Помощ!!! Захранване от 3-ти месец!

  • 10 903
  • 169
  •   1
Отговори
# 135
  • Мнения: 8 291
Miss M само не го приемай като критика Simple Smile
Детето на най-добрата ми приятелка беше захранено на 3 месеца със сок от морков и после ябълка.
Такива бяха времената. На 6 месеца беше с ужасен атопичен дерматит. Де що имаше лекар в София бяха при него. Измазаха хиляди кремове и изпиха хиляди лекарства. Дерматита се обостряше...все едно да си изгоряла на слънце цялата. Пищеше с часове. На около 2 години му направиха всички възможни тестове за алергия...беше алергичен към ябълка и морков и още хиляди неща. Почнаха диета 4 години детето ядеше 5 неща. Приятелката ми ставаше сутрин в 5 за да му готви за градината. Дебнеше го непрекъснато да не лапне нещо. В 1 клас изведнъж стана дете с наднормено тегло. Оказа се реакция от кортико препаратите с които го бяха лекували по-рано.
Така че не бих причинила това страдание на детето си само за да бъде доволна бабата.

# 136
  • Мнения: 141
Според съвременните препоръки захранването трябва да започне около 6-
месечна възраст на бебето.Физическото съзряване на органите и системите на бебето, участващи в усвояването на
други храни извън майчината кърма, е от 4 до 6-месечна възраст. Неблагоприятни
последици за организма може да настъпят при захранване в неподходящо време.

и по-долу

Правила за захранване
1.
Признаци за готовност на бебето да приема нови храни. Препоръчва се да изчакате до около 4-
6-месечна възраст на бебето преди да включите захранващи храни. През този период бебето показва знаци на готовност - може да стои седнало добре, само взема предмети и ги слага в устата си, слюнката в устата на бебето се увеличава, поникват първите зъбки, проявява интерес към храната на възрастните. Всяко бебе е различно, затова е много важно да се забележат
насочващите знаци. Обичайно, детето скъсява интервалите между кърменията. Необходимо е да се съобразите и с теглото на детето.


На мен тези две извадки, които направих от текста посочен в линка малко си противоречат.

# 137
  • София
  • Мнения: 28 731
Iaki, допълних поста си с още 1 медицински източник на бг. Мога да ти дам линк и към препоръките за захранване на СЗО, но ще бъде на англ. Кажи, ако те интересува.  Но втория лник, който съм ти дала преразказва препоръките на СЗО на бг, затова го дадох него.

# 138
  • Мнения: 141
Първо е посочено не по рано от 6 месеца, по-долу от 4 до 6 и съответните признаци на готовност.

Това е за тези, които незнаеха как така плодовото пюре ще предотврати недостига на желяза, като ми беше казал педиатъра.

Късното захранване на бебето (по-късно от навършване на 6-месечна възраст) също може да създаде проблеми, защото:

недостатъчният внос на енергия и хранителни вещества единствено от кърмата може да доведе до забавяне на растежа, хранителни дефицити и желязодефицитна анемия;

възможни са нарушения във физическото и интелектуалото развитие

# 139
  • София
  • Мнения: 28 731
Да, за кърмените деца бебета се препоръчва захранване в 6-ти месец, а за тези, които са на АМ може и в 5-ти. Това един нормален педиатър би трябвало да го знае.

# 140
  • Варна
  • Мнения: 25 280
Ок де, ама желязото не е в плодовите пюрета, а в месото, някои зеленчуци, жълтъка и т.н. Laughing Ние не се чудехме как захранването ще пребори анемията, а как захранването с плодове ще повлияе на хемоглобина.
За другото - препоръчва се захранването да стане около 6-я месец, но не по-рано от 4-я. Т.е. четири навършени месеца е абсолютният минимум, под който захранване не трябва да се започва под никаква форма - ни пюренца, ни сокченца.

# 141
  • Мнения: 141
milenaka, всичко това, което постваш съм го чела, вярвай ми и лекарите са го чели, но интересно защо ли не го спазват...., защо не се позамислите. те не жинеят на друга планета и нези неща както достигат до нас така достигат и до тях....

Тези спорове са абсолютна загуба на време. Всеки да прави каквото реши, само моля не нападайте, не слагайте етикети и не правете прибързани оценки.

# 142
  • Мнения: 141
Дори не си заслужава повече да си губя времето в тази тема, все едно и също се предъвква. Само идете да си вземете дипломите за лекър и стаж много имате....

# 143
  • Варна
  • Мнения: 25 280
Ох, писах, писах, пък го изтрих, то на смях ме изби вече Joy Joy Joy Наистина няма смисъл да се коментира повече.

# 144
  • Плевен
  • Мнения: 1 617
Щом и на министерство на здравеопазването не вярва няма смисъл...

# 145
  • Мнения: 141
Хора вие мислите ли върху прочетеното...... на едното място пише не по-рано от 6-ти месец, а само абзац по-долу в правилата за захранване пише от 4-6......и че е необходимо да се съобрази с теглото. Последно след 6-ти месец или 4-6 месец?

# 146
  • Мнения: 15 054
Познавам майки, които бодро пристъпиха към ранно захранване на принципа - нас така са ни захранвали, нищо ни няма. В резултата на това, децата им бяха с ужасни хранителни алергии. Едната даже в болница лежа, затова и с второто дете беше пък в другата крайност с възможно най-късно захранване. Да, има деца, на които нищо им няма, но защо да рискуваме здравето на собствените си деца, като реално ползвата за организма на детето от хранене с храна различна от кърма/АМ преди 4-5-6 месец е абсолютно недоказуема.
Iaki, не е само теглото, а и още много показатели, които педиатърът няма как да знае от една месечна консултация.

# 147
  • Мнения: 2 072
Miss M само не го приемай като критика Simple Smile
Hope for Two, не го приемам така, дори се радвам, че се обърна към мен с този пример.
Още след даването на сокчетата 2 дни реших, че няма да рискувам здравето на детето си, независимо какво натякват и им се иска на другите.
Мисля, че няма да му навреди това, че няма да се захранва преди 5 1/2 месеца (примерно). За ползите се спори, но определено не рискувам и ще изчакам.
А пък да не споменавам, че в момента сме с дерматит и е още по-противопоказано.

В отчетната тема повечето майки дори на по-малки деца от моето дават вече по цели бурканчета пюренца, други почват сокчета... Жалко, но факт  ooooh!
Много сме малко тези, които ще захранват по-късно.  Peace

# 148
  • Италия
  • Мнения: 490
Хора вие мислите ли върху прочетеното......Последно след 6-ти месец или 4-6 месец?

Ми к`во да му мислим на прочетеното? То ясно си пише - за кърмени бебета захранване на 6 месеца, за тези на АМ - захранване на 4-6 месеца.
Аз, понеже съм за "златната среда", захраних на 5 месеца.

# 149
  • Варна
  • Мнения: 25 280
Мис М,
сериозно ли? В нашата отчетна пък само една майка захрани на 4 месеца, 90% бяхме от "сектата" - захранихме между 5.5 и 6 месеца Laughing

Общи условия

Активация на акаунт