Много ми се иска да се похваля...

  • 1 130
  • 23
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 4 242
Това ми го каза една мед сестра - моя позната. Вит Д се състоял от две съставки (нам кви си там) и едната може само от слънчевите лъчи да се набави и по никакъв друг начин, а  другата съставка може и чрез капки.

newsm78 Мисля че по скоро е ставало дума за двата начина чрез които може да се набави, единия е чрез излагане на слънце, другия чрез капки.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 254
Това ми го каза една мед сестра - моя позната. Вит Д се състоял от две съставки (нам кви си там) и едната може само от слънчевите лъчи да се набави и по никакъв друг начин, а  другата съставка може и чрез капки.

newsm78 Мисля че по скоро е ставало дума за двата начина чрез които може да се набави, единия е чрез излагане на слънце, другия чрез капки.
бе тя даже ми ги каза двете съставки, ама на латински и аз съответно не ги запомних...
Знам ли.. Може и да не е била права  newsm78

# 17
  • София, в полите на Витоша
  • Мнения: 946
Това ми го каза една мед сестра - моя позната. Вит Д се състоял от две съставки (нам кви си там) и едната може само от слънчевите лъчи да се набави и по никакъв друг начин, а  другата съставка може и чрез капки.

newsm78 Мисля че по скоро е ставало дума за двата начина чрез които може да се набави, единия е чрез излагане на слънце, другия чрез капки.

Много вероятно става дума за разликата между Вигантол, който съдаржа само вит. D3 и българският му аналог Деавит, който съдържа и вит. А и Е...

# 18
  • София
  • Мнения: 1 254
Това ми го каза една мед сестра - моя позната. Вит Д се състоял от две съставки (нам кви си там) и едната може само от слънчевите лъчи да се набави и по никакъв друг начин, а  другата съставка може и чрез капки.

newsm78 Мисля че по скоро е ставало дума за двата начина чрез които може да се набави, единия е чрез излагане на слънце, другия чрез капки.

Много вероятно става дума за разликата между Вигантол, който съдаржа само вит. D3 и българският му аналог Деавит, който съдържа и вит. А и Е...
Ми не не става дума за това...
По скоро, че вит Д се състои от холикалциферол(Д3) и ергокалциферол(Д2) основно и още сума ти нещо-си-калциферол
Д2 или ергокалциферол е този, който може да се набави само и единствено от слънчевите лъчи...

# 19
  • Мнения: 577
браво,скъпа Мандаринке,заковала си всички #Crazy #Crazy #Crazy

# 20
  • Мнения: 1 586
По скоро, че вит Д се състои от холикалциферол(Д3) и ергокалциферол(Д2) основно и още сума ти нещо-си-калциферол
Д2 или ергокалциферол е този, който може да се набави само и единствено от слънчевите лъчи...

Я да прочетем и цялото хубаво мнение от темата за вигантола в здравния, от където може би мандаринката си е припомнила сложните названия?Wink

Деавит съдържа ергокалциферол/Вит.Д2/, а Вигантол - холекалциферол/Вит.Д3/.  Ергокалциферолът се образува от ергостерина, който се съдържа в растителните храни, а холекалциферолът - от холестеринът получен от   животинските продукти.
Вит.Д се образува нормално в кожата на човек под действието на ултравиолетовите лъчи на слънцето и претърпява в организма верига от биохимични процеси до достигане на активна форма. Смята се, че биологичната активност и на двата вида калцифероли е еднаква.
Ето тук има информация за тези, които обичат да четат такива неща и могат да ги разберат Rolling Eyes     http://www.visionjan.com/products/vitamin_D.htm
Аз давам на детето си Вигантол. Има различни мнения по въпроса за това кое е по-добре да се дава. Но май повечето хора смятат че няма разлика, още повече, че има още много недоказани неща. В много страни дори  не правят профилактика на рахита поради факта, че не е доказано че причината за болестта е хиповитаминоза Д, както се е смятало преди време.

Както е видно, и Ергокалциферолът се добива не само от слънцето, а и от растителни източници. Той е наличен в препарата Деавит Simple Smile.

Статията, посочена в мненнието, е много изчерпателна. Ето 2 цитата от нея:
Цитат
Калциферолите се образуват в резултат на фотоизомеризация на съответните провитамини под действието на ултравиолетови лъчи.
Т.е всички калцифероли се образуват при излагане на слънце.

Още:
Цитат
Профилактика на D-витаминна недостатъчност се достига при редовно излагане на слънце, а при нейния недостиг - с приемането на витаминни препарати, съдържащи витамин D в достатъчно количество.

Мога да приложа и още източници, според които няма нужда от "задължителната" профилактика с витамин Д-съдържащи препарати, ако детето се излага редовно на слънце. А и при едно логично мислене - не би трябвало да има нещо, дето да не може да се набави по естествен начин, а само по изкуствен. Иначе как ли е оцелял човешкия род до сега Wink

 Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 1 254
Andrea$, веднага си поръсвам главата с пепел и си променям мнението!  Mr. Green Щом имаш доказателства! Simple Smile


# 22
  • Мнения: 1 586
Andrea$, веднага си поръсвам главата с пепел и си променям мнението!  Mr. Green Щом имаш доказателства! Simple Smile

Смятам, че е по-подходящо да посипеш с пепел нечия чужда глава Wink
 Peace

# 23

Общи условия

Активация на акаунт