Медитация и духовни практики

  • 11 737
  • 85
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 064
Търся съмишленици, които биха искали или вече практикуват ежедневна медитация, както и други практики за духовно усъвършенстване, за да споделяме и да се подкрепяме. Аз чета в интернет и изпробвам различни неща, но въпреки че медитацията е самотно занимание, пак е хубаво да има с кого да се споделя.
 Hug

# 1
  • Мнения: 6 365
Давай, но внимавай, без правилен подход ще си изпържиш мозъка и ще станеш хипи-идиот.

Човек не може, а и не трябва, да гони съвършенство. Трябва да търси човечност. Примамливото съвършенство на медитиращия ще те побърка и ще те направи арогантна.

# 2
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Интересна тема.

Казват, че медитацията е състояние. Склонна съм да се съглася, че е отношение също. Спокойствието на ума е хубаво нещо, но не е задължително да бъде самотно. Зависи как се случва. Преди време медитирах, сега нямам необходимост. Ще следя темата Simple Smile

# 3
  • Мнения: 1 064
Приемам медитирането като максимално потушаване на дейността на мозъка, за да може да чуеш себе си. Всъщност започнах с цел повишаване на личните вибрации. Ще напиша накратко чии съвети имам предвид, ако има интерес към темата.

# 4
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
На мен ми е интересно. Мен вибрации не ме бяха вълнували.

ПП Да, и аз така възприемам същността ѝ. Но ако е състояние, е различно от практика. Тогава се случва изключване извън занимания.

# 5
  • Мнения: 6 365
Както с всички човешки дейности, медитацията може да се използва за вършене на Работа, но може да се използва и за помпане на егото. Има такова нещо като "духовно его", тия хора не се траят, те дори имат още повече работа за вършене, защото са създали в себе си още една конструкция, още една защита от Истинското и трябва да го разрушат- а това е трудно, защото създаденото наглед е много красиво, духовно и хармонично. Но само наглед.

Така че внимавайте с "работата по себе си". Може да ви отклони от вършенето на Работата на живота. Ще изглеждате добре, ще се чувствате добре, но нещо пак ще липсва.

# 6
  • Мнения: 1 064
Първата, от която научих, че е необходима ежедневна медитация по 15 минути, е авторката на книгата "Абсолютната свобода" Деница Лалева - Мона. Когато излезе книгата, тя направи поредица представяния в страната и обясняваше как медитацията позволява повишаване на личните вибрации.

След това попаднах на Инелия Бенц. Тя препоръчва 20-минутна медитация ежедневно като най-елементарното, което може да направи човек в помощ на човечеството и планетата. Тя казва, че не е небобходимо да се помага на отделни хора, а трябва да се работи върху издигането на собственото духовно ниво, което чрез личния пример ще допринесе в пъти повече.

Арт мама,  Hug

# 7
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Нищо не ми говорят имената, но аз и не съм се интересувала. Купих си книга, която освен всичко друго имаше и нещичко за медитация като дете. Четох какво е и го забравих. После преди няколко години медитирах за справяне със стрес. Всичкото това го пиша за да помоля да напишеш по-подробно какво си чела и какъв е опитът ти.

При мен опит и научено - центрира медитацията. Иначе издигането не ми е в речника, защото подсъзнателно бягам от елитарност и избранници. Иначе - да, центрирания човек помага само с присъствието си, защото внася баланс. Който успее, де Simple Smile

# 8
  • Мнения: 1 064
Става въпрос за ниски и високи вибрации. Ниските вибрации са вибрациите на страха, тревогите, лошите мисли, сексуалната енергия и други, а високите вибрации са радост, спокойствие, любов, положителните емоции, които карат човек да чувства щастие. Има цяла теория, подкрепена от безчислен брой книги, че човек трябва умишлено да се старае да живее във високия сектор на вибрации по много причини, най-елементарната от които е, че той привлича в живота си неща, които съотвестват на вибрационното му състояние.

Ще потърся линкове и що постна тук, защото аз пък съм човек, който чете доста хаотично и единственото място, където трупам, е главата ми, без подробностите.

# 9
  • Мнения: 6 365
Само да те предупредя, имах доста "извисени" хора в обкръжението си. Страничният ефект е, че всъщност са лишени от емпатия, реят се над света като розови облаци и всъщност нито помагат, нито дават нещо. Истинската свобода е да може да слезеш в ада и да го направиш рай. Не да летиш нависоко.

Още Карл Юнг е казал, че извисяване не се постига с търсене на положителното, а с рафиниране и отработване на отрицателното.

Доста от "извисените" имат скрити в килера на душата си много сенки. Просто от извисяване са забравили за тях и си мислят, че ги няма. Има ги. И в крайна сметка те командват.

И още нещо: извисеното състояние невинаги е най-осъзнатото.

Важно е съзнанието.

Точно както е важно дрехата да топли, а не толкова да е с пайети, нали?

# 10
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Това го въприемам като почистване, Blanka. А страха и любовта обикновеno са два полюса. Само че нашата култура и история са ни обвързали здраво с първото. Липсата на човечност и елементарния навик да не настъпваш чужд интерес без нужда за самата идея /нашенския тарикатлък/ са една от последиците. Ако е здраво вкоренено в човек, медитацията сама по себе си няма да е достатъчна. Реенето предполагам тогава се случва - недосегаем за низости, но и извън света.

ПП Оставам с впечатлението, че си във фаза четене.

# 11
  • Мнения: 6 365
Има един умник, Рам Дас (Д-р Ричард Алпърт, преди да замине за Индия). Той наскоро пусна в блога си статия как дори да сме извисени, трябва да стъпваме леко в света, със съчувствие за нещастието, което го има навсякъде. Защото съм виждала доста практикуващи, които се държат арогантно със страдащите, все едно решението е супер лесно, вижте ги тях какви са позитивни.

Само че не е ясно дали те са отработили страданието си (който го е отработил, не може да не изпитва емпатия към друг, който все още страда)- или просто са отхвърчали в Облачна Кукуландия.

# 12
  • Мнения: 1 064
Мамаджита, аз нямам досег с подобни хора, даже с никакви, така че няма от кого да взимам пример - нито положителен, нито отрицателен. Имам потребност от някои неща и затова чета и търся. Както търся и хора, които са на същите вибрации, този път казано метафорично.

Знам горе долу какво искам да постигна, но не знам как да го постигна. Така че отворих тази тема не толкова да давам акъл, колкото да се поуча от по-запознати или с такива като мен заедно да търсим. Разбирам, че си разочарована от хора, които прикривайки се с високи търсения, всъщност проявяват най-низките страни от човешката природа, но това не значи, че няма други, които да бъдат чисти в търсенията си. Все пак човек не трябва само да яде, спи и гледа телевизия.

Арт мама, да, на етап четене съм и изпробване. Прояснявам си мозъка в движение.

# 13
  • Мнения: 6 365
Не мога да съм разочарована- просто прекъснах досег с тях. За да се разочаровам, е трябвало да разчитам на тях, нали? Но аз никога не съм разчитала, просто ги гледах като безобидни луди и не им се връзвах на сценариите.

Няма да те плаша, в търсенето има много нещица, някои плашещи. Надявам се да стигнеш до смисленото. То е само едно, задачата е една- не си мисли, че всеки има път и развитие. Всички имаме само един път, другото е загубване.

Дано намериш правилния. А това невинаги зависи от твоите качества, ясен мозък или позитивност. Има и друг елемент, без който всички усилия са напразни.

# 14
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Погледна ли тук : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=748523.0 ?
Има много за четене, а и най-вече - съмишленици вероятно ще намериш с лекота.

Общи условия

Активация на акаунт