Въпрос за осигуровки и майчинство 2

  • 30 121
  • 179
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 19
Здравейте отново! Някой има ли представа колко месеца назад трябва да бъдат платени здравните вноски ,за да бъде човек отново с непрекъснати права?И евентуално каква е цената на раждане на неосигурена жена? Благодаря предварително!  Wink

# 91
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте отново! Някой има ли представа колко месеца назад трябва да бъдат платени здравните вноски ,за да бъде човек отново с непрекъснати права? 3 години.на сайта на НАП има калкулатор и може да се сметне колко се дължи с лихвата И евентуално каква е цената на раждане на неосигурена жена? раждането е безплатно в държавна болница.в частната е според ценоразписа за неосигурени Благодаря предварително!  Wink

# 92
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Леко празнично е прието официално, че изчисляването на майчинство се връща от 18 на 24 месеца.
За справка Държавен вестник Брой: 107, от дата 24.12.2014 г. (извънреден)
http://dv.parliament.bg/DVWeb/index.faces

12. В чл. 49, ал. 1, изречение първо думи-
те „18 календарни месеца“ се заменят с „24
календарни месеца“.

# 93
  • Варна
  • Мнения: 381
Здравейте! Не съм сигурна, че въпросът ми е за тук, но все пак - дъщеря ми тръгна на ясла на 02.12.14г., работодателят ми е подал декларация в НОИ, а аз съм в платен отпуск. Доколкото разбрах, от НОИ трябва да ми изплащат половин обезщетение докато детето ми навърши 2 години. Преди Коледа получих превод от НОИ в размер на 17лв, който е за единия ден (1ви Декември). Има ли наистина такова нещо и кога мога да очаквам превод? Благодаря предварително!   bouquet

# 94
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте! Не съм сигурна, че въпросът ми е за тук, но все пак - дъщеря ми тръгна на ясла на 02.12.14г., работодателят ми е подал декларация в НОИ, а аз съм в платен отпуск. Доколкото разбрах, от НОИ трябва да ми изплащат половин обезщетение докато детето ми навърши 2 години. Преди Коледа получих превод от НОИ в размер на 17лв, който е за единия ден (1ви Декември). Има ли наистина такова нещо да и кога мога да очаквам превод? януари Благодаря предварително!   bouquet

# 95
  • Варна
  • Мнения: 381
Elfita, благодаря за отговора!  Hug
И още един въпрос - трябва ли да се подава още някаква декларация в НОИ? Последната подадена е по чл. 53 от КСО за промени в обстоятелствата.

# 96
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Elfita, благодаря за отговора!  Hug
И още един въпрос - трябва ли да се подава още някаква декларация в НОИ? Последната подадена е по чл. 53 от КСО за промени в обстоятелствата.

Имаш подадено прил 12 за промяна на обстоятелствата сега.До 15 ти януари ще ти подадат прил 4 за 170 те лв.Нали си го попълнила?

# 97
  • Варна
  • Мнения: 381
Не съм  Embarassed Ще се обадя в счетоводството да им напомня.
Още веднъж много ти благодаря!

# 98
  • София
  • Мнения: 1 540
Здравейте,

Първо искам да се извиня, ако въпросът ми не е за тази тема или е вече задаван.
Някой знае ли през първата година от майчинството (410 дни) на каква сума се осигурява майката - на сумата, която взима като майчинство или минимална?
Интересува ме, тъй като майчинството ми приключва, но съм бременна с второ дете и се колебая дали да се върна на работа за няколко месеца преди второто майчинство (тъй като заплатата ми е по-голяма от минималната). Ако не прекъсвам майчинството, прочетох, че взимам същото майчинство като за първото дете, но ако го прекъсна, дали няма да се окаже, че влизат и тези 410 дни при преизчислението и осигуровките ми през този период не са върху това, което съм взимала.
Благодаря ви предварително.

# 99
  • Мнения: 2 200
Здравейте,

Първо искам да се извиня, ако въпросът ми не е за тази тема или е вече задаван.
Някой знае ли през първата година от майчинството (410 дни) на каква сума се осигурява майката - на сумата, която взима като майчинство или минимална?
Интересува ме, тъй като майчинството ми приключва, но съм бременна с второ дете и се колебая дали да се върна на работа за няколко месеца преди второто майчинство (тъй като заплатата ми е по-голяма от минималната). Ако не прекъсвам майчинството, прочетох, че взимам същото майчинство като за първото дете, но ако го прекъсна, дали няма да се окаже, че влизат и тези 410 дни при преизчислението и осигуровките ми през този период не са върху това, което съм взимала.
Благодаря ви предварително.
Дължат се само здравни осигуровки.
Ако този период влиза в база на майчинство за следващо дете се взима дохода, от който е изчислено обезщетението.
Ако няма застъпено майчинство се смята нова база.

# 100
  • София
  • Мнения: 1 540
Здравейте,

Първо искам да се извиня, ако въпросът ми не е за тази тема или е вече задаван.
Някой знае ли през първата година от майчинството (410 дни) на каква сума се осигурява майката - на сумата, която взима като майчинство или минимална?
Интересува ме, тъй като майчинството ми приключва, но съм бременна с второ дете и се колебая дали да се върна на работа за няколко месеца преди второто майчинство (тъй като заплатата ми е по-голяма от минималната). Ако не прекъсвам майчинството, прочетох, че взимам същото майчинство като за първото дете, но ако го прекъсна, дали няма да се окаже, че влизат и тези 410 дни при преизчислението и осигуровките ми през този период не са върху това, което съм взимала.
Благодаря ви предварително.
Дължат се само здравни осигуровки.
Ако този период влиза в база на майчинство за следващо дете се взима дохода, от който е изчислено обезщетението.
Ако няма застъпено майчинство се смята нова база.

Благодаря за отговора Simple Smile

# 101
  • Мнения: 9
Здравейте, имам въпрос и ще съм много благодарна ако ми отговорите. Та, в момента съм в майчинство (втора година, до юли), но съм бременна с термин 22 април 2015 г. Фирмата в която ме осигуряват фиктивно прекратява дейност и се налага да ме освободят. Въпросът ми е какво мога да направя за да си получавам и второто майчинство, освен да си намеря друга фирма? Мога ли да се само осигурявам ако не си намеря друга фирма и какви са условията  за само осигуряване? Благодаря!

# 102
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
По-добре намери друга фирма.Самоосигуряването изисква доста повече време и условия.

# 103
  • Мнения: 9
По-добре намери друга фирма.Самоосигуряването изисква доста повече време и условия.
Благодаря за отговора,а ако не намеря фирма имам ли друг вариант?

# 104
  • Мнения: 318
Здравейте, на моя приятелка и изтече 2рата год. майчинство края на април.Сега чисти отпуски и от юли трябва да е на работа, но се оказа че междувременно е забременяла  Grinning Може ли да си пусне болничен от юли до раждането и на каква сума ще и го изчисляват - нейната заплата или минималното майчинство от 2рата год.?

Общи условия

Активация на акаунт