Някой усети ли земетресение?

  • 26 357
  • 453
  •   1
Отговори
# 405
  • Мнения: 1
Vermilion`, в кой град си го усетила толкова силно?При нас движението беше слабо,почти не се усещаше, усещането за гадене и световъртеж беше по- силно.И как си се оказала сама в празна сграда?

Несебър, сградата ни е превърната в административна, само на последните два етажа сме живущи. В събота обикновено няма абсолютно никой , като се прибрахме от плажа преди малко, чух съседа над нас, че си е вкъщи.
Мисля, че наистин се "сринах" и истински уплаших, когато осъзнах, че звукът не е от отварящи се и затварящи се врати, че съм абсолютно сама. При турското имаше бучене и беше вертикално, изкарахме цяла нощ навън, но така изплашена със сигурност не съм била. Имаше и едно във Варна преди години, бях си за няколко дни при баща ми, също изкарахме на паркинга цялата нощ, но нямам спомен да съм зиживявала това, което ми е в момента.
  Спокойно мила , нищо не можем да направим !!! Хубавото е че всичко мина без сериозни инциденти - игнорирай преживяното , не го мисли !!!

# 406
  • Мнения: 100
Аз понеже съм си доста страхлива се събуждах няколко пъти хихихи  Shocked Confused

# 407
  • Мнения: 117
Не беше от най-спокойните нощи. Събуждах се няколко пъти и трудно заспивах. Мислих къде ми е чантата, телефона, кое одеяло да грабна, за децата вода...  Важното е, че нощта мина и всичко е наред. Praynig
 Vermilion, ти доста си се уплашила. Опитай се да не мислиш за това. Hug На мен ми хареса предложението за валериан, мента и глог. Смятам да пийна днес.

# 408
  • София
  • Мнения: 22 994
Всички в къщи бяхме много спокойни!
Снощи се чух с една позната от Нови Искър. Вчера по време на земетресението бил паднал цветраника й.  newsm78 Нови Искър е на северо запад. Как там по-силно е люляло??? newsm78 newsm78

Последна редакция: нд, 25 май 2014, 11:10 от Amiamo

# 409
  • Sofia, Младост 3
  • Мнения: 674
На мен си ми беше замаяно до късно вечерта, седнала не толкова, но права - направо си се клатех и ми омекваха краката  Grinning После си легнах и спах добре, сега вече няма световъртеж  Flutter За хора с проблеми с вестибуларния апарат сигурно е било още по-гадно вчера  Confused

# 410
  • Мнения: 2 653
Аз живея в Гърция и нищо не усетих, вие пък в България как го усетихте. Странна работа. Срещу остров Лимно живея.
Май фантазиите ви са в повече.
Зависи от земната структура на мястото, какво прави човек по време на земетресението, може и да не сте го усетила.

Бих искала да напиша и нещо по повод хоризонталните и вертикални трусове. При всяко едно земетресение първите вълни, които се усещат при близост до епицентъра, са чрез вертикални премествания. След това(обикновено) се усещат хоризонталните движения, които са предизвикани от разпространението на следващите вълни. При голямо разстояние до епицентъра първоначалните вълни не се усещат и затова хората казват "хоризонтален трус".

Добавям: Във различни краища на света има различна методика на действие при такова бедствие, като тя е съобразена с местните особености и типа строителство. В предните теми коментирахме за т.н. "триъгълник", че в щатите са по-леки конструкциите на къщите и спокойно по-масивните мебели могат да издържат срутил се таван. Ние тук сме все в по-масивни сгради и при едно по-сериозно срутване трудно може да се предпазим до дивана. Аз у дома знам коя стена е носеща, на нея няма нищо закачено и дъщеря ми е инструктирана там да застава докато отмине труса. След това вече по стълбите навън. Друг е въпросът, че около нас няма голяма свободна площ и все не е безопасно.

Последна редакция: нд, 25 май 2014, 11:16 от fiona

# 411
  • София
  • Мнения: 6 219
Всички в къщи бяхме много спокойни!
Снощи се чух с една позната от Нови Искър. Вчера по време на земетресението бил паднал цветраника й.  newsm78 Нови Искър е на северо запад. как там по-силно е люляло??? newsm78 newsm78


Наай-вероятно цветарникът не е бил закрепен добре.

# 412
  • София
  • Мнения: 22 994
Всички в къщи бяхме много спокойни!
Снощи се чух с една позната от Нови Искър. Вчера по време на земетресението бил паднал цветраника й.  newsm78 Нови Искър е на северо запад. Как там по-силно е люляло??? newsm78 newsm78


Наай-вероятно цветарникът не е бил закрепен добре.



И аз така си мисля.  Grinning

# 413
  • bad@ss
  • Мнения: 4 583
Simple Smile
Не се притеснявайте от 3+ и 4+ регистрирани последващи трусове. Скалата не е линейна. Ето тук малко инфо.
"Земетресение с магнитуд 6,0 притежава 32 пъти повече енергия, отколкото - такова с магнитуд 5,0. Това означава, че разликата от две нива, 5-7, например, представлява земетресение което е близо 1000 пъти по-силно."

# 414
  • София
  • Мнения: 22 994
звяр, но с чар, хубаво е това, което обясняваш. Благодаря! За мен е полезно!   bouquet  

# 415
  • Мнения: 4 255
Всички в къщи бяхме много спокойни!
Снощи се чух с една позната от Нови Искър. Вчера по време на земетресението бил паднал цветраника й.  newsm78 Нови Искър е на северо запад. Как там по-силно е люляло??? newsm78 newsm78

И по на север се усети-Плевенско-6 етаж,панелен блок.Беше силно и много продължително.Майка ми в Гърция/Атина не го е усетила,а нас тук ни люля сериозно.Това е първото земетресение което ми носи такава уплаха.Може би беше и заради продължителността,а може би и защото за първи път бях на такава височина.

# 416
  • Мнения: 21 295
Ние пак имахме земетресение в Кърджали ,но леко в 14:40

# 417
  • София
  • Мнения: 7 673
Честно казано, след пернишкото, това не ме впечатли изобщо. Бях на спалнята и сгъвах дрехи. Усетих замайване и леко поклащане на леглото. Може би при други обстоятелства щях да се притесня повече. Но след Перник преди точно две години...5,8 на броени километри от нас /ние сме в Княжево/.
Само като се сетя за бученето, което беше адски силно и все едно идваше от преизподнята.  newsm43 af А как се лашкаше всичко и как ни мяташе от единия края на леглата до другия...Отново ме побиват тръпки.  Crazy В интерес на истината, дори и тогава не излязохме.

# 418
  • Мнения: 74
към 14 и 15 задрямала съм и се събудих от леко друсане беше много лек но усетих от лушкането на полилея и още съм във шок живея в крумовград

# 419
  • където ми харесва
  • Мнения: 4 086
Спах много спокойно...но за сметка на това се събудих с безумно силно главоболие Cry Направо ми се плачеше от болката и ми се гадеше. Но, за разлика от тези трусове през 2012г. сега бях доста по-спокойна, първо защото не чух никакво бучене и второ, след като разбрах, че са в Егейско море, а не в Перник.

Общи условия

Активация на акаунт