МБАЛ Дева Мария, кв. Ветрен, Бургас - тема 15

  • 51 281
  • 740
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 21
Момичета,сякаш имам спомен че някой от вас правиха консултация с анестезиолог преди раждането.На мен ми предстои живот и здраве нормално раждане и все още не съм решила дали ще ползвам епидурална упойка,но всичко се случва и си мислех дали не е добре да си направя някакви изследвания за поноси мост и консултация с анестезиолог.На частно ли се прави консултацията или ми се полага от АГ направление за такъв специалист?Бихте ли ме насочили към някой в областта?До сега 2 пъти за кратко съм била под пълна упойка,но втория път докато излизах от нея се чувствах ужасно и ми се стори ,че много трудно се събудих и сега ме е шубе ако пак ми се наложи

# 46
  • Мнения: 196
Имам въпрос! Следя бременността си при д-р Недялков, идната седмица ми предстои секцио, при последната консултация само ми каза датата на която да отида, не ми е давал нито обменна карта, нито направление за хоспитализация. Напоследък започнах да се притеснявам, да не би това да ми създаде проблем при приемането ми  в деня за операция?!

Няма да те върнат,направлението ще ти го напишат на място.

# 47
  • Мнения: 40
За направлението ясно, ами обменна карта защо не са й дали? Имат ли право да не й дадат? И мен това би ме притеснило. 

# 48
  • Мнения: 244
Снощи, като не ми отговори никой тук, звъннах в Дева  Мария (пусто сърце, нали не трае) и ги попитах, обясниха ми, че няма никакъв проблем - при приема ще ме прегледа доктор и щом съм здравно осигурена ще ми издадат някакъв талон номер 7 и с него ще ме оперират. Та такаа ... и за други като мен, който се чудят! Благодаря за отговора все пак. Simple Smile

# 49
  • Мнения: 40
Ами, ако утре идеш до Стара Загора и там ти изтекат водите? Какво правим?
Затова искам да знам кога се издава т.нар. "обменна карта" и има ли право следящият те лекар да не ти я издаде. И какво правим в случай, че не си в близост до болницата, когато тръгнеш да раждаш И НЯМАШ обменна карта и направление за раждане. Питам, защото пътувам често и искам да съм подготвена И за такава ситуация.

# 50
  • Пловдив
  • Мнения: 4 534
Ами, ако утре идеш до Стара Загора и там ти изтекат водите? Какво правим?
Затова искам да знам кога се издава т.нар. "обменна карта" и има ли право следящият те лекар да не ти я издаде. И какво правим в случай, че не си в близост до болницата, когато тръгнеш да раждаш И НЯМАШ обменна карта и направление за раждане. Питам, защото пътувам често и искам да съм подготвена И за такава ситуация.

Ти говориш за състояние по спешност.Където и да си в БГ не може да ти бъде отказана спешна помощ, законът е такъв.

# 51
  • Мнения: 40
Благодаря!   bouquet Дано не ме хване по пътя, но е добре човек да е подготвен.

А, ако не е нахално, може ли да ми отговорите и на другите въпроси?
А именно:

1. Кога се издава т.нар. "обменна карта" и "направление за раждане"?
2. Има ли право следящият АГ да не издаде тези документи?

# 52
  • Пловдив
  • Мнения: 4 534
На другите въпроси не мога да отговоря напълно, защото моето раждане беше преди повече от 4 години и тогава нямаше такова нещо като обменна карта и не съм наясно с издаването и.Направлението за раждане получих при определяне на денят за секциото .Предполагам ще се включи някоя от от по-скоро родилите мами, за да внесе повече яснота.

# 53
  • Мнения: 11
Благодаря!   bouquet Дано не ме хване по пътя, но е добре човек да е подготвен.

А, ако не е нахално, може ли да ми отговорите и на другите въпроси?
А именно:

1. Кога се издава т.нар. "обменна карта" и "направление за раждане"?
2. Има ли право следящият АГ да не издаде тези документи?


Аз утре съм на запис на тоновете и последния път с доктора ми се разбрахме,да си взема точно тези изброените от теб неща,а и част от изследванията,които съм правила на по-ранен етап от бременността.Иначе няма как.Ще пиша след това.А по въпроса дали има право да не ти издаде тези неща,не би трябвало,ако е бил твоя АГ по време на бременността.

# 54
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998
Ако си следиш ЖК в Св.София имаш не само обменна карта, а цяла папка с изследвания, резултати при измервания на кръвно и кг. В обменната карта има по едно квадратче, където тези стойности да бъдат записани и после този лист А4 ти се дава при последната консултация. Ако, обаче си решила да раждаш в ДМ и имате уговорена дата с д-ра, както е случая със секциото, д-ра ще ти даде само направлението за раждане, а папката с цялата ти история ще бъде в ДМ в деня на секциото, за да не можеш да я забравиш вкъщи или той да я забрави в кабинета в Св.София  Wink
Направление за раждане и обменна карта никой не може да ти откаже, както и никоя болница не може да ти откаже да те приеме без тях, така че това са по-скоро формалности, за които изобщо не си струва да се притесняваш Wink

maminka85, не съм сигурна при нормалното как стоят нещата, но при всички случаи, ако нямаш консултация с анестезиолог ще направите такава непосредствено преди поставянето на упойка, също тогава ще ти бъдат направени тестовете за различните видове упойка, така, че няма смисъл да си ги правиш предварително. И да отбележа, че това не се заплаща допълнително Wink

# 55
  • Мнения: 1
 За анестезиолога, аз не правих предварително консултация, а на самото раждане, обаче си платих консултацията преди поставянето на епидуралната. Може би при секцио не се заплаща, там така или иначе се доплаща при раждане, може би влиза в цената.
 Иначе не знаех, че имам право и на два контролни прегледа за детето след изписването. Вчера се наложи да го заведем, и се оказа че ни се полага преглед без допълнително заплащане. Педиатърката слезна веднага и беше много мила и любезна с нас.
 Имам питане за мен има ли контролен преглед след естествено раждане?
 

# 56
  • Пловдив
  • Мнения: 4 534
За анестезиолога, аз не правих предварително консултация, а на самото раждане, обаче си платих консултацията преди поставянето на епидуралната. Може би при секцио не се заплаща, там така или иначе се доплаща при раждане, може би влиза в цената.
 Иначе не знаех, че имам право и на два контролни прегледа за детето след изписването. Вчера се наложи да го заведем, и се оказа че ни се полага преглед без допълнително заплащане. Педиатърката слезна веднага и беше много мила и любезна с нас.
 Имам питане за мен има ли контролен преглед след естествено раждане?
 

Погледни епикризата, там трябва да пише какви безплатни прегледи се полагат.На последната страница, накрая търси.

# 57
  • Burgas,Bulgaria/Crawley, England
  • Мнения: 1 998

Имам питане за мен има ли контролен преглед след естествено раждане?
 

Имаш, да. До 30-тия ден след раждането  Peace

# 58
  • Мнения: 84
Дами, при постъпване за раждане в болница най-важното е да си носите личната карта. От там нататък всичко може да се преиздаде.
Иначе обменната карта е нещо като история на вашата бременност, в която са отбелязани някакви патологии на бременността (ако има такива), резултати от изследвания... общо взето това, което иска наблюдаващия гинеколог да "каже" на приемащия ви.
По отношение на изследванията, то трябва всяка една бременна, независимо от вида на родоразрешението, да направи няколко консултации в следната последователност: 1. - кръв и урина (изследват се време на кървене, време на съсирване, протромбиново време и др. показатели, нужни за една предоперативна подготовка. 2. - с готовите резултати отивате на консултация при кардиолог, който да види изследванията и да направи ЕКГ. 3. - накрая с всички резултати от кардиолог и гинеколог отивате при анестезиолога, който прави заключението. Независимо, че може да не сте планувана за секцио, то всяко нормално раждане може да премине в такова. За това е нужно да направите предварителна подготовка.
Всички момичета, които са с отрицателен резус фактор след раждането се взема кръв за да се установи дали имат образувани антитела. Има и случаи, в които въпреки отрицателния резус фактор, то родилката не подлежи на имунизация с Анти Д гама глобулин. След пристигане на резултата и ако трябва да се приложи, то ваксината е налична и се осигурява от "Дева Мария", като не се заплаща допълнително от пациента. Взема се и кръв от детето, като изследването не се заплаща допълнително. На фактурата вероятно излиза като кръвна група, ако кода е един и същ. Всъщност родилката заплаща единствено 50лв. не  за определянето на на кръвната група, а за наличието на антитела в кръвта. Кръвта се изпраща в кръвния център и там се извършва самото изследване.

# 59
  • Мнения: 40

По отношение на изследванията, то трябва всяка една бременна, независимо от вида на родоразрешението, да направи няколко консултации в следната последователност: 1. - кръв и урина (изследват се време на кървене, време на съсирване, протромбиново време и др. показатели, нужни за една предоперативна подготовка. 2. - с готовите резултати отивате на консултация при кардиолог, който да види изследванията и да направи ЕКГ. 3. - накрая с всички резултати от кардиолог и гинеколог отивате при анестезиолога, който прави заключението. Независимо, че може да не сте планувана за секцио, то всяко нормално раждане може да премине в такова. За това е нужно да направите предварителна подготовка.

Тези неща заплащат ли се? Колко ще ни струва това?

Общи условия

Активация на акаунт