Въпрос за наследствена пенсия

  • 12 466
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 137
Пускам темата си тук,ако не и е тук мястото моля да ме извините. Имам колежка,с която скоро се запознахме,но не сме имали контакти до сега.Тя ми разказа за живота си,как съпругът и се е борил близо 10 години с коварно заболяване,и все пак не е успял да се пребори.От година и няколко месеца е вдовица с две деца,на 7 и 12 години ако не се лъжа.Въпроса ми към вас е защо тези деца нямат право на наследствена пенсия?Когато е подавала документи са и казали,че татко им нямал 5 години стаж и за това.Какви са законите,на какво имат право като помощ от държавата??Изобщо не съм на ясно с това,и дано не ми идва до главата,но ми се стори много нечестно и най-малкото,което мога да направя е да попитам вас.
Благодаря предварително   bouquet

# 1
# 2
  • Мнения: 107
Много е "постен" въпросът ти.
На колко години е починал? Ходил ли е на ТЕЛК и има ли решение на ТЕЛК за инвалидизация? Защо не са искали инвалидна пенсия за него, от което следва и следващият въпрос? С какво са се издържали 10 години?
"1. Пенсия за инвалидност поради общо заболяване.

Какви са условията за придобиване на право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване?

Осигурените придобиват право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване, ако са загубили работоспособността си и имат осигурителен стаж, придобит до датата на инвалидизирането, а за слепите по рождение и за ослепелите преди постъпване на работа – до датата на заявлението по чл. 94 от КСО, както следва:

1.до 20-годишна възраст и за слепите по рождение и на ослепелите преди постъпването им на работа – независимо от продължителността на осигурителния стаж;
2.до 25-годишна възраст – една година;
3.до 30-годишна възраст – 3 години;
4.над 30-годишна възраст – 5 години.
Инвалидите по рождение и инвалидите с придобита инвалидност до постъпване на работа придобиват право на пенсия за инвалидност поради общо заболяване при една година осигурителен стаж.

Пенсия за инвалидност поради общо заболяване не се отпуска, възобновява или възстановява на лица, на които е отпусната лична пенсия за осигурителен стаж и възраст.

# 3
  • Мнения: 6
Бащата на моето дете почина преди 6 месеца на 41 год. Детето ми получава наследствена пенсия в размер на 112,50 месечно. Необходимо условие е таткото да има минимум 5 год осигурителен стаж. В НОИ се подават документите удостоверяващи стажа, акт за раждане на детето, акт за смърт и удостоверение за наследници.В срок от два месеца след подаване на документите излиза решението на НОИ.
Майката има право да получава и детски независимо от доходите си.

# 4
  • Мнения: 137
ogopogo,въпроса ми е постен защото както казах познавам тази жена от скоро.Съпругът и е получавал пенсия.Тя ми обясни,че е имал решение от ТЕЛК,след което са му спрели пенсията за година,т.е. не са му дали необходимите проценти ли и аз незнам какво точно..И след това със следващото решение на ТЕЛК пак взима пенсия.
vania212,именно това беше въпросът ми.Мъжът има 3 години стаж,работил е,но без договор явно.

И никакъв друг вариант ли няма за пенсия?Какво като няма 5 години стаж..Човека е бил болен,продавали са и имот за да му осигурят лечение,и сметка е била открита дарителска.А иначе жената си е работила през цялото време за да издържа семейството.
Само аз ли не ги разбирам тези закони нашите,незнам!  #Cussing out

# 5
  • Мнения: 107
Прочетете решението за отказ на наследствена пенсия. Ако е получавал социална пенсия, защото не му стига стаж - тя не се трансформира в наследствена. Ако е получавал лична инвалидна към датата на смъртта си, имат право децата на наследствена. В решението за отказ трябва подробно да е описано. В решенията за неговата пенсия - също. Малка е вероятността да са сбъркали. Там си пишат по кои членове,параграфи,точки,букви, от кой нормативен акт защо не отпускат наследствена пенсия.

# 6
  • Мнения: 137
Благодаря за отговорите.Ще кажа на жената да провери добре документите.   bouquet

# 7
  • Мнения: 6
Писана, извинете за питането, но кога е починал този човек? Има 6 месечен срок от датата на смъртта, в който документите трябва да се подадат.

# 8
  • Мнения: 137
Преди година и няколко месеца е починал.Документите са подадени в срок явно,и има отказ.

# 9
  • Мнения: 107
Ако е подадена молбата в законоустановения срок (написали са 6 месеца), ако имат право на пенсия, ще бъде отпусната от датата на смъртта му. Ако молбата е подадена, след като е изминал шестмесечният срок, и имат право на наследствена пенсия, то тя се отпуска от датата на завеждането на молбата. Правото на наследствена пенсия не се отменя от някакъв срок. Той е поставен относно правопораждащата дата.

# 10
  • Мнения: 3 200
И аз да попитам - ако децата са пълнолетни, лично ли трябва да подадат документи?
Може ли друг да ги подаде, без пълномощно?

# 11
  • Мнения: 107
И аз да попитам - ако децата са пълнолетни, лично ли трябва да подадат документи?
Може ли друг да ги подаде, без пълномощно?

Подава се от името на настойника им(с неговите данни) и се изрежда за кого(с техните данни). Питайте на място. Винаги обясняват, как се попълва молбата и какви документи се изискват.

# 12
  • Мнения: 3 200
Благодаря ти, но аз питах за пълнолетни деца, учащи. 
Надявах се някой с подобен опит да ми отговори, затова попитах.
Значи ще се обадя в НОИ. Simple Smile

# 13
  • Мнения: 107
Пълнолетни учащи имат право до навършване на 28 години, сами за себе си подава всеки и носи удостоверение, че е учащ и не е прекъснал.
П.П. Трудно се намират такива специалисти да чатат по форуми, затова пращам да се пита на място. Аз така бих постъпила.

# 14
  • Мнения: 3 161
искам да попитам кога преживелия съпруг (жена 58-и набор) придобива право на наследствена пенсия за починалия съпруг (55-и набор).

Общи условия

Активация на акаунт