Антиутопии и постапокалиптика

  • 32 780
  • 149
  •   1
Отговори
# 15
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Кажете нещо и за ПътятSimple Smile

....
Не ми допадат много за четене постапокалиптичните книги.  Те са някак тежки, мрачни, безнадеждни, тъжни.
....
Има вероятност "Пътят" да не ти допадне.

# 16
  • Мнения: 738
Естел Бързоход, аз бих ти предложила да "пробваш" "Пощальонът" на Дейвид Брин. Филмът е доста скапан, но книгата е много готина и не е... мрачна. Или поне не само мрачна.
"Какавидите" ми е една от най-любимите, сред първите, които са ме зарибили за фантастиката е... "външният вид" е важен заради радиацията и мутациите. Друг е въпросът, че религиозният фанатизъм (или фанатизмът въобще) е зловеща работа и води до зловещи последици... за което всъщност до голяма степен е книгата, мен ако питате.
Може би си струва да я препрочетеш сега, на зряла възраст?
"Трифидите" ни превземат толкова бързо, защото са широко разпространен метод за извличане на масло, ако правилно помня; макар че то по-скоро, пак от моя гледна точка, е книга за това колко безпомощен е човекът и от колко много фактори зависи и, отнемеш ли му едно нещо... цялата кула от карти се срутва.

# 17
  • Мнения: 4 569
Може би си струва да я препрочетеш сега, на зряла възраст?
Не само нея, а и почти всички от тази тема.
Ще гледам да ги редувам с трилърчета или други по-леки книги.

Лиляна, аз не очаквам да е весела книга. По-скоро питам от какво е Апокалипсиса (сигурно има такъв щом е от жанра книгата), какви са героите, за какво се борят...

# 18
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Не искам да ти разказвам книгата. Но иначе, ако ти попадне, не я пропускай, бързо и леко се чете.
Мрачна, сива, прашна атмосфера. Баща и син вървят и оцеляват. Повече няма да казвам.

# 19
  • Мнения: 4 569
Остава да чакам да я качат някъде в ел. вариант.

# 20
  • Мнения: 48 052
Повечето сте чели трифидите...я кажете в крайна сметка какво беше това сияние, от което ослепяха масово и имаше ли общо с трифидите? Това никак не ми стана ясно  newsm78 Защото ако са две независими събития, се получава малко...не един, а два апокалипсиса накуп

# 21
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да, два са апокалипсисите в Трифидите.

# 22
  • на североизток от Рая
  • Мнения: 6 251
 Лили, днес си взех от библиотеката "Денят на трифидите". Заради теб я взех.  Simple Smile

# 23
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Лили, днес си взех от библиотеката "Денят на трифидите". Заради теб я взех.  Simple Smile
Много ще ми е интересно да прочета мнението ти.

# 24
  • Мнения: 38
"Игрите на глада"-Сюзън Колинс
"Дивергенти"-Вероника Рот

А в момента "Егмонт" издават нова антиутопия "Изборът"-Кийра Кас

# 25
  • София
  • Мнения: 10 825
Повечето сте чели трифидите...я кажете в крайна сметка какво беше това сияние, от което ослепяха масово и имаше ли общо с трифидите? Това никак не ми стана ясно  newsm78 Защото ако са две независими събития, се получава малко...не един, а два апокалипсиса накуп
Всъщност не са два апокалипсиса. Сиянието вероятно е от тайно оръжие изведено в Космоса.... оръжие предназначено да бъде снишено над някоя територия и там да бъде включено и да порази очите "на врага"..... но поради дефект, неизправност или сблъскване с нещо друго във висока орбита се активира и е видимо от цялата Земя и поразява всички.
А трифидите се отглеждат вече от години заради ценното си масло.... на места с подрязано жило, което обаче израства след няколко години, другаде с неподрязано, защото пък така маслото е с по-добри качества. Когато хората ослепяват и цивилизацията се срутва, трифидите получават своя шанс и излизат от дворовете (декоративните) и полетата (отглежданите индустриално) и тръгват.

# 26
  • Мнения: 7 001
В Какавидите външният вид е важен, защото се развива след ядрена война - важно е да се запазят здрави гени, а не мутирали. Всичко това - прикрито под религиозен фанатизъм и преправена библия.  Simple Smile
Това ми е една от любимите книги.
И аз много харесвам Уиндъм.

# 27
  • Мнения: 11 518
Повечето сте чели трифидите...я кажете в крайна сметка какво беше това сияние, от което ослепяха масово и имаше ли общо с трифидите? Това никак не ми стана ясно  newsm78 Защото ако са две независими събития, се получава малко...не един, а два апокалипсиса накуп
Всъщност не са два апокалипсиса. Сиянието вероятно е от тайно оръжие изведено в Космоса.... оръжие предназначено да бъде снишено над някоя територия и там да бъде включено и да порази очите "на врага"..... но поради дефект, неизправност или сблъскване с нещо друго във висока орбита се активира и е видимо от цялата Земя и поразява всички.
Тази част не си я спомням, а съм чела книгата поне 4 пъти  newsm78 И аз много харесвам Уиндъм. Помня, че много бях харесала и Гробищен свят на К. Саймък http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D1%8 … D0%B2%D1%8F%D1%82, но много малко помня от книгата, явно трябва да си я преговоря Simple Smile

# 28
  • София
  • Мнения: 10 825
Малко неясно съм се изразила. Всъщност не е казано със 100% сигурност, че това е причината. Но това са част от размислите на главния герой и най-вероятната причина за красивото сияние.  Peace

# 29
  • Мнения: 11 518
Още един представител на Библиотека Галактика, с която израснах: Денят на възраждането http://chitanka.info/book/133-denjat-na-vyzrazhdaneto

Общи условия

Активация на акаунт