182 образователни въпроса по немските земи

  • 46 483
  • 741
  •   1
Отговори
# 705
  • Мнения: X
veni-b , чудесна идея, само че помогни с една рецептичка как сами да си направим шарена сол с немски подправки с немските им имена и пропорции ако може. Всички ще ти бъдем благодарни. Не се шегувам и не съм саркастична, надявам се е ясно?
 
MartyG, мъжът ти би трябвало възможно най-бързо да започне да се осигурява към някоя здравна каса тук (АОК е най-голямата, ТК е най-хвалената, има и още каси). В момента в който пристигнеш ти, с подаването на един формуляр ще бъдеш добавена към неговата застраховка (ако имате граждански брак), след раждането детето също ще бъде добавено. Ако мъжът ти е частно застрахован (приват) нещата стоят различно. Погледни информацията на първа страница, има много полезни неща за прясно заминаващи. От момента в който си застрахована здравно в Германия, ти се поемат всякакви прегледи, изследвания, лекарства, раждане, престой в болница, с изключение на някои доброволно избрани лукс екстри.
Зелена карта? За кола ли? Не знам за каква зелена карта става дума.
Непременно вземи със себе си всички документи по бременността ти до момента на заминаването, изследвания, здравни картони, имунизационни паспорти. Преведени и легализирани актове за раждане, брачно свидетелство, дипломи. Успех и лесна адаптация!
И един съвет... нека мъжът ти да разпита за читав гинеколог и да ти запише час при него. Понякога трудно се намира кой да ти следи бременността, често добрите гинеколози са прекалено натоварени и не взимат нови пациенти или записват часове за след месеци.

# 706
  • Мнения: 12
Сбъдваща мечти , благодаря за бързият отговор! ММ има фирма,с която извършва куриерски услуги и ще се самоосигурява. Не може да започне да се осигурява, защото са му казали, че първо трябва да замина и аз и чак че след представяне на брачно свидетелство (което имаме) и след изчисляването на дохода ще му изчислят и здравната осигуровка,която ще е валидна и за мен. Документи и изследвания за бременността все още нямам,тъй като съм в 7 г.с. и те тепърва предстоят. На преглед съм точно преди да замина. Въпросната "зелена карта" представлява карта, с която имаш право на здравни грижи в ДЧ на ЕС. Това което знам е,че тази карта се изважда при временно пребиваване в страната членка, но за постоянно пребиваване какъвто ще е нашия случай   нямам идея. newsm78 Единствения документ, който имам е свидетелството за брак. Дипломата ми за висше все още не  е готова, чак март месец ще мога да я преведа и легализирам.  Остава варианта да тичаме по задачи след като пристигна и аз......  Confused

# 707
  • Мнения: 166
Абе трудно ще се направи шарена сол с немски продукти, поради простта причина, че сминдух просто няма как да намерите тук. Мисля, че такова нещо в Германия не се продава. А това според мен е основната съставка на шаренета сол, която и придава този невероятен аромат.
Аз лично си мечтая за домашно направената шарена сол на баба ми с топлата питка на мама. ЗА съжаление няма вече кой да прави солта, а купената просто някак си не ми харесва толкова.

Сбъдваща стана ми интересно за тази царевица в шарената сол. ТОва не го бях чувала. Ама смляна ли се слага? Нещо не ми се връзва, но в България във всеки край има различна рецепта.
А каква е разликата между балканска, домашна и градинска чубрица?

Сега реших да видя в викито кво казва за сминдуха. На немския превод ми излезе, че е Bockshornklee. Признавам се никога не съм гу чувала тук. Но може по аптеките да го има.


MArtyG лека и безпроблемна бременост. Щом мъжът ти е с фирма, тогава трябва да е частно застрахован и в този случай се плаща за теб допълнително. Другото е да отиде в държавната каса и да е freiwilligversichert. Тогава май ти можеш да си застрахована към него. Но признавам,ч е не съм много запозната.
Ина ли някой с фирма, който е freiwillig към държавна каса и да каже дали членовете на семейството се застраховат безплатно.

# 708
  • Мнения: X
Не знам Пете, аз копирах каквото ми попадна в нета като съставки. Лично не съм пробвала, няма и да пробвам. Шарената сол, самардалата, джоджена и чубрицата са ми задължителните неща, които слагам в куфара от БГ. Предпочитам да не са купешки, да.  И аз съм на мнение, че ще е страшно трудно да се направи домашна шарена сол с немски съставки, която да се приближава до вкус до българските смеси.

# 709
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
Сминдух се ползва в Индия/Пакистан/Афганистан, та ако имате такива магазини на близо, погледнете, или някой магазин за традиционна китайска билкария.

Колко комплицирано изглежда правенето на шарена сол - аз съм правила от сминдух, червен пипер и сол, без другите дето сте ги изредили.

# 710
  • Мнения: X
Освен в азиатските магазини, сминдух (BockshornkleeSAMEN) продават и в другите магазини при семената за покълване. Шарена сол правих веднъж за баща ми (беше ни на гости и се беше затъжил за такава) от счукани семена сминдух, чубрица, червен пипер и сол. Слагах на око докато не я докарах на вкус. Беше оценена подобаващо. Обаче в България не знам дали слагат семена или друга част от растението. А царевично брашно ми се струва, че няма що да дири в шарената сол. Явно находчивите български търговци са намерили евтин начин да увеличават грамажа.
Самардала никога не съм опитвала. Embarassed Продава ли се навсякъде в БГ?

Моят мъж в момента работи на свободна практика (не знам разликите с фирма) и е доброволно държавно осигурен (аз и хлапето сме на същия клон), но преди това е бил pflichtversichert в същата здравна каса. Не знам дали самоосигуряващи се с доход над границата имат право да се застраховат държавно. newsm78 В закона обаче със сигурност пише. Wink

Иначе при нас също има "детско-градински" екшън, както беше казала Ида май. Сега хлапето ходи с баща си, мен ме "натириха" като негодна за операция Eingewöhnung. Laughing

# 711
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076


Сбъдваща стана ми интересно за тази царевица в шарената сол. ТОва не го бях чувала. Ама смляна ли се слага?

понеже скоро правих и ще споделя: царевица за пуканки се нагрява на слаб котлон, че да не вземе да стане на пуканки Wink после се охлажда и смила, заедно с другите подправки. доста е твърда и трудно се смила. аз после пресях, за да нямам ядри парчета.
аз сложих и тиквени семки - пак на сух тиган запечени - много вкусна стана шарената сол.
сминдух взимам от китайския магазин. той също трудно се смила, за счукване и дума не може да става... аз ползвам стара машинка за мелене на кафе - всичко слагам вътре и смилам.

самардала си засях в двора - в Германия се продава като декоративно луково растение. взимала съм луковиците от Bauhaus Mr. Green

# 712
  • Мнения: 2 531

Самардала никога не съм опитвала. Embarassed Продава ли се навсякъде в БГ?



Самардала е популярна в Старозагорско, поне аз я научих като подправка от мъжът ми, който е от Ст. Загора. Това е вид трева, като див чесън , която расте в тоя регион / а може и другаде, аз поне съм я виждала в пресен вид само в Ст. Загора/ Иначе като сушена подправка я има по пазарите и в Пловдив а и в супермаркетите, но рядко.

П.п. Добре че стана на въпрос за подправки, в  неделя заминавам за Берлин и вече знам какво да им занеса на мойте хора от тук  Peace


# 713
  • Мнения: 11 336
От българските подправки ползвам само самардала. Това е една люта зелена трева, която се начуква със сол, оставя се да се изсуши и след това се пълни в солнички.
Умирам за циганска баница, ръсена със самардала и резени домат.Ммммммм!
Аз съм заралийче, де!

Балканската чубрица се доближава до аромат с мащерката, има по-смолист аромат от градинската, мисля, че имаше и разлики в цвета. Доколкото си спомням балканската цветчетата са бледолилави, а на градинската са чисто бели.
Но това са вече капризи.
В смес от подправки не бих сложила никога царевично брашно, достатъчно тъпчат всичко останало с него.

# 714
  • Мнения: 301
На мерудията от самардала баба  слагаше и няколко орехови ядки, може би малко сушена чушка и не помня какво още. Накрая това чудо го наричахме Конарско масло   Simple Smile
Ммм изнамерих едно бурканче в шкафа, бях забравила за съществуването му  Heart Eyes

Шарена сол нямаме традиция да правим, но последния път купих за свекърва ми от летището в София, подправките са ръчно редени на фигурки и тя си го сложила за красота. Като сме там само душа  Laughing


Мартинела, успех (в каквото решиш). Ида   bouquet

# 715
  • Мнения: 1 693
Шанта ти от къде си ако не е тайна? Нещо ме учуди с тази мерудия и името й.
Самардалата расте само в Сатозагорско ( поне така знам)
Вечерницата е обяснила за шарената сол, а мерудията си има много съставки които само по старите баби знаят в района Simple Smile. Има и листа от праз дори вътре.

# 716
  • Мнения: 301
Тъй де, мислех, че съм разконспирирана  Grinning И аз съм от региона  Hug

# 717
  • Мнения: 288
Привет, дами!
Нахлувам в темичката ви с въпрос, ако е възможно да ми помогнете с отговор, под какво наименование се среща в магазините в Германия заквасената сметана? Благодаря на отзовалите се  bouquet

# 718
  • Мнения: X
Копирам от първа страница :
Цитат
Заквасена сметана: Crème fraîche 30 % Fett, Schmand -20-29% масленост , Saure Sahne с около 10% масленост. Според мен Schmand-ът най-много се доближава до българската квасена сметана. Saure Sahne е по-скоро мазно кисело мляко.

# 719
  • Мнения: 267
Здравейте,
реших , че си заслужава да споделя моя опит със застраховката на колата ми, поради факта, че ноември месец е времето, когато може да се смени Anbieter-а и на някои може да му е от полза.
Най-общо казано- договорите за KFZ-Versicherung обикновено са за година и важат от 01.01 до края на годината 31.12.
Kündigungsfrist е един месец, което означава, че до 31.11 трябва да сте прекратили старата застраховка, за да смените застр.компания без да плащате такси.

Всяка година във вестниците пише November -KFZ Versicherungswechsel, но от удобство(мързел) не съм се интересувала по въпроса, а мъжът ми е над тези неща. Тази година нашият застраховател много ме ядоса,поради некоректно попълнени полици и надвзети суми и реших най-после да го сменя.
Отидох в застр. бюро, което ми препоръча един колега и помолих за Angebot. Оказа се, че има доста голяма полза от смяна - разликата е повече от 100 евро, при еднакви условия. Не съм гледала в интернет, понеже държа да имам реален Ansprechspartner в случай на нужда. Освен това мога да договарям по-добра цена, ако реша да сменя и другите ни застраховки, което ще направя в най-скоро време.
Като погледнах досегашните сметки, останах с впечатление, че ако оставим договорът автоматично да бъде продължен, вноските  намаляват, но незначително. Пращали са ни само Treubonus-10 евро- в случай на еди-какво си, но никакво осезаемо намаление на вноските.
От мой познат българин тук, който търгува с коли съм чувала, че не винаги е нужно да се сменя застр. компания. Един разговор с маклера също можело да донесе по-изгодна полица.

Не знам дали го обясних добре, но ако някои има интерес към темата мога да дам повече разяснения.

mistery,

saure Sahne, Schmand или Cremе fraiche са подобни на нашенската заквасена сметана. Обикновено са при млечните продукти непосредствено до йогурта.
miss_Smile  пишем едновременно
Като стана дума за млечните - открих едно Bio-Heumilch на Demeter - Gläserne Molkerei нехомогенизирано, което има невероятен вкус. В последно време ми ставаше тежко на стомаха след консумация на прясно мляко и бях решила, че имам Laktoseintoleranz, но от това мляко  не ми става зле, а вкусът е на истинско мляко и има каймак (сметана) отгоре. Mmmm- вкусно.


Общи условия

Активация на акаунт