Отговори
# 15
  • Мнения: 343
Проблемът не е в отглеждането от баби. Лошото възпитание си е лошо възпитание. Вероятно и родителите на тези деца са същия дол дренки.
Аз пък се чудя как присъстващите не са успели да ги спрат.  newsm78 Все пак са били на 7-8. Няколко по-строги реплики би трябвало да са достатъчни за деца на тази възраст да си оберат крушите с подвити опашки. Ако бабите се намесят в защита - такъв грандиозен скандал бих спретнала. Mr. Green

# 16
  • Мнения: 14 654
Meн ме дразни, че са акцентирали на това, че децата са били с бабите си, ако трябваше да обърне внимание на вандалщината, щеше просто да се каже, че придружителите им не са реагирали. И после това заглавие на темата е още по-дразнещо и тенденциозно, да не би още някой да подготвя материал, допитвайки се до милите мамми, ама без да ги уведомява че се допитва?

# 17
  • Мнения: 41 000
С тази вандалска пороява бабите нямат нищо общо. В едно просташко семейство всички са простаци. Ако вместо бабите са били майките пак щеше да е същото.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 7 147
Eдна форумка в друга тема каза, какво били заслужили горките деца да бъдат отглеждани от баби в пенсионна възраст. (Това за майките, които раждат на 40-45 години).


Т'ва е ебати простотията...  ooooh!

Относно статията - дали са баби или майки, няма значение за невъзпитаните деца!

# 19
  • UK
  • Мнения: 3 959
Да кажеш "бабите също са гледали деца" е като да четеш вестник от преди 30 години, понеже това също са новини. На мен ми е правило впечатление с възрастните детегледачки, които толкова настоявате да наемате, нито им се става да тичат след детето, нито пък могат. Не отворих статията, но и не ме интересува какво пише - за мен има причина да раждаме деца между 20 и 45 години, а не на 60, и не бих оставила децата си на отглеждане при възрастни хора.

# 20
  • Мнения: 2 850
По повод случката - все едно ако бяха с майките си, нямаше да буйстват ли? Да бееее...
Бабите, ако са възпитали добре децата си, ще се справят и с внуците.

# 21
  • Мнения: 301
Има огрномна разлика между  това да те възпитава родител и баба/дядо. Обобщението по-горе, че както е възпитавала бабата, майката ще повтори по-късно при възпитанието на нейното дете е абсолютна глупост. Майка ми е била много строго възпитавана (несправедливо, с доста бой и наказания), тя с нас беше строга, но винаги справедлива, никога не ни е посягала или наказвала. Сега тя като баба е мека като памук. Изобщо няма нищо общо с това как възпитаваше нас, защото както тя сама казва - тя е само баба, възпитателният орган са родителите.

Така че според мен всичко си зависи от човека. Нямам нищо против това децата да прекарват повече време с баби и дядовци като малки - аз самата имам прекрасни спомени от няколкото лета при баба и дядо. Но да се обобщава, че като цяло възраста е определяща за възпитателните методи - не съм съгласна.

# 22
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 243
Ако баби и дядовци отглеждат внуците, то родителите какво отглеждат? Приятелка на дъщеря ми (19 годишна) е отглеждана изцяло от баба си. Това дете не иска ли да се гушне в мама? Мен са ме отгледали родителите ми; всяка целувка, прегръдка и погалване, всяко "чедо" и "рожбо", получени от майка ми, са сред най-безценните ми преживявания.

# 23
  • Мнения: 14
Аз съм отгледана изцяло от баба и дядо от 50-дневно бебе до 6-годишна. Беше ми страхотно с тях, макар че не само че не са ме глезили, но и баба ми беше доста строга. Много, много им дължа! Когато родителите ми ме взеха на 6 години, за да тръгна на предучилищна и да се "социализирам", беше травма и за мен, и за баба и дядо- на мен целият ми дотогавашен живот беше преминал с тях и изведнъж родителите ме откъсват от това, което за мен беше "естествена среда". Сега като възрастен човек съм лоялна към родителите си, но за обич или емоционална връзка и дума не може да става. В никакъв случай не искам да обобщя, че това е резултат от гледането на деца от баби и дядовци. При мен се получи така.

И мен така са ме гледали - като бебе с баба и дядо, че чак до училищна възраст. Шока на 6-годишна възраст при мен си беше доста силен. Само че аз съм много близка и с майка ми, и с баща ми, особено след като се отделих от тях. Майка ми е споделяла, че се е страхувала да не се отчуждя от нея по някакъв начин, но това не се случи. Така че може би е различно при всеки.

# 24
  • Мнения: 3 123
По въпроса с бабите - да, смятам, че липсата на контакт с родителите създава проблеми в израстването на децата. Не толкова защото родителите биха били по-строги, а просто защото децата се чувстват изоставени и захвърлени и се налага да търсят начин да преборят тази вътрешна фрустрация и често го правят с поведение, говорещо за нужда от внимание. Обикновено дете, когато иска да привлече внимание, прави бели.

Това е и моето мнение. По-добре не бих го формулирала.

Не са виновни бабите, а липсата на достатъчно родителско присъствие в живота на децата, когато се отглеждат предимно от майките на майката или бащата.

# 25
  • Мнения: 187
Това е ясно. По дифолт децата трябва да се отглеждат от родителите си, а не от баби, дядовци и други роднини. Но има доста случаи, в които жените са по-строги като родители, отколкото като баби.

Последна редакция: пт, 02 май 2014, 22:46 от Пумукъл

# 26
  • Варна
  • Мнения: 6 321
В периода от 1 г. и нещо до първи клас, детето с месеци беше отглеждано от бабите и дядовците. Благодаря им от сърце, все още се налага да ударят по едно рамо, че се налага да отсъстваме с месеци от дома, а детето е ученичка.

# 27
  • София
  • Мнения: 630
Ролите майка  и баба са равнозначни?! Не вярвам. Каквито и да са обстоятелствата да се случва баба да отглежда внуците, винаги има цена с последствия.

Общи условия

Активация на акаунт