а ние буквално се търкаляхме от усилието да не обидим домакините.

Като цяло скарата е станала национално ястие. Храната беше вкусна, но ми се видя много еднообразна - все пак има ограничен брой комбинации на домати, краставици и чушки. Липсата на фантазия в готвенето се компенсира от фантазия в писането на менюто - "мезелъци, благинки, усуканици, топеници, бърканици..." бръкнаха ми в мозъка накрая.

В София има хубави ресторанти с интересна храна, особенно по новата Витошка, която е наистина много хубава. Впечатлих се и от новите станции на метрото, особенно Сердика. Из центъра има много скрити перли - сладки барчета и заведения с приятен интериор и репертоар, беше удоволствие да обикаляме и да ги откриваме.

Все още е мистерия за мен способността да се ходи с висок ток из софийските улици без сериозни травми, но е факт!

Впечатленията ми са като цяло положителни  Peace

Искам да попитам - прави ли ви впечатление обезлесяването? Набиха ми се в очите оголелите Витошки хълмове, пожълтелите голи бърда край магистралата (не говря за нивите, които за радост вече се обработват), оголения подбалкан...Дали само така ми се струва или зеленината наистина е намаляла? Не в града, а в природата?

# 57
  • Мнения: 616

Искам да попитам - прави ли ви впечатление обезлесяването? Набиха ми се в очите оголелите Витошки хълмове, пожълтелите голи бърда край магистралата (не говря за нивите, които за радост вече се обработват), оголения подбалкан...Дали само така ми се струва или зеленината наистина е намаляла? Не в града, а в природата?

Много, и от години. Из провинцията е много зле.

# 58
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 969
А, аз да ви кажа честно си мечтаех някой да ме покани да си хапна (не, заради яденето, като ядене, а просто нещо вкусно, което не се е налагало аз да си сготвя). Моите роднини / приятели, обаче, са друга стока и не канят на ядене.  Sunglasses

Не знам дали има и други, като мен, но след всяко прекарване слагам по +4-5 кг. Хем, като количество не ям много повече, обаче се чувствам издута, като балон. Чудех се дали не е от съставките на продуктите (взе ми се акъла колко Е-та има).  Thinking

За финансите: в тези граници сме и ние ( но имам разходи и за работна ръка и материали). Вижда ми се бая...

# 59
  • Мнения: 1 761
Калинка-ти поне знаеш,че материалите и работната ръка си платила,а ние не ремонтираме нищо и освен любимите български обувки на мъжа ми не купуваме кой знае какво.Откакто ни сметнаха 8 порции скъпа риба вместо 8 филии хляб и сметките преглеждам,че все ни донаждат нещо,което не сме поръчвали.

Останах очарована от Бургас,имат страхотен кмет,града е удобен за живеене,дори и да не беше на брега на морето.Обществения транспорт е с климатик,новите блокчета в Меден рудник са заобиколени с кокетни малки евтини,но качествени стоки,обслужването е много добро /с изключение на Морската градина,където ако не си поръчаш поне печено прасенце или кош миди те гледат обидени/.

Общи условия

Активация на акаунт