Защо предпочитате чуждите имена?

  • 6 335
  • 139
  •   1
Отговори
# 60
  • Пловдив
  • Мнения: 2 141
Да, и аз се учудих на примера с Ирис.

# 61
  • В офиса
  • Мнения: 4 019
Буболина и другите...
Грешно съм ви прозвучала като човек, който щом чуе небългарско име вирва глава и сбръчква презрително нос. Харесвам свободата всеки да избира име, което му е на сърце. И не си правя генерални изводи за човека от това как е кръстил детето си. Имам си аргументи защо аз не бих го направила, приемам и противоположните. Както вече казаха, важното е детето да се чувства комфортно с това име.
Дара, ти пък къде се буташ с Наталия между шамарите. Виж, ако беше НаталИ, щеше да е друго. Не знаех, че е с гръцки произход.
Да бе, Анде, тая пък Ирис от къде ти хрумна. На мен Ирис ми харесва, наистина е цвете, много хубаво при това -

Виж, Айрис щеше да ми бръкне в очите.

# 62
  • sofia
  • Мнения: 8 939
Моя щеше да е Борил, ама таткото се възпротиви, а и фамилията му е странна.
Познавам Борал (на дядо му Борис е на дядо му Али)
сестра ми се казва Жасмина (буквичката на дядо Живко), от малка и казваме Джеси - даже по една време се оплакваше на майка ми , защо я била кръстила на котка (на едни съседи котката се казваже Джеси).

.... Виж, ако беше НаталИ, щеше да е друго.
На една позната щерките се казават Даяна (Дая използват) и Натали....в началото ми беше адски странно, ама свикнах....това не ми пречи да си общувам с нея Hug

# 63
  • Мнения: 4 965
А и защо името да има нещо общо със самосъзнанието?
Аз имам и още едно допълнение на отговора на въпроса "Защо". Моето име е френско-звучащо, а аз съм наполовина гъркиня и това, че живея в България с нищо не ме задължава да дам на децата си българско име. Затова. Ама и страшно много държах и да не е гръцко (затова писах, че повечето български имена всъщност са гръцки  Twisted Evil).

А и цитирам Пенелопа: "Защото имам намерение да пратя детето си по широкия свят! И защото името и е звучно и се връзва с фамилията."

# 64
  • Варна
  • Мнения: 6 878
Ако питате мен по-голями проблем е че повечето българи не знаят нито един народен танц например. В това число и аз.Винаги съм си мислела ,че това трябва да се учи в училище.

E как да не се учат в училище нароодни танци?
Не знам в кои класове, ние едно време в прогимназията учихме, сина ми учи и сега, в 10ти клас по ФВК.

А по темата отговор нямам т.е. не знам защо хората предпочитат тези имена. Лука, Памела, Дакота ... не ги харесвам така, както съответните родители предполагам, не харесват Георги и Силвия - голяма работа. Simple Smile

# 65
  • София
  • Мнения: 2 300
Ако трябва да избираме чисто български имена, в голямата си част те звучат грубо и демодирано. Никой не иска да си кръсти детето с имена като  Дана, нали?

на мен Дана много ми харесва...
а за протокола - синът ми се казва Петър, а дъщеря ми - Рада

# 66
  • Мнения: 1 533
Ако трябва да избираме чисто български имена, в голямата си част те звучат грубо и демодирано. Никой не иска да си кръсти детето с имена като  Дана, нали?

на мен Дана много ми харесва...
а за протокола - синът ми се казва Петър, а дъщеря ми - Рада

Дана се казва детето на един мой приятел, харесва ми много, милион пъти повече от ДаЯна.

# 67
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Харесвам рядко срещани и красиво звучащи имена, кръстих дъщеря си Луиза, с мъжа ми бяхме единодушни, че това е НАШЕТО име, още преди да забременея. Иначе съм ЗА българските имена, дори и грозно звучащи, отколкото странните чужди, не говоря за интернационални...
В градинката има дете, което се казва Никол Рамона Озирис, Никол, защото е родена на Никулден, Рамона, защото това е избора на майката, а Озирис - защото в нощта преди да роди, на майката се явил бог Озирис, и й казал да си кръсти детето на него, защото той щял да му бъде духовен закрилник Shocked, както и да е, дано жената не чете тук, че току виж ме набила!
И друг пример - братовчед ми си кръсти детето Джорджо, на дядо си Георги! Да е модерно!
Ей такива модернизми не ги разбирам, иначе за интернационалните имена - ДА!

# 68
  • Мнения: 1 533
защото в нощта преди да роди, на майката се явил бог Озирис, и й казал да си кръсти детето на него, защото той щял да му бъде духовен закрилник Shocked,

 newsm78...тя на външен вид ли го е познала че е точно Озирис...или той се е представил като се е явил Thinking

# 69
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Абе от къде да я знам как го е познала, добре че поне е разбрала, че е Озирис, че ако само го е видяла - с глава на куче, можеше дъщеря си Кучка да кръсти!!

# 70
  • Мнения: 442
е не, не мога повече  Joy

В градинката има дете, което се казва Никол Рамона Озирис, Никол, защото е родена на Никулден, Рамона, защото това е избора на майката, а Озирис - защото в нощта преди да роди, на майката се явил бог Озирис, и й казал да си кръсти детето на него, защото той щял да му бъде духовен закрилник Shocked, както и да е, дано жената не чете тук, че току виж ме набила!
И друг пример - братовчед ми си кръсти детето Джорджо, на дядо си Георги! Да е модерно!

боже, колко мъка има по тоя свят, боже!

# 71
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Мисля, че причината се корени в комунизма, тогава са задължавали хората да кръщават децата си с български имена. А сега има свобода на избора; и хората са като пуснати на свобода затворници. Не знам дали се изразих правилно. Аз лично много харесвам чуждите имена. Колкото по увъртяно и рядко срещано по добре и по впечатляващо. Въпреки, че кръстих сина си на герой от Библията с българското изговаряне на името Давид на английски казват Дейвид.

# 72
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Аааа - Тинка79, в наша махала имаме един Дейвид и ако някой му каже Давид  #Cussing out

# 73
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Аааа - Тинка79, в наша махала имаме един Дейвид и ако някой му каже Давид  #Cussing out
И аз му казвам галено Дейвид, но не държа никой да го нарича така, все пак името му е Давид. Дори родителите ми ме питаха защо не съм го кръстила Дейвид. Дори някой ако пита майка ми как се казва внука и тя казва Дейвид, и аз винаги я поправям. Ами не се връзва Дейвид Асенов Димитров, звученето не е българско, все пак исках да запази националното си звучене. И затова остана Давид Асенов Димитров, на мен лично ми звучи добре.

# 74
  • Мнения: 5 877
Ами на мен Ирис ми се видя директен превод на Айрис, никога не го бях чувала на български. В съчетание с детето, което ядеше пясък...
Но вярно, че не може да се мери с Никол Рамона Озирис...  newsm53

Общи условия

Активация на акаунт