Помощ!!! Захранване от 3-ти месец!

  • 10 893
  • 169
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 926
Задачка повечето водещи организации, занимаващи се със здравето на децата препоръчват захранването на бебето да се случи след поне 5 навършени месеца, при наличие на признаци на готовност за захранване, като млечните хранения би следвало да представляват около 75-80 % от диетата на бебето през първата година. Проучванията и изследванията са доказали, че даването на сок на бебе под една година носи повече вреди, отколкото ползи за него и растящият му организъм. Това, че повечето от нас сме захранени по схемите със сок от 2-я месец и че сме  "ок" не би следвало да бъде критерий, когато една майка взима информирано решение за начина по който ще храни детето си. Който и начин да се избере е желателно това да стане на база на актуална и достоверна информация, а не под натиска на лекар - "защото така казвам"  Peace

# 46
  • Мнения: 128
Sylvana, абсолютно съм съгласна с теб! Даването на сок си е мъчение за бебето. Аз лично с 2 лекарки съм се консултирала и им се различаваше мнението по този (за захранването) и по други въпроси. Но по въпроса за сока и двете бяха да се въведе късно Wink  (а бабите напираха ли напираха малкият да пие сок)
Актуалната информация е ценна. И въпреки че старите хора знаят, техният опит не е полезен в случая.

# 47
  • Мнения: 2 052
И въпреки че старите хора знаят, техният опит не е полезен в случая.
Въобще. Специално пък за кърмене и захранване нито бабите, нито педиатрите са в час.
А едно време са давали сокче и от 40-тия ден, така че 3 месеца си е направо късно захранване  Mr. Green

# 48
  • Мнения: 15 032
Едно време, когато ние сме били току-що родени или пък даже и още неродени нещата са били различни. Повечето от децата са били храненеи изкуствено, със сухо мляко, а не сегашните АМ, които са значително по-богати по състав като витамини, минерали и т.н и е била естествена нуждата на организма да се дават допълнителни витамини. Доколкото знам от майка ми (медицински работник), не се е стимулирало и кърменето, да не говорим, че на нея й се е наложило да тръгне на работа, когато аз съм била на 6 месеца. Та затова и тогава са давали сокчета. Сега е по-различно. Аз съм твърдо "за" всяка майка да гледа детето си, както прецени, но нека прави това информирано. Това, че ние сме гледани по този начин и виждаш ли нищо ни няма, не е съвсем така. Аз съм била с алергии като бебенце още, освен това имам близки приятели с колити, гастрити и т.н. стомашни проблеми още от детска възраст.

# 49
  • Мнения: 926
Едно време, когато ние сме били току-що родени или пък даже и още неродени нещата са били различни. Повечето от децата са били храненеи изкуствено, със сухо мляко, а не сегашните АМ, които са значително по-богати по състав като витамини, минерали и т.н и е била естествена нуждата на организма да се дават допълнителни витамини. Доколкото знам от майка ми (медицински работник), не се е стимулирало и кърменето, да не говорим, че на нея й се е наложило да тръгне на работа, когато аз съм била на 6 месеца. Та затова и тогава са давали сокчета. Сега е по-различно. Аз съм твърдо "за" всяка майка да гледа детето си, както прецени, но нека прави това информирано. Това, че ние сме гледани по този начин и виждаш ли нищо ни няма, не е съвсем така. Аз съм била с алергии като бебенце още, освен това имам близки приятели с колити, гастрити и т.н. стомашни проблеми още от детска възраст.

Така е, ранното тръгване на работа и лошото качество на АМ, както и поставянето на кърменето и изкуственото хранене под общ знаменател, наистина са били причина за ранното захранване, не само у нас, но и по света. Тези практики навлизат 50-те години. Разговарях с баба ми скоро, те са били 7 деца и на въпроса кога са захранвали ми каза, че е било след седмия месец, но тя захранвала майка ми със сок, защото тогава така се правело.

# 50
  • Мнения: 141
По-горе писах, че педиатъра ми обясни да не давам сокове, защото се предполага, че ако му направя домашен, то ще е от плодове закупени от пазара, които са пълни с нитрати, обработвани са, за да имат свеж вид по дълго време и т.н. А за закупен сок - същата история като с домашно изцеден  + някое и друго Е. Това преди не е било така, изкуствени торове не са били употребявани толкова масово, колкото сега се отглеждат по такъв начин плодове и зеленцучи, които са за продан. Може би, ако плодовете и зелнчуците са НАИСТИНА БИО е друг въпрос, но в днешно време трудно се намират такива или поне аз няма от къде да намеря. Покрай обсъжданията в темата си мислех и друго - кое е по-малкото зло пюре, независимо плодово или зеленчуково от бурканче, където УЖ зеленчуците/плодовете са проверени, т.е. няма нитрати, НО ИМА Е-та...!?!?! или домашно приготвено пюре, което НЯМА Е-та, НО пък зеленцучите/плодовете могат да съдържат високи нива на нитрати и т.н., което няма как да отстраним и с което бебешкият организъм не може да се справи, вредно е за него. Кой от двата варианта да се предпочете, как човек да направи информиран избор при положение, че не е съвсем ясно кое има превес плюсовете или минусите и в полза на кое - домашното или готовото пюренце! Стана дълго, извинете ме, но аз колкото повече чета, за да мога да направя информиран избор с какво да храня дете си, когата стане време за това, все повече откривам сякаш само негативи и за двата варианта!

# 51
  • Мнения: 926
Iaki аз живея на село, така, че повечето неща са си мое производство. Ако бях в града сигурно бих намерила, някоя баба на пазара, която си отглежда продукцията и бих пазарувала от нея. Не съм привърженичка на готовите бебешки храни. Това е мое мнение. Имам познати, обаче, които купуват готови бебешки храни и дават. Това е решение, което ти би следвало да вземеш и с което бихте се чувствали комфортно. Каквото и да решиш би било правилно за твоето семейство.


Относно препаратите за растителна защита - баба ми и дядо ми са агрономи и сме обсъждали тази тема. Те споделиха, че препаратите за растителна защита, ползвани преди 50 години са били много по-вредни за околната среда и хората, отколкото сега и не случайно употребата им в момента е строго ограничена.

# 52
  • Мнения: 141
Sylvana, докато баба ми беше жива имах поглед за това как се гледат нещата на село. последните ми наблюдения са от малко повече от 2 години - още от ранна пролет плодните дръвчета започват да се пръскат с различни химикали, зап да ПРЕДПАЗВАТ плодните дръвчета от различни вредители, болести, дъжд и т.н. и така с пръскането със съответния химикал няколко пъти, ще сгреша, ако точно посоча калко пъти се пръскат дръвчетата, но не е веднъж. НЕПОЗНАВАМ, човек, отглеждащ плодове дори и за себе си, които да не пръска със споменатите химикали..... същото важи и за зеленчуците. Това е необходимо, защото днешните растения отглеждани култивирано не са устойчиви на вредители, болести, атмосферни влияния. Цели се повече плодове, желенчуци да ражда растението, а в днешно време това става само с препарати. До преди 20-30 години се е пръскало доколкото знам само със син камък, а днес с какво ли не, не се е употребявала изкуствена тор, а САМО животинска, т.е. естесвена. Това мисля, че вече не е БИО поне за мен. Без да обобщавам категорично, но от моите ПРЕКИ наблюдения хората на село обработват плодовете и зеленчущите по начиН, КОИТО не е БИО. Моята баба, бог да я прости слагаше дори изкуствена тор, всичките ни съседки също !?! защото разбира се така раждало повече........ логиката на село е такава. Ако Sylvana, наистина ти сама отглеждаш или НАИСТИНА си сигурна, че няма никакви химикали при отглеждането на продуктите, тогава мога да се съглася, че става дума за БИО.
Е, разбира се, не се обработват с количествата химикали, с които се обработват зеленчуците, плодовете за продан. Имам познати, които отглеждат плодове и зелечуци само за пазара и там количествата химикали са потресаващи.
В никакъв случай не се заяждам, казвам само своето мнение от своите наблюдения!!! Аз също в никакъв случай не съм ЗА готовите храни напротив, но и нашенското БИО не е съвсем БИО според мен. Веднъж засякох по телевизията едно предаване за хора, които гледат БИО продукти, като изришно упоменаха, че не слагат абсолютно никакви препарати. Това дори на село не се прави както вече споменах. Ако някой гледа наистина БШО продукти само мога да го поздравя и да му кажа,, че е голям щастливец.

Последна редакция: вт, 29 окт 2013, 20:15 от Iaki

# 53
  • Италия
  • Мнения: 490
Аз лично кисна зарзавата 15-ина минути във вода преди топлинната му обработка. Казват, че така нитратите падали.
Между другото, момичета, защо мислите, че въздуха, който дишат плодовете и зеленчуците /пък било то и непръскани/ не им влияе? Ми той е толкова замърсен...

# 54
  • Мнения: 141
Аз се опитвам да се храня здравословно и често съм разсъждавала по въпроса как да го правя по пълноценно, това във връзка със замърсения въздух .... Thinking и стигнах до извода, че то трябва нищо да не ям или да отида в някоя висока планине или в безлюден район, т.е. с днешния начин на живот е невъзможно. Можем единствено да се опитваме да подбираме по малко манипулирани храни и да търсим що годе подходяща околна среда. В големите градове трафик, заводи също отдерят много вредни емисии, които иска да живее в малък град, там в това отношение не е толкова зле, но пък има много други минуси. Така, че живеем във време, в което наистина и въздуха, водата, са такива каквито са и ние трябва някак си да се справяме, да търсим, това, което смятаме, че е добро за семействата ни с това с което разполагаме. Времето назад няма да се върне, когато въздуха, водата, почвата са били по чисти, така че.......можем само да се стараем доколкото ни е възможно.
Предишният ми пост беше в смисъл дали с домашно приготвено пюре няма повече да се навреди, отколкото да се предложи нещо качествено на детето, защото наистина употребата на препарати е повсеместна и българското разбиране за БИО е малко половинчата....така че место полза да се нанесе повече вреда. За това са ми размишленията.

# 55
  • Мнения: 926
Iaki разбирам те. И ние пръскаме, защото, ако не го правим, то целият ни труд ще замине на вятъра. Освен син камък са се ползвали и други, които в момента не мога да назова, но дядо ми обясни какви пагубни резултати е имало върху почвата. Сега тези препарати били забранени (ако ви интересува, утре ще питам), така, че идеята, че тогава нещата са били по-добре не ми се връзва. За храненето ти ще трябва да решиш  Peace

# 56
  • София
  • Мнения: 28 579
Само да кажа, че не всички Е-та са вредни.

# 57
  • Мнения: 438
следя темата и има наистина интересни неща
но моя опит / освен беборана на годинка и два месеца имаме и батко, който е на 15 / показва че колкото повече се вглеждаш толкова по-зле става. миналата година гледах един филм по hbo " храна оод" . след това близо два месеца не можех да пазарувам. данните за хранителната индустрия са направо потресаващи. в крайна сметка обаче все нещо трябва да се яде и за това започнах да подбирам не само по етикетите на продуктите, но и по това дали има някакви стомашни или алергични проблеми. колкото и да не го искаме, се получава че трябва някак да се приучим към тази ситуация. и ако до към две три години човек има контрол върху храненето на детето , то после това става напълно не възможно. не може да контролираме храните в детската градина, а за лафката в училище да не говорим. ние във втори клас лежахме в инфекциозна, заради едно сокче от лафката. а сега вече сме девети клас да не ви говоря какво ядем на вън. въпреки че като малък е хапвал супички, манджички домашни и до скоро изобщо храната на вън не предизвикваше интерес, то сега е чудо. единствено се боря докато е в къщи да пие сок и да яде плодове.
та стана малко дълго, но понякога си мисля, че е подобре коремчетата на децата да бъдат подготвени за това което ги очаква, защото борбата срещу хранителната индустрия е мисията невъзможна.
това е мое мнение и не ангажирам никой с него, но все пак храните за бебета и деца са част от тази индустрия вкл. и адаптираните млека. в една друга тема четох за сайт в който се публикуват резултати от изследвания какво съдържат бебешките каши и млека. резултатите са направо потресаващи.

# 58
  • Италия
  • Мнения: 490
Напълно съм съгласна с усмихнелка. Аз точно това исках да подчертая в предишния си пост. Няма как да предпазим децата от заобикалящата ги/ни среда, но аз пък и не съм убедена, че трябва.

# 59
  • Мнения: 141
usmihnelka, напълно съм съгласна с теб.......за съжаление нещата са точно така. Но поне докато мога сега аз да му подбирам храна ще се опитам, подчертавам ще се опитам да е нещо по-качествено пък дали това ще е така не се знае. Четох от един германски сайт за Oko-test (не се изписва точно така, но нямам такава азбука) може би сте запознати с него, направи ми впечатление, че някои от бебешките храни, които уж за качествени, различните им продукт, т.е. бурканчета с пюрета, са оценени при направеното изследване на съдържанието им с различни оценки. От една и съща марка пюре от морков е оценено като задоволително, а пюре броколи и ориз много добра. Получава се различно качество в една и съща марка и то на качествена бебешка храна - четох конкретно за Holle, имаше и за Hipp. Като купувач няма как да знам, кое пюре или каша или какъвто и да е продукт, кой техен продукт е добър и кой не, предполага се, че дадената марка предлага еднакво високо качество. Така че затова по-горе написах, че ще се опитам, защото явно цената не е критерийй за качеството. Както usmihnelka е написала борбата с хранителната индустрия е мисията невъзможна.

Общи условия

Активация на акаунт