МБАЛ Дева Мария, кв. Ветрен, Бургас - тема 15

  • 51 313
  • 740
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 49
Ти не си ли се следяла при доктор от болницата? Станаха ми странни кръвната група, нали се пуска по ЗК от АГ-то, записа на тонове

# 31
  • Мнения: 84
Включвам се и аз, ама с оплакване. Прегледах си документите след изписването  и се оказа, че съм си платила престоя в патологична бременност преди раждането. Малко се разочаровах, тай като още като почнах да преносвам се обадих да попитам ако се наложи да постъпя, по клинична пътека ли ще е или се заплаща и бях уверена, че е по клинична пътека.
 При приемането подписах документ за въпросната пътека, според който за престоя си ще заплащам по 5 и 70 на ден. А накрая ме таксуваха с 100лв. Обяснението беше, че съм родила на следващия ден. Пътеката била 3 дена, а аз съм лежала по нея 1, и за това си го плащам. За мен това е пълна глупост, тъй като се очаква, че една преносила бременна може да роди всеки момент.
 Както и да е пиша това за да бъде в полза на други момичета в моята ситуация. Това не разваля доброто ми впечатление от медицинския персонал на болницата.
 Леко раждане на наближаващите мами, и не преносвайте моля ви!


Здравей, alyaa! Първо - честита рожба и от мен! Нека ти е живо и здраво детето и много да радва теб и твоето семейство Hug
Ще се опитам да внеса малко яснота по твоя казус, като ще започна малко по отдалеч:
Здравната каса определя алгоритъм за работа по всяка една пътека. Освен цялата терапевтична част, то има и заложен минимален болничен престой. Когато пациент се приеме по една клинична пътека, за която част от алгоритъма не е спазен, то пътеката пада и тя не се заплаща към лечебното заведение. В същия този документ, в който си се подписала, че се съгласяваш да заплатиш такса от 5,80лв. на ден пише, че ако болничният престой е по-малък от определения по КП, то пътеката се заплаща от пациента.
Така се е станало и в твоя случай. Сега...до колко това е редно да се случва и дали е правилно, или не... вие си преценете. Ще ви дам друг пример. На възрастна дама, на която и сменят става, докато лежи в лечебното заведение получава инфаркт. Едното не е свързано с другото. Просто се случва така, че това съвпада с престоя и в болницата. Естествено, инфарктът е спешно състояние и тя бива преведена в кардиологично отделение и там спасяват живота ѝ. Да, но престоят в ортопедия по пътеката за сменената и става не е изтекъл. При отчитането ѝ към Касата се установява, че тази част от алгоритъма не е изпълнена и сумата за ендопротезирането няма да бъде платено. А тази жена е била 1 седмица в Ортопедия, направена и е скъпоструваща операция и т.н. ... Естествено, в този случай не сме я накарали да си плаща пътеката, понеже сумите са наистина големи, но това е за сметка на болницата. В крайна сметка всички тези разходи трябва да бъдат поемани все от някой. И когато жена лежи в патология ден, два, три...а трябва да е повече, то за този период НЗОК няма да заплати. Това е положението към момента. Може би не е справедливо към вас, които сте си здравноосигурени и редовно си плащате осигуровките, но и спрямо лечебните заведения, които влагат ресурс в лечението на пациентите също е несправедливо сами да поемат разноските по тези пациенти.

# 32
  • Мнения: 196
alyaa кръвна група нямаше ли че си я плащала.

# 33
  • Мнения: 1
Благодаря, на anipalaz за изчерпателният отговор, разбирам, че вината явно не е на болницата.
Жалко, че нещата в здравната ни система седят по тоя начин.
Момичета кръвна група имам, това е изследване, което е 50 лв на кръвта, е заради отрицателния резус фактор. Изследват и бебето, но за него е безплатно.

# 34
  • Мнения: 49
И аз реших като Ctrl_, че си нямала лист с кръвната група.
Да, anipalaz го обясни перфектно. Това са неща, които ние няма как да знаем и е наистина добре, някой, който е компетентен да обясни, защото може и на други мами да се случи.
А за здравната система изобщо не искам да говоря, че то там само ето такива неща ми идват  #Cussing out

# 35
  • Бургас
  • Мнения: 1 718
Благодаря за темата!

# 36
  • Мнения: 11
Благодаря, на anipalaz за изчерпателният отговор, разбирам, че вината явно не е на болницата.
Жалко, че нещата в здравната ни система седят по тоя начин.
Момичета кръвна група имам, това е изследване, което е 50 лв на кръвта, е заради отрицателния резус фактор. Изследват и бебето, но за него е безплатно.
Извинявай,но аз нещо не можах да разбера за отрицателния резос фактор.Не си си носила картончето или изследването за кръвта,което се прави по време на бременност или пак са решили да ти го правят,че да не ти се е променила кръвната група по време на раждането?Извинявам се за съркастичния въпрос,но аз се оказвам в същото положение като теб,а аз съм А1(-) резос фактор и ще трябва да се прави изследване само на детето.Затова те моля да разясниш тази част,ако ти е възможно!Че вече започнах да се обърквам кое се плаша и кое не!Да са живи и здрави малките слънчица,които раждаме,но както някой преди това каза,хубаво е човек да е наясно с колко да се подготви при изписване и заплащане.

# 37
  • Мнения: 1
Не съм на ясно точно какво е изследването, но след раждането ти взимат кръв, явно да проверят антителата и ако има нужда да ти поставят ваксина. За да не я слагат без нужда. Може би anipalaz би могла да обясни по-точно. Но щом си с отрицателен резусфактор приготви още 50 лв. Несправедливо е, но това е положението като сме се родили с такава кръвна група.

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 631
И аз съм с -. "А-" онзи ден пусках изследвания за първоначалната регистрациа. При Татарова съм. И да не забравя- честито ви рожба,мн да ви радва

# 39
  • Пловдив
  • Мнения: 4 540
Не момичетата с отрицателен резУс фактор се взима кръв след раждането за да се провери наличието на антитела и при нужда се поставя Антидегамаглобулин.Това изследване струва 50 лв за майката, а за бебето е безплатно.

# 40
  • Мнения: 244
Имам въпрос! Следя бременността си при д-р Недялков, идната седмица ми предстои секцио, при последната консултация само ми каза датата на която да отида, не ми е давал нито обменна карта, нито направление за хоспитализация. Напоследък започнах да се притеснявам, да не би това да ми създаде проблем при приемането ми  в деня за операция?!

# 41
  • Мнения: 11
Благодаря на всички момичета,които отговаряха по моята тема,ама вече ми остава много малко и се шашкам от всичко,което не зависи от мен самата и се интересувам от всичко. Crazy

# 42
  • Мнения: 40
А инжекцията Антидегамаглобулин заплаща ли се? Понеже разбрах, че инжекцията се таксува 80лв. А в сайта на НЗОК пише, че когато се налага профилактика с Антидегамаглобулин, медикаментът следва да бъде осигурен от болничното лечебно заведение, което е сключило договор с НЗОК и изпълнява посочената клинична пътека.

# 43
  • Пловдив
  • Мнения: 4 540
Не се заплаща инжекцията.

# 44
  • Мнения: 40
Благодаря!   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт