Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 17 та част

  • 33 912
  • 777
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 40
Благодаря аз помислих че е само първата година,мерси и птиятен ден

# 721
  • гр. София
  • Мнения: 12 305
Момичета, имам нужда от малко помощ. Почти от началото на бременността си ползвам болнични по медицински причини.
180 дни изтичат на 5-ти октомври, а 45-дневния почва от 22-ри октомври.
Тези 180 дни, които ползвам са с 2-3  прекъсвания. Мога ли да ползвам още болничен до 45-дневния или трябва да се явя на ТЕЛК комисия?  newsm78

В крайна сметка има ли прекъсвания в тези 180 дни или няма?Ако има прекъсвания значи няма нужда от ТЕЛК комисия, защото не надвишаваш 180 дни непрекъснат болничен...В противен случай си за ТЕЛК.

А щом има прекъсвания имаше нещо за някакви 200 или триста дни в последните 2-3 години. Може ли да ме просветлите за колко точно дни става въпрос и от коя дата да искам справка в НОИ да видя дали не ги надвишавам?

# 722
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
НАРЕДБА ЗА МЕДИЦИНСКАТА ЕКСПЕРТИЗА
Чл. 6.(5) Когато временната неработоспособност е продължила повече от 6 месеца без прекъсване или 12 месеца с прекъсване в две предходни години и в годината на боледуването, отпускът се разрешава само след контролен преглед на ТЕЛК на всеки два месеца, при условие че са налице обективни признаци за възстановяване на работоспособността в следващите 6 месеца.

# 723
  • Сандански
  • Мнения: 309
Здравейте, имам въпрос относно осигуряването при свободна професия. Ако съм осигурявана на трудов договор (на 2400 лв) и едновременно с това се осигурявам като практикуващ свободна професия (на минималната сума) трябва ли да има някакво приравняване или на каква база ще се изчислява майчинството ми. Simple Smile

Имам и друг въпрос, който касае моя бивша колежка. Разбрах, че е бременна, но напусна преди няколко месеца и сега е без работа. Тоест няма да взима майчинство. Дали е възможно, ако внася осигуровки като практикуваща свободна професия да взима майчинство въпреки прекъсването на трудовия стаж. Преди да напусне взимаше добра заплата и съответно бе осигурявана на добра сума. Има повече от 18 месеца стаж. Моля, за малко разяснение по случая, защото искам да й помогна.  Embarassed Simple Smile

# 724
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, имам въпрос относно осигуряването при свободна професия. Ако съм осигурявана на трудов договор (на 2400 лв) и едновременно с това се осигурявам като практикуващ свободна професия (на минималната сума) трябва ли да има някакво приравняване или на каква база ще се изчислява майчинството ми. Simple Smile

Ако и на свободната професия си с фонд ОЗМ,се събират двата осигурителни дохода.Но тъй като макс осигурителен доход е 2200 лв в момента,до това ще ти е ограничено обезщетението.


Имам и друг въпрос, който касае моя бивша колежка. Разбрах, че е бременна, но напусна преди няколко месеца и сега е без работа. Тоест няма да взима майчинство. Дали е възможно, ако внася осигуровки като практикуваща свободна професия да взима майчинство въпреки прекъсването на трудовия стаж. да,ако е с фонд ОЗМ т.е на високия процент.обезщетението ще е изчислено въз основа на осигурителния доход 18 м назад от 45 дневния болничен преди термин Преди да напусне взимаше добра заплата и съответно бе осигурявана на добра сума. Има повече от 18 месеца стаж. нужен е 12 м осиг стаж с фонд ОЗМ,за да има право на майчинстово Моля, за малко разяснение по случая, защото искам да й помогна.  Embarassed Simple Smile

# 725
  • Мнения: 378
Здравейте! Имам следния въпрос: Ако детето ми е прието в детско заведение преди изтичане на втората година майчинство, датата на записването му в съответното заведение трябва ли да съвпада с датата на връщането ми на работа, при положение, че съм си взела отпуските между първата и втората година?
Не че не е логично да е така, но все пак да попитам Simple Smile
Благодаря!

# 726
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! Имам следния въпрос: Ако детето ми е прието в детско заведение преди изтичане на втората година майчинство, датата на записването му в съответното заведение трябва ли да съвпада с датата на връщането ми на работа, при положение, че съм си взела отпуските между първата и втората година?
Не че не е логично да е така, но все пак да попитам Simple Smile
Благодаря!

От датата на тръгване на ясла ти трябва да си на работа,отпуск или болничен.Ти имаш право на 170 лв майчинство на месец
А ти от преди тръгването на ясла ли си си прекратила майчинството?

# 727
  • Мнения: 378
Здравейте! Имам следния въпрос: Ако детето ми е прието в детско заведение преди изтичане на втората година майчинство, датата на записването му в съответното заведение трябва ли да съвпада с датата на връщането ми на работа, при положение, че съм си взела отпуските между първата и втората година?
Не че не е логично да е така, но все пак да попитам Simple Smile
Благодаря!

От датата на тръгване на ясла ти трябва да си на работа,отпуск или болничен.Ти имаш право на 170 лв майчинство на месец
А ти от преди тръгването на ясла ли си си прекратила майчинството?

Не, не съм го прекратила още, но се замислих, ако приемат детето ми в ясла, от кога трябва да съм на работа, при положение, че съм си взела полагащите се отпуски до края на тази година.

# 728
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
ако приемат детето ми в ясла, от кога трябва да съм на работа, при положение, че съм си взела полагащите се отпуски до края на тази година.

вече отговорих
От датата на тръгване на ясла ти трябва да си на работа,отпуск или болничен.

Щом нямаш отпуск си пускаш неплатен,обикновен такъв или болничен,или се връщаш на работа.Майките си пазят платения отпуск обикновено за тръгването на ясла

# 729
  • Мнения: 361
Здравейте,
Имам следният казус.
Ще прехвърлям майчинството си на майка ми от догодина.
Но
Тя е безработна. Сега ще я назнапат на работа фиктивно.
От тук следват въпросите.
1. Има ли значение на каква заплата ще е, щом 2та година майчинството е 340лв?
2. Тя има кредит, който е лош. Ще сложат ли запор на майчинството и?

Предварително благодаря

# 730
  • Мнения: 2 200
Здравейте,
Имам следният казус.
Ще прехвърлям майчинството си на майка ми от догодина.
Но
Тя е безработна. Сега ще я назнапат на работа фиктивно.
От тук следват въпросите.
1. Има ли значение на каква заплата ще е, щом 2та година майчинството е 340лв? не
2. Тя има кредит, който е лош. Ще сложат ли запор на майчинството и? не би следвало, може да получава парите в друга банка

Предварително благодаря

# 731
  • Мнения: 4
Здравейте,
аз съм в майчинство на първото си дете, родено на 13.11.13 г., като преди раждането от 15.06.13г. съм била в болнични. Брутната ми заплата е 1200 лева. Сега съм бременна с термин 05.03.15 г., като 45 дневния болничен трябва да започне на 19.01.15 г. Въпроса ми е как ще е по-добре да направя:
1.След като детето навърши 1г. да продължа да съм си в майчинство до 45 дневния болничен;
2. Да се върна на работа няколко дни и после да изляза болнични или
3. Директно да изляза болнични след навършване на 1 г.
Как ще по-добре (изгодни) за следващото майчинство?

Благодаря предварително

# 732
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 440
Здравейте,
аз съм в майчинство на първото си дете, родено на 13.11.13 г., като преди раждането от 15.06.13г. съм била в болнични. Брутната ми заплата е 1200 лева. Сега съм бременна с термин 05.03.15 г., като 45 дневния болничен трябва да започне на 19.01.15 г. Въпроса ми е как ще е по-добре да направя:
1.След като детето навърши 1г. да продължа да съм си в майчинство до 45 дневния болничен;
2. Да се върна на работа няколко дни и после да изляза болнични или
3. Директно да изляза болнични след навършване на 1 г.
Как ще по-добре (изгодни) за следващото майчинство?

Благодаря предварително


Всеки от вариантите е възможен. При 1. ще се възползваш от застъпено майчинство и през 410 дни за 2-рото дете ще получаваш като за първото.

За мен вариант 3 е най-изгоден, защото няма да си намалиш бъдещата база и веднага ще получаваш високо обезщетение от НОИ, което ще е за общо заболяване. Само трябва да се уговориш с гинеколога си да ти дава болнични листове.

# 733
  • Мнения: 4
т.е стане ли детето на 13.11 на година и веднага излизам от 14.11 в болнични и за следващото дете ще взимам същите пари като при първото + половината на от майчинството за първото

# 734
  • гр. София
  • Мнения: 182
Момичета, може да е дискутирано по-напред, но нямам време сега да търся. Имам въпрос: Ако дам детето на ясла, но не се върна на работа, какъв размер на майчинство ще получавам, 340 лв или 170 лв?

Общи условия

Активация на акаунт