Въпрос за осигуровки и майчинство 2

  • 30 012
  • 179
  •   1
Отговори
# 120
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте момичета! Имам следния казус:
Бременна съм в 2-ри месец. Осигуряват ме на 495 лв. последните 2 години, като имам едно прекъсване от 3 месеца на борсата. Въпросът ми е, ако сега започна да си довнасям осигуровки ще се отрази ли на майчинството ми после? И друго- понеже май ще ми се наложи да изляза в болничен до края на бременността, то тогава губи ли се смисъла от това довнасяне?


Довнесените осигуровки ще се вземат предвид,да.По време на болничен няма да може да довнасяш.Като цяло довнасянето няма смисъл,защото трудно може да вземеш повече,от това,което си дал

# 121
  • Мнения: 9
Elfita много благодаря за отговора и разяснението.

# 122
  • Мнения: 286
Здравейте, може ли да ползвам 6 месеца отпуска през третата година от майчинството ми и детето ми да посещава ясла? Мерси !

# 123
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте, може ли да ползвам 6 месеца отпуска през третата година от майчинството ми и детето ми да посещава ясла? Мерси !

Трета година майчинство няма.Имаш 6 м неплатен отпуск за гл на дете след като ти приключи майчинството.Да,няма никаква пречка детето да ходи на ясла,а ти да си в неплатен.

# 124
  • Мнения: 286
Благодаря много 😀

# 125
  • Мнения: 1 523
Извинете че се намесвам но се обърках и искам малко да си разясня нещата. Третата година ако някоя майка реши да си остане удома да си гледа детето , как се води ? Само че не и се плаща нищо разбирам

# 126
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Води се неплатен отпуск за гледане на дете до 8 години и майката има право на 6 месеца такъв.Има право и бащата да й прехвърли 5 месеца от същия отпуск.

# 127
  • Мнения: 1 523
Благодаря  Hug

# 128
  • Мнения: 437
Здравейте.Майнчинството 1 или 2 години е❓Бременна съм в 10 седмица.Имам стаж 2 г и 7 месеца-от лятото(юли)не работя.Осигурявана съм на 4 часа на 380 лв една година,а останалото време на 420 лв.Ще взимам ли майнчиство или трябва да работя до последно преди да родя❓
Иначе съм студентка(редовна форма 1 год.) ако не получа майчинство ще ми се полага ли еднократната помощ(2800)или няма да я получа защото имам трудов стаж❓

# 129
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
lukytoo
Ако си редовна студентка ще получиш помощта за студенти 2880 лв.Подаваш документите като се роди бебето в социалните по постоянен адрес.Но ако вземеш тази помощ,нямаш право на майчинство за работеща.Имаш право и на други помощи като безработна с доход под 350 лв бруто на човек-помощ за бременност 150 лв 45 дни преди термин,социално майчинство 100 лв на месеца за една година.Попитай в социалните
За да взимаш 2 г майчинство за работеща,трябва в момента на издаване на 45 дневния болничен да работиш и да имаш 12 м осигурителен стаж през целия си живот

# 130
  • Мнения: 437
Много благодаря Simple Smile

# 131
  • Мнения: 3
Здравейте!Искам да попитам имам имам трудов стаж 1г.и 5месеца.Ако съм бременна,ще мога ли да получа някъкво майнчиство?Благодаря.

# 132
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Здравейте!Искам да попитам имам имам трудов стаж 1г.и 5месеца.Ако съм бременна,ще мога ли да получа някъкво майнчиство?Благодаря.

Ако имаш 12 м осигурителен стаж и си осигурена с фонд ОЗМ /примерно на трудов договор/ към момента на издаване на 45 дневния болничен,ще имаш право на 2 г майчинство

# 133
  • Мнения: 2
Здравейте, мами! В доста сложна ситуация съм и не знам какво да правя. Работя и живея в чужбина, бременна съм в седмия месец и ще се връщам да родя и отгледам детето в България. Така автоматично си губя правата да получавам майчинство от тук. След като съм в напреднала бременност не мога да сключа ТД и да си получавам двете години майчинство. Та искам да попитам дали знаете някакъв вариант затова да си вземам редовно майчинство в България. Praynig

# 134
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
След като съм в напреднала бременност не мога да сключа ТД и да си получавам двете години майчинство.

Защо да не можеш?Намери фирма,която да те назначи,отработваш един ден и излизаш в болничен.Колко осигурителен стаж имаш ?Трябва ти 12 м с вноски за фонд ОЗМ
Ако не успееш да намериш фирма на приятел,оставаш на социалното майчинство-100 лв на месец за една година,ако отговаряш на условията за доход

Общи условия

Активация на акаунт