Втори език - кога?

  • 4 884
  • 31
  •   1
Отговори
# 15
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
Благодаря на всички отзовали се. Говорих с госпожицата и тя е много навита - но... френски. немския и бил последен вариант защото, ако не станело в Англия, щяла да кандидатства във Франция - там университетите по изкуства били много добри. - Това пък кога го е проверила.... ей опасни са днешните дечица. Grinning ( в хубавия смисъл) Така, че ако някой има инфо за добър учител по френски в Русе - моля да сподели.
И аз щях да ти предложа да помисли за френски пред немски. Немския и английския са в една група и само на курсове след време да ходи пак ще го научи, докато френския си е труден език и доста по-различен и като изразяване от езиците които говори до сега. Ако пък отиде да учи в Страсбург ще не ще ще научи и немски  Laughing.

# 16
  • Мнения: 31
Немският и английският може и да са в една група,обаче да се твърди ,че познанията по първия ще те улеснят в научаването на втория си е ... оптимистично  Wink . Немският е с ужасно сложна граматика,съвсем различна от тази на английския. Лично познавам хора ,които се надяваха ,че ще научат езика за няколко месеца покрай добрите си познания по англ. Е,да кажем ,че само най-упоритите успяха и то след здраво учене.

# 17
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Днес ни е първия урок по френски. Отдиви като се върнем илииии по-добре след няколко месеца

# 18
  • Luxemburg
  • Мнения: 1 707
Немският и английският може и да са в една група,обаче да се твърди ,че познанията по първия ще те улеснят в научаването на втория си е ... оптимистично  Wink . Немският е с ужасно сложна граматика,съвсем различна от тази на английския.
Не казвам че ще е лесно, но далеч по-бързо и по-леко отколкото ако учи френски, който едно че е в друга група, второ че се изразяват по съвсем различен начин, не е като БГ,EN,DE. А и тя е още дете и по-лесно ще и се отдаде. Според мен много думи са близко като звучение. Не случайно в училища където има английски има и немски, а в тези които има френски има и испански. По-лесно е за децата. Ако знае немски и английски и холандски ще поразбирва. Имам приятелка която е с немска гимназия и знаеше малко английски и за 1г. научи и дътч. Съпругът ми който знае френски и много малко немски разбира много добре люксембурски (без да го е учил) само заради познанията по първите 2 (люксембурският език е смесица между немски и френски). Това ми беше идеята, близките езици по-лесно се изучават.

# 19
  • Мнения: 14 494
Права си за близките езици, но лексиката на френския например е същата като на английския (произношението естествено е различно), докато в испанския има страшно много специфични думи, които са навлезли в езика от маврите и нямат общо с латинския Peace

# 20
  • София
  • Мнения: 1 040
Elan, къде ходите на френски, че моята госпожица иска да ходи? Може и на лични.Благодаря!

# 21
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
В нашето училище вторият чужд език е задължителен от пети клас, но колебанията са между руски и испански Crazy
И в нашето така, ама като гледам, че и с първия му е трудно, не ми се мисли за втори....  ooooh!

# 22
  • Мнения: 4 954
Малко преподавателско мнение  Laughing
1. Френският е ПЪТИ по-близък до английския от немския. Няма падежи, ползват се предлози, половината от лексиката в английския идва от френски, всъщност, думите с немски корен са по-малко, независимо че са от една група. Говорим извън базата от първите думички тип коте, куче, къща и т.н, Когато се учат двата езика едновременно английският печели трупане на лексика (повечето SAT думи са френски), но и страда откъм правопис и то много. До ден днешен имам колебания как точно се пише apartment на двата езика. Френският помага за испански и италиански, ако един ден детето реши, че езиците го влекат.
2. Учила съм 5 езика, на всички от тях съм си чела книги в оригинал, т.е са стигнали до добро ниво. Нито един от тях не е започнат преди 5 клас. Сега, когато преподавам се ужасявам всеки път когато ми се обадят за дете под 5 клас. Става, но трудно. Първи клас проблемът е в бъркането на буквите. Ако детето вече знае кирилицата стабилно - действайте, но да учи и двете заедно е кошмар. Втори до пети ужасът е, че нямаш изградени стабилни понятия за граматика и общо взето стоиш на едно ниво и трупаш думички, разиграваш сценки, но реално напредване - никакво, защото децата не осъзнават граматиката и повтарят модели, съответно, много трудно проговарят нещо, което не знаят като готово изречение. Ако искате детето да проговори - частен учител без учебник. Моите лични спомени са как английският ми "просветна", след упорити усилия на майка ми да го науча, в 8-ми клас. Преди това нямам спомен какво съм учила освен един текст за Елизабет I.
3. Има изключения - надарени деца, не всички са такива, но имам едно девойче, което за мен е гений. А може би не е - чете много. Ако искате детето ви да научи какъвто и да е език, започнете с родния. Създайте му навик да чете. Има общо и то много. Учи се да улавя нюансите в думите, сблъсква се с много повече думи, отколкото говорейки или гледайки телевизия, развива тези центрове, които ще му/ѝ потрябват за ученето на чужд език. Лични наблюдения - четящите книжки деца, дори и да са Хари Потър, а не Вазова, учат по-бързо и по-лесно езици. Иначе човек може да научи нов език и на 50, никога не е твърде късно, ако си е развил уменията. След определено ниво им давайте книжки в оригинал, а не адаптирани.
4. Ако се чудите колко разбира детето ви от филма без субтитри, теглете/купувайте/наемайте dvd-та с английски субтитри - хем чете, хем чува, а ако много иска да разбере нещо, може да сложи пауза и да провери. Ако видите, че детето прави упражнение за слушане, добър тренинг е след упражнението да прочете текста, слушайки (има ги в края на учебниците).
5. Писане и говорене. Ако четенето на книжки стабилизира, майсторството се постига с говорене и писане. Това в един момент става и любимата занимавка в тийн годините. Най-накрая могат да си изкажат мнението и то по важни въпроси, че и на чужд език. Говорете с децата си на всякакви теми. Общувам с родители, всички са много загрижени как детето им ще вземе изпитите да замине за чужбина. Прекрасно. Но част от всички изпити е изказване на мнение по въпроси - околна среда, урбанизация, глобализация, на 17-18 години децата не знаят какво е глобализация, а успехът на изпита им зависи от това. Не разчитайте само на учителите. Миналата седмица си говорих с една от майките на "децата ми" и тя обеща подкрепа, напълно съгласна с мен, че може би е време да научим детето (11 клас) да изрази собствено мнение. Преди 7-ми клас пак може да се пише, да се съчиняват истории, да се измислят светове и да се описват. Ако учителят на децата ви не го прави  #Cussing out правете го вие, иначе в един момент писането престава да се приема за нещо приятно и се превръща в "не знам откъде да подхвана" и "мразя белия лист" до "нямам идеи".

Това са много по-важни неща от това дали детето ще започне в първи или седми клас дори и първия си език.   bouquet

# 23
  • Русе
  • Мнения: 2 153
Estlar, изключително ценно. Напълно съм съгласна с всичко казано, освен с т. 1 защото не съм компетентна по нея. Започнахме с френския преди два месеца, според учителката върви добре. Щерката е изключително запалена - дано да не и мине мерака. Трудно и е, но не се отказва - гони си целта. Сега в осми клас ще учат основно английски в училище и почти нищо друго. Затова мисля, че постъпих правилно като започнахме сега с френския - хем ще има повече време за началното навлизане в езика, хем още 5 години до момента на кандидатстване, а имайки предвид че ще кандидитства сценични изкуства нивото на френския и на английския трябва да е перфектно. Труден път си е избрала - но си е неин. Това за четенето също е вярно. Театъра я подтикна към четене, дори на класика, освен редовните тийн книги. Пише доста и макар и нещата, на мен да ми се струват странни понякога, мисля че са добри. Прави ми впечатление, че откакто захвана тези "дела" ученето на езика(английския) се подобри значително.

# 24
  • Мнения: X
От раждането е в двуезична среда (Български и английски) ,а от 5 годишна е във френска паралелка където обучението е 100 % на френски. При уроците по Английски език и литература в първи клас ,в занималнята ,летните лагери и навсякъде се говори на английски ,а в къщи на български . Една година учи испански от 4-5 годиншна в предучилищната ,но той е на базисно ниво тип песничка, казване на името и поздрави.
Колкото по рано ,толкова по добре се усвоява езикът и се избягва имането на акцент .

Последна редакция: пн, 08 сеп 2014, 02:24 от Анонимен

# 25
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Определено, колкото по рано се започне с езика, толкова по лесно се възприема и усвояваИма много статии за двуезичните деца.
Детето ми е двуезично български/испански от раждането сиaПървият е майчин, на който общува у дома и с роднини,  и в българското неделно училище, вторият е роден на който общува с всички останали и който изучава,  в училище.
Англикския изучава от 3 годишна, като до 5 беше на по лежерно ниво, песнички, стихчета, азбука, думички поздрави От 6 години вече мина на интензивно изучаване, в двуезично училище испански/английски.Където  ди
ди йсциплините изучавани на испански са испански, математика, музика и религия, на английски са английски, науки, изобразително изкуство и физическо..
Сега е на 10 и чете книги, подходящи за възрастта си на трите езика.Гледа филми на тези езици без субтитри.
На 12 в училище се въвежда следващия език.За момента не си е избрала.Само да спомена,  че  езиковото обучение, не пречи на останалите неща, защото  има отличен успех..Дори носи и почетни грамоти  за добри постижения в учебния процес.
Контекста на написаното е да не подценяване децата си.Те могат да започнат с втори език на всяка една възраст.

# 26
  • Мнения: 15 379
Моят син учи 2 години немски, сега за трета година ще е в Алианс. Отделно започва английски в училище - на 7 години е.

Много критики отнесох, че бързам...аз не съм съгласна обаче.

# 27
  • Мнения: 224
Аз ще те посъветвам да докарате английският до едно добро ниво за една година или колкото е нужно на детето и тогава да почнете с немския. Хем ще и е по-лесно, хем няма да се бърка толкова, хем ще е свикнала с чуждите езици и немският няма да и се стори като гръм от ясно небе.   Peace

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 10 822
Моята дъщеря ги започна едновременно немски и английски,като немския е в основната програма.Според преподавателите по-добрият вариант е да се започне с немския.А сега де? Rolling Eyes

# 29
  • Мнения: 415
Аз ще те посъветвам да докарате английският до едно добро ниво за една година или колкото е нужно на детето и тогава да почнете с немския. Хем ще и е по-лесно, хем няма да се бърка толкова, хем ще е свикнала с чуждите езици и немският няма да и се стори като гръм от ясно небе.   Peace

Моето дете учи английски от 5 годишна възраст. Сега, в 5 клас започна да учи немски и такъв гръм ни удари, че не ми се говори. По мнението на преподавателката и` се справя, но е ужасена от езика. Надявам се скоро да преодолее първоначалния стрес и да учи с удоволствие.

Моята дъщеря ги започна едновременно немски и английски,като немския е в основната програма.Според преподавателите по-добрият вариант е да се започне с немския.А сега де? Rolling Eyes


И аз споделям това мнение , но когато детето ми започваше да учи чужд език нямаше друг избор освен английски.

Общи условия

Активация на акаунт