Имат ли нужда бебетата от книжки?

  • 8 091
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 180


         Децата никога не са твърде малки, за да открият радостта, която носят книгите. Още от първите си дни най-малките започват да откриват света. С всичките си сетива. С любопитните си очи и с мъничките си ръце. Със слушане, опипване и разглеждане. Всеки мъничък напредък е голяма стъпка в живота.

За тези важни стъпки са специалните
бебешки книжки. Меки и безопасни, от безвредни материали, те развиват всички сетива: слуха – когато са с вградена дрънкалка и с шумолящи при пипане страници; зрението – чрез цветните си илюстрации; осезанието – чрез опипването на материята и щанцованите форми.
         



         Бебешките книжки
• стимулират усещанията и запомнянето;
• развиват двигателните умения и координацията между ръцете и очите;
• подтикват децата да хващат, да оглеждат и да се вглеждат, да разпознават звуци, лица, образи, форми, цветове;
• спомагат за разбирането на връзки и взаимни зависимости;
• улесняват проговарянето.

Съветите на Издателство „Фют“:

Говорете на вашето бебе! Музиката на гласа ви и спокойната реч създават комфорт и удоволствие на бебчето. То се заслушва, започва да опознава света около себе си и да се усмихва.
Четете на бебето! То вижда изображенията, усеща интонацията ви и разбира езика на тялото. Когато им четете редовно, малките постепенно свикват с това действие и то започва да им харесва. Така неусетно книгата и четенето стават неотменна част от живота на детето.

         



        Спомените за незабравимите моменти с вашето малко съкровище запазете в някой от специалните
албуми „Нашето бебе“. В него се поставят снимки и се пише. Така той остава като съкровен съвместен  спомен на родителите и на порасналото дете.

Имат ли нужда бебетата от книжки? Споделете с нас кога за първи път вашето бебенце получи такъв подарък и как реагира. Как избирате подходящата книжка?
На 4 март 2014 г. жребият ще определи трима от вас, които ще спечелят Албум дневник
„Моите първи години“
.


         

Последна редакция: пн, 24 фев 2014, 14:09 от Реклама

# 1
  • Мнения: 5
Здравейте! Сред подаръчетата, които получи моето малко бебенце за изписването  имаше и малка гумена книжка. Тогава не й обърнахме внимание, но сега когато сме вече на три месеца не се къпем без нея. Тук виждам на колко много сетива може да въздейства кижката. Със сигурност ще се сдобием с още!

# 2
  • Мнения: 24
Здравейте! Сред подаръчетата, които получи моето малко бебенце за изписването  имаше и малка гумена книжка. Тогава не й обърнахме внимание, но сега когато сме вече на три месеца не се къпем без нея. Тук виждам на колко много сетива може да въздейства кижката. Със сигурност ще се сдобием с още!

Радваме се, че споделяте опита си. Надяваме се да сме полезни на майките и техните дечица Simple Smile

# 3
  • Мнения: 5
Мисля, че малко се избързва с книжките. Не е ли рано преди една годинка? Ние започнахме към годинка да ги заглеждаме и  разглеждаме.
Иначе темата, на която попадам е интересна... Кара ме да се замисля????

# 4
  • Мнения: 5
Разбира се, че имат нужда от книжки. Според мен книжките са много по-важни от сегашните модерни играчки и всякакъв друг вид забавление(в това число компютър и телевизор). Първата книжка, която получи моя син, беше Червената шапчица с твърдите корици с дръжка. Подари му я майка ми(баба му) в деня на изписването ни. Втората книжка ни я подари кръстницата, от гумените шарени с писулки. На първата ни разходка си купихме пак такава мека книжка и от тогава да днес (вече 2 години) всяка седмица си купуваме нова книжка. Първоначално бяха меките гумени, които стават за дъвчене, след това с твърдите корици с дръжка(имаме над 20 и без нито една повтаряща), а сега започнахме да събираме от поредицата Във Вълшебната гора(не че е реклама на издателство ФЮТ, но илюстрациите много му харесаха, а и е в стихотворна форма). Моето момче вече сам си избира книжките - като влезем в книжарницата първо харесва книжките по картинките, а после ме кара да зачута малко от нея и си казва, "тази" или "не тази". Старая се да го науча да обича книгите и да цени труда на хората, които стоят зад всяка една книжка. Надявам се да има повече родители като мен, които да отделят поне по 1 час на ден за да прочетат новата книжка на детето си, а вечерно време детето да заспива с приказка за лека нощ и целувка. По-добре вложете малко повече средства в книжки, а не в шоколади и бонбони. Обичайте и четете книги, и децата Ви ще ги обичат и четат след време - това е една инвестиция с възвръщаемост след време, от която ще почувствате удовлетворени. Приятно четене  smile3529

# 5
  • Мнения: 3
Здравейте,

Първата книжка на сина ми поръчах онлайн, много преди на е навършил една година.
Книжката беше на издателство Фют, книжка с дрънкалка за автомобилите. По това време тези книжки бяха два вида, сега вече са други модели. Когато пристигна с доставката ми се видя доста скъпа, защото се състои от 4 картонени страници с различни автомобилчета на тях и името на превозното средство и дрънкалка, разбира се. Т.е. видя ми се, че не е нищо особено за тези пари. Но синът ми страшно обичаше книжката, много се забавляваше с нея, постоянно я разглеждаше и държеше в ръчички. Много дълго време тази книжка му беше любима и тя се изплати напълно. Сега е на 6 г. има доста от книгите на издателство Фют, но все още пазим първата му книжка. Последния подарък, който получи беше тази Коледа - "Ще стана лекар" - разкошна книга. Миналата Коледа получи "Голяма книга за пирати" и двете на издателство "Фют". В нашето семейство обичаме книгите, а за сина ни се стремим книгите да имат интересни елементи, за игра и забавление, защото още не може да чете. Напр. снощи играхме на "Настолните панорамни игри" /изд.Фют/ и докато не изиграхме и четирите, никой не можа да си легне. Според мен е важно на детето да се изгради интерес към книгите още от малко, защото интернет пространството заема голяма част от живота ни.

# 6
  • Мнения: 3 020
Първата книжка децата ми получиха още като бебета, били са на 6-7 месеца. Има гумени книжки и книжки от плат, които са шарени, шумолят, издават звуци. Моите ги ползваха или при къпане или да си играят с тях и много се забавляваха. Това, че са малки, не означава че не възприемат света около тях, а бебешките книжки са им много интересни.

След това съм им вземала книжки с по-дебели картонени страници, но и те не устояваха на зъбчетата им. Наскоро дори събрахме заедно всичките им бебешки книжки и ги подарихме на едно детенце, за да го зарадваме. Иначе и тримата обожават книгите, на двамата малки всяка вечер и сутрин четем по една-две-три приказки, зависи колко успеят да си измолят. Двамата малки още не могат да четат, но с удоволствие разглеждат и питат за всичко и научават страшно много от книгите.

# 7
  • Мнения: 24
Мисля, че малко се избързва с книжките. Не е ли рано преди една годинка? Ние започнахме към годинка да ги заглеждаме и  разглеждаме.
Иначе темата, на която попадам е интересна... Кара ме да се замисля????

Радваме се, че се включихте в дискусията на издателство "Фют" - Имат ли нужда бебетата от книжки. Всеки родител иска детето му да порасне знаещо и умно. Според детските психолози  всичко зависи от степента на стимулиране на развитието на главния мозък в решаващите години за детето - от раждането до третата година. Важно е да осъзнаем, че дори през първите си месеци детето има по-големи възможности, отколкото предполагаме , затова е хубаво да му подберем забавна, цветна и умна компания.
Надяваме се да сме полезни на вас и вашето бебенце. Simple Smile

# 8
  • Мнения: 376
Моето семейство по принцип е от четящите, но скромно ми мнение е, че бебетата (децата под една годинка) нямат нужда конкретно от книжки. На тази възраст всички предмети са им интересни и околната среда им дава всичко, от което се нуждаят.

# 9
  • Мнения: 188
Здравейте и от мен! Първата книжка на дъщеря ми й я купих, когато беше на 7 мес. и вече седеше в количката си. Така при всяка разходка покрай книжарницата й взимах по една малка книжка с твърди страници и тя много им се радваше. Сега е на 2 г., нои до ден днешен не ми дава да й чета съдържалнието. Тя си разглежда картинките и си дърдори нещо- сигурно си  съчинява историите.  Joy

# 10
  • Мнения: X
Аз съм от майките, които редовно купуват книги на децата си, но смятам, че преди годинката те са излишни . Бебетата дъвчат и мачкат книгите, така не се възпитава любов към книгата, те я възприемат просто като играчка.

# 11
  • Мнения: 134
На моята дъщеря й купих за първи път книжки в началото на тази година - тя беше на 8 м. и половина. Прави ми впечатление, че много дълго й задържат вниманието - както нито една играчка. Разбира се книжките, които й купувам са с твърди корици и са много хубаво илюстрирани - напомнят ми тези от руските книжарници, които ми купуваха като малка. Сега учим животните по тези книжки и дъщеря ми вече може да разпознава кучето и котката.

# 12
  • Ямбол
  • Мнения: 1 604
Ние вече сме пораснали и вече са доста голям интерес за нас,но още пазя и си спомням за първите ни 2 книжки подарък от баба около 3-1 месец,които бяха найлонови с бибитка и интересни картинки,които ни забавляваха и в банята и на морето и за гризалка,а сега като по -разбираща и припомням бебешки моменти с тях.
После получи от плат със изскачащи ушенца,опашки и др.
Хубаво е когато сами пипат и усещат,макар от малки неразбиращи смисъла им,развиват фантазия,любопитство и проявяват интерес.
За приме книжка с животни,първо визуално запомнят животните, а и ги учим какви звуци произнася всяко и как се казва,после и сами имитират кучето бау-бау,котето мяу-мяу,писи...
Сега сама взима книжка и по спомен по свой си начин преразказва.
Когато купуваме нова,или тя участва в избора,по чувана вече приказка,или аз избирам да е съобразена със възрастта,с по-разбираеми думички,не твърде дълги приказки и с картинки.

# 13
  • Мнения: 1 180
Издателство"Фют" благодари на всички, които се включиха в дискусията "Имат ли нужда бебетата от книжки". Споделените мнения бяха много важни за нас. Надяваме се и ние да сме били полезни на майките и техните дечица.
Албум дневник "Моите първи години" печелят:

Rodopi

Nevenski

Никид

Наградите можете да получите като се свържете с нас на тел.: 0889352685 или ни пишете на e-mail: knigi@fiut.bg

Общи условия

Активация на акаунт