Отслабване със Сиофор - тема 4

  • 118 110
  • 765
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 54 656
Гликиран хемоглобин значи колко глюкоза от кръвта се е свързала с хемоглобина.
Ако имаш ниски стойности, съответно и глюкозата ще е по-малко.

# 736
  • София
  • Мнения: 7 645
сега се заинтересувах от гликирания хемоглобин, на мен не са ми го пускали.
Наскоро обаче преди операцията ми, изследвах бъбреци и черен дроб обстойно и са ми супер, което много ме радва при положение, че много време пия метформина.

dgidgi - спази условията за изследване и пусни и инсулина. Може да ти е висок и дори дозата ти от 2 пъти по 850 да е ниска.
Ако наистина си човек на страничните ефекти като мен, да знаеш че това лекарство може направо да ти вгорчи живота.
За моите стойности КЗ 5.2 и инсулин 10, дозата която ми предписаха е 3 пъти по 850, друг е въпроса, че успявам да взема само 1000мг на ден и ефект при мен няма, колкото пъти съм се изследвала след това, резултатите са ми подобни. По-скоро може би трябва да се радвам, че не е тръгнало на горе. А и килограми не съм свалила, въпреки диетата. В началото се насилвах да ги пия тези 3 пъти по 850 на цената на постоянно гадене и т.н.т. Пих ги 2-3м, но и тогава килограми не свалих.

Познавам 3 жени, по-големи от мен, които не знаят от колко години са на най-високата доза 3 пъти по 1000мг, резултатите си ги поддържат в добри граници, но отслабване пак няма. Просто не при всеки действа отслабващо.
В друго отношение имам приятелка, на която стойностите й бяха малко по-добри от моите, но пак си имаше ИР, бяха й изписали 3 пъти по 850 и на нея и тя за 6м свали 20кг, след това забременя, спря го, не качи особено, сега пак не го пие и пак не напълнява, а стойностите й са много добри. Тя никога не е спазвала диета - ядеше си и картофи и ориз и сладко и тестено, чак й се чудех какво става.

# 737
  • София
  • Мнения: 13 216
Скрит текст:
Дева, а за адекватността на гликирания хемоглобин има ли значение стойността на хемоглобина? Т.е. при мен имаше желязонедоимъчна анемия и ако си пуска гликиран хемоглобин ще получа ли адекватен резултат за средното ниво на кръвна захар?

Има.
Ако си с анемия не е достоверен показател.
Така и предполагах....може би тогава остава профил... Хич не искам да пия глюкоза Tired

# 738
  • София
  • Мнения: 17 329
Моята диагноза, впрочем, е сложена на база НОМА индекса, не съм правила обременяване, нямам и намерение. Отвреме-навреме на някой контролен преглед ендо-то казва - кога ще го правим с теб това обременяване, аз смотолевям нещо и така.

# 739
  • София
  • Мнения: 13 216
Бърди, ама на теб висока ли ти е захарта? Абе аз просто не мога да седя на едно място сега докато дойде 1-ви когато съм на лекар  Wink Тя жената сигурно ще назначи нещо, ама... честно казано не мисля да се заблуждавам, че високата стойност е била грешка. Дето се вика 50/50, може и да не е...  Wink Трябва да си направи оценка специалист. Е, сега успокояващо е, че на следващия ден си беше ОК. Ако пак беше висока бих се притеснила вече сериозно.

# 740
  • София
  • Мнения: 17 329
Не, захарта ми е добре (то в момента всичко ми е в норма, но си пия Метфогама), но този коефициент, който се пресмята като отношение захар/инсулин, той ми беше през тавана.

Цитат:
Индексът HOMA

HOMA, или хомеостатичен модел за оценка на инсулиновата чувствителност, е прост индекс за определяне чувствителността на тялото към инсулин, базиран на стойностите на кръвна захар и на инсулин на гладно.
Индексът се изчислява по следната формула: HOMA = (Глюкоза х Инсулин)/22.5, където "Глюкоза" е нивото на кръвна захар на гладно, "Инсулин" – нивото на инсулин в кръвната плазма на гладно, а 22.5 – постоянна величина. HOMA варира от 2 до 15, като по-ниските стойности показват по-добра инсулинова чувствителност. Така например стойности на индекса около 2-2.5 демонстрират висока инсулинова чувствителност и добър гликемичен контрол. Стойности около и над 4 са признак за понижена чувствителност на тъканите към инсулин или инсулинова резистентност. Индекс над 8 обикновено се асоциира с наличието на захарен диабет тип 2.

# 741
  • София
  • Мнения: 13 216
Ахааааа, мерси. При мен в онзи момент е било е (9.5х11)/22.5=4,6  Wink

# 742
  • Мнения: 54 656
На мен НОМА индекса ми е ОК, 1,33, обаче след натоварването с глюкоза имам отклонения на 60 и 120 мин. Crazy

# 743
  • София
  • Мнения: 736
Хома индексът е показателен за някакви проблеми с въглехидратната обмяна, но само за хора които имат проблем с кр захар на гладно. Високият инсулин ще се отрази на резултата от формулата, но при нормална захар, резултатът ще е изкривен. Моят проблем е със стойностите 2ч след хранене и това изобщо не се отчита от формулата на Хома индекс. Виж всичко лъсна при теста с обременяване. Не е приятно това изследване, но то дава резултати и на гладно и след натоварване. Иначе, все едно на очен лекар да ви прегледат само едното око и да ви сложат диагноза.
Колкото до диабет, диагнозата  се поставя след 2 изследвания с доказано високи стойности на кр захар. При мен след 2 обременявания през мин.6 месеца. Наложи се да правя тест и за Лада диабет (1,5 диабет) защото имаха съмнения, че не съм много пълна за диабет тип2. Кр захар на гладно беше 4,7, а след обременяване 12 и после 14. Никога нямаше да хванат диабета толкова рано ако само мереха сутрешните ми стойности.

# 744
  • Мнения: 54 656
И при мен е същата работа.
А какъв е Лада теста?

# 745
  • София
  • Мнения: 13 216
Аз да задам тъп въпрос... Wink Каква е разликата между обременяане и стандартния "профил"? Доколкото разбирам при второто ти взимат кръв в опредлено време след като си се хранил. Не е ли по-добре от това да пише глюкоза? Аз предпочитам да се разходя 3 пъти до лабораторията отколкото да ме обременяват.

# 746
  • София
  • Мнения: 736
И при мен е същата работа.
А какъв е Лада теста?
Даваш венозна кръв на гладно и я пращат в Германия. Проверяват се за антитела срещу инсулина.

Vache,
Ами при обременяване се гледа и кр захар и инсулин, стои се неподвижно. Кръвта е венозна.Само така се хващат преддиабетните състояния.
При профил: само първото вземане е от венозна кръв, другите са периферна от пръста, Никога не  е ясно точно колко си ял, какво си ял и кога си го ял. Освен това има движение,което изгаря захар. Така се следи как диабетиците се държи под контрол захарта. Случаите на ИР не могат да се хванат. Освен това профил правят до 3ч, а после трябва сам да мериш вкъщи с глюкомер още 2-3 пъти вечерта.

# 747
  • София
  • Мнения: 11 679
Мен в лаборатория ме убедиха да си направя профил, тогава бях на 20 и нищо не разбирах още. Бях чела за обременяването и отивах с тази цел. Е, напълно безсмислено беше. 20-годишно момиче рядко да има директно проблеми с кръвната захар след ядене. Следващата седмица си направих и обременяването и изскочиха проблемите с инсулина.

# 748
  • София
  • Мнения: 13 216
neba, благодаря!!! Hug
Рабрах сега разликата. Аз искам да знам дали нямам диабет. Но така или иначе съм на лекар на 1-ви септ.

# 749
  • Мнения: 54 656
На мен при профил всичко ми е наред.
Обаче след ОГТТ имам проблеми и с КЗ, и с инсулина.

Общи условия

Активация на акаунт