Помощ!!! Захранване от 3-ти месец!

  • 10 890
  • 169
  •   1
Отговори
  • Мнения: 141
Здравейте, момичета!
Днес бяхме с бебчо на педиатър и той каза да започна да захранвам бебечо, който е на 3-ри месеца и тежи 6, 800. Доки каза да го захраня с плодово пюре за 3-ри мес. Започнах да търся за тази възраст и се оказа, че почти всички пюрета са за от 4-ти месец и нагора. Намерих само на Мандев на което пише, че е след 3-ти месец и на още някаква друга марка отново българска, но тя беше с плодове, които са мъхести или повече от един. Дайте ми съвет дали да захранвам с пюренце за 4-ти месец указано на бурканчето, въпреки че малкият е на 3-ри месеца или да му направя домашно пюренце от ябълка например. Кажете вие как и от кога сте захранвали, с какво. Благодаря!

# 1
  • Мнения: 27 524
Яки, смени си педито, неграмотно е явно  Rolling Eyes

Бебе се захранва на 6 навършени месеца или най-рано на 5 и 1/2. Но никога на 3 или 4  Naughty

На 5м и 20д я захраних с пюре от био тиква Smile

Последна редакция: чт, 24 окт 2013, 00:41 от Michael@

# 2
  • Мнения: 2 052
От тук нататък НИКОГА не слушай този педиатър за захранването  ooooh!
Бебе се захранва след 5 навършени месеца, най-добре на 6м., за предпочитане със зеленчуково пюре или оризова каша.

Аз захраних на 5м. с оризова каша.

# 3
  • София
  • Мнения: 3 709
То на 3 месеца още не може да види лъжицата  Laughing

# 4
  • Мнения: 2 757
Бебе на 3 месеца няма нужда от нищо друго освен кърма. Изчакай поне да навърши 5 месеца. Аз лично не съм съгласна с това захранването да започва с плодови пюрета, но това е друг въпрос.

# 5
  • Мнения: 141
Смянам да изчакам засега. Доводите на педиатъра бяха, че щом детето е удвоило теглото си от раждането си е необходимо захранване, за да не развие анемия и т.н. Каза непременно да търся плодове пюре за 3 - ри месечно бебе и се оказа, че на пазара има пюренца за такава възраст, но са много, много малко и рядко се намират, т.е. явно не е разпространена практика. Досега два пъти не съм послушала педиатъра и се оказа грешка от моя страна. Но пък и аз като вас съм притеснена от това ранно захранване, затова смятам да изчакам. Разрових се в нета и намерих нещо като критерии, кога да се захранва детето, те също са различни както всеки лекар препоръчва различни неща, работещи в неговата практика.

http://www.biberonbg.com/specialisti/zahranvane.htm

статията има и противоречиви моменти, но е отбелюзано, че
Ето някои ориентировъчни граници за въвеждане на допълнителна храна и захранване на бебето:

    През 2 месец – плодово-зеленчуков сок. Препоръчва се да е в съотношение 1:1 морков и ябълка, най-добре прясно изцедени. Количеството се определя по следният начин: възрастта на бебето (в месеци) * 10 ml. Например за 3 месечно бебе необходимото дневното количество сок е около 30 ml.
    През 3 месец – плодово пюре.
    През 4 месец – зеленчуково или плодово-зеленчуково пюре
    През 5 месец – млечно-плодово-брашнена каша. През този период може да започне въвеждането на яйчния жълтък в детското меню. Количеството му е 1/4, твърдо сварен (вари се 15 минути) и се прибавя ситно стрит към обедното зеленчуково пюре.
    През 6 месец – въвежда се месно-зеленчуковото пюре, като се редува даването му през ден със зеленчуково.
    През 7 месец – попара със сирене. С нея постепенно се замества сутрешното мляко.
    През 8 – 9 месец – пюрета с малки парчета зеленчуци и смляно месо. Може да предложите на Вашето дете и супа с настъргани зеленчуци или от смляно месо (не готова кайма, а месо от птици или риба). Целта е детето да се научи да дъвче и приема и по-грубата консистенция на храната.
    През 10 месец може да се премине към преходна храна.

Стана малко дълго  Simple Smile извинете!!!

# 6
  • Мнения: 2 052
Поразрови се още малко и ще разбереш защо за предпочитане е късното захранване. Има страшно много информация по темата. Peace На 2 месеца със сокче се е захранвало преди 50 години.
На пазара няма пюрета от 3м., защото е прието захранването да започва най-малко на 4 навършени месеца, което за мен пак е рано, но това е друга тема. Намерила си такива на Мандев - прочети на етикета какво съдържа и се замисли би ли дала такова нещо на 3-месечното си бебе. Не е 100% плод, а какви ли не боклуци в него.

# 7
  • Мнения: 2 757
Аз не виждам проблем в това, че детето наддава на килограми. А какво да кажат майките, родили бебета по 4,500 кг., те от втория месец ли да почнат с пюрета??? Няма логика просто. И не виждам никаква връзка как с плодово пюре може да се предотврати появата на анемия !?!  newsm78

# 8
  • Мнения: 141
invierno, нямам идея за децата които се раждат 4,500. Казвам какво ми е казал педиатъра, аз не съм с медицинско образование и не мога да коментирам препоръката му, защо и как се предизвиква или не анемия и с какво ще помогне или няма да помогне въвеждането на пюре. Факт е, че момченцето ми е много, много гладно яде през 2 часа по 180 мл !!!! което също е извън нормите за възрастта му, но е факт, че човечето се скъсва от рев и то защото е гладен. Когато се нахрани всичко е наред. Той се роди 2,7000, а сега е 6,800 и може би се преценява индивуално развитието ва всяко детенце, незнам пак казвам не съм лекар. В Западна Европа пък захранват по друг начин и така.

Четох в други форуми, че има такава практика за даване на плодово пюренце на бебенце след 3-ти месец. Общо взето май е нескончаема темата за захранването от каква възраст и с какво и е въпрос както всичко друго впрочем на личен избор. Аз лично смятам да изчакам още няколко дни, купила съм пюренца плодови, еднокомпонентни за след 3-ти месец, указано на бурканчето и да давам на бебчо както педиатъра ми каза първи ден мъничко от малка лъжичка, втори ден малко повече, но пак от една малка лъжичка след храненето с АМ на обяд. През следващите два дни съвсем малко да увелича количество 2 малки лъжички и така до три. След това 2 дни да изчакам. като през цялото време да следя поведението на детето, изхожданията, има ли къркорене, колики и при най-малкото неразположение да спра пюрето и след няколко дни да опитам пак.

Последна редакция: вт, 29 окт 2013, 07:08 от AnMary

# 9
  • Мнения: 2 757
Не знам дали постът ми е прозвучал грубо, извинявай ако съм те засегнала. Разбирам напълно притесненията ти и знам, че като всяка майка искаш да осигуриш най-доброто за детето си. Изразих мнението си, че съм против схващанията на педиатъра ви, а не към твоите. Важен е въпроса детето на кърма ли е или на АМ? А това, че бебето е неспокойно и плаче, не винаги означава, че е гладно. В крайна сметка всеки сам решава, ако имаш пълно доверие на педиатъра си, следвай съветите му.  Peace  

# 10
  • Мнения: 15 032
Аз съм на мнение, че майката трябва да има доверие на педиатъра, затова в този случай просто бих со сменила. Несериозно е да се дава препоръка за захранване на детето от 3-тия месец!

# 11
  • Мнения: 2 757
Ако детето е изцяло на АМ и се храни през 2 часа е логично да качва толкова бързо. Аз си мисля, че трябва да се помисли за това как да се увеличат интервалите между храненията, а не да се започва захранване. Не е нормално да има хранения през 2 часа с АМ.

# 12
  • Мнения: 141
invierno, аз 3-ри месеца мисля как да увелича интервалите между храненията.....за седмица-две става, но после отново се започва настояване от страна на бебчо да яде по рано. Аз не мога да го оставя да пищи от глад и да го гледам как като го пипна за личицето и покарай устенцата то търси храна и да не го нахраня. Засега, благодаря на Бог, бебенцето ми е добре расте много добре и така.
Аз искам само да споделите вашият опит, а не да ми давате съвети как да гледам детето си или да получавам категорични твърдения от типа "смени си педиатъра и т.н.". Имам се за достатъчно зрял и интелигентен човек и смятам, че мога сама да преценя от споделеният от вас опит, моето собствено виждане и съветите на педиатъра как да постъпя.
Не желая да споря или да обиждам никого, но моля ви споделяйте своя опит, не давайте оценки, не правете категорични твърдения как да постъпва или не постъпва някой друг.

# 13
  • Мнения: 8 244
http://www.moetodete.bg/razvitie/anemiya-pri-bebetata.html

Aвторката да попита педиатъра как плодовете ще предотваратят анемията? Нещо в обяснението липсва. Моето дете също се роди 2800 на третият месец беше 6400. Изцяло кърмено. Така, че лично мое мнение е че нарастването на тегло няма нищо общо със захранването.

Моля, да прочетеш и за Атопичният Дерматит.

# 14
  • Мнения: 141
Дайте ми съвет дали да захранвам с пюренце за 4-ти месец указано на бурканчето, въпреки че малкият е на 3-ри месеца или да му направя домашно пюренце от ябълка например. Кажете вие как и от кога сте захранвали, с какво.

Това ми беше коткретната молба и затова пуснах темата, но по стар български обичай получих какви ли не други отговори, но не и за това за което съм попитала! Ако нямате опит по въпроса дали може да се даде на 3-месечно бебе пюренце от бурканче на което пише че е за 4 месеца или да му направя домашно, то просто НЕ ОТГОВАРЯЮТЕ НИЩО, НЕ ДАВАЙТЕ АКЪЛ!!!  Отговорите не са ми полезни, а смятам това е целта на форума да сме си полезни. аз не съм малоумна, ЗНАМ от кога се захранва по принцип, на 32 години съм, с висше хуманитарно образование, акто това в нашата държава е признак на норма на интелект поне среден!!! Питането ми беше съвсем друго и към мами, които са захранвали от 3-ти месец. Тези които не са ОК, не е нужно .... Нещо се разпалих! Хубав ден на всички!

# 15
  • Мнения: 8 244
Не се разпалвай Hug
Просто мисля, че тук няма да намериш майки захранили от третият месец. Поради факта, че тази схема е доста остряла.

# 16
  • София
  • Мнения: 28 579
Моят опит:
Синът ми беше на АМ от раждането си; качваше като твоето дете и имаше апетит също като твоето дете; захраних в 6-ти месец и седмица приблизтелно; не е имало и намек за анемия.
Изчакай да навърши поне 5 месеца и половина.

ПП Захраних със зеленчуково.

Последна редакция: чт, 24 окт 2013, 11:51 от milenaka

# 17
  • By the sea
  • Мнения: 127
Недей да се залъгваш, че детето ще се "наяде" от пюрета в 3ти месец Peace Подканвам те смело да пренебрегнеш тази безумна препоръка на въпросния педиатър! Сайтът, който си цитирала по-горе съдържа невероятни глупости и м/у другото преди известно време го бяха разконспирирали, че материалите вътре са писани от всеки друг, но не и от педиатър! На книжния пазар има много книги, които могат да ти помогнат в решението да НЕ послушаш педито ви и които са съставени от водещи специалисти по детско хранене в световен мащаб, вкл. и български такива /мога да дам примери, ако искаш/. Изчакай още 2 месеца поне преди да предприемеш захранване с нещо различно от АМ/кърма /сок, пюре, каша/! Детенцето няма да развие анемия, това е смехотворно! С най-добри чувства към теб  Hug
Редактирам се, за да споделя личен опит! Не се пали, всички мами реагират така, защото и те като теб са получавали такива "безценни" съвети от педиатрите си, от роднини, приятели и кого ли не Crazy Тепърва се започва... Накратко.. Дъщеря ми беше на кърма от раждането, педито тогава каза да захраня в 6ти м.Във 2 м. се наложи дохранване и кърмата ми намаля, разбира се, заради дохранването. Педито тогава смъкна границата за захранване в 5ти м. , не е казала, айде захранвай вече /малката беше удвоила вече теглото/.. Аз обаче проявих упоритост и след известно време премахнах изцяло дохранването и се върнахме на кърма. На консултацията в 5ти м. педката настояваше да почваме захранване, но аз си направих оглушки и изчаках 6 навършени! Това решение дойде съвсем естествено, смятам, че получих добри и нормални съвети как да постъпя и колко да изчакам тук във форума, в добрите книги, и не смятам, че сгреших като ги послушах! Желая ти да си силна и да вземеш правилното решение Hug

# 18
  • Мнения: 2 757
Яки, погледни си първия пост и ми кажи къде по-точно си уточнила, че се обръщаш към майки захранили децата си на 3 месеца? Аз доколкото видях ти задаваш и въпроса на каква възраст и с какво сме си захранвали децата, не е ли така? Мисля си, че си пуснала темата с идеята, че ще получиш отговори, които да потвърдят думите на педиатъра ти и за да си спокойна, че има и други майки, които захранват децата си на 3 месеца. Е, съжалявам, но това няма как да стане, освен ако не се включат баби като моята, която ме убеждаваше, че ще си уморя децата щом не им давам плодово сокче от 2-я месец.  Close  А за това дали да захранваш с купено пюре или с домашно приготвено - естествено, че е по-добре да е домашно, поне знаеш какво слагаш в него. Аз лично и двата пъти започнах захранването с пюре от тиква при навършени 5 месеца.

# 19
  • Мнения: 556
Захраних около 5м., като първите ми опити се провалиха, значи реално се получи в 6-ти. Не мисля че е добре да даваш пюре за 4м. Мандев мисля че бяха на всичко отгоре с глюкозо-фруктозен сироп, който е по-вреден от захарта дори. Ако си твърдо решена да захраниш, направи го с картофено пюре. Бебето ми едва изкарваше 2 ч. на АМ и затова реших да захраня по-рано. И не наддаваше особено добре. Започнах да добавям към АМ оризова безмлечна каша, колкото да издържа 3ч. После картоф, морков, пащърнак и после плодове.

# 20
  • София
  • Мнения: 3 709
Плодовото пюре не неяжда, не се води ядене и не спасява с нищо от анемия Peace. Аз няма да те приканям да си смениш ЛЛ, да го слушаш или не. Само ми се иска да изчакаш от чисто физиологични причини, т.к. бебе на три месеца не може да седи, някои още си клюмат главите и хранене в легнало, гушнато и пр. йога положение не е хубаво ннито за бебето, нито за теб.
Успех! Hug

# 21
  • Плевен
  • Мнения: 1 615
Мъжът ми е лекар,завършил е преди 2 години по осъвременени учебници.Чела съм ги в часта за захранването-пише захранването на бебе се извършва най-рано на 4 навършени месеца(тоест началото на 5-ти) с оризова каша или зеленчуково пюре.Ранното захранване крие риск от алергии,колики,отити,колити и разни други красоти.Реших че не си струва риска и изчаках 6 навършени.Аз бих казала да се довериш на лекар педиатър(тоест имащ специалност педиатрия)а не на ОПЛ(който всъщност няма специалност.Защото сегашните ОПЛ НЯМАТ специалност,никаква.Просто преди години когато са завършвали такъв е бил закона.

# 22
  • Мнения: 15 032
След като си интелигентен човек, трябва да знаеш, че храносмилателната система на дете на 3 месеца е недоразвита, затова и могат да се получат много усложнения. Освен това след като производителите на пюрета са написали, че те са подходящи за деца НАД 4 месеца, няма как да стават за 3-месечното ти бебе. Отново става въпрос за развитие на храносмилателната система. 1 месец разлика е от голямо значение. Освен това плодовете няма как да предотратят анемия. За целта се използва месо, но и то се вкарва най-рано след 6-7 месец. Не на последно място тук никой не те обижда, но трудно ще намериш съвременна майка, захранила на тази възраст детето си. Преди е било различно, децата са били хранени с млека, които неса били толкова богати като състав. Сега непрекъснато се правят проучвания и се доосъвършенстват и АМ.

# 23
  • Мнения: 2 052
Не мисля че е добре да даваш пюре за 4м. Мандев мисля че бяха на всичко отгоре с глюкозо-фруктозен сироп, който е по-вреден от захарта дори.
Да, също и много нишесте  Peace

На конкретния въпрос на авторката - можеш да дадеш пюре за 4м., плодовите специално са доста редички и няма да е проблем. Още по-добре ще е, ако ти правиш пюретата. Сега например е сезона на тиквите, ако можеш да намериш домашна отнякъде идеално. Добавяш кърма/АМ за да стане по редичко. И е много подходяща за захранване.

Това за анемията е пълна глупост  Stop
И пак ще си позволя да дам непоискан съвет - преди да захраниш прочети за вредите от ранното захранване. Страшно много съм чела по темата и никъде, ама никъде не видях да пише за някакви ползи. За проблемите, които можеш да докараш на детето няма да пиша, не е това темата...

# 24
  • Италия
  • Мнения: 490
Iaki, аз съвет няма да ти давам...но ще се присъединя към всички коментари до тук и само ще добавя, че с плодово пюре няма как да удължиш интервала между храненията. С плодове бебето ти няма да се почувства по-сито. Така, че не виждам, как с това ранно захранване ще си решите проблема. Може би трябва да се коментира АМ-то, което пиете - неговите качества, а не количеството.

# 25
  • Мнения: 3 241
Захраних на 5 месеца.
Преди 4 месеца  е абсурдно за мен.

 плодовете засищат ли според теб?

# 26
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Захраних седмица преди детето да навърши 6 месеца с пюре от картоф. Да захраниш на 3 месеца с плодово пюре е абсурден съвет и както момичетата са посочили освен че е абсурден е и безсмислен - плодовете нито ще предотвратят анемия (как пък педиатърът реши, че детето ти е заплашено от това не ми е ясно), нито ще увеличат интервалите между храненията. Просто не знам на какво се обиждаш, тук никой не пише с цел да те обиди, а да помогне! Замисли се малко, прочети, нетът е пълен със статии и пак си помисли дали искаш сляпо да следваш съветите на този лекар.

# 27
  • Мнения: 438
малко е далеч от темата,
но така като чета си мисля , че се получава един много интересен парадокс
значи храносмилателната система не е доразвита и затова само мляко до шест месеца. всъщото време именно до шестия месец се слагат всички ваксини и по този начин се вкарват какви ли не болесттотворни бацили в иначе недоразвитото бебе.
та малко е странно и реших да споделя с вас. та вие какво мислите

# 28
  • Мнения: 814
И на6ето педи каза да захраня на 3 месеца,4е сме си удвоили теглото от раждането.И аз малоумната му се вързах,но добре,4е се опомних на време,е за разлика от теб аз намерих пюрета за 3 месе4ни бебета на мале4ко има ги в била в изобилие,но като про4етох,4е има 40% плод и оризово ни6есте пектин,добавена захар и аскарбонова киселина се отказах и смених педито.Захраних кам 5 месец с тиква на хип.та ако си ре6ила да захрани6 на 3 месеца ти си знае6.Мале4ко са твоите пюрета и несе 4уди,4е само бг имат за 3 месе4ни бебета. newsm78 #Crazy

# 29
  • Варна
  • Мнения: 25 242
уФ, по логиката на тази педиатърка важното е какво пише на етикета, щом пише 3+ няма значение, че съдържа само 40% плод и 60% боклуци, по-подходящо е за тримесечни бебета от Гербер примерно, което е 100% плод, обаче е предназначено за 4+ месеца hahaha

# 30
  • Мнения: 814
invierno, аз 3-ри месеца мисля как да увелича интервалите между храненията.....за седмица-две става, но после отново се започва настояване от страна на бебчо да яде по рано. Аз не мога да го оставя да пищи от глад и да го гледам как като го пипна за личицето и покарай устенцата то търси храна и да не го нахраня. Засега, благодаря на Бог, бебенцето ми е добре расте много добре и така.
Аз искам само да споделите вашият опит, а не да ми давате съвети как да гледам детето си или да получавам категорични твърдения от типа "смени си педиатъра и т.н.". Имам се за достатъчно зрял и интелигентен човек и смятам, че мога сама да преценя от споделеният от вас опит, моето собствено виждане и съветите на педиатъра как да постъпя.
Не желая да споря или да обиждам никого, но моля ви споделяйте своя опит, не давайте оценки, не правете категорични твърдения как да постъпва или не постъпва някой друг.
Ами пробвай да смени6 млякото и ние бяхме така,но сменихме АМ и вси4ко се оправи.На какво мляко сте?

# 31
  • Мнения: 141
[[/quote] Ами пробвай да смени6 млякото и ние бяхме така,но сменихме АМ и вси4ко се оправи.На какво мляко сте?
[/quote]

Сменихме няколко АМ, от които Aptamil му подейства най зле, уж бил добро мляко .... в момента е на Frizovom - единственото мляко, макар и не толкова хвалено, което му спря повръщането и същевременно регулира изхожданията, имаше сериозен запек... След като това АМ отстрани повръщането и запека въобще несмея да го сменям, въпреки че това беше преди месец и половина, може би вече ще понася добре и друго АМ, но аз не смея да експериментира.

А и междудругото, към някои от постовете - НАЗИДАТЕЛНИЯТ ТОН МЕЖДУ ВЪЗРАСТНИ ХОРА НЕ Е УМЕСТЕН, въпреки че на нашата географска ширина е всеобщо приет!!!

# 32
  • Мнения: 3 114
Много моля, когато обсъждате толкова спорни теми да се набляга повече на аргументите! По-полезни са от негативните реакции и когато са споделени по подходящ начин, можем да бъдем чути. А, ако не...дискусията губи смисъл и се превръща в лични нападки!

# 33
  • тук
  • Мнения: 510
Твърд привьрженик съм на захранване след 5-ия месец. Но щом си решила, поне направи нещо домашно без добавки - ябълка на пара, сладък картоф ... И се посъветвай с още някой, защото плодовете имат фруктоза, тя съшо влияе на нивата на инсулин и ако бебето свикне на сладко, както е лакомник, да не си навлечеш проблеми за бъдеще. Пак казвам, бих дала зеленчук, в най-лошия случай ябълка, не от буркан. И то след като се посъветвам с лекар специалист (гастро съшо ще свърши работа, щом е имало и поврьшане и запек).  Сори за грешките, пища от телефон Sad

# 34
  • Мнения: 677
Моята я захраних на 4 мес. и малко, май почти 5 бяхме стигнали. Но тя е слабичка, сега на 11 мес. е 7900. Роди се 3500. И се започва с картоф, морков, после смесено, после пащърнак и т.н. Рискуваш, ако първо дадеш плод, който освен, че не засища, ами може и да дразни стомахчето на бебето, а също така може и да откаже да яде после зеленчуковите. Плюс това изследвания за анемия се правят на 6 мес. , когато се взема кръв и урина. Чрез месото се набавя желязо, както и с някои зеленчуци, плодовете не борят анемия.
Успех!!!  bouquet

# 35
  • София
  • Мнения: 7 992
Съветът ми към авторката няма общо със захранването, но смятам, че е хубаво да се консултира с детски гастроентеролог. По-честото търсене на храна може да е свързано с някакви стмашни проблеми, а да не е провокирано от глад. Доколкото разбирам, бебето е имало стомашни проблеми и преди това. На този фон и предвид незрялата храносмилателна система на тази възраст, плодовите пюрета не са добра идея.

# 36
  • Мнения: 2 453
Бебе на 3 месеца няма нужда от нищо друго освен кърма. Изчакай поне да навърши 5 месеца. Аз лично не съм съгласна с това захранването да започва с плодови пюрета, но това е друг въпрос.

Абсолютно подкрепям.

# 37
  • Мнения: 26
в същото време именно до шестия месец се слагат всички ваксини и по този начин се вкарват какви ли не болесттотворни бацили в иначе недоразвитото бебе.

Май имаше нещо за вродения бебешки имунитет, още повече, че се очаква до шестия месец бебето да се кърми, което допълнително подсилва имунната система и позволява бебето да се справи с това изпитание.

# 38
  • София
  • Мнения: 679
Май имаше нещо за вродения бебешки имунитет, още повече, че се очаква до шестия месец бебето да се кърми, което допълнително подсилва имунната система и позволява бебето да се справи с това изпитание.


Напротив, за Ротарикс например се твърди, че кърменето пречи на развиването на имунитет.

Iaki, на мен гастроентеролог в Детската педиатрия ми препоръча да захраня с оризова каша. Бебка беше на 3,5 мес. Аз не последвах този съвет, но в ако има някакъв смисъл в толкова ранно захранване по-добре започни с нещо такова.

# 39
  • Мнения: 42
Здравейте мами,
извинявам се на авторката, че пиша в темата, но искам да попитам за подобен проблем и при нас. Беба се роди 3,800 1вия месец наддаде 900гр, втория 700, като от втория насам изяжда по - малко от препоръчителното количество АМ и кърма. Сега изяжда по 30, 60 или 90мл на хранене, като трябва да яде 150, наддава добре, но педиатъра ме натиска за захранване от 3ти месец. Не искам да я захранвам преди 6ти месец и смятам, че щом наддава добре не трябва да го правя. Отделно ме кара да давам сокове, но аз не го правя... Просто искам да я захраня със зеленчук след 6тия месец. А за соковете не знам защо въобще се дават толкова рано. Моля, разяснете защо е добре да се дават толкова рано сокове, защото аз смисъл не виждам.  newsm78 И как да постъпя в тази ситуация.

# 40
  • София
  • Мнения: 39 765
Iaki, в началото на темата бяхте постнали ранната схема на захранване.

И двете ми деца са недоносени. Дъщеря ми е захранена по ранната схема, синът ми - късната.
Основната разлика при децата ми беше показателя на хемоглобин в 6ти месец. Дъщеря ми беше с много нисък хемоглобин, не се наложи да приема медикаменти.
И беше и е капризна на тема ядене. Има храни, които не яде изобщо, а от месото яде само бяло пилешко.

# 41
  • Мнения: 2 052
alex922, постъпи така, както си писала, че мислиш, че е правилно. Захрани след 6-тия месец със зеленчуково пюре без никакви сокове. Бебето ти наддава добре, не виждам какво значение има колко яде. Дъщеря ми беше единствено на кърма, никога не съм знаела колко изяжда, нито ме е интересувало. Колкото му се яде на детето толкова ще яде.
Сокове не само, че не трябва да се дават толкова рано, но и въобще не е необходимо някога да се дават. Ако се дават, то е след годинката. Дъщеря ми е на 1г. и 2м. и досега никога не е опитвала сок. Сок на 3м. може да ти доведе само колики и проблеми. След като въведох плодовите пюрета (след зеленчуковите) започнах да и давам пресни плодове. Защо трябва да се прахосва цял плод да изтискаш сока от него, като може да си го изяде цял, много по-полезно и пълноценно е. Сега яде цял пресен плод минимум по 2 пъти на ден.
Очевидно и твоя педиатър "работи" по старата схема за захранване, просто това е учил преди 30 години  Crazy Много добре знаеш, кое е по-добре за детето, не слушай педиатъра, как ще храниш детето си решаваш ти, а начина по който искаш да захраниш и точно правилния  Peace

# 42
  • Мнения: 2 757
alex922, напълно подкрепям съветите на Дафи.

# 43
  • Мнения: 141
alex922, нашият педиатър това, което ми е казал за соковете е да не давам на бебчо НИКАКВИ СОКОВЕ! Според него само биха предизвикали колики или разстройство, от което бебето само ще спадне на тегло. Така че аз не съм давала сокове няма и да давам. А за ранното захранване, засега изчаквам и предполагам, че ще изчакам поне още два-три седмици.

# 44
  • Мнения: 128
Здравейте! И аз да се вмъкна, че темата е интересна.
   И аз се чудя що за захранване е това със сок и то от 3тия месец на малкото човече. Обаче преди 30 години (и повече, както вече беше споменато) се е почвало точно така - захранване със сок след навършване на 3 месеца на бебето. И пак сме оцелели, без да страдаме повече от нормалното.
   Когато аз трябваше да захраня малкото си бебе и се почна - тоя казва едно, оня друго и аз се поинтересувах как стоят нещата. Ами за всичко има по 2 теории, които взаимно са противоположни. Има деца и по едната схема гледани, и по другата - и пак са си ОК. И то не само за захранването.
   Без да омаловажавам форума, освен тук от личния опит на майките, е редно човек да се информира и от други източници и след това съгласно своята нагласа за живота да направи това, което мисли, че е най-добре за детето му. Защото наистина не всички пишат във форума и отговарят на питания.

# 45
  • Мнения: 926
Задачка повечето водещи организации, занимаващи се със здравето на децата препоръчват захранването на бебето да се случи след поне 5 навършени месеца, при наличие на признаци на готовност за захранване, като млечните хранения би следвало да представляват около 75-80 % от диетата на бебето през първата година. Проучванията и изследванията са доказали, че даването на сок на бебе под една година носи повече вреди, отколкото ползи за него и растящият му организъм. Това, че повечето от нас сме захранени по схемите със сок от 2-я месец и че сме  "ок" не би следвало да бъде критерий, когато една майка взима информирано решение за начина по който ще храни детето си. Който и начин да се избере е желателно това да стане на база на актуална и достоверна информация, а не под натиска на лекар - "защото така казвам"  Peace

# 46
  • Мнения: 128
Sylvana, абсолютно съм съгласна с теб! Даването на сок си е мъчение за бебето. Аз лично с 2 лекарки съм се консултирала и им се различаваше мнението по този (за захранването) и по други въпроси. Но по въпроса за сока и двете бяха да се въведе късно Wink  (а бабите напираха ли напираха малкият да пие сок)
Актуалната информация е ценна. И въпреки че старите хора знаят, техният опит не е полезен в случая.

# 47
  • Мнения: 2 052
И въпреки че старите хора знаят, техният опит не е полезен в случая.
Въобще. Специално пък за кърмене и захранване нито бабите, нито педиатрите са в час.
А едно време са давали сокче и от 40-тия ден, така че 3 месеца си е направо късно захранване  Mr. Green

# 48
  • Мнения: 15 032
Едно време, когато ние сме били току-що родени или пък даже и още неродени нещата са били различни. Повечето от децата са били храненеи изкуствено, със сухо мляко, а не сегашните АМ, които са значително по-богати по състав като витамини, минерали и т.н и е била естествена нуждата на организма да се дават допълнителни витамини. Доколкото знам от майка ми (медицински работник), не се е стимулирало и кърменето, да не говорим, че на нея й се е наложило да тръгне на работа, когато аз съм била на 6 месеца. Та затова и тогава са давали сокчета. Сега е по-различно. Аз съм твърдо "за" всяка майка да гледа детето си, както прецени, но нека прави това информирано. Това, че ние сме гледани по този начин и виждаш ли нищо ни няма, не е съвсем така. Аз съм била с алергии като бебенце още, освен това имам близки приятели с колити, гастрити и т.н. стомашни проблеми още от детска възраст.

# 49
  • Мнения: 926
Едно време, когато ние сме били току-що родени или пък даже и още неродени нещата са били различни. Повечето от децата са били храненеи изкуствено, със сухо мляко, а не сегашните АМ, които са значително по-богати по състав като витамини, минерали и т.н и е била естествена нуждата на организма да се дават допълнителни витамини. Доколкото знам от майка ми (медицински работник), не се е стимулирало и кърменето, да не говорим, че на нея й се е наложило да тръгне на работа, когато аз съм била на 6 месеца. Та затова и тогава са давали сокчета. Сега е по-различно. Аз съм твърдо "за" всяка майка да гледа детето си, както прецени, но нека прави това информирано. Това, че ние сме гледани по този начин и виждаш ли нищо ни няма, не е съвсем така. Аз съм била с алергии като бебенце още, освен това имам близки приятели с колити, гастрити и т.н. стомашни проблеми още от детска възраст.

Така е, ранното тръгване на работа и лошото качество на АМ, както и поставянето на кърменето и изкуственото хранене под общ знаменател, наистина са били причина за ранното захранване, не само у нас, но и по света. Тези практики навлизат 50-те години. Разговарях с баба ми скоро, те са били 7 деца и на въпроса кога са захранвали ми каза, че е било след седмия месец, но тя захранвала майка ми със сок, защото тогава така се правело.

# 50
  • Мнения: 141
По-горе писах, че педиатъра ми обясни да не давам сокове, защото се предполага, че ако му направя домашен, то ще е от плодове закупени от пазара, които са пълни с нитрати, обработвани са, за да имат свеж вид по дълго време и т.н. А за закупен сок - същата история като с домашно изцеден  + някое и друго Е. Това преди не е било така, изкуствени торове не са били употребявани толкова масово, колкото сега се отглеждат по такъв начин плодове и зеленцучи, които са за продан. Може би, ако плодовете и зелнчуците са НАИСТИНА БИО е друг въпрос, но в днешно време трудно се намират такива или поне аз няма от къде да намеря. Покрай обсъжданията в темата си мислех и друго - кое е по-малкото зло пюре, независимо плодово или зеленчуково от бурканче, където УЖ зеленчуците/плодовете са проверени, т.е. няма нитрати, НО ИМА Е-та...!?!?! или домашно приготвено пюре, което НЯМА Е-та, НО пък зеленцучите/плодовете могат да съдържат високи нива на нитрати и т.н., което няма как да отстраним и с което бебешкият организъм не може да се справи, вредно е за него. Кой от двата варианта да се предпочете, как човек да направи информиран избор при положение, че не е съвсем ясно кое има превес плюсовете или минусите и в полза на кое - домашното или готовото пюренце! Стана дълго, извинете ме, но аз колкото повече чета, за да мога да направя информиран избор с какво да храня дете си, когата стане време за това, все повече откривам сякаш само негативи и за двата варианта!

# 51
  • Мнения: 926
Iaki аз живея на село, така, че повечето неща са си мое производство. Ако бях в града сигурно бих намерила, някоя баба на пазара, която си отглежда продукцията и бих пазарувала от нея. Не съм привърженичка на готовите бебешки храни. Това е мое мнение. Имам познати, обаче, които купуват готови бебешки храни и дават. Това е решение, което ти би следвало да вземеш и с което бихте се чувствали комфортно. Каквото и да решиш би било правилно за твоето семейство.


Относно препаратите за растителна защита - баба ми и дядо ми са агрономи и сме обсъждали тази тема. Те споделиха, че препаратите за растителна защита, ползвани преди 50 години са били много по-вредни за околната среда и хората, отколкото сега и не случайно употребата им в момента е строго ограничена.

# 52
  • Мнения: 141
Sylvana, докато баба ми беше жива имах поглед за това как се гледат нещата на село. последните ми наблюдения са от малко повече от 2 години - още от ранна пролет плодните дръвчета започват да се пръскат с различни химикали, зап да ПРЕДПАЗВАТ плодните дръвчета от различни вредители, болести, дъжд и т.н. и така с пръскането със съответния химикал няколко пъти, ще сгреша, ако точно посоча калко пъти се пръскат дръвчетата, но не е веднъж. НЕПОЗНАВАМ, човек, отглеждащ плодове дори и за себе си, които да не пръска със споменатите химикали..... същото важи и за зеленчуците. Това е необходимо, защото днешните растения отглеждани култивирано не са устойчиви на вредители, болести, атмосферни влияния. Цели се повече плодове, желенчуци да ражда растението, а в днешно време това става само с препарати. До преди 20-30 години се е пръскало доколкото знам само със син камък, а днес с какво ли не, не се е употребявала изкуствена тор, а САМО животинска, т.е. естесвена. Това мисля, че вече не е БИО поне за мен. Без да обобщавам категорично, но от моите ПРЕКИ наблюдения хората на село обработват плодовете и зеленчущите по начиН, КОИТО не е БИО. Моята баба, бог да я прости слагаше дори изкуствена тор, всичките ни съседки също !?! защото разбира се така раждало повече........ логиката на село е такава. Ако Sylvana, наистина ти сама отглеждаш или НАИСТИНА си сигурна, че няма никакви химикали при отглеждането на продуктите, тогава мога да се съглася, че става дума за БИО.
Е, разбира се, не се обработват с количествата химикали, с които се обработват зеленчуците, плодовете за продан. Имам познати, които отглеждат плодове и зелечуци само за пазара и там количествата химикали са потресаващи.
В никакъв случай не се заяждам, казвам само своето мнение от своите наблюдения!!! Аз също в никакъв случай не съм ЗА готовите храни напротив, но и нашенското БИО не е съвсем БИО според мен. Веднъж засякох по телевизията едно предаване за хора, които гледат БИО продукти, като изришно упоменаха, че не слагат абсолютно никакви препарати. Това дори на село не се прави както вече споменах. Ако някой гледа наистина БШО продукти само мога да го поздравя и да му кажа,, че е голям щастливец.

Последна редакция: вт, 29 окт 2013, 20:15 от Iaki

# 53
  • Италия
  • Мнения: 490
Аз лично кисна зарзавата 15-ина минути във вода преди топлинната му обработка. Казват, че така нитратите падали.
Между другото, момичета, защо мислите, че въздуха, който дишат плодовете и зеленчуците /пък било то и непръскани/ не им влияе? Ми той е толкова замърсен...

# 54
  • Мнения: 141
Аз се опитвам да се храня здравословно и често съм разсъждавала по въпроса как да го правя по пълноценно, това във връзка със замърсения въздух .... Thinking и стигнах до извода, че то трябва нищо да не ям или да отида в някоя висока планине или в безлюден район, т.е. с днешния начин на живот е невъзможно. Можем единствено да се опитваме да подбираме по малко манипулирани храни и да търсим що годе подходяща околна среда. В големите градове трафик, заводи също отдерят много вредни емисии, които иска да живее в малък град, там в това отношение не е толкова зле, но пък има много други минуси. Така, че живеем във време, в което наистина и въздуха, водата, са такива каквито са и ние трябва някак си да се справяме, да търсим, това, което смятаме, че е добро за семействата ни с това с което разполагаме. Времето назад няма да се върне, когато въздуха, водата, почвата са били по чисти, така че.......можем само да се стараем доколкото ни е възможно.
Предишният ми пост беше в смисъл дали с домашно приготвено пюре няма повече да се навреди, отколкото да се предложи нещо качествено на детето, защото наистина употребата на препарати е повсеместна и българското разбиране за БИО е малко половинчата....така че место полза да се нанесе повече вреда. За това са ми размишленията.

# 55
  • Мнения: 926
Iaki разбирам те. И ние пръскаме, защото, ако не го правим, то целият ни труд ще замине на вятъра. Освен син камък са се ползвали и други, които в момента не мога да назова, но дядо ми обясни какви пагубни резултати е имало върху почвата. Сега тези препарати били забранени (ако ви интересува, утре ще питам), така, че идеята, че тогава нещата са били по-добре не ми се връзва. За храненето ти ще трябва да решиш  Peace

# 56
  • София
  • Мнения: 28 579
Само да кажа, че не всички Е-та са вредни.

# 57
  • Мнения: 438
следя темата и има наистина интересни неща
но моя опит / освен беборана на годинка и два месеца имаме и батко, който е на 15 / показва че колкото повече се вглеждаш толкова по-зле става. миналата година гледах един филм по hbo " храна оод" . след това близо два месеца не можех да пазарувам. данните за хранителната индустрия са направо потресаващи. в крайна сметка обаче все нещо трябва да се яде и за това започнах да подбирам не само по етикетите на продуктите, но и по това дали има някакви стомашни или алергични проблеми. колкото и да не го искаме, се получава че трябва някак да се приучим към тази ситуация. и ако до към две три години човек има контрол върху храненето на детето , то после това става напълно не възможно. не може да контролираме храните в детската градина, а за лафката в училище да не говорим. ние във втори клас лежахме в инфекциозна, заради едно сокче от лафката. а сега вече сме девети клас да не ви говоря какво ядем на вън. въпреки че като малък е хапвал супички, манджички домашни и до скоро изобщо храната на вън не предизвикваше интерес, то сега е чудо. единствено се боря докато е в къщи да пие сок и да яде плодове.
та стана малко дълго, но понякога си мисля, че е подобре коремчетата на децата да бъдат подготвени за това което ги очаква, защото борбата срещу хранителната индустрия е мисията невъзможна.
това е мое мнение и не ангажирам никой с него, но все пак храните за бебета и деца са част от тази индустрия вкл. и адаптираните млека. в една друга тема четох за сайт в който се публикуват резултати от изследвания какво съдържат бебешките каши и млека. резултатите са направо потресаващи.

# 58
  • Италия
  • Мнения: 490
Напълно съм съгласна с усмихнелка. Аз точно това исках да подчертая в предишния си пост. Няма как да предпазим децата от заобикалящата ги/ни среда, но аз пък и не съм убедена, че трябва.

# 59
  • Мнения: 141
usmihnelka, напълно съм съгласна с теб.......за съжаление нещата са точно така. Но поне докато мога сега аз да му подбирам храна ще се опитам, подчертавам ще се опитам да е нещо по-качествено пък дали това ще е така не се знае. Четох от един германски сайт за Oko-test (не се изписва точно така, но нямам такава азбука) може би сте запознати с него, направи ми впечатление, че някои от бебешките храни, които уж за качествени, различните им продукт, т.е. бурканчета с пюрета, са оценени при направеното изследване на съдържанието им с различни оценки. От една и съща марка пюре от морков е оценено като задоволително, а пюре броколи и ориз много добра. Получава се различно качество в една и съща марка и то на качествена бебешка храна - четох конкретно за Holle, имаше и за Hipp. Като купувач няма как да знам, кое пюре или каша или какъвто и да е продукт, кой техен продукт е добър и кой не, предполага се, че дадената марка предлага еднакво високо качество. Така че затова по-горе написах, че ще се опитам, защото явно цената не е критерийй за качеството. Както usmihnelka е написала борбата с хранителната индустрия е мисията невъзможна.

# 60
  • Мнения: 2 052
Iaki, именно за това винаги съм гледала аз да приготвям пюретата. В много редки случаи съм давала купени пюрета. Как да съм сигурна, че зеленчуците в пюрето са качествени... На това, че пише Био честно казано не вярвам кой знае колко. Да, по-качествени са от тези, които не са Био, но доколко.... Зеленчуците, които купувам от пазара може би не са по-добри от тези в пюретата на Хип, но поне е прясно, а не консервирано и знам какво съм сложила в пюрето, знам, че е 100% зеленчук, а излиза много по-евтино. Да не говорим, че и вкуса няма нищо общо с този на готовите пюрета.

# 61
  • Мнения: 5
Здравейте мами, тъй като съм нова в форума и още не съм много ориентирана...моля за малко разяснение относно захранването на бебето.
Искам да попитам при захранването с зеленчуково пюре или плодово как става схемата - първия ден давам 2 лъжички+ АМ,втория ден давам 4 лъжички +по-малко АМ и така постепенно увеличавам пюрето до напълно заместване на храненето в края на седмицата.Следващата седмица когато се въвежда друг зеленчук отначало отново ли се започва с 2лъжички+ АМ и постепенно се увеличава до напълно заместване на храненето?Моля за изчерпателни отговори тъй като съм изчела адси много материал по въпроса и въпреки това не разбрах как става - всеки нов зеленчук или плод се започва с по малко и постепенно се увеличава това ли е начина?

# 62
  • Мнения: 3 241
Не се замества изцяло АМ.
Млякото остава основна храна на бебето до 1 година.

Иначе правилно си разбрала - първо 1-2 лъжички, после 2-3 и така докато стигнеш до половин бурканче (от малките). После можеш да предложиш друг плод/зеленчук, по същата схема самостоятелно или в комбинация с вече въведен.
С напредване на възрастта увеличаваш количеството, защото бебето почва да яде повече.

# 63
  • Мнения: 2 052
Ивенце вече е обяснила.
АМ не заместваш. Даваш толкова, че да остане и за АМ. При следващия зеленчук можеш да запазиш количеството пюре, даваш 2л. от новия зеленчук и добавяш от вече въведения и т.н.
Най-добре е да захраниш със зеленчуково пюре, като изредиш всички подходящи зеленчуци за възрастта тогава започни плодовите. Преди тях може и някоя каша да въведеш - например оризова. Плодовите пюрета се дават като междинно хранене.

# 64
  • Плевен
  • Мнения: 1 615
Цитат
Млякото остава основна храна на бебето до 1 година.
Това е точно така.Правилото е до 1 година предлагаш първо мляко и след час,час и половина няколко лъжички пюре.След годинката е обратното.Първо се предлага пюрето и после млякото.Не се насилва бебето да се замества  млечно хранене ако то не желае.Не това е целта на захранването.Целта му е запознаване с нови вкусове и констистенции.Ако подходите така е по-вероятно да възпитате злоядо дете,нищо добро няма да постигнете.

# 65
  • Мнения: 4
Дайте ми съвет дали да захранвам с пюренце за 4-ти месец указано на бурканчето, въпреки че малкият е на 3-ри месеца или да му направя домашно пюренце от ябълка например. Кажете вие как и от кога сте захранвали, с какво.

Това ми беше коткретната молба и затова пуснах темата, но по стар български обичай получих какви ли не други отговори, но не и за това за което съм попитала! Ако нямате опит по въпроса дали може да се даде на 3-месечно бебе пюренце от бурканче на което пише че е за 4 месеца или да му направя домашно, то просто НЕ ОТГОВАРЯЮТЕ НИЩО, НЕ ДАВАЙТЕ АКЪЛ!!!  Отговорите не са ми полезни, а смятам това е целта на форума да сме си полезни. аз не съм малоумна, ЗНАМ от кога се захранва по принцип, на 32 години съм, с висше хуманитарно образование, акто това в нашата държава е признак на норма на интелект поне среден!!! Питането ми беше съвсем друго и към мами, които са захранвали от 3-ти месец. Тези които не са ОК, не е нужно .... Нещо се разпалих! Хубав ден на всички!

# 66
  • Мнения: 4
аз пазарувам от магазин на ГАНЧЕВ и мисля че там има пурета за 3 м.Но ако можеш хубаво е да изчакаш оште 1 м ,поне на 4 м да стане

# 67
  • Мнения: 42
Имам направени домашни пюрета и смятам да захраня след 6м. приятелка ме съветва да захраня с купени, защото са по - лесно смилаеми и носят по - малък риск от алергии...  Thinking
Какво ще кажете вие, мами?  bouquet

# 68
  • Мнения: 2 052
Аз смятам, че по-добро от домашното няма. Знаеш, че е 100% зеленчук/плод, без добавени други неща, които слагат в някои пюрета. Първото пюре на дъщеря ми беше домашно. Предимно аз ги правих. Купувах само тези, които нямаше как да направя...
Не мисля, че купените са по-лесно смилаеми, по каква логика да са по-лесно смилаеми и да има по-малък риск от алергии  Rolling Eyes

# 69
  • Мнения: 42
Аз също мисля, че домашно приготвеното пюре е по - хубаво, отколкото купеното.
Но съм в недоумение, защо купеното да е по - добре смилаемо... Може би защото има по - малко плод ли, другите съставки са повече. Наистина, когато тя хранеше малкия, когато отвори едно купено пюре, помислих, че се е наакал, но всъщност е било пюрето.  Mr. Green

# 70
  • Мнения: 2 052
Домашното и купеното пюре се различават по цвят, констистенция, мирис. В началото на захранването бях купила морков и тиква на Хип (нали уж ги водят най-хубавите), тъй като и аз се чудих домашно ли да е или купено. Ами и двете пюрета нямаха нищо общо с домашните.
Имаш още време до захранването, ще прецениш кое е по-добро за детето то. Но това е моето мнение. Simple Smile

# 71
  • Мнения: 2 757
Аз смятам, че по-добро от домашното няма. Знаеш, че е 100% зеленчук/плод, без добавени други неща, които слагат в някои пюрета. Първото пюре на дъщеря ми беше домашно. Предимно аз ги правих. Купувах само тези, които нямаше как да направя...
Не мисля, че купените са по-лесно смилаеми, по каква логика да са по-лесно смилаеми и да има по-малък риск от алергии  Rolling Eyes

+1  Peace И аз процедирах по същия начин.
А това, че купените пюрета са по-лесно смилаеми е поредната маркетингова лъжа! (мое мнение) bowuu

# 72
  • Плевен
  • Мнения: 1 615
По-лесно смилаеми за бебета под 6 месечна възраст,уж производителите знаели какво да сложат в тях,за да има баланс на витамини и минерали  ooooh!.За да не се чудите дали детето ви ще ги смели лесно го захранвайте на 6 месечна навършена възраст  Peace.както и за соковете на 40 дневни бебета да се чудиш дали ще му понесат,дали няма да предизвикват колики и алергии,МИ НЕ ГИ ДАВАЙТЕ БЕ,ТОЛКОВА Е ЛЕСНО  Peace

# 73
  • Мнения: 2 757
tani80s, напълно съм съгласна с теб. Ама като ги знам бабите повсеместно като отворят едни усти и започнат да дават нежелани съвети, които наподобяват по-скоро на заповеди #Cussing out... и по-неопитните и несигурни момичета ги слушат. Close Аз поне още в началото тропнах с крак, ММ също ме подкрепи и набързо бабите си подвиха опашките.  Mr. Green

# 74
  • Плевен
  • Мнения: 1 615
Оооооо,тя и моята майка в началото ми викаше да го ДОХРАНВАМ със шишето,но да пробия голяма дупка,че да яде за по-лесно  ooooh!.Добре че не я послушах че щях да откажа детето от гърда бързо,бързо...И досега си го кърмя,благодарение на консултант по кърмене а не на майка ми.Не слушам никой вече,само детето и собствената ми интуиция  Peace.Това е верния път според мен

# 75
  • Мнения: 2 052
По-лесно смилаеми за бебета под 6 месечна възраст,уж производителите знаели какво да сложат в тях,за да има баланс на витамини и минерали  ooooh!.
Знаят те... витамини, минерали, какво е останало след консервирането от тях? Едно е да ядеш прясно приготвена храна, друго е консервирана Simple Smile
Особено пък плодови пюрета съм правила само за да въведа дадения плод. После направо започнах да давам пресни плодове и плодови пюрета не е опитвала повече.

Всички баби казват да се дохранва, сакън бебето да не умре от хлад  Mr. Green Ако слушах и аз майка ми и свекито още първия месец да бях приключила с кърменето.

Не слушам никой вече,само детето и собствената ми интуиция  Peace.Това е верния път според мен
Много точно казано  Peace

# 76
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Изчакай.
Ето признаците, че детето е готово за захранване:
Цитат
Как да разбера дали детето ми е готово за захранване?

Кога е настъпил моментът да предложите на бебето първата лъжичка, могат да ви подскажат някои основни умения на бебето. Наблюдавайте за:
Умение да седи самостоятелно, подпряно на облегалка, поне за няколко минути (храненето в легнало положение е опасно) – обикновено около 5-6-месечна възраст
Изчезване на рефлекса за избутване с езиче на всичко, което се сложи в устата му (някъде между 4 и 6-тия месец)
Умение да поднася и задържа целенасочено играчка към устата си (между 4 и 6. месец)
Засилено сукане, което не се оправя за повече от 2 седмици често предлагане (между 5 и 6. месец)
Ясен, неподправен интерес към вашето хранене – бебето буквално изяжда с очи всяка хапка, която поднасяте към устата си, усилено имитира как дъвчете и опитва да посяга към чиниите, като дори може самичко да се захрани с нещо, което успее да докопа от масата.

Отделни умения и признаци може да се появят много рано при различните деца – затова е най-разумно да следите кога е налице съвкупност от повечето признаци, за да сте сигурни, че вашето дете наистина с удоволствие и интерес ще приеме захранването.

Повече има тук:
http://xedra.wordpress.com/2009/07/25/food-intro/

# 77
  • Мнения: 4
моят бебчо е на 4 м но все още не съм го захранила,защото го мъчат много зъбките и отказва да яде дори мляко и мисля да изчакам оште малко.От приятелки знам че в 6 м са давали супи  така че.....ти наѝ добре познаваш детето си ако мислиш че е готово даваѝ,не слушаѝ никоѝ.Аз така почнах соковете в 3 м но го болеше коремчето и ги спрях,след време пак пробвах и така..все повече се издребнява с това захранване.Детето сао ще ти покаже дали иска.

# 78
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Извинявай, но правилното хранене е едно от най-най-важните неща в живота. Ако това наричаш издребняване... жалко. Значи детето го болял коремът от сока, но ти упорито продължаваш да му го предлагаш, белким в някакъв момент спре да го боли. Ми какво да коментираме повече Tired

# 79
  • Мнения: 2 052
gerisan08, прочети малко повече за захранването и ще разбереш защо "издребняваме". Ами много ясно, че ще го боли коремчето. Да не говорим за алергиите, които могат да се появат вследствие от ранно и неправилно захранване. Тези приятелки дето дават супа на 6м. не искам да си помислям какво ли дават на 1г.  Tired

# 80
  • Мнения: 2 757
gerisan08, прочети малко повече за захранването и ще разбереш защо "издребняваме". Ами много ясно, че ще го боли коремчето. Да не говорим за алергиите, които могат да се появат вследствие от ранно и неправилно захранване. Тези приятелки дето дават супа на 6м. не искам да си помислям какво ли дават на 1г.  Tired
На 6 месеца дават супа, а на 1 г. сигурно филии с течен шоколад!  #Cussing out

Извинявай, но правилното хранене е едно от най-най-важните неща в живота. Ако това наричаш издребняване... жалко.
Жалко наистина! Sad

# 81
  • Мнения: 42
Ами то заради ранно и неправилно захранване се появяват гастрити, колити в детска възраст, а коликите са най - малкото нещо, което може да се случи на бебето ти, gerisan08. Мога да кажа само, че това захранване е от миналия и по - миналия век, защото тогава не се е знаело почти нищо за храненето на децата, а сега информация колкото искаш. Няма да се връщаме назад я.

# 82
  • Мнения: 2 052
Ами то заради ранно и неправилно захранване се появяват гастрити, колити в детска възраст
Свекърва ми е детска учителка. Казва, че във всяка група има деца с подобни проблеми - гастрити, колити. За съжаление много майки захранват рано със сокче, защото така е казал педиатъра. Повечето педиатри са учили преди 30 години и въобще не са в час с правилното хранене и захранване.

# 83
  • Мнения: 15 032
Това с колита и гастрита много малко хора го осъзнават и, когато на 2-3 годишна възраст или малко след това детето има такива проблеми, на никого и през ум не му минава, че е точно от неправилно захранване. А това, че бебчето само ще си покаже, ами пробвайте го с шоколад на 2-3 месеца, сигурна съм, че ще му хареса. Наскоро сестра ми сподели, че била на една маса с родители на 2-месечно детенце, на което дали да опита от всичко на масата - мезета, шоколад, сок и т.н. Естествено предвид възрастта на детето количеството на опитаното не е било голямо, обаче това за мен е безотговорност. Това, че в момента на опитването "нищо му няма" не значи, че след време няма да се проявят проблеми.

# 84
  • Мнения: 2
Категорично съм против ранното захранване.Моето дете го захраних на 5 месеца и половина,с пюре от тиква.Преди това е била само на АМ.Една приятелка захрани нейното на 3 месеца,от тогава само обриви има горкото,а тя си мисли че е от козметиката,нека си мисли,ясно е,че е от неправилното хранене,може ли на 6 месеца да му даваш супа със застройка и т.н.Възмущавам се от такива майки,но няма как да и го кажа.От тук натам ти си прецени,но според мен изчакай със захранването,и си смени педиатъра

# 85
  • Мнения: 2 052
Моята логика е такава - няма нужда да се дават неща, които не са полезни. Какво полезно има в едно сокче, какво толкова необходимо ще даде на бебето... нищичко. Дъщеря ми е на 1г. и 3м. и има толкова много неща, които не е опитвала, няма и да опита скоро  Mr. Green И нещо да и е станало, защото не е опитала...  Whistling

# 86
  • Мнения: 327
 Aз също съм на мнение, че е погрешно ранното захранване. Малката смятам да я захраня най-рано от 5-тия месец, като избягвам сокчетата възможно най-дълго. Познати ме питат кога ще започвам да я захранвам, тъй като техните педиатри ги съветват да започват след трети месец. Бебчетата нямат нужда от друга храна, освен мляко.

# 87
  • Мнения: 128
Освен лекарите и в училищата за родители проповядват подобна схема РАННО захранване.
Аз лично за каквото и да ми се налага да чета и търся информация за детето, винаги има поне по 2 теории.
5.-6. месец е приемлива възраст за захранване.
А за соковете - това са бабешки желания и ужас за мен. Все едно кой знае какво са тия сокове. Или пък - сложи му малко захар, че да му е по-вкусно - още един ужас. Направо да вадим чипса, вафлите и колата и да захранваме Simple Smile 

# 88
  • Мнения: 2 052
Или пък - сложи му малко захар, че да му е по-вкусно - още един ужас.
Да, и защо трябва да му е по-вкусно  Mr. Green То още не знае кое е вкусно и кое не. Дъщеря ми все още си яде буламачите, без сол, без захар и си и харесва, няма нещо което да отказва, винаги всичко си изяжда  Mr. Green

# 89
  • Мнения: 42
Да бе, сложи захар...  Naughty После да откаже зеленчука, ама като посъветва и сол да се сложи и готово...  #Cussing out Опасни са нашите баби, всичко знаят.  Mr. Green

# 90
  • Мнения: 4
Извинявай, но правилното хранене е едно от най-най-важните неща в живота. Ако това наричаш издребняване... жалко. Значи детето го болял коремът от сока, но ти упорито продължаваш да му го предлагаш, белким в някакъв момент спре да го боли. Ми какво да коментираме повече Tired
Да като мина време го пробвах пак,как иначе ще разбера,то няма да ми каже.А пък ти ако си мислиш че като правиш всичко по книга детето ти ще баде по здраво ок успех.Моята баба затова е толкова здрава защото е захранвана с по 1 л и са се чудели какво сокче да и изтискат   Rolling Eyes.Затова децата са все по болнави и( кекави)от престараване и от това че маѝките  се чудат какво да правят по цял ден

# 91
  • Мнения: 2 052
gerisan08, ако даваш всичко на подходящата възраст детето няма да има проблеми и няма да го боли коремчето. Нали именно затова се изчаква, именно за това има неща, които се дават не по-рано от определена възраст. Какво толкова има в сокчето или в пюрето, което ще дам на 3-4м., че ще направи детето ми по-здраво не мога да разбера  Rolling Eyes

# 92
  • Мнения: 15 032
gerisan08, не искам да влизам в спор, обаче, когато твоята баба се е родила, алергиите са били много рядко срещано явление, а може би дори не са били диагностицирани като такива. Сега все по-често децата са с алергии и непоносимости - към мляко, яйца, плодове, глутен и т.н. Просто съвремието ни е такова и това не зависи от родителят дали той от чудене какво да прави по цял ден е направил детето си кекаво.
Освен това, ако товята баба е здрава, не значи, че всички са здрави, моята, хранена сигурно по същия начин, а не по "модерните" начини, е умряла на 49.

# 93
  • Мнения: 2 757
gerisan08, не искам да влизам в спор, обаче, когато твоята баба се е родила, алергиите са били много рядко срещано явление, а може би дори не са били диагностицирани като такива. Сега все по-често децата са с алергии и непоносимости - към мляко, яйца, плодове, глутен и т.н. Просто съвремието ни е такова и това не зависи от родителят дали той от чудене какво да прави по цял ден е направил детето си кекаво.
newsm10  202uu
Преди години са давали на бебетата да смучат и захар завита в парче марля, топели са биберона в мед, дори на по-големите деца са правели винена попара и са се радвали как спят непробудно... Ами да вземем да повтаряме всички техни грешки тогава, а?  newsm78

# 94
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Затова децата са все по болнави и( кекави)от престараване
Верно ли Laughing Значи не от това, че вредните хранителни навици са им създадени още от бебета, не от това, че набиват зрънчо и кроасани и пият сокчета с подсладители, а от престараването на майките им да ги хранят здравословно. Е, не, наистина нямам какво да кажа повече.
А по времето на баба ти не мисля, че са давали сокче на 40-дневни бебета, нито са ги захранвали с пюренца на 2-3 месеца, доколкото знам от моята баба и вода не са им давали, само кърма, докато не почнат да седят и да държат коматчето в ръка. Явно интуитивно са знаели много повече от болшинството сегашни майки, че и педиатри.

# 95
  • Мнения: 2 052
Аз съм чела, че ранното захранване е руски експеримент, неуспешен, защо ли  Crazy Отдавна е отречено, но в България разбира се продължава да се захранва рано. За съжаление не мога да намеря статията.

# 96
  • София
  • Мнения: 28 579
Аз съм чела, че ранното захранване е руски експеримент, неуспешен, защо ли  Crazy Отдавна е отречено, но в България разбира се продължава да се захранва рано. За съжаление не мога да намеря статията.

Не руски, а съветски  Simple Smile С останалото съм съгласна.

# 97
  • Мнения: X
Моята баба от село, дето цял ден е работила пи нивите ми е разказвала как бебето и е било прикачено нс гърдите по цял ден и не му в давала нищо други освен гърда. Обясни че чак като започнало да държи в ръката седнали за да не се задави и да го насочва чак тогава е почнала с друга храна. Отгледала е 2 деца и умря на 80 и няколко години. Така се гледат деца

# 98
  • Мнения: 4 500
Ще си позволя да дам своя коментар по темата тук. Не ме разпъвайте на кръст, моля  Mr. Green
Не съм раждала преди 50 год, преди 11 год родих сина си. В началото на 2 месец му давах сок от ябълка + морков, там по колко грама беше не помня, но постепенно ставаше разбира се.
И не, не съм била само аз, бяхме няколко приятелки в група и всички така правехме. В началото на 4 месец се даваше въпросното картофено пюре, ама с какво мляко го правих нямам спомен. 5 месец давах жълтък по 1/4 през 3 дни. И от 6 месец месните пюрета.
Сега явно е друго....Не знам, не знам какво да кажа....

# 99
  • Мнения: X
Сега от 6 -ти месец се започва със зеленчук-плод-каша итн

# 100
  • Мнения: 2 052
Сега от 6 -ти месец се започва със зеленчук-плод-каша итн
И сокчето не е от 2м., а след годинката Simple Smile

# 101
  • Мнения: X
Таз подробност ми убегна! Не съм давала сок, защото ядем пресни плодове

# 102
  • Мнения: 2 052
И аз не съм давала никога Simple Smile Не виждам смисъл, тогава вече могат да ядат пресни плодове.

# 103
  • Мнения: 15 032
Винаги съм се чудила какво толкова полезно има в този сок, че непрекъснато се повтаря сок, та сок! Половината полезни вещества се губят в сока за сметка на пресните плодове и зеленчуци.

# 104
  • Плевен
  • Мнения: 1 615
Да ви се похваля !Вчера правихме рожден ден на синът ми,стана на цели 2  годинки  PeaceБяхме купили за родата сок в кутия,а за детето направихме фреш.Като ни видя че пием поиска и той,сипах му в чашката му,той опита,направи отвратена физиономия и отказа да го пие.Толкова е свикнал с фрешовете че не са му вкусни купешките със захар  Peace

# 105
  • Плевен
  • Мнения: 1 615
За малки бебета естествено че не е добре.На моя син му дадох към година и 4 месеца,само фреш от плодове които не иска да яде в ръчичка-портокал,мандарина,грейпфрут,цвекло,понякога слагам и моркови.Сега е на 2 и пие с удоволствие само прясно изцеден.Купешки не е опитвал никога

# 106
  • Мнения: X
Ние сме на 10 месеца. Поставила съм сокоизтизсквачката на удобно място. Имаме домашни ябълки! Не се сещаме за сок

# 107
  • Мнения: 2 052
За плодове които не иска да яде сокът е добра идея  Peace Ама моето прасенце всичко яде  Mr. Green

# 108
  • Мнения: 16
Според мен детето е още малко за захранване!Моята ни "захранва" от втория месец със сокчета,но аз въобще не я слушах и и казах,че няма да захраня.Захраних на 5 навършени месеца с домашно пюре от моркови.Не бързай толкова,само защото педиатъра така е казал.Те и на повечето месни пюрета пишат 4м+ но това не значи,че трябва да се почнат като стане детето на 4м

# 109
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 328
Мами,има ли логика първо да се захрани бебето от 4м с оризова каша разтворена в АМ + пюренце от тиква по 1/2 бурканче на ден,а не със зеленчуково пюре,понеже зеленчуковите били по-тежки,по-трудно смилаеми и има опасност от колики??
Аз захраних сина ми с пюре от тиква и оризова каша,не че имах голямо желание,но стигнахме до 2 кутии АМ на седмица,не му стигаше на хайванчето и педи каза да стартирам захранване... Shocked

# 110
  • Мнения: 2 052
понеже зеленчуковите били по-тежки,по-трудно смилаеми и има опасност от колики??
Глупости Simple Smile
Тиквата е към зеленчуковите  Peace

# 111
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 328
Да,но тя каза да давам и ябълково,круша,кайсия,праскова и банан на ХИП,да не му омръзвало само тиква и каша ориз и рошкови разтворена задължително в АМ.

Мен ме притеснва,когато дойде време да дам зеленчуково да не би да ги отказва,понеже ще е свикнал на сладичко? Shocked #Shocked

# 112
  • Мнения: 2 052
Бебе на тази възраст няма нужда от такова разнообразие и няма как да му омръзне, не се притеснявай за това. Аз бих продължила със зеленчуково пюре. Защо даваш кашата в АМ? По-добре с лъжичка.

# 113
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 328
Бебе на тази възраст няма нужда от такова разнообразие и няма как да му омръзне, не се притеснявай за това. Аз бих продължила със зеленчуково пюре. Защо даваш кашата в АМ? По-добре с лъжичка.

Ами понеже не иска с лъжичка,той е много лаком и иска да гълта бързо и когато подавам с лъжичка се нервира,затова разреждам кашата с АМ и съм пробила по-голяма дупка на шишето и си яде така.Иначе пюренцето с лъжичка между храненията,но трябва да не е гладен много Mr. Green

# 114
  • Мнения: 2 757
И моя съвет е да продължиш със зеленчуково пюре. Аз поне така процедирах - първо зеленчуковите и после плодовите, които всъщност не заместват храненето, а са просто добавка. Правиш си лоша услуга като даваш кашата с шише.  Naughty

# 115
  • Мнения: 2 052
И аз смятам за много неправилно да се дава каша/пюре от шише.  Peace

# 116
  • Варна
  • Мнения: 25 242
И аз смятам за много неправилно да се дава каша/пюре от шише.  Peace
Абсолютно. Изрично го пише и на указанията за приготвяне на кашите. Каша с шише НЕ се дава. Щом детето се дави и не иска с лъжица, значи просто не е готово за захранване, което е съвсем нормално при положение, че няма 5 месеца дори.

# 117
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 328
Знам,че не е правилно с шишето,ще бъда по-настоятелна и ще му давам с лъжичка,така или иначе трябва да свикне,няма къде да ходи Mr. Green

# 118
  • Мнения: X
Знам,че не е правилно с шишето,ще бъда по-настоятелна и ще му давам с лъжичка,така или иначе трябва да свикне,няма къде да ходи Mr. Green
Ако бъдеш настоятелна ще ти откаже кашата и въобще няма да иска да я яде

# 119
  • Мнения: 2 052
Знам,че не е правилно с шишето,ще бъда по-настоятелна и ще му давам с лъжичка,така или иначе трябва да свикне,няма къде да ходи Mr. Green
Ако бъдеш настоятелна ще ти откаже кашата и въобще няма да иска да я яде
Peace
Дете на сила не се храни, иначе после ще се чудиш защо е станало злоядо.
Даваш с лъжица, колкото изяде толкова, ако ще и 2 лъжици да са.

# 120
  • Мнения: 4
Предварително моля за извинение,но някои от коментарите тук направо ме потресоха.... В частност тези в началото които заклеймяват по-ранното захранване .... Аз също не мисля че захранване от 3-ти месец е добре но какво значи ... "Смени си педиатъра" ,"бил неграмотен", "изрично от 6-ти месец натам","по-рано са ги захранвали преди 50г." .... Питам аз щото всички сте професори по-добре ли е да го бутам с химия понеже нямам кърма от края на 3-тия месец, и като са ги захранвали преди 50 години от по-рано от къде се появихте Вие и вас кога са ви захранили ... и какво ви е станало да не сте недъгави нещо ?!?! Това от кога ще го захрани си е нейна работа, то като си търсите педиатри тия неща се обсъждат с него още преди да сте родили... че ако нещо не ви допада да не го избирате ... Но ДА ОПРЕДЕЛЯТЕ ЧОВЕКА ЗА НЕКОМПЕТЕНТЕН !!!!

# 121
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Диана,
не се ядосвай, а помисли. Аргументът "нас така са ни захранили пък нищо ни няма" е доста.... несъстоятелен. Има достатъчно изследвания и аргументи в полза на късното захранване и нито един в полза на ранното. Информация има достатъчно, който се интересува може да прочете, не е нужно да дъвчем едно и също постоянно. Всеки си преценява, за мен педиатър, препоръчващ захранване в 3 месец е точно некомпетентен, защото не се е постарал грам да си обнови познанията, откакто е завършил. За лекар подобно нещо е недопустимо.
п.п. А ако си мислиш, че като бутнеш картофа или ябълката на 3 месеца и си спасила детето от химии... грешиш много Simple Smile

# 122
  • Мнения: X
На 3 месец по добре АМ отколкото ябълка или картоф

# 123
  • София
  • Мнения: 28 579
Предварително моля за извинение,но някои от коментарите тук направо ме потресоха.... В частност тези в началото които заклеймяват по-ранното захранване .... Аз също не мисля че захранване от 3-ти месец е добре но какво значи ... "Смени си педиатъра" ,"бил неграмотен", "изрично от 6-ти месец натам","по-рано са ги захранвали преди 50г." .... Питам аз щото всички сте професори по-добре ли е да го бутам с химия понеже нямам кърма от края на 3-тия месец, и като са ги захранвали преди 50 години от по-рано от къде се появихте Вие и вас кога са ви захранили ... и какво ви е станало да не сте недъгави нещо ?!?! Това от кога ще го захрани си е нейна работа, то като си търсите педиатри тия неща се обсъждат с него още преди да сте родили... че ако нещо не ви допада да не го избирате ... Но ДА ОПРЕДЕЛЯТЕ ЧОВЕКА ЗА НЕКОМПЕТЕНТЕН !!!!

А нима може да бъде наречен "компетенен", ако се води по отречени медицински препоръки и практики? Нима може да бъде наречен "компетентен" педиатър, който не се интересува от развитието на педиатрията? "Некомпетентен" е напълно подходяща дума в случая. И естествено че некомпетентият педиатър трябва да се смени.
ПП Освен това, да не мислиш, че бабите и прабабите ни са захранвали със сокче във втория месец? Родителите ни да са станали недъгави от недаването на сокче  Wink

# 124
  • Мнения: 2 757
Диана,
не се ядосвай, а помисли. Аргументът "нас така са ни захранили пък нищо ни няма" е доста.... несъстоятелен. Има достатъчно изследвания и аргументи в полза на късното захранване и нито един в полза на ранното. Информация има достатъчно, който се интересува може да прочете, не е нужно да дъвчем едно и също постоянно. Всеки си преценява, за мен педиатър, препоръчващ захранване в 3 месец е точно некомпетентен, защото не се е постарал грам да си обнови познанията, откакто е завършил. За лекар подобно нещо е недопустимо.
п.п. А ако си мислиш, че като бутнеш картофа или ябълката на 3 месеца и си спасила детето от химии... грешиш много Simple Smile
newsm10
Диана, поинтересувай се кога е въведена системата за ранно захранване. milenaka е права, че бабите и прабабите ни не са давали сок от 40-я ден. И това, което казваш, че нищо не ни е станало от ранното захранване, не съм никак съгласна. Нашето поколение страда изключително много от гастрити, колити и т.н. Да, факторите са много, но съм убедена, че ранното захранване също е дало отражение. Медицината се развива, непрекъснато се правят нови изследвания и се опровергават стари практики и затова всеки уважаващ себе си лекар трябва да е в течение с новостите и да не разчита единствено на наученото в университета преди 30г.

# 125
  • гр.Пловдив
  • Мнения: 3 328
АМ химия ли е според вас? #Crazy

# 126
  • Мнения: 128
...
Това от кога ще го захрани си е нейна работа...

Като си е нейна работа, да не отваря тема и да пита другите хора. Очевидно няма вяра на педиатъра. А какво ще направи конкретно - вече си е нейна работа. 

# 127
  • Мнения: 2 070
А ако си мислиш, че като бутнеш картофа или ябълката на 3 месеца и си спасила детето от химии... грешиш много Simple Smile

Точно пък нашите ябълки и картофи нямат химии  Peace
Така и така пиша, да споделя:
Мислех късно да захранвам, особено чета тук, че сокчетата изобщо не се препоръчват, ама пусти родители, баба, свекърва - подлудиха ме  Crazy
Склоних - вчера изцедихме малко ябълка, днес морков. Мисля си "какво пък толкова ще му стане от 2-3 лъжички, прие го добре, колики няма"
Иначе педиатърката каза когато си реша. Явно е от тези, които и рано и късно практикуват.
НО, да подчертая - това, че сме започнали не значи че всеки ден ще е така, аз сок няма да правя, а когато ходим при майка ми - тогава.

Сигурно ще ме нахокате, но ще го приема. Не съм такава, която прави каквото й казват - напротив, но в този случай се съгласих защото не съм убедена самата аз на 100% в "недаването".

# 128
  • Мнения: 15 032
Имам приятелка с ужасен гастрит, причинен от ранно и неправилно захранване. Сигурно и нейната майки си мисли, че не е станала недъгава и нищо й няма, обаче не е точно така. Не е нужно да си без крак или ръка, за да се каже, че си увреден от неправилно хранене. Лошото хранене рано или късно дава своите негативни отражения.

# 129
  • Мнения: 141
Без да де заяждам с никого, но как като не сте лекари може да констатирате некомпетентен ли е или не. според мен само човек със същата професия и имал пряко наблюдение върху работата му би могъл да определи професионалните му компетенции. Всеки не е специалист по всичко и четенето в нета не ни прави специалисти - лекари, адвокати или каквито и да е там.....
С уважение към всички изказали мнение!

# 130
  • Мнения: X
Без да де заяждам с никого, но как като не сте лекари може да констатирате некомпетентен ли е или не. според мен само човек със същата професия и имал пряко наблюдение върху работата му би могъл да го професионалните му компетенции. Всеки не е специалист по всичко и четенето в нета не ни прави специалисти - лекари, адвокати или каквито и да е там.....
С уважение към всички изказали мнение!
Лекар, който се води от тенденции преди много години е толкова лекар, колкото адвокат, който не си чете най новите версии на законите! И в двата случая опазил ни господ!

# 131
  • София
  • Мнения: 28 579
Без да де заяждам с никого, но как като не сте лекари може да констатирате некомпетентен ли е или не. според мен само човек със същата професия и имал пряко наблюдение върху работата му би могъл да го професионалните му компетенции. Всеки не е специалист по всичко и четенето в нета не ни прави специалисти - лекари, адвокати или каквито и да е там.....
С уважение към всички изказали мнение!
Лекар, който се води от тенденции преди много години е толкова лекар, колкото адвокат, който не си чете най новите версии на законите! И в двата случая опазил ни господ!

 newsm10 Точно същото си мислех.
В интернет е пълно с информация. В много случаи е абсурдна, което означава, че човек трябва да си подбира източниците изключително внимателно. След като това е направено, след като си прочел в няколко достоверни и авторитетни медицински източника, че ранното захранване вреди, не е нужно да си лекар, за да проумееш толкова просто изречение. И за да си направиш изводи за професионалното развитие на даден педиатър, нали?

# 132
  • Мнения: 141
 newsm10 Точно същото си мислех.
В интернет е пълно с информация. В много случаи е абсурдна, което означава, че човек трябва да си подбира източниците изключително внимателно. След като това е направено, след като си прочел в няколко достоверни и авторитетни медицински източника, че ранното захранване вреди, не е нужно да си лекар, за да проумееш толкова просто изречение. И за да си направиш изводи за професионалното развитие на даден педиатър, нали?
[/quote]

Посочи ми в кои точно достоверни и авторитени източника си го прочела, за да го прочета и аз!

# 133
  • София
  • Мнения: 28 579
Няма проблем. След малко ще си допълня този пост с линкове.

Допълвам:
1. Министерство на здравеопазването - http://ncphp.government.bg/files/2preporaki%20karmacheta.pdf

И още - http://www.medinfo-bg.com/?page=statiq&id=1264

ПП Мога да намеря и препоръките на СЗО, но са на англ. Ако те интересува, кажи.

Последна редакция: пт, 24 яну 2014, 15:58 от milenaka

# 134
  • Плевен
  • Мнения: 1 615
http://www.rivapublishers.com/uploads/materials/filepath_7.pdf?P … 4512a959655d59cf7
ЕТО ГО-МИНИСТЕРСТВО НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО НА БЪЛГАРИЯ Е ИЗТОЧНИКА

# 135
  • Мнения: 8 244
Miss M само не го приемай като критика Simple Smile
Детето на най-добрата ми приятелка беше захранено на 3 месеца със сок от морков и после ябълка.
Такива бяха времената. На 6 месеца беше с ужасен атопичен дерматит. Де що имаше лекар в София бяха при него. Измазаха хиляди кремове и изпиха хиляди лекарства. Дерматита се обостряше...все едно да си изгоряла на слънце цялата. Пищеше с часове. На около 2 години му направиха всички възможни тестове за алергия...беше алергичен към ябълка и морков и още хиляди неща. Почнаха диета 4 години детето ядеше 5 неща. Приятелката ми ставаше сутрин в 5 за да му готви за градината. Дебнеше го непрекъснато да не лапне нещо. В 1 клас изведнъж стана дете с наднормено тегло. Оказа се реакция от кортико препаратите с които го бяха лекували по-рано.
Така че не бих причинила това страдание на детето си само за да бъде доволна бабата.

# 136
  • Мнения: 141
Според съвременните препоръки захранването трябва да започне около 6-
месечна възраст на бебето.Физическото съзряване на органите и системите на бебето, участващи в усвояването на
други храни извън майчината кърма, е от 4 до 6-месечна възраст. Неблагоприятни
последици за организма може да настъпят при захранване в неподходящо време.

и по-долу

Правила за захранване
1.
Признаци за готовност на бебето да приема нови храни. Препоръчва се да изчакате до около 4-
6-месечна възраст на бебето преди да включите захранващи храни. През този период бебето показва знаци на готовност - може да стои седнало добре, само взема предмети и ги слага в устата си, слюнката в устата на бебето се увеличава, поникват първите зъбки, проявява интерес към храната на възрастните. Всяко бебе е различно, затова е много важно да се забележат
насочващите знаци. Обичайно, детето скъсява интервалите между кърменията. Необходимо е да се съобразите и с теглото на детето.


На мен тези две извадки, които направих от текста посочен в линка малко си противоречат.

# 137
  • София
  • Мнения: 28 579
Iaki, допълних поста си с още 1 медицински източник на бг. Мога да ти дам линк и към препоръките за захранване на СЗО, но ще бъде на англ. Кажи, ако те интересува.  Но втория лник, който съм ти дала преразказва препоръките на СЗО на бг, затова го дадох него.

# 138
  • Мнения: 141
Първо е посочено не по рано от 6 месеца, по-долу от 4 до 6 и съответните признаци на готовност.

Това е за тези, които незнаеха как така плодовото пюре ще предотврати недостига на желяза, като ми беше казал педиатъра.

Късното захранване на бебето (по-късно от навършване на 6-месечна възраст) също може да създаде проблеми, защото:

недостатъчният внос на енергия и хранителни вещества единствено от кърмата може да доведе до забавяне на растежа, хранителни дефицити и желязодефицитна анемия;

възможни са нарушения във физическото и интелектуалото развитие

# 139
  • София
  • Мнения: 28 579
Да, за кърмените деца бебета се препоръчва захранване в 6-ти месец, а за тези, които са на АМ може и в 5-ти. Това един нормален педиатър би трябвало да го знае.

# 140
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Ок де, ама желязото не е в плодовите пюрета, а в месото, някои зеленчуци, жълтъка и т.н. Laughing Ние не се чудехме как захранването ще пребори анемията, а как захранването с плодове ще повлияе на хемоглобина.
За другото - препоръчва се захранването да стане около 6-я месец, но не по-рано от 4-я. Т.е. четири навършени месеца е абсолютният минимум, под който захранване не трябва да се започва под никаква форма - ни пюренца, ни сокченца.

# 141
  • Мнения: 141
milenaka, всичко това, което постваш съм го чела, вярвай ми и лекарите са го чели, но интересно защо ли не го спазват...., защо не се позамислите. те не жинеят на друга планета и нези неща както достигат до нас така достигат и до тях....

Тези спорове са абсолютна загуба на време. Всеки да прави каквото реши, само моля не нападайте, не слагайте етикети и не правете прибързани оценки.

# 142
  • Мнения: 141
Дори не си заслужава повече да си губя времето в тази тема, все едно и също се предъвква. Само идете да си вземете дипломите за лекър и стаж много имате....

# 143
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Ох, писах, писах, пък го изтрих, то на смях ме изби вече Joy Joy Joy Наистина няма смисъл да се коментира повече.

# 144
  • Плевен
  • Мнения: 1 615
Щом и на министерство на здравеопазването не вярва няма смисъл...

# 145
  • Мнения: 141
Хора вие мислите ли върху прочетеното...... на едното място пише не по-рано от 6-ти месец, а само абзац по-долу в правилата за захранване пише от 4-6......и че е необходимо да се съобрази с теглото. Последно след 6-ти месец или 4-6 месец?

# 146
  • Мнения: 15 032
Познавам майки, които бодро пристъпиха към ранно захранване на принципа - нас така са ни захранвали, нищо ни няма. В резултата на това, децата им бяха с ужасни хранителни алергии. Едната даже в болница лежа, затова и с второто дете беше пък в другата крайност с възможно най-късно захранване. Да, има деца, на които нищо им няма, но защо да рискуваме здравето на собствените си деца, като реално ползвата за организма на детето от хранене с храна различна от кърма/АМ преди 4-5-6 месец е абсолютно недоказуема.
Iaki, не е само теглото, а и още много показатели, които педиатърът няма как да знае от една месечна консултация.

# 147
  • Мнения: 2 070
Miss M само не го приемай като критика Simple Smile
Hope for Two, не го приемам така, дори се радвам, че се обърна към мен с този пример.
Още след даването на сокчетата 2 дни реших, че няма да рискувам здравето на детето си, независимо какво натякват и им се иска на другите.
Мисля, че няма да му навреди това, че няма да се захранва преди 5 1/2 месеца (примерно). За ползите се спори, но определено не рискувам и ще изчакам.
А пък да не споменавам, че в момента сме с дерматит и е още по-противопоказано.

В отчетната тема повечето майки дори на по-малки деца от моето дават вече по цели бурканчета пюренца, други почват сокчета... Жалко, но факт  ooooh!
Много сме малко тези, които ще захранват по-късно.  Peace

# 148
  • Италия
  • Мнения: 490
Хора вие мислите ли върху прочетеното......Последно след 6-ти месец или 4-6 месец?

Ми к`во да му мислим на прочетеното? То ясно си пише - за кърмени бебета захранване на 6 месеца, за тези на АМ - захранване на 4-6 месеца.
Аз, понеже съм за "златната среда", захраних на 5 месеца.

# 149
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Мис М,
сериозно ли? В нашата отчетна пък само една майка захрани на 4 месеца, 90% бяхме от "сектата" - захранихме между 5.5 и 6 месеца Laughing

# 150
  • Мнения: 141
Хора вие мислите ли върху прочетеното......Последно след 6-ти месец или 4-6 месец?

Ми к`во да му мислим на прочетеното? То ясно си пише - за кърмени бебета захранване на 6 месеца, за тези на АМ - захранване на 4-6 месеца.
Аз, понеже съм за "златната среда", захраних на 5 месеца.

С това вече мога да се съглася.
Според мен е важно теглото на детето и признаците на готовност за хранене, които проявява. Когато детето е след 4-ти месец в горна граница на нормата за тегло за съответната възраст и има повечето от признаците за готовност за захранване...........посочено си е в "достоверния и авторитетен медицински източник", за който стана въпрос по-горе.  Дали е средата на 4 месец, 5 и т.н. са подробности. не може и не трябва всико да се слага под общ знаменатар следи се и индивидуалните нужди.

То след 20 години и за сегашните начини на захранване ще кажат, че са много, ама много погрешни, както ние сега плюем гези отпреди 20 години  Joy Joy Joy така че relax.......

# 151
  • Мнения: 15 032
Не си ни разбрала, плюем използването им сега, а не преди 20 години. Преди 20 години нещата са били различни. Нито АМ е било такова, каквото е днес, нито алергиите са били толкова разпространени, нито проучванията по темата, нито пък плодовете и зеленчуците, с които сме захранвани.

# 152
  • Мнения: 141
Не си ни разбрала, плюем използването им сега, а не преди 20 години. Преди 20 години нещата са били различни. Нито АМ е било такова, каквото е днес, нито алергиите са били толкова разпространени, нито проучванията по темата, нито пък плодовете и зеленчуците, с които сме захранвани.

ок, с  повечето неща съм съгласна. Но защо с такова настървение се твърди, че всичко сега е правилно, сега науката също много неща са и неизвестни и не мисля че може с такава сигурност да вземаме всичко за правилно.

Бебето ми беше малко след 4-ти месец, когато започна да проявява признаци на готовност за захранване, не всички разбира се, но повечето от тях, е аз не го захраних тогава, защото така пишело еди къде си и било рано......и в крайна сметка какво се гледа достигане на след 6 месеца или наличи на признаците за нужда от захранване било те появили се и от 4-ти месец.  

Споря, защото искам да се замислите и да видите, че дори и сега в посоченият документ на здравната организация има вариране, не е точно и ясно посочено  6-ти месец. на едно място е посочено тази възраст, но на друго е посочени и 4-ри месеца, пише и за последиците от късно захранване след 6-ти месец. Това нали разбирате е ориентировъчно, както има норми и за теглото и височината на определена възраст....всичко е строго индивидуално моля да го разберете не подхождайте тесногръдо....може ли детето да проявява видими признаци, че млякото не му е достатъчно, когато види възрастните да се хранят да полудява направо, да е по-тежко и по-високо за нормата за възрастта си и някой да твърди, че въпреки това, трябва да чака защото еди къде си пише 6 месеца,......нищо че в същият документ малко по-долу пише от 4 - 6...... за какво настоявате, че сте непременно прави и това което ВИЕ правите с вашето дете задължително Е ПРАВИЛНОТО за друго дете. Осъзнавате ли, че така може да навредите на някой!!!!!!!!! Моля ви давайте съвети, но недейте така да се опитвате да насаждате мнението си то е правилно за вас и вашето дете, но дали е правилно и за друг и детето му.......

 

Последна редакция: пт, 24 яну 2014, 20:11 от Iaki

# 153
  • Мнения: 15 032
Комплексно е! Както сама каза - и много ранното и късното захранване имат своите минуси. Затова се гледа наличието на признаци за готовност, както и достигнатата възраст. Нишо лошо няма да се случи, ако детето бъде захраненто на 5, а не на 4 месеца. По-скоро може на 4 месеца да е рано и детето да не приемем добре захранването. На 5-6 месеца е съвсем приемливо. Разликата в месеците не е толкова голяма, но в развитието на детето си е сериозна.

# 154
  • Мнения: 141
Комплексно е! Както сама каза - и много ранното и късното захранване имат своите минуси. Затова се гледа наличието на признаци за готовност, както и достигнатата възраст. Нишо лошо няма да се случи, ако детето бъде захраненто на 5, а не на 4 месеца. По-скоро може на 4 месеца да е рано и детето да не приемем добре захранването. На 5-6 месеца е съвсем приемливо. Разликата в месеците не е толкова голяма, но в развитието на детето си е сериозна.


 Hug Peace

Детето само показва дали е готово и какво не е добре за него да яде....просто не го иска, поне моето момче някои неща опитва от тях и не желае да ги яде, аз не го насилвам и не му го давам повече, като например с пюрето от картоф..

# 155
  • Мнения: X
Типичен пример след старателно въвеждане на глутен, масло и сирене предложих попара! Отказа я! След 2 седмици предложих пак! Хареса я! Но се оказа че и тежи на коремчето! Особено като ни расте зъбче корема ни е по чувствителен и попарата не е удачния избор!
Всичко с времето си!

# 156
  • Мнения: 4
А ако си мислиш, че като бутнеш картофа или ябълката на 3 месеца и си спасила детето от химии... грешиш много Simple Smile

Точно пък нашите ябълки и картофи нямат химии  Peace
Така и така пиша, да споделя:
Мислех късно да захранвам, особено чета тук, че сокчетата изобщо не се препоръчват, ама пусти родители, баба, свекърва - подлудиха ме  Crazy
Склоних - вчера изцедихме малко ябълка, днес морков. Мисля си "какво пък толкова ще му стане от 2-3 лъжички, прие го добре, колики няма"
Иначе педиатърката каза когато си реша. Явно е от тези, които и рано и късно практикуват.
НО, да подчертая - това, че сме започнали не значи че всеки ден ще е така, аз сок няма да правя, а когато ходим при майка ми - тогава.

Сигурно ще ме нахокате, но ще го приема. Не съм такава, която прави каквото й казват - напротив, но в този случай се съгласих защото не съм убедена самата аз на 100% в "недаването".



Ама Вие си четете и дещифрирате както Ви е УдобнО !!!
Първо- Аз не съм за ранното захранване .... Не намирам за редно да се дават сокове на бебета които в повечето случаи не са ги запознали още с водата....
Второ- не смятам ,че нашите картофи и ябълки са без химми .... но от картофа и ябълката детето ми не се запече ....но с АМ ударих на камък... изредих ги всичките... и детето пак не акаше по 3-4 дни (Тук ше вметна ,че на края дори до "сок от круши" стигнах и от него файда никаква).... От както съм го захранила това дете нямам такива проблеми...
Трето- За тези дето не четат като хората а между редовете ... Жената попита дали да даде ПЛОД или ЗЕЛЕНЧУК...
Четвърто- Относно НОВИТЕ ПЕДИАТРИЧНИ ИЗИСКВАНИЯ - те са по американската система нали ? Ще ме извинявате ама не намирам Американците за най-здравата нация че да ги имам за пример.... А имам много доказателства че по-скоро вреди от колкото да помага...


НО ПАК КАЗВАМ ,ЧЕ РЕШЕНИЕТО ЗА ДЕЦАТА НИ СИ ГИ ВЗЕМАМЕ ЛИЧНО ... НЕ ГИ ВЗЕМА ПЕДИАТЪРА... НЕ ТОЙ ВИ ГЛЕДА ДЕЦАТА...

# 157
  • София
  • Мнения: 28 579


...
Четвърто- Относно НОВИТЕ ПЕДИАТРИЧНИ ИЗИСКВАНИЯ - те са по американската система нали ? Ще ме извинявате ама не намирам Американците за най-здравата нация че да ги имам за пример.... А имам много доказателства че по-скоро вреди от колкото да помага...
...
 

Не знам дали са по амер. с-ма, защото в миналото бабите и прабабите ни не са захранвали рано, а са кърмели дълго. Едва ли са се водили от амер. с-ма, нали? Wink

# 158
  • Плевен
  • Мнения: 1 615
Абе оставете ги,ако искат още от родилно вместо шише с мляко да му връчат на бебето в едната ръка пържола а в другата чаша с ракийка.Писна ми да обяснявам на глухи хора,да правят каквото каже педито,то най-велико,само то учило медицина

# 159
  • Мнения: 2 070
Диана Кулева Георгиева, от къде пък изрови темата и точно мене реши да цитираш? Не разбрах общото м/у твоето и моето писане?
И ако някой ме обвинява да кажа какво стана: както писах януари дадох 2 дни сок, но прекратих (имам още едно мнение след цитираното). Реших да послушам всички, които са против. На 5 навършени започнахме захранването, но без сокчета.
Сокчетата са един от малкото проблеми при ранното захранване - какви ли не храни се дават на много малките и майките горди как всичко ядат и от рано  ooooh!

# 160
  • Мнения: 327
И аз съм на мнението всяка майка да си храни с каквото иска детето. На 4овек, който е взел дадено решение и хиляда аргумента против да му изкараш няма да му промениш мнението. Моя приятелка захрани детето си с плод от компот (със захар), даде телешко от 5-тия месец, подправя пюрето със сол и т.н. Детето в момента е на 8 месеца.

# 161
  • Мнения: 2 052
Днес видях една позната от квартала с бебе на 8м. Като беше на 2-3м. ме разпитваше за захранването, аз и обяснявах да не бърза, с какво да започне и т.н., стана ясно, че на дъщеря ми не давам никакви боклуци, тя казваше "оо да, и аз няма да и давам боклуци, като порасне има да се тъпче с тях..." И днес какво мислите виждам, майката я храни с кроасан, старателно отчупваше така, че да има и от пълнежа, нещо червено беше, вероятно ягоди.  ooooh! Вече можела да дъвче много добре, снощи правила пържени картофи и бебето много ги харесало (за първи път давала), а на обяд яло боб.  #Crazy

# 162
  • Мнения: 2 850
Днес видях една позната от квартала с бебе на 8м. Като беше на 2-3м. ме разпитваше за захранването, аз и обяснявах да не бърза, с какво да започне и т.н., стана ясно, че на дъщеря ми не давам никакви боклуци, тя казваше "оо да, и аз няма да и давам боклуци, като порасне има да се тъпче с тях..." И днес какво мислите виждам, майката я храни с кроасан, старателно отчупваше така, че да има и от пълнежа, нещо червено беше, вероятно ягоди.  ooooh! Вече можела да дъвче много добре, снощи правила пържени картофи и бебето много ги харесало (за първи път давала), а на обяд яло боб.  #Crazy
Кажи, че се е**ваш Sick #Crazy пържени картофи и боб, тая жена безмозъчна ли е?!

# 163
  • Мнения: 2 052
И аз не можах да повярвам. Не знам дали е дала само да си опита или да се наяде. Не че и да си опита е нормално на 8м... Как е спало това бебе после не знам, на мен ми става тежко от пържени картофи, какво остава за бебе  ooooh!

# 164
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Ужас. Ако не касаеше пряко здравето на детето бих се смяла с глас на подобна безмозъчност. Ти не и ли каза, че е малоумна, егати.
Имам само една приятелка с по-малко детенце от мен, ей, за тия неща ме слуша като някакъв гуру, напук на майка си и педиатърката си, много съм горда със себе си Laughing

# 165
  • Мнения: 2 052
Месечинке, отдавна спрях да се изказвам, защото ме мислят за луда с "мойто здравословно хранене" или, че се правя на много важна.
Всички около мен захранват рано, децата им ядат всичко. Наистина сякаш аз нещо не съм добре   Rolling Eyes

# 166
  • Мнения: 327
И аз по същата при4ина спрях да изразявам мнението си. Има достатъ4но изто4ници на информация.

# 167
  • Варна
  • Мнения: 25 242
Де да знам, чак такива извращения като пържени картофи и боб на 8 месечно... Това дори и педиатрите от старата школа биха го отрекли. Също и кроасанчета. Иначе да, масово майките дават вафли и шоколади на дечица около и над годинка, но все пак някаква граница трябва да има, егати.

# 168
  • Мнения: 2 052
Ами въпросната майка няма пари за пюрета, явно не и се занимава и да прави, още преди месец-два ми беше казала, че вече яде от тяхната храна, но аз си представях супички, яхния със зеленчуци, някакви такива неща... но боб и пържени картофи  Whistling а с кроасани и други подобни постоянно виждам деца около годинка. Май повечето майки смятат, че на годинка вече е голямо и може да яде всичко  Crazy

# 169
  • Мнения: 2 757
Дам, кроасани, близалки, желирани бонбони и децата на 2 г. вече са с по 1-2 кариеса.... Tired

Общи условия

Активация на акаунт