Отново за сока - защо толкова държат на тоя сок?

  • 1 799
  • 26
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 850
Здравейте, мами! Чела съм много по темата, но не мога да се сдържа да не пусна поредната тема за сока. Преместих се в родния си град и записах дъщеря ми - на 3м и половина е, при моята лична лекарка, която е и семейна дългогодишна. Обаче тя много държи да захраня детето със сок отсега, а при навършване на 4мес с плодово пюре. Според нея сокът щял да я подготви за пюрето. Като я питах не е ли рано, тя  каза, че не е, а и детето ми било по-едричко, много се лигави, значи му е време да яде нещо повече от мляко Laughing Кимнах с главата, но няма да й дам сок. Какво толкова има полезно в тоя сок за стомахчето, което още не се е възстановило от коликите? Тя постоянно има газове, със сок от ябълки най-много да й се увеличат. Е ЗАЩОО да го правя? Ядем Аптамил АР, защото повръща от Аптамил 1 и го пием от първия месец. Яде си по 150-180 мл 5-6 пъти на ден. Тежим 6,500кг. Според вас добре ли е на своя глава да изчакам поне до 5 месец за захранване и не е ли по-добре да не е с плодово пюре, ами с каша или поне зеленчук? Вътрешно усещам, че това изобщо не е добре за детето ми, но не мога да разбера защо толкова се бърза? Стана много дълго, извинете ме и лек ден! Heart Eyes

# 1
  • В сърцето на моите съкровища...:)
  • Мнения: 622
Аз мисля, че преценката ти е много правилна. Peace
Изключителното кърмене през първите шест месеца от живота на бебето намалява риска му от хранителни алергии, както и от гастроинтестинални инфекции.

# 2
  • Мнения: 6 917
Със сигурност няма да му навреди на детето ако не пие сок точно сега (а и изобщо всъщност, сокът не е някаква жизнено важна храна). Но ако му дадеш няма как да се знае как ще му се отрази.

# 3
  • Мнения: 11 151
Мишана,
малко си писала наизуст и объркала подфорума Simple Smile Бебето е на АМ, но в случая това няма значение.
Отговорът на въпроса на Светлина "Какво толкова полезно има в тоя сок?" е "На тази възраст - нищо! Дори би могъл да навреди."
Просто си карат по инерция с практиките отпреди 30-40 години (ти сама казваш, че същата педиатърка е била и твоя лекарка като бебе...)
Изчакай си спокойно петия месец и след това няма много значение с какво ще захраниш - най-новите научни схващания в тази посока са, че не е необходимо да се спазва определен ред при захранването (т.е. няма проблем да редуваш плодови и зеленчукови пюрета, зърнени, месото включително го дават вече сред първите храни). Достатъчно е да са подходящи за възрастта.


# 4
  • Мнения: 15 061
На детето няма да навреди и никога да не пие сок. А при дете с рефлукс, мисля, че изчакването е задължително. Педиатърът си е за това - да дава съвети, но майката също има право на мнение.

# 5
  • В сърцето на моите съкровища...:)
  • Мнения: 622
Мишана,
малко си писала наизуст и объркала подфорума Simple Smile Бебето е на АМ, но в случая това няма значение.
Отговорът на въпроса на Светлина "Какво толкова полезно има в тоя сок?" е "На тази възраст - нищо! Дори би могъл да навреди."
Просто си карат по инерция с практиките отпреди 30-40 години (ти сама казваш, че същата педиатърка е била и твоя лекарка като бебе...)
Изчакай си спокойно петия месец и след това няма много значение с какво ще захраниш - най-новите научни схващания в тази посока са, че не е необходимо да се спазва определен ред при захранването (т.е. няма проблем да редуваш плодови и зеленчукови пюрета, зърнени, месото включително го дават вече сред първите храни). Достатъчно е да са подходящи за възрастта.
Съгласна съм с казаното от теб, но идеята ми беше в продължителността на храненето и по-конкретно в това да не се прибързва със захранването.  Peace

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Аз по съвет на личната още на 2 месеца дадах на малкия сок от ябълка,беше само 1 лъжичка,лично измих с веро ябълката ,обелих я,пак я мих,цедих я със стерилна марля и резултатът беше разстройство и лечебна хумана 2 седмици,до 6тия месец карахме на мляко и после по малко започнах не със сок,а с пюрета от картоф,морков и т.н.

# 7
  • Мнения: 296
Да, и аз се чудя на практиката на някои лекари да препоръчват захранване със сок в такама ранна възраст.
Дъщеря ми я захраних след 6-ти мес. и то с картофено пюре. Въведохме първо зеленчуковите пюрета, после плодовите и соковете. Радвам се, че с нашия педиатър мислехме в една посока. И според педиатъра, и според това, което изчетох по темата е много по-добре първата храна след млякото да е именно зеленчуково пюре, а не сок. Да не говорим, че в такава малка възраст въобще не е добре за стомахчето, още повече щом имате и колики.

# 8
# 9
  • Мнения: 327
Сок на 3 месеца на дете с колики, попара с хляб и сирене на 5 месеца, месно пюре на 6 месеца и т.н. препоръки от един от препоръчваните педиатри в Бургас. С едното ухо слушах, а през другото "изхвърлях" всички "добри съвети". Особено след като не ни даваше направление за нито един специалист, дори и за задължителната ехография на вътрешни органи, направления не просто нямаше, а и ме овикваше всеки път когато поисках.
При първата възможност я смених с моята лична лекарка - сега направления има за всичко, приема ни с предимство когато сме по спешност и съветите не са с категоричен, а с препоръчителен тон.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 115
Дъщеря ми пропи сок на около 11 месеца.Не съм я спирала,тя сама не искаше.
Е нищо и няма  Heart Eyes
Лекарката като ме питаше даваш ли,аз и казвах давам  Simple Smile
Захраних я след 5 месеца.Беше само на кърма.Сама си показваше че и се папка.
Ти ако не искаш да даваш сок,просто не давай

# 11
  • Мнения: 2 052
Поздравления, че не си послушала тези "ценни съвети". Постъпваш правилно, изчакай бебето да навърши 6м. и захрани със зеленчуково пюре или оризова каша. Дъщеря ми е на 1г. и 5м. и все още не е пила сок, нямам и намерение да и давам, яде директно пресни плодове.
Какво полезно има в сока? Ами нищо  Laughing Само ще докараш още по-силни колики, ползи няма никакви. Това са учили педиатрите преди 30 години, това препоръчват сега, затова повечето казват да се захранва на 3м. със сок.
Sourcherry ти е дала много полезни статии, прочети ги, аз няма какво повече да добавя.

# 12
  • София
  • Мнения: 7 998
Сокове вече не се дават в таква ранна възраст.

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 12 811
Сок на 3 месеца на дете с колики, попара с хляб и сирене на 5 месеца, месно пюре на 6 месеца и т.н. препоръки от един от препоръчваните педиатри в Бургас. С едното ухо слушах, а през другото "изхвърлях" всички "добри съвети". Особено след като не ни даваше направление за нито един специалист, дори и за задължителната ехография на вътрешни органи, направления не просто нямаше, а и ме овикваше всеки път когато поисках.
При първата възможност я смених с моята лична лекарка - сега направления има за всичко, приема ни с предимство когато сме по спешност и съветите не са с категоричен, а с препоръчителен тон.
Коя ви е личната лекарка?И аз съм от Бургас,затова питам,иначе за задължително ехо на коремни органи чувам за пръв път

# 14
  • Мнения: 327
Този конкретен преглед го включиха в задължителните профилактични по ЗК миналага година, но много аз разбрах късно, а прословутата д-р Мигарова не си направи труда да ме информира, камо ли да даде направление - та тя не даваше дори когато имахме нужда  #Cussing out После записах мишока при д-р Боева и въпреки, че беше вече по-голям, тя ни даде направление и минахме и този профилактичен преглед.
Да кажа нещо и по темата - от първият месец ме караше да давам АМ (а тогава се кърмехме нормално), така че сигурно е "нормално" да иска от третият да давам сок, сега вече сигурно трябва да давам и шкембе-чорба  newsm78 Joy

Общи условия

Активация на акаунт