Кашлица - алергия, ларингит или астма?

  • 3 995
  • 3
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 626
Здравейте!
От около две години при дъщеря ми всяко леко възпаление на носа или гърлото преминава в ужасна суха, мъчителна, деряща кашлица. Лекарите обикновено заявяват, че е ларингит и пием АБ, противоалергичен сироп, най често Ериус, калциев глюконат.
Не винаги след дните на АБ спира да кашля, обикновено се влачи още известно време след това.
Дотук що годе добре, но тази година се разболя март месец, и от тогава та до юни не спря да кашля. Поуспокои се за два дни и пак отново започва да кашля.
Юни и юли беше добре.
Края на юли се разболя отново, справихме се без АБ с Изопринозин, Проспан, Ериус и Тобрадекс.
Но кашлицата спира за два дни и вечер преди лягане започва леко подкашляне, а в леглото започва да се мъчи отново и започва дерящата кашлица. Ериуса не е спиран от 22 юли, Проспана го спирам ден след като кашлицата спре, и на другия ден се налага пак да дам.
Единствено в леглото се успокоява като й дам Нурофен, прокашля още два пъти и край. След това два дни тишина и на третата вечер пак същото.
Реагира мощно на ухапвания от комар, към храна алергии с кожни обриви няма.
Сега не мога да разбера нещо я дразни ли - прах, дим, цветя и т.н.
Или понеже е доста активна, говори високо като се превъзбуди при игра с деца, пее, въобще не си щади гласа, това е някакъв хроничен ларингит при нея или?
Вчера бяхме на лекар, няма нищо на дробчетата, няма задна хрема. Доктора изказа опасения да не стане астма, и ни изписа за 10 дни Алвокаст, и ако спре да кашля да вземаме Сингюлер по ЗК. Но като прочетох мнения из нета, че се пълнее от този тип лекарства и не трябва да се спират се ужасих.
Разсъждавах доста за противоалергичните сиропи, и с лекаря решихме да сменим Ериуса с капки Ксизал, защото е с друга съставка.
Сега ме е страх да започвам с Алвокаст, няма свирене, няма недостиг на въздух. Само една внезапна кашлица.
Мисля да даваме 10 дни Ксизал и ако отшуми кашлицата да не започвам с Алвокаст, Сингюлер и т.н.

Случвало ли се е на някое детенце? Приемам съвети  и мнения, много съм объркана и въобще не знам дали постъпвам правилно.

# 1
  • Мнения: 94
Здравей това ,което  описваш е ужасно ! Ние имаме подобен проблем ,но  при нас често се получават ларингити .Имам една позната  също често кашлящо дете - прави инхалации с физиологичен разтвор .Аз също си купих инхалатор и като се закашля започвам сутрин и вечер  инхалации с физиологичен разтвор и  облекчава  кашлицата . Също мисля да пробвам инхалации с лайка (стига да не е алергично към лайка разбира се )
Дали няма  тук някъде тема за деца с чести ларингити ...искам да почета малко  с какво се справят маминките в домашни условия (не мис е ходи пак в болница)

# 2
  • Мнения: 139
Заведете детето на алерголог,той ще прецени астма ли е , алергична кашлица или има ларингит. Често антибиотиците са излишни при провокирана от алергии кашлица.

# 3
  • София
  • Мнения: 44 133
Съвета ми е да заведеш детето на алерголог и той да назнаци лечение каквото намери за добре.
Принципно нашата  винаги изписва Ксизал, но аз не бих сменяла по своя преценка.
Сингулар детето пи  година и половина, нито  по време на приема нито от както ги е спрял(края на пролетта) има някакво напълняване.
Това с инхалациите е добра идея по принцип, но дали да са само с  физ. р-р или  и лекарство пак само лекар би трябвало да каже. Билки в инхалатор не трябва да се слагат, понеже винаги в разтвора остават мин. частици, които отиват право в дробовете при инхалация. Може да вземеш и да почнете  само с физ. р-р. Като цяло инхалациите носят облекчение, повече от сиропи и т.н.


Като цяло като дробчетата според лекаря ви са спокойни, а кашлицата е активна не виждам за каква астма трябва да става дума. Може да се консултираш и с пулмолог. Иначе самата астма не е задължително да е на алергична основа.

Общи условия

Активация на акаунт