СТРАСТИ - градините в София кампания 2013/2014

  • 49 836
  • 859
  •   2
Отговори
# 15
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 536
И смятате, че заради дерматит вашето дете има право на предимство  newsm78
[/quote]

Форумът е пълен с полезна информация, но за съжаление заради такива коментари често оставам разочарована...
Смятам, че всички деца имат право да посещават детско заведение, но за съжаление няма тази опция. И да след като детето ми има такова право възнамерявам срам не срам да се възползвам от него, ако това ще помогне то да влезе в системата.
[/quote]
Детето няма такова "изрично" право, както всяко дете с дерматит, хроничен ринит, трета сливица и пр.
Какво е "срам не срам да се възползвам".

# 16
  • Мнения: 1 376
Ако ще се придържаме към буквата на закона... то е редно да се отбележи, че детето ще има право да кандидатства на място с ХЗ, когато е навършило 3г., а не в яслени групи  Peace Нищо, че доста дир-ки правят прием и на ясленчета  ooooh!
Какво му е на тона ми? Занете ли колко дечица не ги взимат, защото имат едни по-сериозни проблеми и заболявания? Иначе, да, истина е, че се приемат дерматити, ринити и сливици като основание за прием извън с/мата, но добре подплатени с пликче  Tired

# 17
  • София
  • Мнения: 4 595
Какво му е на тона ми?
Според мен нищо му няма. Въпросът си беше културно зададен...

И да, кофито е, че си искат ринитите (+ още нещо), но не искат епилепсии...

Magdalena_Mitkova, няма такова 'право'.
И реалността сочи, че не трябва да очакваш да го приемат ей тъй, от добри чусвства. Приготви се да настояваш финансово.


# 18
  • София
  • Мнения: 44
Момичета, аз не измислям нито законите нито правилата за прием. Ако зависи от мен всяко дете ще ходи на ясла и градина. Като нещата стоят или да ходя на работа и да изкарвам пари за спокойсвието на детето си или да се чудя от февруари до септември какво да го правя и как да закрепвам положението ... може би вие на мое място не бихте пробвали тази възможност? Явно не съм разбрала правилно идеята на темата - мислех че е за помощ и информация, а не за нападки и обяснения ...   bouquet

# 19
  • Мнения: 4 393
Момичета, аз не измислям нито законите нито правилата за прием. Ако зависи от мен всяко дете ще ходи на ясла и градина. Като нещата стоят или да ходя на работа и да изкарвам пари за спокойсвието на детето си или да се чудя от февруари до септември какво да го правя и как да закрепвам положението ... може би вие на мое място не бихте пробвали тази възможност? Явно не съм разбрала правилно идеята на темата - мислех че е за помощ и информация, а не за нападки и обяснения ...   bouquet



На твое място не бих го направила. Защото освен документа от лекарската комисия, ще ми искат и "дарение", за да ми приемат детето.
А за себе си съм решила, че няма да вляза в такива схеми.
Въпрос на манталитет и личен избор.
В яслена група да се приемат с предимство деца с хронични заболявания - за мен няма по-голям абсурд от този. Но пък, не е единственият абсурд в държавицата ни.

# 20
  • Мнения: 1 376
Момичета, аз не измислям нито законите нито правилата за прием. Ако зависи от мен всяко дете ще ходи на ясла и градина. Като нещата стоят или да ходя на работа и да изкарвам пари за спокойсвието на детето си или да се чудя от февруари до септември какво да го правя и как да закрепвам положението ... може би вие на мое място не бихте пробвали тази възможност? Явно не съм разбрала правилно идеята на темата - мислех че е за помощ и информация, а не за нападки и обяснения ...   bouquet
Ето инфо:
1. деца с ХЗ на място се приемат след 3г. (вашия случай - за учебната 2015/2016г.), не че не се практикува и в ДЯ, но това е абсолютно нарушение  Peace
2. Няма места за всички деца и за това има критерии и система... и заобикалящи системата  Tired
3. Тук е имало, има и още известно време ще има родители, които са във вашата ситуация... на всички е трудно. И моето голямо дете е родено в началото на годината (януари) и второто се очаква за януари... ама си вървят наборите поне до първа градинска група  Peace
4. Моето дете е с трета сливица, това дава ли ми право на място в ДГ? Ако детето реално има такъв тип заболяване по-скоро е добре да се отглежда в дом. обстановка, а не с всички хлорни препарати, вируси и бацили, скупчени дечица, непретенциозна храна... мога да продължа....

Последно - v_spasova е добавила много удачно за "финансовото настояване" - това е реалното предимство, а не хроничен отит, ринит, дерматит, сливици

# 21
  • София
  • Мнения: 6 263
Да вметна, че и моят син е февруари 2012 г., не е приет, въпреки че щях да го пусна още този септември, защото с двете деца отсега не съм цъфнала и вързала финансово  Whistling Откакто кака му е пак на у-ще, малкият спокойно може да се каже, че си е с "хроничен ринит", но не мисля, че от това следва да влезе в ДЗ с предимство (то на тая възраст кое ли дете не е я с хроничен дерматит, я с хроничен ринит, каката може да се каже, че беше и с двете  Simple Smile ; а и децата с реални и по-тежки такива диагнози наистина е желателно да се отглеждат по-дълго в семейна среда, а не в колектив, заради собственото им здравословно състояние). Мисля и, че сме на този хал, защото много родители се чудят как да намерят вратичка, вместо да натискат община и МЗ в случая, затова и си чакам по "каналния ред". И на мене схемата "хронично болно" ми е някак си "под манталитета" като на Гаджет, надявам се заради собственото ми достойнство така и да си остане   Wink

Последна редакция: ср, 16 окт 2013, 14:40 от Спящата

# 22
  • Мнения: 1 376
И на мене схемата "хронично болно" ми е някак си "под манталитета" като на Гаджет, надявам се заради собственото ми достойнство така и да си остане   Wink
Накрая може един клуб да си спретнем  Mr. Green Пък "другите" ще се забавляват за наша сметка ooooh!

# 23
  • Мнения: 165
И на мене схемата "хронично болно" ми е някак си "под манталитета" като на Гаджет, надявам се заради собственото ми достойнство така и да си остане   Wink
Накрая може един клуб да си спретнем  Mr. Green Пък "другите" ще се забавляват за наша сметка ooooh!
Аз пък не разбирам защо оспорвате правото на хронично болните деца, а мълчите по темата за близнаците, които си влизат от раз без никакви притеснения и без злобни коментари? Откъде накъде едно дете-близнак (грешка - две/три деца близнаци) има(т) право да влезе за сметка на всички останали, а родителите на едно хронично болно дете трябва да търпят подигравки на тема "манталитет". Засрамете се!

# 24
  • Мнения: 1 376
Близнаците минават през системата  Peace Редят се в соц. опашка, където са с най-малко "бонус точки"...
А хронични заболявания от сорта на ринит, дерматит, трета сливица има всяко трето дете в тази възраст, но не всяко дете си подпира документите от док. с пълно пликче.
Реалността обаче за дечицата със сериозни заболявания е повече от отчайваща - в никоя ДГ не приемат епилептик ей-така. Кандидатства си през системата, декларира си заболяването и се моли да попадне на Хора #Cussing out

# 25
  • Мнения: 165
Близнаците минават през системата  Peace Редят се в соц. опашка, където са с най-малко "бонус точки"...

Ясно е, че за всички е трудно, особено за болните дечица - независимо от заболяването.

Но явно не сте наясно много със социалните критерии. Двете "бонус точки", които близнаците получават заради това, че природата е решила да се появят едновременно, никак не са малко за летящ старт при влизане през системата, напротив - повече от достатъчни са.

# 26
  • Мнения: 4 393
Близнаците минават през системата  Peace Редят се в соц. опашка, където са с най-малко "бонус точки"...

Ясно е, че за всички е трудно, особено за болните дечица - независимо от заболяването.

Но явно не сте наясно много със социалните критерии. Двете "бонус точки", които близнаците получават заради това, че природата е решила да се появят едновременно, никак не са малко за летящ старт при влизане през системата, напротив - повече от достатъчни са.


Някой друг трябва да се засрами!
Нали всички сме наясно, че дерматитът не значи автоматично прием в яслата. Към дерматита трябва да се добави и съответното дарение - колкото по-към центъра е яслата, толкова по-солидно е то.
След 3-та година на детето, нека бъде прието с предимство, но никъде това не е упоменато за яслените групи, където местата и без това са кът. А и заболяемостта на децата е по-голяма, съответно. Та, последното нещо, което им трябва на медицинските сестри в яслите, са хронично болни деца.
И не съм цинична, това е реалността. А най-обичам някой да се прави на ощипан в тая тема, като идеята е ясна: "Ще бутна аз някой лев, детето си да намърдам и не ми пука кой ще прегазя, щото на мен ми е най-трудно".

# 27
  • София
  • Мнения: 4 595
Те близнаците да са проблема ...
Най-малкото близнаците минават през системата, което си е легално. И можеш да видиш колко близнаци чакат и да си прецениш шансовете.

antena, разберете, че ХЗ дир-ките не го разбират като реално ХЗ. Те не искат ХЗ деца, те искат деца с дарение и фалшиво ХЗ, които да не изискват специални грижи.

Не е нормално в 65-то ОДЗ да приемт 45-46 деца в яслените групи през системата, а реално записаните да са 90. Това се вижда в справката, което беше получена от министерството миналата година.
Как ви звучи 50 деца с реален проблем в яслена възраст? Без 65-то ОДЗ да е специализирано? Примерно 59-то в Младост работи с деца с определени заболявания, но там доколкото съм чувала, имат и специализиран персонал. 65-то няма нещо по-специално като персонал, иначе щеше да се чуе из квартала.

Казахме ви вече - взимате всички документи и отивате при дир-ката. Тя на място решава какво, как и дали. Но просто си имайте едно наум, че е много вероятно да тр. да има финансов стимул или солидна препоръка от някой вишестоящ. Това е.

# 28
  • София
  • Мнения: 44
За това и по-горе в коментара си написах "срам- не срам", защото съм възпитана така, че да не ползвам вратички, да не правя дарения и да не давам пликове. Не мога да разбера обаче едно : при положение че моето дете има дерматит в случая( или ринит или сливица или каквото щете там ) то реално няма да влезе, защо? Защото хилядите други майки с манталитет, възпитание и разбирания да си набутат децата с фалшиви протоколи за хронични заболявания и солидни дарения или връзки ще бъдат доста по-активни да натикат децата си в ясли, градини и училища. Защото ако сега се мъчим за ясли и по някакъв начин ще успеем да се справим с проблема, то сетете се какво става в 1ви клас. Мястото на което живеем е такова, манталитета е такъв Sad Така че не се ядосвайте, дайте да обменяме по-скоро полезни съвети, отколкото злобни нападки или квалификации  Simple Smile Прекрасен ден   bouquet

# 29
  • Мнения: 10
Здравейте! Детето ми е набор 2012г.  и април месец не го приеха в яслена група. Искам да попитам, трябва ли да правя нещо по профила ми за да участвам във всички следващи класирания, които има за заведенията, които съм избрала.....защото не знам как,а и не  мога да ги следя.... и другия ми въпрос е, следващото главно класиране е другата година пролетта,нали? Благодаря!

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт