"Майчин дом"-Варна тема 6

  • 64 788
  • 768
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 20
Питам, защото аз имам едно раждане без упойка и самите контракции не бяха толкова болезнени, поне за мен. Истинският ад настъпи по време на напъните, те бяха най-болезнената част, може би, заради окситоцина. Напъните бяха много болезнени, колкото повече напъвах, толкова повече болеше. Дали е било, заради окситоцина или защото бебето беше голямо /3700/? Ако упойката няма да действа по време на напъните, то по добре да обмисля варианта за секцио. Аз такива напъни не бих могла да издържа отново, изобщо не усещах облекчение, докато напъвах. А дали да настоявам в никакъв случай да не ми слагат окситоцин?

# 481
  • Варна
  • Мнения: 913
Дали е било, заради окситоцина или защото бебето беше голямо /3700/? Ако упойката няма да действа по време на напъните, то по добре да обмисля варианта за секцио. Аз такива напъни не бих могла да издържа отново, изобщо не усещах облекчение, докато напъвах. А дали да настоявам в никакъв случай да не ми слагат окситоцин?

Ако упойката действа по време на напъните няма да ги усещаш добре, няма да знаеш кога да напъваш и едва ли ще се размине епизиотомията и натискането на корема.. Според мен по-добре да се разминеш с окситоцина. Аз също съм с първо раждане с окситоцин, заради който си поисках упойка и второ без окситоцин до пълно разкритие и дори не се замислих за упойка. Като се установи обаче, че водите са зелени, а аз нямах все още напъни, склоних на окситоцин и три зверски контракции бяха достатъчни, за да имам и напъни. Напъните и за мен не са били болезнени, но пък и двамата ми не са били големи 3180 баткото и 2990 бебка.  newsm78

# 482
  • Мнения: 20
  Ех, блазе ти за елегантните бебчета!  Simple Smile Моят първият 3700гр се роди, а второто пак ще е момче. Сигурно ще е 4кг. Shocked Нали казват, че вторите били по-големи.
  При първото раждане без упойка пак не ми се размина епизиотомията. При това зверска епизиотомия с много шевове, цял месец после ми зараства. Но за разкъсванията чух, че се дължали на конските дози окситоцин, а не на упойката, но не съм сигурна за това, четох го някъде.
   А колкото до напъването и при първото раждане  не знаех кога да напъвам. Някакси нямах усет за тези неща. Акушерките ми казваха кога и аз напъвах, но ми беше много трудно, заради болката. Колкото повече напъвах, толкова повече болеше и не давах всичко от себе си при напъните.  Тогава една от акушерките ми каза, че не са ми достатъчно силни напъните и мъча бебето. Мобилизирах се и с два, три напъна се роди сина ми. Акушерката каза: "Я, виж колко хубаво можела да напъва и каква яка била, а ни мотае досега!"  Simple Smile  И за това се надявам този път, заради упойката, болката при напъните да не е толкова силна, за да мога да си напъвам спокойно, защото вече знам, че мога. Първият път единствено болката ми пречеше.

# 483
  • Мнения: 759
Избрала съм си педиатър от МД, даже говорихме с жената. Но забравих да питам дали таксата се плаща предварително, преди да дойде на преглед вкъщи или след това ?

# 484
  • Varna
  • Мнения: 92
Здравейте, имам следния въпрос?
Кога се прави ФМ, защото бях на преглед на 02.09 и тогава ми записа час за 26.09 вече за ЖК и ми казаха, че ще ми пуснат всички изследвания(предполагам кръв и урина) и после съм при доктора да преглед, но той нищо не ми каза по специално какво ще прави. Дали тогава ще бъде или не знам. Тогава ще бъде 12г.с. +6 дни

# 485
  • Мнения: 5 251
Тогава ще ти бъде първата ФМ и съответно ще ти пуснат БХС.

# 486
  • Мнения: 636
Здравейте момичета , предстои ми да раждам в началото на декември. По една или друга причина много се разочаровах от АГ Варна и смятам да се насоча към МД.Аз обаче дори не съм влизала вътре и дори незнам имената на докторите,които работяат там(освен д-р Яков).Та чудя се ако отида да раждам там без избор на екип дали отношението ще е същото,дали ще ме питат какво точно искам -план на раждане?И също така дали е нужно да отивам изобщо предварително?
 Peace

# 487
  • Варна
  • Мнения: 11 340
whiteflower, за да не го пиша наново, че бях доста подробна, ще цитирам поста си от преди няколко дни в темата за ОБ:
Аз лично, в ОБ без избор на лекар или екип трудно бих се решила да родя. Много се чудих и разпитвах и тук... и така и не се престраших. Ясно е, че, ако ще се ражда без избор на лекар/екип - няма място за сравнение относно цената.  Peace Т. е., в ОБ не се плаща нищо, а в МД - 530 лв.

Но моите сметки бяха такива - ще платя 400 лв. за избор на лекар в ОБ (специално се записах на ЖК при лекар, при който смятах да раждам, заради добрите отзиви тук, във форума, но после така и не успя да ми спечели доверието този доктор, та се отказах не само от него, но и от болницата Grinning), лекарят ще присъства само на раждането ми, където акушерката ще свърши основната работа, а той - само, ако има нужда от шевове или някакво усложнение. После трябваше в най-големите жеги да стоя в мизерни условия и да се храня с храна, внасяна отвън. И да не получавам никаква информация за бебето, само да се чудя кого и за какво да го питам... Отделно от 400-те лева за доктора и парите за храната за мен, трябваше да купя олио и шампоан на Хип, еднократни гащи, пелени - 2 бр., лигнин и т. н. - пак стават към 500 лв.

В МД платих 530 лв., без да избирам екип, но проучванията ми бяха, че няма да има никаква разлика в отношението към мен, ако съм с екип или без (така си и беше). Абсолютно нищо не трябваше да нося - бебето го обличаха в техни дрешки (сладурски и почти като нови, не някакви овехтели), превръзки, йодова вода, термометри - всичко за мен беше осигурено напълно. Обикновените стаи са за по двама и доста по-големи от тези в ОБ, които са за трима. В стаята има телевизор, за който не се изискват жетони или да се плаща допълнително. Освен храната, която се избира по меню, постоянно ми носеха минерална вода. Няма нужда от носене на помпи за кърма - при нужда, имат техни, които може да се ползват. При поискване, стерилизират това, което е необходимо (аз исках да ми стерилизират биберона-залъгалка на бебето).

Родих при дежурния на смяна, докторът беше при мен по време на същинското раждане (към края на контракциите, по време на напъването и до след раждането на плацентата), изпълни всичките ми желания по отношение на раждането - исках да не ми пускат система (влязох да раждам само с 4 см. разкритие), да не ме карат да лежа, за да слушат тоновете на бебето (разхождах се до последно, както бях права, директно се качих на магарето, за да напъвам, а през цялото време акушерката ходеше след мен, за да ми слуша тоновете, като бях права), да не ми правят епизиотомия, освен ако е абсолютно наложително, да изчакат пъпната връв да спре да пулсира и тогава да я прережат и да ми сложат бебето веднага на гърда да засуче. Peace Всичко протече, точно, както го исках (за разлика от предния път в ОБ, когато имах избран лекар, на кого бях казала желанията си, но въпреки това ми пусна окситоцин (а постъпих за раждане с 8 см. разкритие, т. е. системата беше напълно безмислена - и без това раждането напредваше бързо, ама нали го бяха викнали в извън работно време, много бързаше докторът) и ме приковаха към леглото, за да ми слушат тоновете).

Най-голямото предимство - ежедневно идваха на консултациите с папки с данните за родилките и бебета и обясняваха всичко подробно - колко е свалило на тегло бебчето, какви манипулации са му били правени (ваксини, напр.), те му издадоха имунизационен паспорт, не са ме карали да купувам, и т. н. Отношението към мен - също безценно - при влизане в стаята задължително всички чукаха на вратата, говореха ми на "вие" (освен по време на раждането, но там акушерката ми говореше на галено име и беше напълно естествено да е така), постоянно ме питаха как се чувствам и имам ли нужда от нещо. Peace

И доста рекламни подаръци получихме - не само мостри, имаше и пълноразмерни продукти, паричка за късмет на бебето, несесер, лигавник. Peace

И на двете места говорим за раждане без упойки, ясно е, че те се заплащат допълнително, само дето, доколкото знам, в ОБ няма никой да ти постави епидурална упойка за нормално раждане, дори и да искаш... Rolling Eyes

Като рекламен излезе поста ми, но наистина съм безкрайно доволна от всичко в МД!

# 488
  • Варна
  • Мнения: 129
chockolina , твоите желания беше ли ги написала като план за раждане (ако да на кой трябва да се представят) или ги каза устно на момента на акушерката? Мога ли от някъде да видя примерен план за раждане с тези изисквания?

# 489
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Казах ги устно на доктора като ме приемаха. Бях се замислила за писане на план, дори бях подготвила такъв, но ми се стори, че при раждане без избор на екип е по-добре да не съм толкова формална.  Grinning Напиши в Гугъл "план за раждане" и ще ти излязат примерни. в страницата на Бу от Кърмаческия форум имаше един доста подробен, доколкото си спомням. Peace

# 490
  • Мнения: 20
Благодаря на "chockolina" за подробните обяснения. Много ме успокои с този пост. Точно така си го представям и аз моето раждане в МД. Аз също преживях "ада" на Окръжна болница и не искам това да ми се случва никога повече. Все се страхувах, че и в МД ще се повтори същото, но сега след това подробно описание съм доста по-спокойна.  Леко и успешно раждане на всички!  Simple Smile

# 491
  • Мнения: 636
chokolina, благодаря за обяснението  Peace
А ти беше ли ходила преди това в МД за преглед или консултация  или отиде чак като започна раждането?

# 492
  • Варна
  • Мнения: 11 340
В средата на 8-ия месец ме блъснаха, докато шофирах, и ходих (по-скоро за успокоение, защото не се бях ударила никъде) в МД при дежурния лекар за преглед (падна се същия доктор, при който родих - д-р Борис Яков), преди това, в 5-ия месец, бях правила при него амниоцентеза. В началото на 9-ия месец реших да ида на преглед при д-р Друмев, за когото бях прочела тук, че подкрепя естественото раждане, допадна ми, но реших, че няма смисъл от избор на екип и не му се обадих за раждането. Това са ми всичките ходения в МД + една обиколка, която направихме с една приятелка, за да се запознаем с условията (много любезно ни посрещнаха тогава и ни разведоха навсякъде).

# 493
  • Мнения: 636
chokolina  Hug
Аз много го мисля това раждане,вече ще се побъркам.И все пак смятам да се ориентирам към МД.Мисля,че хората като цяло са леко резервирани заради случая с момичето ,което изпадна в кома и заради това,че нямали добро неонатологично отделение.Поне с когото споделя за МД все за това ми казва....
Още веднъж благодаря за инфото,ще остана в темичката и като отида на обиколка ще разкажа и аз моите впечатления.

# 494
  • Мнения: 2 591
chokolina  Hug
Аз много го мисля това раждане,вече ще се побъркам.И все пак смятам да се ориентирам към МД.Мисля,че хората като цяло са леко резервирани заради случая с момичето ,което изпадна в кома и заради това,че нямали добро неонатологично отделение.Поне с когото споделя за МД все за това ми казва....
Още веднъж благодаря за инфото,ще остана в темичката и като отида на обиколка ще разкажа и аз моите впечатления.
Ами да ти кажа, аз лично съм една от тези, които са резервирани, защото няколко пъти я видях с очите си. След този случай се заговори за запориране на сметки и разни други, но МД все още си работи. Имам няколко лоши случая около мен, свързани с МД, които са завършили със смърт за бебето поради недоглеждане по време на ЖК, водена там, дъщерята на мой познат ражда нормално, но нещата са се закучили и вместо да направят секцио така са издърпали бебето, че са нанесли необратима травма в шията с прекъсване на гръбначния мозък. Мога и още кофти неща да кажа, но спирам дотук. Навсякъде стават грешки, никой не е застрахован. За щастие все пак положителните отзиви за МД са повече Wink

Общи условия

Активация на акаунт