Ийит Йозшенер и другите лоши момчета на турското кино # Çapulcu kulübü # 133

  • 69 920
  • 742
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 547
ники, каква друга мамма ?

на мен ми мина през ума една група във ФБ със същото заглавие да си направим...

тия тук направо се чудят как да ни изгонят явно Mr. Green Mr. Green

# 16
  • Мнения: 233
jupetrov7

Ето, Петанче беше пуснала този линк, където ги качва Кеии

http://keiibg.weebly.com/serials--bg-audio--karagul.html

Лорич, недоволните от промените, направиха отдавна алтернативна мама, ей на

Скрит текст:
Пиши булмама. ком  Прочети и това http://fakti.bg/mnenia/87990-zashto-se-razcepi-bg-mammacom  
Ако ме изгонят, да знаете за кво е Mr. Green Joy Joy
Аз предлагам да протестираме, да ни върнат избора, както беше до сега.Да  сложим протеста в началото на темата.

Последна редакция: пн, 16 юни 2014, 22:18 от nikita1

# 17
  • Мнения: 3 547

Лорич, недоволните от промените, направиха отдавна алтернативна мама, ей на

Скрит текст:
Пиши булмама. ком  Прочети и това http://fakti.bg/mnenia/87990-zashto-se-razcepi-bg-mammacom  
Ако ме изгонят, да знаете за кво е Mr. Green Joy Joy
Аз предлагам да протестираме, да ни върнат избора, както беше до сега.Да  сложим протеста в началото на темата.

ники , старата визия не съответствала на новия сървър, някакви такива оправдания гледах...

т.е. няма да стане наш'та работа с двата варианта  нова/стара версия...

хвърлих око на тая бул мамма...като нищо ако избягат още потребители оттук може да потръгне онзи сайт...

тук е на извиване на ръцете работата просто...

# 18
  • Мнения: 13 469
jupetrov7

Ето, Петанче беше пуснала този линк, където ги качва Кеии

http://keiibg.weebly.com/serials--bg-audio--karagul.html

niki, благодаря ти! Hug Hug

# 19
  • Мнения: 233
Лорич,
БГ-мама овчици
с наведени главици.
Новият овчар,
доволен е цар.
С рекламки навред
рекички от мед.

# 20
  • София
  • Мнения: 6 287
Халук Билгинер във финалния за сезона епизод на Kaçak.  Wink





Петан, знаеш ли дали той само във финала на сезона ще участва или ще продължи и през следващия? Ако вече не си го зарязала сериала де.  Laughing

# 21
  • Мнения: 485
 Hug
Адеееее... свърши и сезона на Чепика до преди малко с еп.75  newsm10 на-после  ooooh!
Халук Билгинер във финалния за сезона епизод на Kaçak.  Wink
Петан, знаеш ли дали той само във финала на сезона ще участва или ще продължи и през следващия? Ако вече не си го зарязала сериала де.  Laughing
Няма инфо дали Файсал Бръснача ще продължи, но щом убива Исмет Али (Кръстника на мафията), а загатват, че е бившия възлюбен на жена му (тя умря), изниква и въпроса за бащата на дъщерята ... та така може и да продължи  newsm78
Утре вечер (вече днес) ще погледна и последния епизод ... а иначе 4-5 вече ги гледам на фрагмани (по 2 бр.), фотки (по 50 бр.) и резюмета ... съсипаха сериала, а добре тръгна  Thinking

Файсал БръснаЧОВ (Фалук Б.) е и този
Скрит текст:

# 22
  • Разград
  • Мнения: 8 243

# 23
  • Мнения: 485
 Hug
Нощес изпуснах да ви информе  Grinning Има страхотно интервю с Халук Б., но за съжаление е от гръцка фейс страница, а те никога не посочват източника  ooooh! Разбирам само, че на него изобщо не му пука да се изразява директно  Wink

Скрит текст:
Ας ξεκινήσουμε από την πρεμιέρα τής ταινίας που έγινε πριν 1 μήνα στις Κάννες κ τα συναισθήματά σας όλο αυτό τον καιρό .
Είμαστε ευγνώμωνες που τιμήθηκε η ταινία με το Palme d'Or , γιατί το φεστιβάλ των Καννών είναι παγκόσμια γνωστό. Το θεωρώ σημαντικότερο από τα Oscars κ δεν υπερβάλλω. Τα Oscars είναι δημιούργημα τού Αμερικανικού κινηματογράφου για να διαφημίζει κ να προωθεί τα παιδια του παγκοσμίως. Κάτι σα βιτρίνα. Στο Hollywood συμμετέχουν κ ανταλλάσσουν βραβεία κ φιλοφρονήσεις μόνο Αμερικάνοι. Στις Κάννες συμμετέχει όλος ο κόσμος. Τις Κάννες τις προσέχει όλος ο κόσμος, εκτός από την Τουρκία. Η Τουρκία δε δίνει 1 για το φεστιβάλ των Καννών.
;Iσως τώρα αρχίσει να ενδιαφέρεται κ η Τουρκία...
Αχ...Εμείς ξυπνάμε πάντα κατόπιν εορτής. Μπορεί να ξυπνήσουμε κ τώρα, δε λέω, αλλά στις Κάννες ήταν όλος ο κόσμος εκτός από την Τουρκία. Μόνοι μας ήμασταν, δεν υπήρχε ούτε εκπρόσωπος τού ΥΠΠΟ ούτε φυσικα της Κυβέρνησης. Να σας πω κ το άλλο. Δεν υπήρχε ούτε 1 Τουρκικό τηλεοπτικό συνεργείο. Μού πήραν συν κανάλια από την Κίνα, την Ιαπωνία, τη Γαλλία, τη Γερμανία, το Βέλγιο κ την Ινδία. Από την Τουρκία δεν ενδιαφέρθηκε ούτε μισό κανάλι.
Πού το αποδίδετε αυτό;
Γενικά αδιαφορούμε για το διαφορετικό. Μέχρι σήμερα έδειξε ποτέ κανένα κανάλι ζωντανά τελετή έναρξης ή λήξης των Καννών; Δεν ενδιαφέρονται τα αφεντικά των καναλιών.” Τι μας νοιάζει εμάς 1 κινηματογραφικό φεστιβάλ;” ...'Ετσι σκέφτονται προφανώς. Γιατί να ασχοληθούν; Ασχολούνται σε εκπομπές με πιο σοβαρά θέματα, τι μπικίνι φόρεσε η Χ, με ποιο γκόμενο θα πάει διακοπές η Ψ, ποιο after shave βάζει ο άλλος , που ψώνισαν βρακιά οι τρίτοι...Αυτά είναι..
Οι Κάννες δεν έκαναν ποτέ υψηλές τηλεθεάσεις, αλλά τα ειδησεογραφικά κανάλια τις πρόβαλλαν. Φέτος μήπως δεν τις έδειξαν ούτε αυτά λόγω των εγχώριων κοινωνικών θεμάτων;
Τα ειδησεογραφικά κανάλια τα βλέπει 1 περιορισμένο κοινό, εγώ θέλω προβολή τού πολιτισμού σε όλα τα κανάλια κ ειδικότερα σε αυτά που έχουν τηλεθεάσεις. Τώρα γι'αυτό που με ρωτάτε, όλα μπορεί να παίξανε ρόλο. Υπάρχουν όμως θεματικά κανάλια ή τα ειδησεογραφικά που δε νοιάζονται για τα νούμερα. Κ αυτά πρόβαλλαν το φεστιβάλ. Ενώ φέτος σιώπησαν. Το ειδησεογραφικό κανάλι, δε μπαίνει σε ανταγωνισμό οπότε γιατί να το κάνει αυτό; Τεσπα, η ουσία είναι ότι η Τουρκία απουσίαζε. Νομίζω ότι πρέπει η ίδια να αναρωτηθεί το λόγο κ να δώσει λογαριασμό. Να δώσουν λογαριασμό τα κανάλια. Αλλά ποια κανάλια ;;; Έτσι όπως έχουν καταντήσει σήμερα όλα τους είναι επιπέδου Mickey Mouse. Ακόμα κ τα ειδησεογραφικά που είπατε , δεν ενημερώνουν, προπαγανδίζουν την εκάστοτε κυβέρνηση. Αν δεν ήταν έτσι η κατάσταση, η Τουρκία θα ήταν παρούσα στις Κάννες. Παρόλα αυτά, αν η Τουρκία έχει αφοδευμένες τις Κάννες ( βλέπετε τι κομψά μιλάω αν κ θα ήθελα να εκφραστώ πολύ διαφορετικά! ) , ο υπόλοιπος κόσμος τις τιμά κ αυτό που καταφέραμε είναι πολύ σπουδαίο. Κ εγώ προσωπικά χαίρομαι πολύ που υπήρξα μέρος της δουλειάς τού Nuri Bilge.
Είπατε όμως ότι αρνηθήκατε 3 φορές την πρόταση..
Όχι γιατί δε μού άρεσε ή γιατί έχω καβαλήσει κ θέλω να με παρακαλάνε. Αντιθέτως, εδώ κ χρόνια ήθελα να συνεργαστώ με το Nuri Bilge. Αλλά γνωρίζετε ότι μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσε ερασιτέχνες ηθοποιούς. Ήθελα εγώ πολύ , αλλά η πρόταση ήρθε στη μέση του χειμώνα, όταν είχα κλείσει τις δουλειές κ είχα το πρόγραμμά μου . “ Έλα για γυρίσματα στη Νεάπολη ”, μού λέει. Δε γινόταν, δε μπορούσα να πάω. Τι θα κάνατε στη θέση μου; “ Εντάξει, μη σε βγάλουμε από το πρόγραμμα, θα αλλάξουμε εμείς ημερομηνίες”, είπε στο τέλος.
Ο Nuri Bilge Ceylan, όταν ρωτήθηκε για τον χαρακτήρα που ερμηνεύετε, τον Aydin, δήλωσε : “ Υπάρχουν πολλοί τέτοιοι τύποι γύρω μου. Πάνω σε αυτούς πάτησα για να τον φτιάξω, ίσως μάλιστα να έχει κ ψήγματα από το δικό μου χαρακτήρα” Όταν πρωτοδιαβάσατε το σενάριο, πώς σας φάνηκε ο Aydin ;
Ποτέ δεν είχα σκεφτεί ότι θα μπορούσε κάποιος να περιγράψει τόσο καλά τους Τούρκους κουλτουριάρηδες. Είναι 1 πολύ τίμιο κ ειλικρινές σενάριο που τους κριτικάρει χωρίς φόβο κ πάθος.
Βρήκατε κομμάτια τού εαυτού σας στο ρόλο;
Από τον εαυτό μου όχι, αλλά βρήκα από πολλούς ανθρώπους που γνωρίζω. Όταν ερμηνεύεις 1 ρόλο δεν είναι απαραίτητο ο χαρακτήρας να σού μοιάζει. Μπορεί να παίξεις κ 1 δολοφόνο. Βέβαια κ κάποιες φορές παίζεις χαρακτήρες πολύ κοντά στο δικό σου. Ή χαρακτήρες πολύ οικείους, που τους ξέρεις γιατί έχεις παρατηρήσει τέτοιες συμπεριφορές γύρω σου. Τους ξέρεις, τους κατανοείς...Εδώ η αντίδρασή μου ήταν :” Αχ, μ'αρέσει ο τρόπος που παρουσιάζει τους κουλτουριάρηδες”.
Όταν είδα την ταινία, έψαξα τα σχόλια για τον Aydin στο social media. Νομίζω ότι ειδικά στο παρελθόν είχαμε πολλούς τέτοιους τύπους κ οι συγκρίσεις αναπόφευκτες.
Είναι 1 πρόβλημα αυτού του είδους οι κουλτουριάρηδες κ στην Τουρκία κ αλλού. Γιατί είναι ξεκάθαρη η απόστασή τους από τον κόσμο. Σε 1 δημοκρατική χώρα όμως δεν πρέπει να είναι μκριά από το λαό αλλά δίπλα του.
\Πώς φάνηκε η ταινία στους Γάλλους; Την είδαν με άλλη ευαισθησία;
Έτσι νομίζω. Αλλά πολλοί θα ταυτιστούν με τη ματιά που θα δώσει το δικό μας κοινό. Να διευκρινίσω εδω πως δεν κατηγορώ τους ανθρώπους της κουλτούρας. Μόνο τα κακέκτυπά τους, όπως ο Aydin. Που μοιάζει να ζουν σε άλλο πλανήτη, μακριά από το λαό. Δεν εχουν κακές προθέσεις βέβαια. Δεν είναι σνομπ. Αλλά δεν είναι κ εντελώς αθώοι. Ο Aydin όμως είναι. Θέλει διαρκώς να κάνει πράγματα αλλά οι συνθήκες δεν του το επιτρέπουν. Ειναι ανεπαρκής.Πώς βλέπουμε τους κουλτουριάρηδες που λέγαμε, στα λόγια να είναι 1οι κ στα έργα τελευταίοι; Έτσι κ αυτός. Είναι κ κακός ηθοποιός. “ Έκανα 25 χρόνια θέατρο” λέει , αλλά είναι ψέμμα. Κοροιδεύει τον εαυτό του. Ούτε η υποκριτική του , ούτε η κουλτούρα του ήταν για πολλά πράγματα. Η σχέση με τη γυναίκα του είναι επίσης χάλια. Είναι 1 νέα γυναίκα που μαζί του πλήττει αφόρητα. Το μόνο για το οποίο τού δίνει εύσημα είναι τα γράμματά του. Αλλά αυτό είναι το καλύτερό του. Τον κόσμο πρέπει να τον βλέπεις με προοπτική 360 μοιρών. Ο Aydin τον βλέπει από γωνία 45 μοιρών.
Όταν είδα την ταινία, συζητούσα για ώρα με την παρέα μου ποιος έχει δίκιο κ ποιος άδικο.
Γιατί; Άλλο ντέρτι δεν είχατε; Ποιος έχει δίκιο ! Η ταινία δε βάζει τέτοιο προβληματισμό. Ίσως κόντρα στις συνήθειες της Τουρκίας.Γιατί στην Τουρκία όλα είναι άσπρο/μαύρο. Πάντα κάποιος έχει δίκιο κ κάποιος άδικο. Μπορεί κ οι 2 να έχουν άδικο ή κ οι 2 δίκιο. Αλλά στην Τουρκία πρέπει απαραιτήτως το δίκιο να είναι με τον 1. Γιατί αυτός είναι ο εύκολος δρόμος. Λέμε αυτός έχει δίκιο κ ξεμπερδεύουμε.
Στην ταινία υπάρχουν στιγμές όμως που οι πρωταγωνιστές παραδέχονται ότι έχουν άδικο, έτσι;
Νομίζω έτσι πρέπει. Αλλιώς θα ήταν παράταιρο. Αν οι χαρακτήρες δεν είναι πολυδιάστατοι θα είναι σαν χαρτονένιες καρικατούρες.
Να ελπίζουμε λέτε ότι σαν Τούρκοι θα καταλάβουμε πόσο άδικοι είμαστε με το να τα βλέπουμε όλα 'ασπρο-μαύρο; Τι πιστεύετε; Εσείς ευελπιστείτε;
( Χαμογελά ) Όχι πολύ. Ίσως κάποιοι το καταλάβουν. Αν βοηθήσει σε αυτό η ταινία θα χαρώ πολύ. Αλλά για να γίνει κάτι τέτοιο χρειάζεται πολλή δουλειά. Δεν είμαστε 1 κοινωνία που φημίζεται για την αναλυτική της σκέψη. Είμαστε η κοινωνία της πεπατημένης κ της δηθενιάς, οτιδήποτε άλλο μας κάνει να τα χάνουμε. Έχουμε μείνει σα σκέψη κ σα νοοτροπία στην Οθωμανική Εποχή κ ας έχουν περάσει 91 χρόνια από τον τελευταίο Σουλτάνο. 91 χρόνια μετά, εξακολουθούμε να λατρεύουμε την ισχύ κ την εξουσία. Για την εξουσία θα σκοτώναμε κ τη μάνα μας. Όπως λατρεύουμε κ να το παίζουμε μάγκες κ ξερόλες. Γιατί έτσι μας μεγάλωσαν. Ακόμα κ μέσα στο σπίτι μας το παίζουμε ισχυροί κ αρχηγοί. Το σύνδρομο τού πατέρα-αφέντη. Υπάρχει 1 ρητό που αγαπώ πολύ : “ Οι άντρες ωριμάζουν μόνο όταν πεθάνει ο μπαμπάς τους ”.
Ο Nejat İşler που παίζει τον αδερφό σας, ερμηνεύει 1 χαρακτήρα που μισεί την εξουσία όμως..
Στην Τουρκία τι θέση έχει σήμερα η Τέχνη κ η κουλτούρα;
Τη θέση που έχει σε κάθε χώρα με έλλειμα ελευθερίας κ δημοκρατίας. Προσπαθούν όλοι να βρουν ψυχαγωγία μέσα από την Τέχνη.
Είχε συζητηθεί πολύ η άποψή σας ότι πρέπει να σκοτώσουμε τον Atatürk μέσα μας..
Δεν έγινα κατανοητός. Ο Atatürk θα ζει στους αιώνες. Εννοούσα να τον καταλάβουμε κ να τον αναλύσουμε σαν άνθρωπο. Εμείς 90 χρόνια απλά τον λατρεύουμε κ τον ειδωλοποιούμε τυφλά. Υπήρξε τεράστιος ηγέτης αναμφίβολα, ούτε οι πιο ορκισμένοι εχθροί του δεν μπορούν να αμφισβητήσουν ότι αυτός έφτιαξε την Τουρκία. Αλλά έκανε κ τραγικά λάθη, τραγικότατα. Δεν έχω καταλάβει γιατί πρέπει να αποσιωπούνται αυτά κ να τον προσκυνάμε άκριτα κ τυφλά..


Ето го във финала на Качака  Grinning Боса на босовете (ИА) го освобождава след толкова години ...
финал сезон 1 на Качака тази вечер  Rolling Eyes

# 24
  • Разград
  • Мнения: 8 243

# 25
  • Разград
  • Мнения: 8 243

# 26
  • ... ъраунд, инсайд, снизу...
  • Мнения: 864
А, идеално след совата и Джансу да се изпраскам и аз  Joy - Совите не са това, което са!
Ебаси оформлението, едва се удържах да не избягам на мига  ooooh!
Както ми е и ниско кръвното днес, направо рискувах да колабирам, докато ви изчета... че пишете по-малко, бре!  Mr. Green (майтап)

Кво шъ праим, не знам, но това не се търпи  Sick Да вземем нещо мини конгрес да спретнем и да гласуваме накъде ще хващаме  Thinking

# 27
  • Мнения: 3 547
аз изпрасках толкова блокове на де що видях, за да затрия проклетите бутони и реклами, че сега даже собствения си ник не виждам, нито страниците на темите, нито профила си ....голям майтап


 Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy Joy

# 28
  • Мнения: 485
 Stop
Чакайте малко  Heart Eyes Аз нямам проблем с темата и форума  Wink Има проблем само с мобилната версия при големите фотки  Thinking

Ето екрана на лаптопа ми даже вече работи и "предварителен преглед"  Peace

Защо се ядосвате  newsm78

# 29
  • Мнения: 3 547
момичета, ето го точно начинът за оправяне на страницата, следвайте всичко стъпка по стъпка и настройката се оправя.

да е жив и здрав Labrador !
.................................................

Цитат на: Labrador в вт, 17 юни 2014, 09:33


инсталираш add block plus
https://adblockplus.org/bg/firefox
след това
https://addons.mozilla.org/bg/firefox/addon/elemhidehelper/
и след като отвориш някоя тема за да видиш Х-а
кликаш на иконата на адблока (горе в дясно червен стоп)
появява се едно падащо меню и в него има
"Изберете елемент за скриване"
след като го избереш посочваш хикса така, че само той да е избран и кликаш отгоре
после потвърждаваш
същото го правиш и с дясната колона

а за да разпънеш колоната със съдържанието инсталираш
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/stylish/?src=exte … al-userstyleshome
и се появява горе в лентата едно S
клик на него -> write new style for www.bg-mamma.com
и в него запълвате ето с това. активирате.

Цитат
@namespace url(http://www.w3.org/1999/xhtml);

@-moz-document domain("www.bg-mamma.com") {

    *::-moz-selection {
    background: none repeat scroll 0% 0% #B3D4FC;
    text-shadow: none;
}
.clearfix:after {
    clear: both;
}
.clearfix:before, .clearfix:after {
    content: " ";
    display: table;
}
element {
}
.clearfix {
}
.content {
    margin-right: 0px;
    position: relative;
}
   
   
}

...................................................................

  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт