Гръцка кухня

  • 209 734
  • 923
  •   1
Отговори
# 840
  • Мнения: 190
Тестото е на вкус като на нашите понички в България.Тесто с мая.Втасва и се оформя като геврек и се пържи на много горещо олио.Яла съм миналата година такъв геврек от пекарна в Неа Перамос.

# 841
  • Мнения: 1 308
Точно гевреци са и не се пържат. Аз също ги обожавам. На някои места са поръсени със захар, но и с канела. С рецепта обаче не мога да помогна  Mr. Green

http://www.horiatiko.gr/ От тази фурна също съм купувала.

Едит: Сега видях, че Сем е в Осло.

# 842
  • Мнения: 1 265
Точно гевреци са и не се пържат. Аз също ги обожавам. На някои места са поръсени със захар, но и с канела. С рецепта обаче не мога да помогна  Mr. Green

http://www.horiatiko.gr/ От тази фурна също съм купувала.

Едит: Сега видях, че Сем е в Осло.


Nimfea - Да - в Норвегия сме. Ти попадна точно като определение. Гевкек е и не се пържи. Тестото наистина е с мая (така поне предполагам  newsm78 ) НО..... колкото и видове теста с мая да опитвах не и не..... Тестото за "локумадас" също е опитвано - да се изпече от него ?? Възможно е съотношението на съставките да не улучвам или да има тънкости при самото месене, формиране и печене ?! (само да отбележа - имам хлебопекарна у дома, тъй като тук хляб се продава само в супермаркетите и в повечето случаи свършва до обяд!! - тъй че с месенето няма да има проблем). Вече и аз не зная какво да мисля. Видях сайта дето си написала и ще им изпратя имейл. Но  понеже знам мисленето на гърците - мнооого се съмнявам да ми пратят рецептата.
Аз имам молба - която от Вас ми изпрати рецептата за този геврек - готова съм да заплатя за услугата. Стига да настъпи мир у дома..
Благодаря предварително на всички отговорили на молбата ми. Пишете и на ЛС.

# 843
  • Мнения: 1 825
Точно гевреци са и не се пържат. Аз също ги обожавам. На някои места са поръсени със захар, но и с канела. С рецепта обаче не мога да помогна  Mr. Green

http://www.horiatiko.gr/ От тази фурна също съм купувала.

Едит: Сега видях, че Сем е в Осло.


Nimfea - Да - в Норвегия сме. Ти попадна точно като определение. Гевкек е и не се пържи. Тестото наистина е с мая (така поне предполагам  newsm78 ) НО..... колкото и видове теста с мая да опитвах не и не..... Тестото за "локумадас" също е опитвано - да се изпече от него ?? Възможно е съотношението на съставките да не улучвам или да има тънкости при самото месене, формиране и печене ?! (само да отбележа - имам хлебопекарна у дома, тъй като тук хляб се продава само в супермаркетите и в повечето случаи свършва до обяд!! - тъй че с месенето няма да има проблем). Вече и аз не зная какво да мисля. Видях сайта дето си написала и ще им изпратя имейл. Но  понеже знам мисленето на гърците - мнооого се съмнявам да ми пратят рецептата.
Аз имам молба - която от Вас ми изпрати рецептата за този геврек - готова съм да заплатя за услугата. Стига да настъпи мир у дома..
Благодаря предварително на всички отговорили на молбата ми. Пишете и на ЛС.

в чуденка ме хвърли какви ли са тези гевреци. Аз не ги ям, но от любопитство ще взема един да видя какъв е този геврек  Simple Smile

# 844
# 845
  • Мнения: 1 265
НЕ момичета - НЕ СА ЛОКУМАДЕС !!!

Този геврек се продава в Атина на площад Синтагма (може и на други места но.... ние оттам сме ги купували!). И понеже много Ви ангажирах вече всички, а Вие сте толкова любезни и се занимавате с мен   Embarassed - че ще обясня точно от коя количка сме ги вземали:

** Спирката на Синтагма - на която се слиза от автобусите/тролеите идващи от бул. "3-ти септемвриу" /Патисион/ - продължавате напред в права посока за да излезете от площада; стигате до края и завивате на ляво по посока на сградата на парламента; точно там на ъгъла преди да пресечете улицата имаше един чичко, който продава гевреци. Той продава няколко вида - тънки; по-дебели малки/големи със сусам; едни двойно увити и тези дето аз търся са по-дебеличък усукан кръг - НО са бели и отгоре са посипани със захар. Другите гевреци си имат характерния карамелен цвят. А тези са бели и много мекички.
И пак повтарям - НЕ СА ПЪРЖЕНИ И НЕ СА ЛОКУМАДЕС!

БЛАГОДАРЯ НА ВСИЧКИ ВИ ЧЕ ОТКЛИКНАХТЕ НА МОЛБАТА МИ И ПРИЕМЕТЕ МОЙТЕ НАЙ-ИСКРЕННИ ИЗВИНЕНИЯ.

Καλό απόγευμα σε όλους σας  smile3525

# 846
  • Мнения: 1 308
Гевреците с канела, които купувам от Хориатико, приличат на гевреците от първа снимка. Обаче с рецепта не мога да помогна. Sem, потърси на български, доста гръцки рецепти ги правят и в България.
http://www.biscottihellas.gr/PageView.php?newsid=14&catid=3& … p;lang=include_gr

# 847
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Тук има доста рецепти за гевреци приличащи на описаните. https://www.pinterest.com/nantiaval/%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE% … CE%9D%CE%99%CE%91
Дано някой по-запоснат успее да се ориентира.

# 848
  • Мнения: 163
Момичета, някоя от вас да знае рецепта за кариокес? Намирам я само на гръцки.Ето например една.

Συνταγή για τις καριόκες από τσουρέκι που περίσσεψε

Υλικά

400 γραμμάρια τσουρέκι (ένα μέτριο τσουρέκι δηλαδή)

200 γραμμάρια κρέμα γάλακτος με χαμηλά λιπαρά

200 γραμμάρια κουβερτούρα για τις καριόκες

200 γραμμάρια κουβερτούρα για την επικάλυψη

150 γραμμάρια καρύδια

Εκτέλεση

Τρίβουμε το τσουρέκι είτε με το χέρι είτε στο μούλτι. Ψιλοκόβουμε τα καρύδια και προσθέτουμε στο μπωλ με το τσουρέκι.

Καριόκες από τσουρέκι που περίσσεψε

Σε ένα κατσαρολάκι ζεσταίνουμε την κρέμα γάλακτος και μόλις ζεσταθεί λιώνουμε μέσα τα 200 γραμμάρια κουβερτούρα.

Καριόκες από τσουρέκι που περίσσεψε
Σοκολατοκόλαση…

Στη συνέχεια ενώνουμε με το τσουρέκι και το καρύδι. Ανακατεύουμε καλά ώστε να ομογενοποιηθούν τα υλικά και αφήνουμε το μείγμα στο ψυγείο να κρυώσει.

Μετά από 1-2 ώρες βγάζουμε από το ψυγείο και πλάθουμε με τα χέρια μας ώστε να σχηματίσουμε ένα “σαλάμι”. Κόβουμε με ένα μαχαίρι σε φέτες.

Καριόκες από τσουρέκι που περίσσεψε

Σε μπεν μαρί λιώνουμε την κουβερτούρα. Αν μας φαίνεται πολύ πηχτή μπορούμε να προσθέσουμε λίγη κρέμα γάλακτος για να την αραιώσουμε και βουτάμε τις καριόκες ώστε να καλυφθούν με σοκολάτα. Ακουμπάμε τις καριόκες άφοβα σε λαδόκολλα. Θα ξεκολλήσουν πανεύκολα.

Και τώρα μπορώ να πω ότι ακολουθεί το πιο δύσκολο κομμάτι της ετοιμασίας. Πρέπει να περιμένουμε να κρυώσουν. Ή όχι…

Μπορούμε αντί για κουβερτούρα να χρησιμοποιήσουμε τα σοκολατένια αυγά και λαγουδάκια που περίσσεψαν και έτσι να κάνουμε διπλή ανακύκλωση, όπως έκανα εγώ για την επικάλυψη.

Καριόκες από τσουρέκι που περίσσεψε

# 849
  • Мнения: 3 160
Здравейте, чудна рецепта за плосък гръцки хляб на грил- н рецептата е комбинация от 2 рецепти на Джейми Оливър- слагате чаша кисело мляко с малко водичка ведна голяма купа, започва да се замесва тесто с лъжичка бакпулвер, сол и кимион и така докато си замисите хубаво мекичко тесто. Остававте да си почине 15тина минутки, междувременно загрявате грил тиган и го намазвате със зехтин. Отделно в една малка купичка слагате няколко лъжици зехтин, лют пипер и счукан чесън. Връщате се към вече отпочиналото тесто- и правите 6-7 топки от него. Всяка топка разточвате, а ако сте като мен и не обичате да цапате много, просто с длани и пръсти подръпвате и правите нещо като мекица. Слагате на тигана и след около 3 минути обръщате. Готовата част намазвате с четка с зехтина и чесъна. Печете докато и долната страна се изпече. Добър апетит:)

Интересна рецепта, ама кое й е гръцкото, след като е на Джейми Оливър? 

# 850
  • Мнения: 9 130
името  Laughing
Да ме извините, но се записвам в темата да ви следя. Не защото току що вечеряхме гръцка мусака  Grinning, ами защото има някои ястия, които съм пробвала в гръцки ресторант тук и ми харесват. Но освен мусаката, друго не съм правила, като изключим, че салатата - тип гръцка, ми е по-любима от шопската. Може би защото е с риган, не с магданоз Simple Smile  От опитаните сладкиши в Гърция не останах възхитена (може би защото предпочитам шоколадови), но солените ми харесват. Много.

# 851
  • София
  • Мнения: 12 011
Гръцката мусака е любимо ястие, но рядко в БГ се прави както трябва. А и многото часове, които отнема, ме спират да я правя по-често.

# 852
  • Варна
  • Мнения: 3 956
НЕ момичета - НЕ СА ЛОКУМАДЕС !!!
А тези са бели и много мекички.
И пак повтарям - НЕ СА ПЪРЖЕНИ И НЕ СА ЛОКУМАДЕС!

ПЪРЖЕНИ или печени са жълтокафяви  newsm78
щом са бели значи е варено тесто , ама то пък мекичко и със захар #Crazy
ба си технологията #Cussing out



# 853
  • Марс
  • Мнения: 439
Сигурно има написана и рецептата им за прекрасните пържени тиквички, но е много голяма темата и четох, четох не намерих, ще ви бъда много благодарна, благодаря.

# 854

Общи условия

Активация на акаунт