Въпрос за осигуровки и майчинство 2

  • 30 041
  • 179
  •   1
Отговори
# 105
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте, на моя приятелка и изтече 2рата год. майчинство края на април.Сега чисти отпуски и от юли трябва да е на работа, но се оказа че междувременно е забременяла  Grinning Може ли да си пусне болничен от юли до раждането и на каква сума ще и го изчисляват - нейната заплата или минималното майчинство от 2рата год.?

Може и да излезе в болничен, ако лекарят й дава.
Изчислява се върху предходните 18 месеца и включва базата, от която е изчислено обезщетението за първата година, а втората влиза на база МРЗ за тогава.

# 106
  • Мнения: 315
Здравейте, на моя приятелка и изтече 2рата год. майчинство края на април.Сега чисти отпуски и от юли трябва да е на работа, но се оказа че междувременно е забременяла  Grinning Може ли да си пусне болничен от юли до раждането и на каква сума ще и го изчисляват - нейната заплата или минималното майчинство от 2рата год.?

Може и да излезе в болничен, ако лекарят й дава.
Изчислява се върху предходните 18 месеца и включва базата, от която е изчислено обезщетението за първата година, а втората влиза на база МРЗ за тогава.



Благодаря   bouquet

# 107
  • Мнения: 19
Здравейте мами! Имам едно питане към тези с подобна ситуация или някоя ,която може да ми разясни нещата. Аз съм с термин 26.07.2015-от 7 януари тази година съм на ТД,тоест вече имам 6 месеца трудов стаж(а преди това не съм имала никакъв стаж). От 11.06.2015 ми започват 45-дни преди термин. До сега бях в болнични и от НОИ нямах никакво обещетение,заради липсата на тези 6 месеца. Та въпросът ми е- ще ми бъде ли изплатено нещо след като вече ги имам 6-те месеца? Относо майчинството: януари,2016 година ще станат 12 месеца осигурителен стаж,който вече ще имам,а до тогава какво ще получавам? Само детските и тези 250 лв еднократна ли? След навършването на необходимия стаж за получаване майчинство 2 години, ще го получавам точно 2 години или до навършване на двете години на детето,защото ако е така,дефакто една година и половина ми се връзва това майчинство. Ако има някоя по-опитна ще съм Ви много благодарна!

# 108
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте мами! Имам едно питане към тези с подобна ситуация или някоя ,която може да ми разясни нещата. Аз съм с термин 26.07.2015-от 7 януари тази година съм на ТД,тоест вече имам 6 месеца трудов стаж(а преди това не съм имала никакъв стаж). От 11.06.2015 ми започват 45-дни преди термин. До сега бях в болнични и от НОИ нямах никакво обещетение,заради липсата на тези 6 месеца. Та въпросът ми е- ще ми бъде ли изплатено нещо след като вече ги имам 6-те месеца? Относо майчинството: януари,2016 година ще станат 12 месеца осигурителен стаж,който вече ще имам,а до тогава какво ще получавам? Само детските и тези 250 лв еднократна ли? След навършването на необходимия стаж за получаване майчинство 2 години, ще го получавам точно 2 години или до навършване на двете години на детето,защото ако е така,дефакто една година и половина ми се връзва това майчинство. Ако има някоя по-опитна ще съм Ви много благодарна!

За да получиш пари за 45-дневния и последващите болнични е необходим 12 месеца осигурителен стаж, който ти нямаш и пак няма да имаш плащания от НОИ.От НОИ ще получиш пари след като навършиш стажа, както пишеш януари.
Дотогава детски, еднократна и ако имаш социалното майчинство по 100лв на месец, ако отговаряш на критерия за доход.
След навършване на стажа ще получаваш пари до навършване на 2 години на детето, както всички останали.Това, че не си имала стаж, не променя условията.

# 109
  • Мнения: 1 523
Здравейте,
Нали юни ни изплатиха майчинството за юни и юли месец и сега август както си го пращат по принцип ли ще получим следващото майчинство или по късно ?

# 110
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте,
Нали юни ни изплатиха майчинството за юни и юли месец и сега август както си го пращат по принцип ли ще получим следващото майчинство или по късно ?

Юни плащат за май,юли плащат за юни,август ще преведат за юли.Върви с месец назад.Няма причина преводът август да е по-късно.Както си го превеждат обикновено трябва да е

# 111
  • Мнения: 2 072
Скоро ми изтича майчинството. От Бюрото по труда колко % от 340 лв ще изплащат?
Нищо не намерих с Гугъл, интересува ме конкретния процент. И първата и втората година съм взимала по 340 лв.

# 112
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Скоро ми изтича майчинството. От Бюрото по труда колко % от 340 лв ще изплащат?
Нищо не намерих с Гугъл, интересува ме конкретния процент. И първата и втората година съм взимала по 340 лв.

По принцип е 60% от дохода спрямо предходните 24 месеца.
Но ти ще си по взаимно съгласие и ще получаваш минималното около 140лв за 4 месеца.

# 113
  • Мнения: 2 072
Скоро ми изтича майчинството. От Бюрото по труда колко % от 340 лв ще изплащат?
Нищо не намерих с Гугъл, интересува ме конкретния процент. И първата и втората година съм взимала по 340 лв.

По принцип е 60% от дохода спрямо предходните 24 месеца.
Но ти ще си по взаимно съгласие и ще получаваш минималното около 140лв за 4 месеца.

Ужас... Много малко...Дано си намеря бързо работа.  Praynig
Благодаря  Peace

# 114
  • Мнения: 1
Здравейте , момичета! Планирам да забременея скоро и във връзка с това бих искала да си вдигна майчинските като се осигурявам сама, регистрирана като свободна професия. Проблемът е, че при подобна ситуация после ще трябва да представя данъчна декларация с получените доходи по тази дейност. При условие, че няма да имам реално доходи, дали бих могла да се осигрявам по този начин? По принцип мога да си представя ситуация , в която работя и доходите ми са различни за всеки месец, а аз се осигурявам на избрана сума. Не може до край да се предвиди обемът на поръчки нито към дадена фирма, нито съм отделно лице, но ако въобще няма да декларирам доходи (тъй като просто няма да имам такива)- това незаконно ли е? Дали ако имам някакви минимални доходи ще мога да се осигурявам на висока сума като свободна професия, въпреки разликата в сумите? Благодаря ви много! Поздрави!

# 115
  • Мнения: 2
Здравейте! Искам да попитам следното:В момента взимам социално майчинство от 100лв.,трудов стаж имам но не бях назначена на трудов договор.Въпроса е ако сега, намеря някой да ме назначи на работа примерно за месец ,мога ли да взема втората година майчинство?

Последна редакция: пт, 04 дек 2015, 23:06 от Lalis

# 116
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! Искам да попитам следното:В момента взимам социално майчинство от 100лв.,трудов стаж имам но не бях назначена на трудов договор.Въпроса е ако сега, намеря някой да ме назначи на работа примерно за месец ,мога ли да взема втората година майчинство?

Ако те назначат,ще имаш право на майчинство.Но не трябва да е за месец,а докато детето направи 2 години

# 117
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Здравейте! Искам да попитам следното:В момента взимам социално майчинство от 100лв.,трудов стаж имам но не бях назначена на трудов договор.Въпроса е ако сега, намеря някой да ме назначи на работа примерно за месец ,мога ли да взема втората година майчинство?

Да, но трябва през цялото време да се водите на трудов договор.

# 118
  • Мнения: 2
Момичета много ви благодаря за бьрзия  отговор и добрата новина!

# 119
  • Мнения: 9
Здравейте момичета! Имам следния казус:
Бременна съм в 2-ри месец. Осигуряват ме на 495 лв. последните 2 години, като имам едно прекъсване от 3 месеца на борсата. Въпросът ми е, ако сега започна да си довнасям осигуровки ще се отрази ли на майчинството ми после? И друго- понеже май ще ми се наложи да изляза в болничен до края на бременността, то тогава губи ли се смисъла от това довнасяне?

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт