Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 17 та част

  • 33 908
  • 777
  •   1
Отговори
# 750
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
jl ,660-690 лв ще ти е обезщетението месечно

# 751
  • Мнения: 6
jl ,660-690 лв ще ти е обезщетението месечно

Elfita, благодаря ти за включването.  Simple Smile
За мен всичко това е ново и ме е страх да не пропусна нещо и бюрократична спънка да ме лиши от майчински. Цифрите не са ми толкова важни, колкото уверението, че съм се ориентирала в нормативната ни уредба, най-вече относно необходимостта да се регистрирам като самоосиг. се лице. Можеш ли да ми потвърдиш дали възоснова на тези доходи (посочените 3 вида) ще се изчисляват майчинските? Реално, докато съм на борсата, нали НЕ трябва да внасям някакви осигуровки? В момента получвам приблизително 60% от споменатите хиляда лева, но разбрах, че независимо от сумата - за периода ще се вземе МРЗ.

Последна редакция: пт, 10 окт 2014, 06:44 от jl

# 752
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
За мен всичко това е ново и ме е страх да не пропусна нещо и бюрократична спънка да ме лиши от майчински. Цифрите не са ми толкова важни, колкото уверението, че съм се ориентирала в нормативната ни уредба, най-вече относно необходимостта да се регистрирам като самоосиг. се лице.щом нямаш приятел с фирма да те назначи на трудов договор,ще трябва като самоосиг лице на високия процент /с фонд ОЗМ/.на ТД ще ти е по-добре,по-лесно. Можеш ли да ми потвърдиш дали възоснова на тези доходи (посочените 3 вида) ще се изчисляват майчинските?да.последните 3 месеца обмисляш да си на тези осигуровки,нали? Реално, докато съм на борсата, нали НЕ трябва да внасям някакви осигуровки? да,не трябва,докато си на борсата с обезщетение.здравните ти ги плаща държавата В момента получвам приблизително 60% от споменатите хиляда лева, но разбрах, че независимо от сумата - за периода ще се вземе МРЗ.-да,точно така

# 753
  • Мнения: 14
Здравейте,не знам дали моят казус е за тук,но ще пробвам!В момента би трябвало да съм майчинство(детето е на 8 месеца),но след като навърши 6 месеца го прехвърлих на бащата(той е граничен полицай), а аз се върнах на работа(управител в ЕТ).Проблемът е,че тъй като не съм си внесла осигуровките за тези 2 години назад,сега получихме отказ за бащата(на основание,че няма това право).Въпросите ми са следните:
1.Ако си внеса осигуровките,ще бъде ли възстановено правото на майчинство?
2.Бащата може ли да бъде наказан(уволнен)заради това.че в момента излиза,че не е нито на работа,нито в майчинство?
3.Има ли някакъв шанс за споразумение с НОИ за този случай?
Ще съм ви страшно благодарна,ако някой ми помогне или поне насочи!!!!!Просто в момента съм в безизходица!
П.С.Аз съм майка на 3 деца!

# 754
  • Мнения: 2 200
Здравейте,не знам дали моят казус е за тук,но ще пробвам!В момента би трябвало да съм майчинство(детето е на 8 месеца),но след като навърши 6 месеца го прехвърлих на бащата(той е граничен полицай), а аз се върнах на работа(управител в ЕТ).Проблемът е,че тъй като не съм си внесла осигуровките за тези 2 години назад,сега получихме отказ за бащата(на основание,че няма това право на кое условие не отговаря бащата, за да няма право?).Въпросите ми са следните:
1.Ако си внеса осигуровките,ще бъде ли възстановено правото на майчинство?
2.Бащата може ли да бъде наказан(уволнен)заради това.че в момента излиза,че не е нито на работа,нито в майчинство? зависи от мотивите за отказ. ако има право на отпуск, но няма право на обезщетени, то няма опасност бащата да бъде уволнен
3.Има ли някакъв шанс за споразумение с НОИ за този случай?
Ще съм ви страшно благодарна,ако някой ми помогне или поне насочи!!!!!Просто в момента съм в безизходица!
П.С.Аз съм майка на 3 деца!
За по-точни отговори  е необходимо да напишеш точния мотив за отказ.

# 755
  • Мнения: 5 173
Не знам дали въпросът ми е за тук.

В момента съм в отпуск по майчинство. Ще си гледам детето до 2 години. На постоянен трудов договор съм като детска учителка в ДГ. След навършване на 2-те години на детето планувам да се върна на работа за 2-3 седмици, (колкото е нужно), за да може да ми се изплаща отуската след това въз основа на трудовото ми възнаграждение, а не на база майчинството за втората година, както и да се актуализира заплатата, която е променяна от излизането ми в майчинство?
Вторият ми въпрос е след като съм излезнала в отпуск по майчинство като детска учителка, имам ли право да си използвам натрупаната през двете години учителска отпуска (над 40 дена за година), или когато жената е излезнала в майчинство, отпуската е по 20 дена годишно?
Благодаря предварително!

# 756
  • Мнения: 297
Здравейте!
Моля за съвет, тъй като от четене на КСО, страницата с въпроси и отговори на НОИ, както и раздел НАРЕДБИ в НАП, съвсем се ошашавих.  Rolling Eyes

Ако горното е вярно, то по съвсем груби изчисления (при 90%) излиза малко над 700 лв. месечно. Така ли е или някъде граша?  newsm78 - Моят съвет е да разгледате и варианта с изчислението на дохода за 12 месеца назад. Четох тези дни из пресата, че в НОИ се обмисля отново да се скъсят месеците участващи в изчислението на болничите листове. Трябва да сте готова на варианта и с дохода за 12м. назад.

# 757
  • Мнения: 14
Здравейте,не знам дали моят казус е за тук,но ще пробвам!В момента би трябвало да съм майчинство(детето е на 8 месеца),но след като навърши 6 месеца го прехвърлих на бащата(той е граничен полицай), а аз се върнах на работа(управител в ЕТ).Проблемът е,че тъй като не съм си внесла осигуровките за тези 2 години назад,сега получихме отказ за бащата(на основание,че няма това право на кое условие не отговаря бащата, за да няма право?).Въпросите ми са следните:
1.Ако си внеса осигуровките,ще бъде ли възстановено правото на майчинство?
2.Бащата може ли да бъде наказан(уволнен)заради това.че в момента излиза,че не е нито на работа,нито в майчинство? зависи от мотивите за отказ. ако има право на отпуск, но няма право на обезщетени, то няма опасност бащата да бъде уволнен
3.Има ли някакъв шанс за споразумение с НОИ за този случай?
Ще съм ви страшно благодарна,ако някой ми помогне или поне насочи!!!!!Просто в момента съм в безизходица!
П.С.Аз съм майка на 3 деца!
За по-точни отговори  е необходимо да напишеш точния мотив за отказ.

Здравейте,да поясня:мотива за  отказ е на база,че аз не съм осигурена и нямам право на майчинство и от там произтича,че не мога да му прехвърля нещо,което нямам(поне така е написано в отказа в писмото)!Условието за осигуреното лице не отговаря!

# 758
  • Мнения: 2 200
Sara78, внесете си осигуровките и подайте молба за отмяна на отказа. След като му прехвърляте нещо, на което нямате право то бащата ще има проблем и с отпуската. Така мисля аз. Може и да бъркам. Нека и друг си изкаже мнението.

# 759
  • Мнения: 43
Здравейте,
аз също имам въпрос. Пуснах детето си на ясла 4 месеца преди да навърши 2 години, като не знаех, че счетоводителите са ми прекъснали майчинството. Идеята беше да се върна на работа точно като навърши 2 години, а през тези 4 месеца да си почивам вкъщи без да получавам обезщетението.
Сега научих, че се водя на работа от доста по-рано, но не съм получавала половината от обезщетението и счетоводителят твърди, че съм нямало право на такова.-И откога счетоводителите определят правото на този вид обезщетение? Кое е вярно - през втората година ако майката се върне на работа има ли право на половината от обезщетението за майчинство-Да, има право. или няма право? И ако има право къде да си търся парите за тези 4 месеца?-Представяш на счетоводителя Приложение №4, което можеш да изтеглиш от сайта на НОИ, раздел Формуляри, подраздел парични обезщетения и майчинство.


Т.е. за тези 4 месеца аз имам право на половината обезщетение, така ли? Защото се върнах на работа 4 месеца преди детето ми да навърши 2 години.
И също да попитам дали е било задължително да ме върнат на работа след като детето е тръгнало на ясла или е можело да си бъда в майчинство без да получавам обезщетението за майчинство?


Говорих със счетоводителите и те отново твърдят, че нямам право на половината майчински, защото при второ дете не се полагало. Дали е така?
Къде мога да проверя със съгурност това?

# 760
  • Мнения: 2 200
Nikol555, счетоводителките да прочетат още малко. Чл. 54 от КСО не ограничава кое дете е поред.

# 761
  • Мнения: 297
Говорих със счетоводителите и те отново твърдят, че нямам право на половината майчински, защото при второ дете не се полагало. Дали е така?
Къде мога да проверя със съгурност това?

- Никол, нали точно за това се зачудих, от кога счетоводителите определят правото на парично обезщетение. Убедена съм, че ако случайно нямаш право на това обезщетение, то НОИ със сигурност ще ти връчат разпореждане за отказ.
Виж съдържанието на самото Приложение №4 към Наредбата за изчисляване и изплащане на паричните обезщетения от ДОО. В него пълно и подробно ти самата декларираш определени обстоятелства, като това, че детето е живо; не е дадено за осиновяване; не е настанено на пълна държавна издръжка /ясла и дом за деца са две различни неща/ и прочие. Всички момичета пишещи в този форум ще те подкрепят, защото когато някой казва, че нямаш право следва да изложи мотиви. До тук такива липсват. Имаш право на това обезщетение по чл.54 от КСО.

# 762
  • Мнения: 297
Не знам дали въпросът ми е за тук.
Вторият ми въпрос е след като съм излезнала в отпуск по майчинство като детска учителка, имам ли право да си използвам натрупаната през двете години учителска отпуска (над 40 дена за година), или когато жената е излезнала в майчинство, отпуската е по 20 дена годишно?-20 дена се полагат, само по КТ.
Благодаря предварително!

# 763
  • Мнения: 5 173
Не знам дали въпросът ми е за тук.
Вторият ми въпрос е след като съм излезнала в отпуск по майчинство като детска учителка, имам ли право да си използвам натрупаната през двете години учителска отпуска (над 40 дена за година), или когато жената е излезнала в майчинство, отпуската е по 20 дена годишно?-20 дена се полагат, само по КТ.
Благодаря предварително!
Не разбрах. Полагат ми се само 20 дена/годишно ли?

# 764
  • Мнения: 2
бремена за второ дете първо на 7м втора бременост на 2м ба6тата да вземе парвото майченство той е управител на ЕТ а майката второто майченство  може ли и пълния размер ли ще полу

Общи условия

Активация на акаунт