Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 17 та част

  • 33 941
  • 777
  •   1
Отговори
# 735
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Момичета, може да е дискутирано по-напред, но нямам време сега да търся. Имам въпрос: Ако дам детето на ясла, но не се върна на работа, какъв размер на майчинство ще получавам, 340 лв или 170 лв?

Щом детето тръгне на ясла, ти се връщаш на работа - от там нататък дали ще вземеш отпуск или болничен зависи от теб.И все ще получаваш 170лв.

# 736
  • гр. София
  • Мнения: 182
Благодаря! А няма начин да не се върна на работа, така ли?

# 737
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Благодаря! А няма начин да не се върна на работа, така ли?

Има,но детето не трябва да ходи на ясла.А ти да и останеш в майчинство
Или да ходи на ясла,а ти да напуснеш работа,за да може да не се връщаш

# 738
  • Мнения: 2 200
Благодаря! А няма начин да не се върна на работа, така ли?
Ползвай платен или неплатен отпуск или болничен.

# 739
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 442
т.е стане ли детето на 13.11 на година и веднага излизам от 14.11 в болнични и за следващото дете ще взимам същите пари като при първото + половината на от майчинството за първото
Да, само датата на изтичане на 410 дни не е задължително да съвпада с датата на раждане на детето, а се брои от първия ден на болничния 45 дни преди термин.

# 740
  • Мнения: 5
здравейте мамчета ,моя случай е малко по странен.преди почти година се записах студентка ( по точно 11 месеца) и във връзка с това напуснах работа(на която бях 1 година точно ) ,през февруари разбрах за хубавата новина и сега съм в средата на осмият месец. Университета ме осигурява единственно здравно ,но се случи така че не можах да си взема изпитите и не мога да запиша новият курс и се водя прекъснала ,но те продължават да ме осигуряат . Големият ми въпрос е  свързан с тоа ,че познати ми казаха ,че понеже съм безработна и не се водя към бюрото по труда ми се полагат само 120 лв майчинство през първата година . Някой ,малкоо по запознат може ли да помогне с информация или мнение

# 741
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Отговорих ти в другата тема

# 742
  • Мнения: 5
благодаря много за отговора , имам и друг въпрос .защо  в калкулатора за майчинство на кик ми излиза това http://www.kik-info.com/calculators/cache.php?id=2db99d89053ff73 … 3a5f0393011927863

# 743
  • Мнения: 89
Здравейте!Моля Ви за мнение по моя въпрос:
Февруари 2015г детето ми става на 2г,а сега съм бременна в 9г.с. с термин живот и здраве 3ти май 2015.Искам да попитам,понеже нямам застъпване кое е по-добре-да ползвам платен отпуск и после болничен до 45те дни преди термин или направо болничен?С първата бременност излезнах в болничен в 8г.с. и ползвах точно 179 дни,като получавах малко повече болничен отколкото заплата.Притеснява ме дали от работата ако излезна платен отпуск ще са коректни или ще ми врътнат някой номер защото въобще няма да се зарадват на евентуално второ майчинство.Ако изляза направо болничен той на кои месеци се смята-календарни назад или тези в които съм работила?Благодаря предварително!

# 744
  • Мнения: 515
здравейте, не зная дали въпроса ми е за тук, но да питам все пак ако някой може да ми помогне с информация - предстои ми да свърши втората година майчинство и искам да си пускам платената отпуска. обаче днес говорих с шефката и фирмата е в много тежко състояние, освободили са работниците и в общи линии  ме чакала мен, че искала да прекратява дейността. по принцип знам, че съм защитена до навършване на три години на детето, но в тази ситуция имам ли някаква защита и какво би било най-добре да направя. мисля тия дни да ида до инспекцията по труда

# 745
  • Мнения: 43
Здравейте,
аз също имам въпрос. Пуснах детето си на ясла 4 месеца преди да навърши 2 години, като не знаех, че счетоводителите са ми прекъснали майчинството. Идеята беше да се върна на работа точно като навърши 2 години, а през тези 4 месеца да си почивам вкъщи без да получавам обезщетението.
Сега научих, че се водя на работа от доста по-рано, но не съм получавала половината от обезщетението и счетоводителят твърди, че съм нямало право на такова. Кое е вярно - през втората година ако майката се върне на работа има ли право на половината от обезщетението за майчинство или няма право? И ако има право къде да си търся парите за тези 4 месеца?

# 746
  • Мнения: 297
Здравейте,
аз също имам въпрос. Пуснах детето си на ясла 4 месеца преди да навърши 2 години, като не знаех, че счетоводителите са ми прекъснали майчинството. Идеята беше да се върна на работа точно като навърши 2 години, а през тези 4 месеца да си почивам вкъщи без да получавам обезщетението.
Сега научих, че се водя на работа от доста по-рано, но не съм получавала половината от обезщетението и счетоводителят твърди, че съм нямало право на такова.-И откога счетоводителите определят правото на този вид обезщетение? Кое е вярно - през втората година ако майката се върне на работа има ли право на половината от обезщетението за майчинство-Да, има право. или няма право? И ако има право къде да си търся парите за тези 4 месеца?-Представяш на счетоводителя Приложение №4, което можеш да изтеглиш от сайта на НОИ, раздел Формуляри, подраздел парични обезщетения и майчинство.

# 747
  • Мнения: 43
Здравейте,
аз също имам въпрос. Пуснах детето си на ясла 4 месеца преди да навърши 2 години, като не знаех, че счетоводителите са ми прекъснали майчинството. Идеята беше да се върна на работа точно като навърши 2 години, а през тези 4 месеца да си почивам вкъщи без да получавам обезщетението.
Сега научих, че се водя на работа от доста по-рано, но не съм получавала половината от обезщетението и счетоводителят твърди, че съм нямало право на такова.-И откога счетоводителите определят правото на този вид обезщетение? Кое е вярно - през втората година ако майката се върне на работа има ли право на половината от обезщетението за майчинство-Да, има право. или няма право? И ако има право къде да си търся парите за тези 4 месеца?-Представяш на счетоводителя Приложение №4, което можеш да изтеглиш от сайта на НОИ, раздел Формуляри, подраздел парични обезщетения и майчинство.


Т.е. за тези 4 месеца аз имам право на половината обезщетение, така ли? Защото се върнах на работа 4 месеца преди детето ми да навърши 2 години.
И също да попитам дали е било задължително да ме върнат на работа след като детето е тръгнало на ясла или е можело да си бъда в майчинство без да получавам обезщетението за майчинство?

# 748
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
дали е било задължително да ме върнат на работа след като детето е тръгнало на ясла

Да,задължително е било.Щом детето е под 2 г и тръгва на ясла,майка се връща на работа,отпуск болничен или напуска.
Попълни прил 4 със задна дата и да го носи в НОИ.Да,имала си право на 170 лв на месец

# 749
  • Мнения: 6
Здравейте!
Моля за съвет, тъй като от четене на КСО, страницата с въпроси и отговори на НОИ, както и раздел НАРЕДБИ в НАП, съвсем се ошашавих.  Rolling Eyes

След дълги години работа (над 12) от началото на месец април (съвсем не на шега) ме съкратиха. Оттогава съм регистрирана в БТ като безработна и получавам изчисленото ми обезщетение на база предходните 24 месеца. В момента съм бременна, а борсата ми изтича в края на тази година (полагат ми се 9 месеца). Разбрах, че за да получавам майчински (за срок от 410 дни), считано  от 45-тия ден преди раждането (живот и здраве), трябва да съм назначена на трудов договор или да се регистрирам като самоосигуряващо се лице с внасане на пълни осигуровки (с ОМЗ включени в фондовете на ДОО). На този етап едва ли ще се намери работодател, който да ме вземе (с коремчето), затова единствено приложим в случая е втория вариант.

В тази връзка искам да ви попитам как ще се изчислява майчинството в моя заплетен случай? Направила съм си една ориентировъчна схема, но не знам дали подхода ми е правилен. Точните сметки (с калкулатора) ще ги правя на финала, като наближи термина. За сега просто искам да знам дали мисля в правилната посока. Наредих хронологично събитията и направих табличка.  Thinking

Месец       |         Статус        |   Доход    | Вид
01. Окт.13 | Трудов Догоговор |  1000 лв. | Бруто
02. Ное.13 | Трудов Догоговор |  1000 лв. | Бруто
03. Дек.13 | Трудов Догоговор |  1000 лв. | Бруто
04. Яну.14 | Трудов Догоговор |  1000 лв. | Бруто
05. Фев.14 | Трудов Догоговор |  1000 лв. | Бруто
06. Мар.14 | Трудов Догоговор |  1000 лв. | Бруто
07. Апр.14 | Борса / Безработна |  340 лв. | МРЗ
08. Май.14 | Борса / Безработна |  340 лв. | МРЗ
09. Юни.14 | Борса / Безработна |  340 лв. | МРЗ
10. Юли.14 | Борса / Безработна |  340 лв. | МРЗ
11. Авг.14 | Борса / Безработна |  340 лв. | МРЗ
12. Сеп.14 | Борса / Безработна |  340 лв. | МРЗ
13. Окт.14 | Борса / Безработна |  340 лв. | МРЗ
14. Ное.14 | Борса / Безработна |  340 лв. | МРЗ
15. Дек.14 | Борса / Безработна |  340 лв. | МРЗ
16. Яну.15 | Самоосиг. се лице  | 2000 лв. | Деклариран
17. Фев.15 | Самоосиг. се лице  | 2000 лв. | Деклариран
18. Мар.15 | Самоосиг. се лице  | 2000 лв. | Деклариран

Ако горното е вярно, то по съвсем груби изчисления (при 90%) излиза малко над 700 лв. месечно. Така ли е или някъде граша?  newsm78

Последна редакция: чт, 09 окт 2014, 22:54 от jl

Общи условия

Активация на акаунт