полезна ли е глюкозата за малки деца?

  • 6 638
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 27 524
Ами няма да му даваш бисквити и пуканки! Предложи парченце банан, морков, краставичка. Някакво по-читаво саламче или пръчица кашкавал.

# 16
  • Мнения: X
В млякото не слагай нищо друго.. Още по малко бисквити или месо. Аз ако дам мляко с бисквити рискувам и моето дете да не яде нищо.
Следвах съветите, които момичетата са ти дали. Ако като седнете да ядетв вие и ско той вече е ял му дай парче плод. Така правя с моето дете! Тя яде каша към 17:30 а ние ядем към 18:30-19:00. Тогава е времето което яде ябълка, банан! Ако не е яла много каша и предлагам сухар! Това го правя защото АЗ искам да пие АМ преди лягане!

# 17
  • София
  • Мнения: 7 993
Криси, месо не се дава в млякото.
Ужасно си си навила на пръста, че детето трябва да яде и всячески се стараеш да му пробуташ храна. Слагайки добавки в млякото, няма да си решиш проблема, единствено ще го влошиш. Бях ти писала и преди - започни с малко, с по 1-2 лъжички храна, но в определени часове. Ако не ги иска, не го насилвай. Дай му мъничко почивка, предложи пак и ако продължава да не иска, го остави на мира. Трябва да създадеш навика, че може да се яде и нещо друго, освен мляко и да провокираш интерес към храната.
Слагай го в столче за храна и докато го пробваш с няколкото лъжички, му оставяй парчета храна, за да видиш дали ще се заиграе с тях. Пробвай с гладки и редки консистенции, защото се поемат по-лесно. И в началото пробвай само за 1 хранене - на обяд, на закуска или вечеря. Мигът, в който започне да върти глава и да те бута, означава, че е време да спреш. Не го насилвай в никакъв случай. Храна не се предлага, когато детето е истерясало от глад.
Проблемът ти не е от компетенциите на педиатър и особено, ако е от старата гвардия, ще получиш единствено неадекватни съвети. Обърни се към психолог/логопед/хранителен терапевт. 

# 18
  • Мнения: 98
Цитат
Обърни се към психолог/логопед/хранителен терапевт.
Малинка,извини ме за въпроса(понеже не съм мн компетентна),такъв лекар работи ли с толкова малки деца,той сега ще стане на 1г и 1 месец.И отново ще помоля ако има мами от Велико Търново да ме насочат към такъв лекар.
Благодаря

# 19
  • София
  • Мнения: 7 993
Това не е лекар и да, работи. Вече водих няколко пъти моя син, защото имаше много сходни проблеми. Детето ми е колкото твоето. До 11 месец изключително на АМ и отказваше да вкуси друго. Педиатърката ме засипваше с кой от кой по-абсурдни съвети, които не изпълнявах. Една от идеите беше да го храня насила с бульон в спринцовка, да слагам каши, месо в млякото и прочие глупости. Явно това е школата от едно време.
Накрая го заведох при хранителен терапевт-логопед, жената подробно ме изслуша какво му се случва на детето, правихме показно хранене, прегледа го, състави ми график какво да правя, после следващата седмица друг и така. Сега има задание за следващите 6 месеца и чак след като се изпълнят някои условия, ще започва с терапията за хранене с парчета.
Когато се свързах с този център, дребният не вкусваше нищо, освен АМ. За около месец сама направих малък прогрес и същинският беше след срещите ми с терапевтката. Всичко, което съм написала като съвети, е от собствен опит и от съветите, които получих в центъра. Най-най-най-важното: не насилвай! Мига, в който врътне главата или даде знак, че не иска, означава, че е време да спреш. И не дръж детето гладно. Може да не може да се справи с консистенцията, която му предлагаш. Синът ми не може да преглъща включително инстантните каши, с които се започва захранването на 6 месеца. Пасирам и тях. Причината е физиологична, не е защото се лигави. Носех специално каша, за да види жената за какво иде реч. И идните 6 месеца ще продължавам да я пасирам. 
Както беше писала и Блонди по-напред - процедирай така, сякаш започваш тепърва захранването.  
Потърси в Търново център, работещ с аутистичен спектър, ДЦП и проблеми с говора, те би трябвало да имат подготвени кадри. В краен случай ще ти дам координатите на центъра в Сф.

# 20
  • Мнения: 556
Не бих дала глюкоза, това че не качва не е толкова сериозен проблем. Това че не яде е притеснително, но като майка на 6 г. злояд ще ти кажа , че няма умряло от глад дете. Имали сме всякакви периоди. Синът ми е нормално развит, в никакъв случай слаб. Пробвай всички съвети на майките. Да държа гледно дете нямах сили, може и да е било грешка, не знам. Надявам се с годините да прояде, ограничавам боклучавите храни и предлагам да опита нова храна. Плодови пюрета и каши също ли не яде? Предполагам, че сте опитали и купешки и домашно приготвени. Важното е детето да не е стресирано на тема храна, а всичко да е доброволно и под форма на игра. Синът ми не близва зеленчуци на манджа, но умира за сурови моркови и ябълки.

# 21
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
Може да не му харесват пюретата. Пробва ли с вашата храна? При моят син това беше причината - не искаше пюрета, освен плодови, искаше от нашата храна. Добре, че се усетих бързо, защото той хем стоеше гладен, хем на инат не искаше пюрета. А по-нататък се оказа, че 1 вид плодови пюрета не ги харесва на външен вид и за това не ги яде и до днес. Crazy
Не го гони с лъжицата, направи храненето приятно нещо, а не по задължение.
Пробвай да ядете всички заедно вкъщи, при нас това е голяма притегателна сила, даже и да е ял преди 10 минути, видели, че сме седнали на масата веднага идва да провери. Дай му прибори за големи.
Можеш и да го събираш с деца, които по принцип си хапват с апетит, моят син така прояде банани.

# 22
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
И аз да кажа - няма нужда от разтвор глюкоза и от месо в млякото.
Ако детето иска мляко, давай му, не го дръж гладно.
Ако не яде супи и пюрета, причината за това може да е, че му растат зъби и иска да яде храна, с която може да си ги чеше. Предложи му да яде само и с ръце. На 1 год. може да яде кора от хляб, парче банан, ябълка, варен картоф и подобни.
Друга причина може да е във вкуса - второто ми дете не искаше а близне никакви купешки пюрета, а ядеше домашно картофено, или картофено с морков и жълтък от яйце.
Слагай го с вас на масата, докато се храните, давай му лъжица. Не се очаква да успее веднага да я използва, а да се почувства като големите. Давай му лъжица и като го храниш, в един момент ще иска да загребва сам.
Предлагай храната красива на вид - парченца, подредени като цветенце, а в нет-а има купища идеи за сандвичи като меченца, пиленца и тн. Оставяй го да играе с храна, дори и да се цапа. Сложи му по-стари дрешки, или тъмни на цвят, на които няма да остане петно, и нека експериментира. 
Може да ти се вижда, че детето е малко да яде само, но точно сега е времето да почне да се опитва. Прескочи ли се периода за опитване, детето очаква да бъде хранено от възрастен и трудно се научава да яде само.
Самата аз съм била злояда, в моя случай май заслугата е на детските градини, но от свой опит да кажа - няма нищо по-ужасно за злоядото дете от това да го преследват с лъжица, да го тъпчат насила, да го карат да изяде ВСИЧКО. Ако яде по няколко лъжици, после дай мляко, и толкова. И ти също експериментирай. Купешки каши, пюрета, домашни, храна от кухня, храна от вашата (без подправки и пържено, разбира се) - все нещо ще проработи. Брат ми на тази възраст ядеше манджите със захар, понеже не ги искал, майка ми един ден пробвала да сложи лъжица захар в супата му и чудото станало - изял всичко. После трудно се отучи от захарта в супата, а и не е хубаво заради зъбките, но ти го разказвам за пример, че има нещо, което ще промени обстоятелствата, само трябва да го намериш.
Може да му слагаш малко сиренце да кажем, или да дробиш хляб в супата.

# 23
  • Мнения: 98
благодаря за съветите,повечето от нещата съм ги пробвала,но ще изпробвам и всичко ново.Много е трудно и за майката и детето,това злоядство.Ако имате и някоя бабешка рецепта може да споделите,готова съм да експериментирам,само и само да се научи да хапва.

Общи условия

Активация на акаунт