От каква възраст започнахте да четете книжки на децата си?

  • 9 604
  • 120
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: X
Четяхме и приказки, прожектирани на стената.

От къде купихте апаратче?
Аз имам от моето детство поне 30-40 такива приказки, но лампата на апарата е изгоряла и не успях да открия подходяща?

# 46
  • Мнения: 2 124
Прожекционният апарат е от детството ми. Няма ли начин да си набавите крушка?

# 47
  • Мнения: 8 234
Милинка, малкият ми син също много "обичаше" книги. Що книги изяде, сигурно десетки  ooooh! Изобщо не му пречеше, че повечето са от дебел картон - още по-вкусни му бяха.
Странно, но играчки не е лапал, пръстите си не е гризал, само на хартия налиташе  Laughing

# 48
  • Мнения: X
Прожекционният апарат е от детството ми. Няма ли начин да си набавите крушка?
Ами, крушката е някаква специална и никъде нямаше такава, от години не се произвеждали.

# 49
  • Мнения: 15 379
Започнах в мига, в който пожела - малко над 2 години.
Започнах с леки текстчета в рими.

# 50
  • София
  • Мнения: 44 135
Аз правех опити от доста малък да му чета, но дълго не ме слушаше или  отиваше да дърпа и къса книгата... Не помня кога почна да слуша между 2 и 3 години някъде да е било. Не че и тогава стоеше мирен, но слушаше и обичаше. Може с часове да седи да слуша. Обаче и до днес (на 8 е почти) не обича сам да си чете. Мързи ли го какво не знам, обожава книги, но като слушател.
За проговарянето не мисля, че е проблем чете ли се или не на детето. По-вожно е много да се общува с него и да чува говор. една-две приказки на ден, не биха компенсирани  почти никакво общуване през останалото време, така или иначе.

# 51
  • Мнения: 8 234
Angel, и моят се очертава като слушател засега, за мое най-голямо съжаление  Sad
Обича да слуша, търси си всяка вечер книгите, но сам да си чете - нъцки -, а чете хубаво иначе. Мързи ли го, не знам.
Заради малкия ще може да го играе поне още година слушател, след това дано се освести и прояви интерес да отвори сам книга.

# 52
  • Мнения: 37
Аз започнах да чета на моите деца още преди да навършат годинка. Разбира се книжките бяха съвсем бебешки, съобразени с възрастта - на страничка по една-две думи, максимум изречение. Имахме си също и гумени книжки и такива от плат. Бебетата и сами си "четяха" (чешеха си венците с гумените книжки) Simple Smile

# 53
  • Мнения: 194
Четях им още от съвсем малки. Научих едното дяволче да заспива така без да го друсам и разнасям. Знам, че децата под 1 годинка не разбират, но за мен беше важно да чуват гласа ми, да запаметяват думички. Да не говоря, че и за мен е удоволствие да си спомням старите класически приказки.

# 54
  • София
  • Мнения: 44 135
Angel, и моят се очертава като слушател засега, за мое най-голямо съжаление  Sad
Обича да слуша, търси си всяка вечер книгите, но сам да си чете - нъцки -, а чете хубаво иначе. Мързи ли го, не знам.
Заради малкия ще може да го играе поне още година слушател, след това дано се освести и прояви интерес да отвори сам книга.

ами аз си го карам да чете всеки ден по половин-един час. Често четем заедно аз моя, той негова книга. Така му е по-приятно.

# 55
  • Мнения: 6 365
Около годинката започнах да чета, малко трябваше да го натисна
да стои, но знаех, че това увеличава концентрацията. После започна
да обича да ми слуша гласа.

Между 2 и 4 четяхме доста по-сложни от картонените книжки. Между
3 и 4 изчетохме поредицата за Муминтролите.

Дори само слушането на език, дълго и напоително, е полезно. Не проговори
на отделни думи, дори проговори след две. Но между 3 и 4 и след това
изгради много сложен изказ, дори креативен бих казала.

Относно проговарянето- езикът не е само думи, а има и една невидима "рамка",
на която се закачват думите. Така че детето ако на годинка не мели глупости, не
е тревожно, просто гради "вътрешната част на езика". Ако може да комуникира
и се вижда разбиране и внимание, думите ще дойдат. Мен ме дразни, когато деца
се учат на думи и фрази извън контекста.

# 56
  • гр. София
  • Мнения: 2 529
Муминтролите са ми тооолкова любими!  Heart Eyes
Приготвила съм ги и аз за по-нататък. Както и още един куп книжки. Едната ми библиотека е само с детски книги от мен.  Simple Smile

# 57
  • Мнения: 5 173
Започнахме да четем на 7-месечна възраст Писма от 1 дакел. Свършихме я, четохме за Емил от Льоняберя и за Антон и Точица. Сега не четем нищо.

# 58
  • В сърцето на един мъж и половина, и една госпожица
  • Мнения: 1 834
Под 1 годинка  Peace
Веднага след като прояви интерес да стои повече от 5мин. на едно място, започнах да му чета. Книжките бяха с големи цветни картинки, а самия текст беше не повече от 2 реда с по 4-5 думички на ред  Simple Smile

# 59
  • Мнения: 441
Моето бебе е на 10 месеца и нещо. Ние четем книжки от малко преди да навърши 4 месеца.

Книжки с картинки, понякога с няколко думи и изречения. Понякога цели стихотворения. Всякакви книжки: гумени, картонени, обикновени, многоцветни и с 4-5 цвята само.

Има си и любими книжки. Всеки ден ходи до неговата библиотечка, взима книжка и си я разглежда. Книгата никога не е надолу с главата. Интересно му е. Слуша, усмихва се. Понякога аз ходя и му я чета. Гледа. Издава весели звуци. Понякога ми я дърпа от ръцете и си гледа сам. С времето става по-търпелив. Определено му харесва. Понякога чета текста, понякога доизмислям историята и всеки път има нещо ново. Книгите му са на 3 езика, зависи от четящия на какъв език ще прочете или разкаже.

От мен най-много да се научи да чете електронни книги.

Общи условия

Активация на акаунт