Кръщенето като избор ?

  • 2 485
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 131
Смятате ли ,че е редно да оставя този избор на сина си ? Аз съм кръщавана и не съжалявам , но да си призная, не съм много вярваща . Simple Smile Хора около мен заявиха ,че детето трябва да бъде кръщавано ,било то и чрез "общинско кръщене" ... С бащата на детето ми сме на едно мнение ,но често срещаме опулени физионимии ,след като обявим решението си .  Simple Smile

# 1
  • Мнения: 6 214
Какво е това общинско кръщене. Сещам се за една простотия от времето на комунизма, но дали е тя?  newsm78

# 2
  • Мнения: 131
С
Какво е това общинско кръщене. Сещам се за една простотия от времето на комунизма, но дали е тя?  newsm78
Същото .

# 3
  • София
  • Мнения: 5 883
Никой не си и помисля да ме пита дали ще си кръщавам детето, камо ли да ми прави опулени физиономии.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 609
Дали е редно - не знам, но пък аз съм на същото мнение като теб. Дъщеря ми не е кръстена и искам когато порасне достатъчно, за да разбира що е то организирана религия, сама да реши дали иска да премине през съответен ритуал за "посвещаване" в такава - която и да е тя. И мен са ме гледали опулено, чувала съм също и изказвания, че това с кръщението не може да се оставя за осъзната възраст, а е нещо, което се прави, а в осъзнатата възраст човек може да реши дали истински да изповядва религията или не. Което пък аз не го смятам за много редно.

# 5
  • Мнения: 108
Да, трябва да го оставите той да реши. Аз не съм кръстена и се радвам на това. Не се чувствам грам религиозна, нито Бог, Аллах или Буда предизвикват възторг в мен.

Моля, пояснете на младите, що е то общинско кръщене?

# 6
  • Мнения: 6 214
С
Какво е това общинско кръщене. Сещам се за една простотия от времето на комунизма, но дали е тя?  newsm78
Същото .
И къде го има още това нещо?

# 7
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
 Аз съм на мнение, че детето само трябва да избере дали да вярва или не и коя да бъде вярата му, ако избере да вярва. Посл;е вече да се кръщава като иска.
Аз не съм кръстена и нямам такова намерение. Ще оставя и децата ми да изберат.

# 8
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
"общинското" няма никаква връзка с другото! Навремето са ни кръщавали в общината, в църква ме кръстиха след падането на  комунизма Simple Smile
Не съм вярваща, но решихме, че ще кръстим децата си и направихме това, когато бяха на по годинка.

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз възприемам религията като част от традицията и в този смисъл - не, не мисля, че има връзка с избора на вероизповедание в зряла възраст. Кръстихме децата си от уважение към традицията, искаше ни се - направихме го. Възпитаваме ги и в духа на християнските ценности, макар че по-скоро в духа на общите за всички религии, общочовешки ценности. От тук нататък, когато пораснат, ако преценят, могат да сменят религията си - официално, чрез кръщение в друга, или просто да възприемат нещата откъм битовата им страна, като нас Simple Smile
С две думи - смятам, че е по-важно да възпиташ читав човек от това дали и в каква религия точно си го въвела.

# 10
  • Мнения: 131
До колкото разбрах,общинското кръщене е замествало църковното по време на комунизма . Имало някакви забрани ,да не се влиза в църкви и подобни... Родена съм след падането на комунизма и не съм много наясно със всичко . Simple Smile

# 11
  • Мнения: 6 365
Дълго мислих какво значи човек да приеме кръщение и защо некръстените
се смятат за недостойни един вид.

Човек е странно същество- може да живее като биологична машина, като
социално животно. Но от един момент нататък може да живее и така, все
едно го ръководи някакъв централен принцип, който може да надмине и
социалното, понякога и биологичното. Ако човек е ръководен от такъв принцип,
той става Личност и е много по-ценен. Всички останали са като колело без ос.
Нямат център.

За съжаление кръщенето не може да даде на човек такъв център. Но
може да покаже на роднините му, че той от дете е орисан да бъде човек с
център, а не просто жертва на обстоятелствата.

Може да кажете, че човек трябва да има пълна свобода да следва импулсите си,
но практиката показва, че човек трябва да има команден център. Наричаме този
център бог или висш аз, и си мислим, че е нещо извън нас.

Кръщенето е началото, за да се развие този център на самоконтрол. Нещо,
което би оцеляло във всякакви режими, при всякакви обстоятелства. Нещо,
което "некръстените" нямат.

Кръщенето може да помогне, може и да попречи. Зависи от човека. Но е ритуал,
който подчертава, че човек е личност с по-висша цел и мотивация. Нещо,
от което имаме нужда в 21 век, когато човек се смята за машина, социализирана
да върши това и онова, но не и за смъртно същество, притежаващо надчовешко
измерение.

# 12
  • София
  • Мнения: 28 667
Смятате ли ,че е редно да оставя този избор на сина си ? Аз съм кръщавана и не съжалявам , но да си призная, не съм много вярваща . Simple Smile Хора около мен заявиха ,че детето трябва да бъде кръщавано ,било то и чрез "общинско кръщене" ... С бащата на детето ми сме на едно мнение ,но често срещаме опулени физионимии ,след като обявим решението си .  Simple Smile

Синът ми не е кръстен. Засега си мисля, че е най-добре сам да решава като порасне.

# 13
  • Мнения: 3 241
И ние бяхме тръгнали да кръщаваме малката, но после се размислихме и се отказахме.
Не сме вярващи и религиозни, така че не виждам смисъл.

# 14
  • Мнения: 14 478
Дълго мислих какво значи човек да приеме кръщение и защо некръстените
се смятат за недостойни един вид.

Това има много просто обяснение. В миналото, когато трябва да погребат човек винаги са викали поп до го опее. Ако човека не е кръстен попът не го опява, което е трагедия за семейството. В наше село се смяташе, че ако не те опее попа ще се обърнеш на вампир.
Затуй и бебетата  се кръщаваха на 40 ден от раждането си...
Естествено попа си взема парите и при кръщенето и при опяването. Нали се сещаш, че отказът от
служба при погребение е един вид наказание, наложено от силната църковна институция към направилите грешка да не дадат пари на попа за кръщене..
После, когато църквата отиде на заден план и всичко стана по желание...

Общи условия

Активация на акаунт